Divákům v České Lípě, Domažlicích a Svitavách se rozšířila programová nabídka DVB-T2

18 komentářů 27.4.2018 / Jan Potůček

UVNITŘ MAPY POKRYTÍ – Sedm nových celoplošných programů naladí prostřednictvím Přechodové sítě 13, kterou provozuje společnost Digital Broadcasting.

Další tři nové vysílače DVB-T2 pro pozemní digitální televizní vysílání nové generace dnes spustila společnost Digital Broadcasting. Její Přechodovou síť 13 mohou nově naladit diváci v České Lípě, Domažlicích a Svitavách. Celkově tak třetí přechodový multiplex DVB-T2 vysílá již z 18 lokalit a svým signálem pokrývá 60,4 procenta obyvatel České republiky, což odpovídá 6,3 milionu diváků. Prostřednictvím oficiální tiskové zprávy to sdělila PR manažerka společnosti Digital Broadcasting Martina Vacková. V České Lípě vysílá Přechodová síť 13 z lokality Špičák na kanálu 28, v Domažlicích z vrchu Čerchov na kanálu 24 a ve Svitavách z Hřebečova na kanálu 24.

Multiplex obsahuje devět celoplošně šířených programů (Nova, Nova Cinema, Nova 2, Nova Action, Nova Gold, Kinosvět, Rebel, Relax a Joj family HD) a dvě regionální televize (TV Polar HD a TV V1 HD), které však v nově spouštěných lokalitách – až na výjimku televize V1 z vysílače Svitavy – Hřebečov – nevysílají. Z celoplošných programů divákům sledujícím DVB-T2 reálně přibude sedm nových celoplošných programů, protože Novu a Novu Cinema mohou již delší dobu přijímat prostřednictvím Přechodové sítě 12 provozované Českými Radiokomunikacemi (CRA). Pro příjem multiplexu je potřeba televizor nebo set-top-box s tunerem DVB-T2 a kodekem HEVC. Diváci v bytových domech, kteří používají společnou televizní anténu (STA), si ještě musí zajistit její úpravu – přidání nové kanálové vložky.

Aktuální pokrytí Přechodové sítě 13 (Zdroj: Digital Broadcasting)

Regionální televize s přesahem do jiných krajů

Přechodová síť 13 je určena především pro programy vysílající v celoplošném multiplexu 4 a také v Regionální síti 7. Má jim zajistit bezplatné souběžné vysílání ve standardech DVB-T a DVB-T2 a usnadnit jim tak přechod na nový vysílací standard. Sloužit má také regionálním televizím, protože jako jediná ze tří plánovaných přechodových sítí DVB-T2 umožňuje regionální členění. To však ne zcela kopíruje jednotlivé kraje, a tak konkrétní regionální televize musí vysílat nejen ve svém působišti, ale i v jiných regionech. Například východočeská televize V1 je prostřednictvím Přechodové sítě 13 zachytitelná nejen z vysílačů v Hradci Králové, Pardubicích, Ústí nad Orlicí a nově ve Svitavách, ale také v Praze a Olomouci.

Podobně je na tom i olomoucká TV Morava, která kromě Olomouce vysílá také v Praze. Důvod je jednoduchý: například V1, která by měla vysílat pouze ve východních Čechách, je v DVB-T2 dostupná na kanálu 24, na kterém stejná přechodová síť vysílá i v Praze a Olomouci. Pokud by přechodový multiplex 13 šířil v těchto lokalitách rozdílné programy, mohly by se východočeské vysílače s těmi pražskými a olomouckým rušit, proto musí obsahovat naprosto stejnou programovou nabídku. Televize V1 si už podobnou zkušenost zažila v době svého startu, kdy využívala celoplošný multiplex 3 z východočeských vysílačů Pardubice – Krásné a Trutnov – Černá hora. Druhý jmenovaný ale vytvářel jednofrekvenční síť s libereckým Ještědem, V1 tak musela vysílat i z něj a pokrývat celý Liberecký kraj.

Jak se bude Přechodová síť 13 dál rozšiřovat?

Podle návrhu Technického plánu přechodu na DVB-T2, který ministerstvo průmyslu a obchodu odeslalo tento týden do meziresortního připomínkového řízení, by měla společnost Digital Broadcasting ještě do konce dubna spustit další vysílače DVB-T2. Naznačuje to i jednatel společnosti Radim Pařízek. „Spuštěním dalších lokalit (celkově již 18) pokračujeme v dalším intenzivním rozšiřováním Přechodové sítě 13. Po dnešním zahájení šíření z nových lokalit Přechodovou síť 13 DVB-T2/HEVC může naladit více jak 6,3 milionů diváků, tj. více jak 60 % obyvatel České republiky a příprava dalších lokalit této sítě intenzivně pokračuje,“ ujistil. Jako další by měly přijít na řadu lokality Jihlava, Sušice a Znojmo. Na květen pak má operátor připraveno spouštění vysílačů DVB-T2 v Děčíně, Frenštátu pod Radhoštěm, Hodoníně a Třebíči.

V červnu má Přechodová síť 13 odstartovat v Benešově u Prahy, na Kleti u Českých Budějovic, v Hlubočci u Olomouce, na jáchymovském Klínovci, v Plzni a Rakovníku. Termíny spouštění dokrývačů Přechodové sítě 13, jich by mělo být celkem 33, nejsou známy. Všechny lokality by však měl mít multiplex pokryty do konce letních prázdnin, kdy by se celkový dosah sítě měl pohybovat okolo 95 procent populace České republiky. Během příštího roku a především v první polovině roku 2020 začne Přechodová síť 13 přepínat vysílače na finální kanály Sítě 24, která nahradí dnešní multiplex 4 vysílající ve standardu DVB-T. Na mnoha vysílačích tato finální síť převezme dnešní vysílací kanály multiplexu 4.

Vstup do Diskuse

18 komentářů: “Divákům v České Lípě, Domažlicích a Svitavách se rozšířila programová nabídka DVB-T2”

 1. patin napsal:

  😀 rychlejší než ty zpomalený z ČRa . . .

 2. Pavel Pastyřík, Ing. napsal:

  Na jakém kanálu a s jakým výkonem bude vysílat Klínovec?

  Pavel-Libá (u Chebu)

 3. patin napsal:

  Tak uvidíme v květnu, pánové z Digital Broadcasting.

 4. mirasat napsal:

  -Červen 2018 start PS13 z Kletě. Pravděpodobně K32.
  -Únor 2020 konec K25 MUX 4 rozhledna.
  -Únor až Květen jen T2, pravděpodobně K32.
  -Květen 2020 konec K30 Javořice a start MUX24 z rozhledny Kleť na finálním K30.

  Zbydou volné K25 a K32 pro rozvojové sítě.
  Tolik očekávání.

 5. Nonic napsal:

  Hmm takže Klínovec a Rakovnický Louštín v červnu? a na jakých kmitočtových kanálech se už ví?…
  Nastane? stejný problém kolem Východočechů tj. program V1 na 24k a dá se předpokládat, že když jde o Středočeský kraj atd. přesahy… tak tedy použijí? též 24k z Louštína…
  a ten Klínovec má svůj program ZAK tedy tam bude zaručeně jiný kmitočet a jaký? 28k… to pak bude fakt boj o to, co tomu řekne na dost místech přesahový Hoher Bogen… aby nakonec neměli na 28k lidi tmu?… což se někde děje s Teplicemi co jsou sice vůči západu Krušných hor a Středohoří mizerně umístěné ale přesto tam na některých místech bavoráci jsou jak z H.B. tak i Ochsenkopfu se kterým bude mít finální T2 síť problém na 21k a i dočasně se našim DVB-T 30k… či případ 28k s Mariánkami který mají bavoráky už úplně co bys kamenem dohodil blízko… a taky jim to tam teď zlobí…

 6. BIDLO napsal:

  „v Hlubočci u Olomouce“

  Hmm, Hlubočec, a to je kde?

 7. dirigento napsal:

  Ta kóta je Hlubočec – Hůrka a není u Olomouce, ale u Opavy!

 8. Jan Novák napsal:

  Opět pouze z malých vysílačů ze slabým výkonem, jako MPX 4 a RS 7. Navíc i z jiného směru než hlavní vysílače. Diváci by uvítali raději všechny kanály z jednoho místa a s přiměřeným výkonem, a ne takhle rozházené.

  • Nonic napsal:

   Koordinace se Poláky loni zveřejněná má napsané kóty pro všech 6 finálních celoplošných DVB-T2 sítí na kóty kde jsou ČRa ale ve skutečnosti to bude bohužel jinak… protože tam kde nemají vedle sebe u ČRa postavený stožáry i Pařízek a O2 tak prostě je vše jinak… tj. na úplně jiných né vždy výhodných místech… vyjímečně na lepších ale s jinými výkony a směrovým vyřazováním… S tím nic nenaděláme dokud si budou házet operátoři klacky pod nohy a selský rozum zde fakt nefunguje tak jako i s udělováním některých kmitočtů v místech kde jsou přesahy jiných našich i zahraničních sítí na stejných kmitočtech s rozdílným složením programů…

  • Adolf.Shitler napsal:

   Dobu temna, kdy tady byl jeden operátor (+ jeden jakýsi virtuální na kótách toho prvního, který ho posléze stejně pohltil) si lze ještě pamatovat a je to nejhorší možná varianta. A to bez ohledu na to, že má někdo problém si udělat anténní systém pro příjem signálů z více směrů a vyžaduje jakýsi příjem ze směru jednoho, což zde mimochodem plošně nefungovalo nikdy.

   • Nonic napsal:

    Hele diktátorský faš.oune Ádo věnuj se tvým miláčkům satelitům a tvý lokalitě kde žiješ a necpi se do těch o kterých víš starou belu… jak to tam bylo a je bude s dálkovými přesahy či s místními se hádajícími věcmi na stejném kmitočtu rozdílných MUXů… tvá klišé rada musíte mít haldu drahých antén a proto si pořiďte jen ten můj jediný talíř je všem akorát na bobky…

    • Adolf.Shitler napsal:

     Co to meleš? Už na DZ ses projevoval v diskuzích jako naprostý hňup a teď to zkoušíš i tady v domnění, že tím někoho dojmeš. O anténní technice nevíš naprosto nic, blábolíš neustále jakési svoje smyšlenky o kótách, kmitočtech a další plky, které se urodí akorát v tvém chorém mozku. To vše ještě podpořeno nějakými pindy o fašounech, ke kterým nejspíš patříš, když je neustále tak vyzdvihuješ 😛

     • Jan Novák napsal:

      Vidím, že někteří mají dojem, že sprosťáctvím vyplývajícím ze špatného vychování druhého udolají. To, co vysílá Pařízek nejsou zas tak kvalitní programy, aby se vyplatilo kvůli tomu stavět anténní systémy. A jestli máš satelit, je ti přáno, já po něm skutečně netoužím. Dovedu si zpříjemnit čas i jinak než pasivním sledováním reklam.

     • Adolf.Shitler napsal:

      A koho to zajímá, čím si chceš zpříjemnit čas? Si ho zpříjemňuj jak uznáš za vhodné, ale není úplně nutné to sdělovat veřejně 😛

  • Michal Kubeček napsal:

   Tak nějak. Pokud bude DB vysílat svůj multiplex i z Černé hory a aspoň takovým výkonem jako RS7, tak si ho naladím. Jestli ne, tak ať si trhne nohou, stejně tam nic až tak závratného nemá.

Napsat komentář