Kdy u vás skončí vysílání DVB-T? Podívejte se na přehledné tabulky

30 komentářů 26.4.2018 / Jan Potůček

UVNITŘ TERMÍNY – Regionální sítě DVB-T ukončí vysílání již v červnu 2019, celoplošné multiplexy začnou vypínat hlavní vysílače v listopadu 2019 a v lednu 2020 v Praze.

Za jak dlouho budete muset řešit přechod na nový standard pozemního digitálního televizního vysílání DVB-T2, abyste nepřišli o televizní signál? Termíny vypínání čtyř celoplošných multiplexů DVB-T obsahuje návrh Technického plánu přechodu na DVB-T2, který v polovině dubna schválila Koordinační expertní skupina při Ministerstvu průmyslu a obchodu a včera jej ministerstvo průmyslu a obchodu poslalo do meziresortního připomínkového řízení. Televizníweb.cz má tento dokument k dispozici a vytvořil přehledné tabulky harmonogramu vypínání multiplexů 1 až 4. Ještě před nimi ukončí vysílání ve standardu DVB-T všechny regionální multiplexy s menšími a regionálními televizními stanicemi. Tyto sítě z éteru zmizí nejpozději 30. června 2019. Celoplošné multiplexy začnou vypínat vysílače v listopadu příštího roku.

Multiplex 1 – programy České televize

Všech šest programů České televize začne definitivně odcházet z DVB-T v listopadu 2019. Vzhledem k celoplošnému vysílání všech programů ČT v HD rozlišení v přechodové DVB-T2 síti ještě předtím, patrně již v průběhu letošních letních prázdnin nebo v září, zmizí HD verze programů ČT a stanice Déčko a Art z Regionálních sítí 7, 10 a 20. Veřejnoprávní multiplex 1 zahájí vypínání vysílačů v listopadu 2019 v Praze, kdy se odmlčí hlavní vysílače Žižkov a Cukrák. V lednu 2020 bude Česká televize pokračovat vypínáním vysílačů Votice – Mezivrata, Chomutov – Jedlová hora, Trutnov – Černá hora a Ústí nad Labem – Buková hora a poté až do května bude každý měsíc následovat hned několik vysílačů velkého výkonu. Nejpozději 31. května 2020 by měly být všechny hlavní vysílače vypnuty a do konce června 2020 se odmlčí i většina dokrývačů. V následující tabulce je přehled termínů a vypínaných kanálů, ale také finálních kmitočtů pro multiplex 21 ve standardu DVB-T2, který zcela nahradí končící multiplex 1. 80 procent všech základních vysílačů bude využívat jediný kanál 26. Jen na severu a jihu Čech budou použity odlišné kmitočty.

Multiplex 2 – programy Novy, Primy a Barrandova

Multiplex s hlavními programy komerčních televizí zahájí odchod z DVB-T v lednu 2020 v Praze a středních Čechách. V tento měsíc přestanou šířit multiplex 2 vysílače Praha – Žižkov, Praha – Cukrák a Votice – Mezivrata. Další vysílače budou následovat v únoru, březnu, květnu a červnu, přičemž na duben 2020 je naplánovaná přestávka ve vypínání multiplexu 2. Na jižní Moravě bude multiplex 2 přecházet na finální Síť 22 střihem. Mezitím budou programy multiplexu 2 dostupné prostřednictvím Přechodové sítě 12 ve standardu DVB-T2. Na brněnských vysílačích Kojál, Hády, Barvičova a mikulovském Děvínu nejprve skončí vysílání DVB-T na kanálu 40, aby na tomtéž kanálu posléze začalo vysílání DVB-T2. Pro diváky to bude znamenat přeladění televizorů, ale například bytové domy nebudou muset kvůli přechodu multiplexu 2 na DVB-T2 přelaďovat kanálovou vložku u společné televizní antény. Veškeré vysílače a dokrývače DVB-T budou vypnuty do konce června 2020.

Multiplex 3 – programy Primy, Barrandova, Óčka, Šlágru a další

Třetí multiplex zahájí vypínání vysílačů ve standardu DVB-T v lednu 2020, stejně jako multipex 2. Jako první přijdou na řadu pražské vysílače Žižkov a Cukrák. V únoru 2020 naváže jihočeská Kleť a poté bude vypínání multiplexu 3 pokračovat až v dubnu 2020. Poslední vysílače a dokrývače DVB-T ukončí vysílání do konce června 2020. V jednom případě bude multiplex 3 na finální síť DVB-T2 přecházet střihem, a to v lokalitě České Budějovice – Kleť, jde tato síť využívá kanál 22 a na tom samém poté zahájí vysílání i v DVB-T2. Mezitím budou programy multiplexu 3 z Kletě dostupné prostřednictvím Přechodové sítě 12 ve standardu DVB-T2. Tato síť má na jihu Čech zahájit vysílání v průběhu letošního podzimu. Dosud však pro ni Český telekomunikační úřad nezkoordinoval vhodný vysílací kanál, takže jej neobsahuje ani Technický plán přechodu na DVB-T2 (na rozdíl od finálního kanálu 22).

Multiplex 4 – programy Novy, skupiny Pohoda, Joj family a regionální TV

Rovněž celoplošný multiplex 4 zahájí vypínání vysílačů DVB-T v lednu 2020 v Praze a ve středních Čechách. V první vlně půjde o osm vysílačů, kromě tří pražských i o lokality Benešov – Kozmice, Rakovník – Louštín, Beroun – Lhotka, Příbram – U hvězdárny a severočeský vysílač Litoměřice – Michalovice. Kromě března 2020 pak bude operátor multiplexu 4 pokračovat ve vypínání vysílačů každý měsíc až do května 2020, kdy by měl mít vypnuto všech 32 vysílačů velkého výkonu a 33 dokrývačů. Společně s veřejnoprávním multiplexem 1 tak ukončí vysílání ve starém standardu nejdříve. Česká televize ale bude moci v DVB-T ještě měsíc provozovat dokrývače. Ve 36 lokalitách si multiplex 4, resp. finální síť 24 ve standardu DVB-T2, ponechá stejný vysílací kanál jako ve standardu DVB-T.

Vstup do Diskuse

30 komentářů: “Kdy u vás skončí vysílání DVB-T? Podívejte se na přehledné tabulky”

 1. Pevy napsal:

  Docela by mne zajímalo, co vězí za tou měsíční vypínací pauzou u muxů 2-4 (mux2 duben, muxy 3+4 březen)…..

 2. mirasat napsal:

  Teď už to snad mohu vypustit.
  V Praze se přechází přes dočasný kanál 31. Votice a jižní Morava přes K28. Vždy na vysledný K40 (mux22).
  Ten kanál 30 mux24 pro Kleť jakož i ty dva dokrývače byl očekáván.
  Boskovice MUX4 K46 50W už vysílá (začne vysílat), nebo se zde rovnou spustí mux24 ?
  Finální kmitočty pro mux23 jsou také známé. Např. Vimperk a Votice K22.

 3. Nonic napsal:

  Je to fajn ale mohlo být už doplněno o zapínání těch dalších dvou ze 6 celostátních MUXů ve DVB-T2 a ty stávající přechodné rozepsakt koplet co kdy a kde bylo, bude zapnuto a ky též vypnuto tak jako i ty různé malé o pár Wattech RSka kdy skončí a jestli se pro ně někdy najde? náhradní? kmitočet… Praha má už mezinárodně zkoordinováno tři lokální MUXy…
  Jinak jak jsem v jiném článku uvedl ty německé tak i s těmito zde když si porovnáte je zřejmé, že ty tzv. Pařízkoviny budou dělat kolizní neplechu !!!…
  Kdo tohle vymyslel, fakt ztratil zdravej rozum aby se o sebe přetlačovaly signály který bude silnější či divák nakonec bude mít nepoužitelnou tmu… Přírodním přesahům se nedá v členité krajině poroučet zrovna tak v článku o anténách, ty se vyrábí stále spíše se ziskem na vyšší pásma který se ale díky mobilnímu netu bude muset ořezat filtry jež opět na vlastní náklady a né těch kdo vnutil net si lidi budou muset vyměňovat za jiný LTE potlačovače když vše se stále vyrábí a používá v tunerech i anténách od 21k do 69k… či občas do 60k… teď se půjde kmitočtově ještě níž… bez jisté kvalitní záruky, že nebude ovlivňováno rušivými průniky jiné technologie…

 4. mirasat napsal:

  Až na start těch několika hlavních vysílačů MUX23 je zde většina potřebného. Kanály chybějících vysílačů MUXu23 mohu uvést na dotaz.
  Sítě 25 a 26 nejsou téma. ČT je nepotřebuje, ČRa i DB budou řešit obsazení MUXů 22,23,24.
  RS, které jsou nad K48 mají šanci dostat mírné prodloužení IO. RS se budou řešit později, možná až příští rok.

 5. ivovi napsal:

  Na prvni pohled se zda, ze to pasuje, tedy ze nad tim nekdo premyslel a ze se da spustit konecny mux T2 ve stejnem okamziku jako vypnuti stejneho muxu v T. Tedy aspon to plati pro Kojal. Kojal muze v 5/2020 prejit z k59T na k33T2, protoze k33T z Javorice a ze Zlina uz budou taky vypnute (4 a 5/2020).

  Jestli spusteni konecnych muxu bude probihat okamzite je samozrejme otazka. Druha otazka je, jestli prechodovou sit vypnou okamzite se spustenim konecne site.

  • ivovi napsal:

   Druha otazka je asi zbytecna, dvakrat v T2 vysilat nebudou.

  • vedro napsal:

   Mne zajima jak to bude vypadat kdyz se na vysilaci (oblasti) dle TPP vypina mux 2 v jinem terminu nez mux3 ve vztahu k PS12, kde jsou programy techto siti prechodne umisteny. Zda se vypne T a zapne mux 22+23 a az pak vypne PS12? Co takovy Trutnov Cerna Hora?
   Nyni PS12 kanal 28, mux 22 taky kanal 28 (II.2020) ale mux 23 (IV.2020) kanal 31. Takze lidi v okoli Trutnovskeho vysilace kdyz si predelaji ted anteny na K28 (PS12) s tim, ze maji vyreseny programy z T muxu 2+3 pak v unoru 2020 prijdou na cca. 2 mesice o programy muxu3 protoze v unoru skonci PS12 a zacne mux 22. Mux 23 se zapne az v dubnu 2020.
   Vypinani muxu v T a zapinani danych definitivnich muxu v T2 bude probihat strihem?

   • ivovi napsal:

    No logicke by bylo, aby konecna sit 22 vysilala „prechodovy obsah“ ze site 12 do spusteni site 23. At uz regionalne nebo celostatne. Ale jestli to tak bude…

    Podobna otazka je, jestli zmizi z prechodovych siti (12,13) programy z regmuxu po jejich vypnuti, napr. Noe, Kinosvet. Mozna ano. Tyto TV by tak nemely po nejakou dobu sanci pozemne vysilat, protoze v T uz nemuzou a v T2 jeste nemuzou…

    • vedro napsal:

     Pokud na tyto otazky nedava TPP odpoved tak bych ocekaval reakci pana Prochazky (CRa), prip. pana Dvoraka, potazmo MPO.
     Takovych casovych disproporci se zapinanim 22 a 23 na stejnem vysilaci a nutnosti vypnout PS12 je vic, nez jen Cerna Hora. Casova navaznost a cely „technicky“ harmonogram vypinani/zapinani by mel byt znam jiz ted pri schvalovani TPP.
     Pokud vim, tak kazda sit ma sve identifikatori, i programy vni umistene. Takze nevim, zda je mozne vysilat programy s ID site PS12 i v siti 22 potazmo 23.

     • ivovi napsal:

      Problem s identifikatory by nemel byt zadny. Program muze mit stejne ID v ruznych sitich, protoze site maji taky svoje TSID a neni tak problem je odlisit a meli by se i na vsech prijimacich zobrazit obe varianty.

     • ivovi napsal:

      uf, mely

     • Jan. Novák, napsal:

      Vadit by to nemělo, protože současná přechodová síť 12 se jenom změní na síť 22, ale vysílat bude stále na stejném kanále tedy 28.

  • Jan. Novák, napsal:

   Podle pana Dvořáka si operátoři sami rozhodnou kdy spustí finální sítě. Je tedy těžko soudit jak to provedou.

 6. David Křížka napsal:

  u multiplexu 3 mi v tabulce chybí Zlín-Tlustá hora

 7. bimbos napsal:

  2 ruzne kmitocty u vysilacu MX4 Dacice a Frenstat v dvb-T2 znamenaji ze se bude vysilat z jedne koty soucasne pro 2 regiony na 2 kanalech ?

 8. henryolik napsal:

  Vysílač Tachov v MUXu 4 teda neznám, že by přidali nově do MUXu 24?

 9. ivovi napsal:

  Tady je zas neco pro zasmani, zacina to celkem korektne, urcita zmatecnost prechodu je pravdou a nejasnost oheldne placeneneho HD soukromych TV taky existuje, ale pak to sklouzne k polopravdam a lzim.

  „ČT informovala, že svůj přechod zpomaluje a že k úplnému přechodu všech jejích kanálů na systém DVB-T2 dojde v listopadu 2019 (od tohoto termínu už diváci v ČR nenaladí kanály ČT v systému DVB-T).“

  CT ke zmateni bohuzel prispiva, pouzila tusim podobne vyjadreni, ale se sluvkem celoplosne.

  „Domácnosti … zda budou nuceny provozovat 2 sady antén či dokonce televizorů tak, aby současně byli schopni přijímat vysílání ČT na síti DVB-T2 a vysílání ostatních operátorů v síti DVB-T,..“

  https://www.byznysnoviny.cz/2018/04/26/analyza-prechod-televizni-vysilani-dvb-t2-zacal-nikdo-nevi-bude-vysilat/

  • Jan. Novák, napsal:

   Za prvé, všechny programy ČT již na DVB T2 vysílají. a v HD rozlišení. Většinou na kanále 26. a tam se již nebude nic měnit, protože na kanále 26. zůstávají ve finální síti. V dohledné době má skončit D/ART na 3. multiplexu a během prázdnin vypnou i HD programy na regionálním multiplexu.

 10. VITEK2442 napsal:

  V tabulce vypínání multiplexu 3 úplně dole je uveden vysílač Svitavy-Hřebečov. Neměla tam být Kamenná horka?

 11. Jan Procházka napsal:

  Proč Ještěd nevysílá programy v multiplexu 4?
  Ve Cvikově není signál:

 12. Milan napsal:

  Pokud to chápu dobře, tak v Pardubicích v bytovém domě ještě máme čas, protože řada věcí je poněkud nejasná, vše se ještě dolaďuje a ČT mění svá rozhodnutí.
  Předpokládám však, že pár dnů před MS ve fotbale zmizí z DVB-T rozvodu naší STA ČT Sport a v domě vypuknou hádky, protože se ukáže, že čas není.
  ČT má údajně stáhnout všechny své programy do jednoho MUXu. To bude HD kvalita přenosů z fotbalu odpovídající kvalitě obrazu Pařízkových kanálů…

 13. Jack Brody napsal:

  Teda, kdyby ty tabulky mohly být v HTML, nezlobil bych se. Já chtěl rychle nalézt Slavonín, pak Rovninu a divil jsem se, že to na stránce není. A ony ty tabulky jsou ve formě obrázků…

Napsat komentář