Odchod ČT Sport z DVB-T prudce zvyšuje prodeje přijímačů pro DVB-T2. I těch špatných

39 komentářů 3.4.2018 / Jan Potůček

Oznámení České televize, že ke konci května vypne sportovní kanál v celoplošném multiplexu 1, znervóznilo fotbalové fanoušky. V červnu začíná světový šampionát ve fotbale.

Nezvykle prudký nárůst zájmu o set-top-boxy a televizory DVB-T2/HEVC zaznamenávají v posledních dvou týdnech prodejci v České republice. Podle agentury ČTK, která zpovídala zástupce největších obchodních sítí a internetových obchodů, se začátek vlny zájmu o nové televizní přijímače časově shoduje s prohlášením České televize, že ke konci května ukončí vysílání programu ČT Sport v celoplošném veřejnoprávním multiplexu 1. Poté bude sportovní kanál ve standardu DVB-T dostupný v Regionálních DVB-T sítích 7, 10 a 20, kde vysílá ve vysokém rozlišení. Tyto regionální multiplexy však mají výrazně nižší pokrytí (zhruba 85 procent) než multiplex 1, který dnes pokrývá 99,9 procenta domácností. Naopak v novém standardu DVB-T2 bude ČT Sport dostupný pro 99,6 procenta populace.

Hokejový šampionát ještě v multiplexu 1, fotbalový už ne

Květnové mistrovství světa v hokeji uvidí diváci ještě na ČT Sport v multiplexu 1, červnové mistrovství světa ve fotbale ale už budou muset ladit v regionálních sítích DVB-T nebo ve veřejnoprávní přechodové síti DVB-T2. Proto se snaží již nyní připravit na příjem nového typu vysílání. Obchodní síť Datart tak podle mluvčí Ivy Pavlouskové za poslední dva týdny zaznamenala několikanásobný nárůst prodejů set-top-boxů pro příjem DVB-T2/HEVC. Nejvíce na odbyt jdou přístroje v ceně od 700 do 1 500 korun. ČT Sport vysílá v DVB-T2 od minulého čtvrtka 29. března, do té doby mohli diváci v novém standardu naladit pouze komerční televize a veřejnoprávní dětský program ČT Déčko s kulturním ČT art.

ČTĚTE TAKÉ: Přehled certifikovaných set-top-boxů pro české DVB-T2

Vedoucí marketingu sítě Expert Elektro Zuzana Adámková předpokládá i nárůst prodejů nových televizorů. Podle mluvčí největšího českého e-shopu Alza.cz Patricie Šedivé by mohly prodeje televizorů DVB-T2/HEVC vzrůst až o pětinu. „Podle našeho názoru dá většina lidí přednost nákupu nového televizoru před set-top-boxem),“ uvedla. Ceny televizorů s tunerem pro standard DVB-T2 a kodekem HEVC začínají na 3 500 korunách, upozornil v nedávném vysílání pořadu 90´na zpravodajském kanálu ČT 24 ředitel regulace a strategie Českých Radiokomunikací (CRA) Marcel Procházka. Firma již od loňského roku testuje set-top-boxy i televizory vhodné pro příjem českých sítí DVB-T2, přičemž certifikací prošlo již 1 552 přijímačů.

Vhodný přijímač pro české DVB-T2 by měl obsahovat kodek H.265/HEVC

Je dobré spoléhat na pečeť „DVB-T2 ověřeno“

Televizory a set-top-boxy kompatibilní s českým vysíláním DVB-T2/HEVC, které získaly certifikaci CRA, jsou označeny zlatou pečetí „DVB-T2 ověřeno“ a logy DVB-T2 a CRA. Jejich seznam je k dispozici na webu www.dvbt2overeno.cz. Podle prodejců se diváci ptají právě po přístrojích s touto pečetí. V prodejích televizorů vedou zařízení s větší úhlopříčkou. Například Datart zaznamenal největší zájem o televizory s úhlopříčkou 55 palců. Důvod je nasnadě: Česká televize v DVB-T2 vysílá v kvalitě Full HD. Naopak obraz komerčních stanic nebude mít tak vysokou kvalitu jako ČT, protože soukromé televize v DVB-T2 vysílají ve standardním rozlišení obrazu (s výjimkou stanic Joj family a Polar v Přechodové síti 13).

V souvislosti s masivním nárůstem zájmu o nové televizní přijímače hrozí, že se diváci nechají napálit od některých prodejců a zakoupí si výrazně levnější DVB-T2 set-top-boxy se špatným kodekem MPEG-4. Ty sice mají správný tuner, ale kodek MPEG-4 neumožní přijímat obraz vysílaný v kompresním standardu HEVC, takže majitel takového přijímače by sice načetl programovou nabídku ze sítí DVB-T2, ale reprodukoval by se mu pouze zvuk. Prodejce televizní techniky a servisní technik David Rácz z domažlického obchodu Digitalboom.cz upozornil, že řada prodejních sítí nadále nabízí i set-top-boxy DVB-T2, které dokáží zpracovat signál pouze v kodeku MPEG-4. Někteří obchodníci podle něj ani neznají rozdíl mezi MPEG-4 a HEVC.

Vyplatí se spoléhat na přijímače označené touto pečetí (Zdroj: CRA)

Pozor, stát nezakazuje prodej přijímačů bez HEVC

„Procházel jsem dnes všechny větší obchodní e-domy, jako je Alza, Mall, Datart, CZC, Electroworld apod. Zjištění hraničící s problémem: všem zbylo na skladě určité množství set-top-boxů z dávného období, než se rozhodlo o definitivní podobě použitého standardu, o kterém bylo rozhodnuto v roce 2014. Set-top-boxů s kodekem H.264 jsou v České republice tisíce a musejí se jich zbavit. Nevím, jakou cestou zabránit tomu, aby si lidé nenaběhli, neboť se jim s takovou mašinkou ukáže maximálně tak síla či kvalita přijímaného signálu, leč T2 nové programy ani náhodou…,“ napsal David Rácz ve facebookové skupině Česko přechází na DVB-T2. „Obchodníci většinou ani netuší, mají mnoho produktů ve svém portfoliu a neznají detaily,“ dodal.

David Rácz jednoho takového obchodníka od velkoobchodního dodavatele své firmy upozornil na rozdíly a společnost poté alespoň dopsala k set-top-boxům informaci o kodeku MPEG-4, aby odlišila nabízené přijímače. „Samozřejmě ale informaci o nevhodnosti koupě takového přijímače už k němu nedají, jde jim přeci o to vyprodat skladové zásoby za každou cenu. Což je smutné a mnoho lidí si v těchto dnech a týdnech naběhne,“ míní Rácz. Situaci nahrává i liknavý přístup státu, který nezakazuje obchodníkům prodej přijímačů bez kodeku HEVC. Oproti první televizní digitalizaci jde o velkou změnu, tehdy totiž obchodníci od určité doby nesměli nabízet televizory bez tuneru DVB-T.

Pokud si diváci nejsou jisti, jaký set-top-box koupit, měli by hledat certifikaci CRA DVB-T2 ověřeno a nákup realizovat optimálně na e-shopu, kde mohou výrobek do 14 dnů vrátit zpět bez udání důvodu i v případě, že by set-top-box neuměl přijímat novou generaci televizního vysílání DVB-T2 / HEVC.

Vstup do Diskuse

39 komentářů: “Odchod ČT Sport z DVB-T prudce zvyšuje prodeje přijímačů pro DVB-T2. I těch špatných”

 1. O.K. napsal:

  A to se najdou lidé, kteří tvrdí, že certifikace přijímačů, která byla spuštěna v září 2016 nemá žádný smysl, a že trh všechno vyřeší i bez ní…

  • BIDLO napsal:

   Nakonec to vypnutí Sportu bude mít i výhodu. Lidé začnou obnovovat vozový park včas a nikoli až na poslední chvíli jako minule.

   • mirasat napsal:

    Líbí se mi myšlenkové pochody některých lidí. Doma dvě telky. Za dvě krabičky 1400 nedají, chtějí si pořídit internetovou televizi.
    Říkám si pro sebe. Fajn. Ať je vás aspoň milion, ať si síť pošmákne. Každému co chce 🙂

   • Tajtrlik Nula napsal:

    Až odejde poslední zákonem placený kanál ČT z DVB-T může to být základem k odhlášení přijímače neboť tímto se stane nezpůsobilý přijímat TV vysílání?

    • mirasat napsal:

     Na základě čestného prohlášení, že nemáte pevné ani mobilní připojení k internetu a nevlastníte žádné zařízení, schopné přijmout jakoukoliv formu tv/sat/net linearního, či nelinearního vysílání, tak zřejmě ano.

    • vedro napsal:

     A do cca. 3 mesicu cekejte kontrolu, ktera to proveri.

     • Adolf.Shitler napsal:

      Kontrola z ČT může tak nanejvýš stát přede dveřmi a čekat, jestli jí majitel otevře. A i když ano, tak se přes práh dobrovolně nedostane, protože k tomu není oprávněna.

     • Michal Kubeček napsal:

      Zatím… Není to tak dávno, co bylo nemyslitelné, že by dodavatelé elektřiny museli bonzovat ČT adresy odběrných míst svých zákazníků za účelem jejich obtěžování a zastrašování. No a nadřazení „vyššího zájmu“ nedotknutelnosti obydlí už v případě kontrol kotlů posvětil i ÚS, tak proč by to nešlo i u koncesionářských poplatků (v zájmu zachování nezávislosti ČT nebo tak nějak).

     • vedro napsal:

      Tak to jste zaspali dobu panove. Jiz vam staci dodavka s prislusnou technikou a dokazete zamerit napr. TV prijimac. Do obydli se vstupuje v doprovodu policie.

     • Adolf.Shitler napsal:

      Do obydlí vstupuje Policie ČR na základě rozhodnutí soudu, což samozřejmě ČT nikdy nedostane kvůli nějakému koncesionářskému poplatku.
      A zaměřit TV je možné leda v US filmech, kde je to z bujného pera autorova 🙂 Nehledě na to, že TV může být půjčená, může být u dotyčného neplatiče na opravě, může být čerstvě pořízená (tam je lhůta pro přihlášení poplatníka 15 dnů) atd.

 2. Michal Kubeček napsal:

  A už to tu máme zase: „… DVB-T2 set-top-boxy se špatným kodekem MPEG-4“ a „Set-top-boxů s kodekem H.264 jsou v České republice tisíce a musejí se jich zbavit.“ 🙁 Ale neklesejme na mysli, aspoň jednou je v článku i správná formulace „set-top-boxy DVB-T2, které dokáží zpracovat signál pouze v kodeku MPEG-4“.

 3. Josef Zavřel napsal:

  Dobrý den.
  Set-top-boxy DVB-T2 s kodekem MPEG-4 (H264) se před pár léty začali vyrábět a prodávat,aniž by se tato síť vůbec rozběhla.Nebylo by dobré tyto přístroje stáhnout z prodeje a obchodníky nějak kompenzovat?Předešlo by se i problémům se záměnou.Přiznávám svůj laický názor.Velký vliv na prodejnost nových přístrojů s H265 bych přičítal také odchodu velmi sledovaného ČT Déčka z muxu 3.Nahrazení tohoto dětského kanálu Primou Krimi považuji osobně za velmi nešťastné,ale to sem nepatří.Zdraví J.Z.

 4. Jan Novák napsal:

  Sám jsem v poslední době mnohokrát viděl v prodejnách elektra set top boxy, které svými parametry nevyhovují, bez příslušného označení. Bohužel bude mnoho kupujících, kterým to nyní vnutí, bez ohledu, že na to nové vysílání v DVB-T2 nechytí. Zvláště, když půjde o seniory, bude to velmi ostudné. A těžko bude dovolání.
  Myslím, že osvěta v tomhle případě značně pokulhává.
  Staří lidé si většinou z e-shopu nic neobjednají a v kamenné prodejně hrozí, že je podvedou, jen aby se zbavili ležáků.

 5. Luděk napsal:

  V mpg4 vysílali od počátku Poláci a jelikož bydlíme v příhraničí s nima, bylo třeba kupovat tyto přístroje jelikož jste neviděli obraz, ale slyšeli jen zvuk. Nevím proč naši Spořilkove z ČRA nešli taky do tohoto standardu ? Asi to bylo levnější 👎

  • Radim napsal:

   Protože Poláci zavádějí vše v televizi až s notným zpožděním za námi. S DVB-T2 třeba dosud jako jediní z okolních sousedů ještě vůbec nezačali (ani experimentálně) a momentálně o něm uvažují až někdy v letech 2021-2, tedy opět s křížkem po celoevropském funusu. Když u nás startovalo DVB-T, byl MPEG 4 H.264 ještě v plenkách a běžně dostupné technologie pro něj byly ještě v nedohlednu. Proto byl tehdy jediným možným řešením MPEG2. Když se Poláci po letech konečně taky rozhoupali, pokročil vývoj už natolik, že mohli vsadit už na MPEG4 H.264. To je stejné jako lamentovat, proč jsme si museli kdysi kupovat fax, když někdo mohl tehdy rovnou vymeslet e-mail.

  • Nonic napsal:

   Luďku prohlédni si vývoj přechodu z analogu na digitál… ač se vědělo, že MPEG-4 je už dostupná tak díky testům se dovážela jen MPEG-2 což ztížilo situaci a zůstalo se u něj…
   Poláci zapli digitál o něco později, proto šli už rovnou do té H.264… Horší je, že pak v tomto formátu nedočkavě některé státy jako Rakousko začli i ve DVB-T2 vysílat, u nás se jen provedlo několik zkoušek…. a tak se trh v Evropě naplnil tím co většina států věděla, že nepoužije tj. počkali a testovali následně poslední fáze ze dvou verzí H.265 (HEVC) kterou jakmile výrobci s vývojáři prosadili z pásových linek ve větším množství, tak už bylo definitivně jasno… ale co tedy udělat s tím dovozem T2 tunerů s jen H.264 (AVC – MPEG-4) a co teprve neprodanými ležáky dokonce s pouze MPEG-2 ve STB…

 6. Adolf.Shitler napsal:

  Zbytečně se to zveličuje, prodej set-top-boxů s MPEG-2/MPEG-4 bez HEVC je tady spoustu let, a to už od dob, kdy de facto o nějakém HEVC nikdo ani neslyšel. Důvod byl tehdy jasný, dost lidí mělo zájem na starších TV bez MPEG-4 přijímat HD z RS7 a rozhodně to tehdy nikdo nekupoval kvůli jakémusi DVB-T2 (spousta set-top-boxů ostatně ani T2 neumí, pouze T).

 7. Sekáč napsal:

  Už se objevil i nápad vykoupit od prodejců a prodat do zemí,kde budou starší settopboxy vyhovovat.

 8. Holinger Karel napsal:

  Hledám v nabídce settobox T2 s hbbtv, internet připojení, HDMI, USB, EPG a samozřejmě dobrá čeština s cenou do 2000kč. Poraďte mě. Myslím si že se na tuhle kombinaci DVB-T2 a HBBTV zapomělo.

  • Lance napsal:

   HBB je komplikace pro všechny TZV. VÝROBCE kteří už dávno sami nic nevyrábí ale jen po netu objednávají u oem Číňana. Číňan nějaké evropské HBBTV moc nenabízí, páč za a) to nemá jak pořádně doma va Asii testovat a za b) páč to dost prodražuje boxy…
   Časem ale snad lepší nabídka bude, páč už tu bude poptávka. HBBTV ČT je super a lidi to budou chtít čím dál víc …

  • Radim napsal:

   Třeba TechniSat Digipal ISIO HD či Digipal DAB+, podrobné recenze obou najdete například ve Stereu a Videu 2/2018. Ale do dvou tisícovek se v případě těchto Made in Germany modelů nevejdete (a zatím ani jiných typů s HbbTV). Cenový strop je třeba o dost zvýšit…

 9. Omar napsal:

  V Itálii se nesmí od roku 215 nebo 216 prodávat jiné příjimače než HEVC. Dokonce ani co zůstalo ze zásob se muselo zlikvidovat a nenabízet k prodeji. To je fér. Napřed zájmy lidu a teprve potom zájmy podnikatelů. Sami vidíte, jak to pak dopadá.

Napsat komentář