Jak se bude dále rozšiřovat přechodová síť DVB-T2 od Digital Broadcasting?

19 komentářů 17.5.2018 / Jan Potůček

UVNITŘ TABULKA – Třetímu přechodovému multiplexu pro pozemní digitální televizní vysílání nové generace zbývá spustit deset základních vysílačů velkého výkonu.

Startovala jako druhá po multiplexu Českých Radiokomunikací, nyní je ale Přechodová síť 13 pro pozemní digitální televizní vysílání nové generace DVB-T2 od Digital Broadcasting na chvostu a čeká ji ještě zprovoznění deseti základních vysílačů a 33 dokrývačů. Jak rychle je hodlá operátor spustit? U základních vysílačů jsou termíny jasně dané Technickým plánem přechodu (TPP) na DVB-T2, jehož návrhem se nyní v meziresortním připomínkovém řízení zabývají všechna ministerstva a další dotčené úřady. Dokrývače mají stanoveny pouze termíny vypínání současného vysílání ve standardu DVB-T, ale vzhledem k tomu, že v DVB-T2 využijí často stejné vysílací kanály, na kterých nyní vysílá celoplošný multiplex 4, TPP de facto určuje termíny startu i jim.

Televizníweb.cz vám přináší přehledné tabulky všech dosud nespuštěných vysílačů a dokrývačů Přechodové sítě 13, plánovaných vysílacích kanálů, maximálních povolených výkonů, polarizací a termíny spuštění. Z návrhu harmonogramu druhé televizní digitalizace od ministerstva průmyslu a obchodu vyplývá, že síť základních vysílačů velkého výkonu by měla mít Přechodová síť 13 kompletně zprovozněnu ještě před letními prázdninami. Operátorovi se letos zatím daří všechny termíny stanovené TPP dodržovat – jen během dubna zprovoznil šest vysílačů. Na zbylých deset lokalit mu zbývají necelé dva měsíce, přičemž dosud se spouštění vysílačů soustředilo na poslední dny v měsíci a nezdá se, že by tomu u poslední desítky lokalit mělo být jinak.

Během května čtyři nové vysílače

Ještě během května se Přechodová síť 13 rozšíří do Děčína, Frenštátu pod Radhoštěm, Hodonína a Třebíče. Na červen si Digital Broadcasting nechává šestici vůbec nejsilnějších vysílačů přechodového multiplexu, jejichž výkon se bude pohybovat mezi 32 a 63 kW. Půjde o Benešov, České Budějovice, Hlubočec, Jáchymov, Plzeň a Rakovník. Z dokrývačů se operátorovi podaří v letošním nebo příštím roce zprovoznit maximálně 13 lokalit, pro něž mu Český telekomunikační úřad (ČTÚ) zkoordinoval jiné kmitočty než pro multiplex 4. Jde o Beroun, Dačice, Holoubkov, Liberec, Litoměřice, Prachatice, Slavičín, Šluknov, Šumperk, Varnsdorf, Vimperk a Volary. Digital Broadcasting samozřejmě nemusí nutně využít všechny dokrývače DVB-T pro i DVB-T2, nejprve provede měření pokrytí ze základních vysílačů.

Další až dvacítku dokrývačů čeká přechod na DVB-T2 střihem: nejprve na nich operátor vypne vysílání multiplexu 4 ve standardu DVB-T a poté spustí novou síť ve standardu DVB-T2 (patrně již finální, protože termíny přepínání v TPP se pohybují od února do května 2020, kdy by už měly být pomalu přepnuty na finální kmitočty DVB-T2 i vysílače velkého výkonu). Možná vás napadne, proč se na DVB-T2 přechází tak složitě a používají se nejprve přechodové a poté finální sítě. Je to právě kvůli nedostatku kmitočtů a nutnosti nejprve vypnout celoplošné sítě DVB-T, aby bylo možné zkompletovat finální sítě DVB-T2. Z výše uvedeného vyplývá, že DVB-T2 vysílání od Digital Broadcasting nemusí mít do vypínání multiplexu 4 shodné pokrytí jako tato celoplošná síť DVB-T – pokud tedy dokrývače nevyužijí pro souběžné vysílání v novém standardu jiné, dočasné kanály.

Sekundární síť dokrývačů DVB-T2 pro operátora Digital Broadcasting:

Přijdou také nové programy

Postupně se také bude rozšiřovat obsah Přechodové sítě 13. Dnes v ní diváci naladí devět celoplošných a tři regionální (či nadregionální) programy. Celostátně lze sledovat pět stanic skupiny Nova (všechny volně šířené programy – Nova, Nova Cinema, Nova 2, Nova Action a Nova Gold), televize Rebel, Relax, Kinosvět a Joj family HD. Na omezeném území pak vysílají ostravská televize Polar HD, východočeská televize V1 HD a olomoucká televize Morava. Z celoplošných programů by do Přechodové sítě 13 měl přibýt ještě Rebel 2 Slušnej kanál a Prima Comedy Central (patrně v HD kvalitě), z regionálních televizí větší počet programů včetně těch, které nyní využívají regionální sítě DVB-T jiných operátorů, než je Digital Broadcasting. Přechodová síť 13 totiž jako jediná ze tří přechodových multiplexů nabídne alespoň částečné regionální členění, i když z technických důvodů musí některé regionální televize šířit na větším území než v DVB-T.

Východočeská televize V1 tak prostřednictvím Přechodové sítě 13 vysílá nejen ve východních Čechách z vysílačů Hradec Králové, Pardubice a Ústí nad Orlicí, ale také v Praze a Olomouci (důvodem je shodný vysílací kanál ve všech těchto lokalitách a blízkost těchto vysílačů, které fungují v jednofrekvenční síti). Stejně tak TV Morava je dostupná nejen v Olomouci, ale také v Praze a východních Čechách. Pouze ostravský Polar vysílá pouze z ostravského vysílače Lanová (a objeví se na dalších vysílačích v Moravskoslezském kraji, které operátor ještě nezprovoznil). Vlastní regionální vysílání v rámci Přechodové sítě 13 chystá i samotný Digital Broadcasting. Začátkem června představí projekt metropolitních televizí zaměřený na regionální dopravu a další informace.

Vstup do Diskuse

19 komentářů: “Jak se bude dále rozšiřovat přechodová síť DVB-T2 od Digital Broadcasting?”

 1. mirasat napsal:

  Boskovice a Vimperk netřeba vypínat, dle mého nazoru nevysílají a vysílat nebudou.
  Vimperk můžou zapnout hned, evidentně nikomu ČTÚ nevadí ,,kolize,, s Javořicí na K30.

 2. Jack Brody napsal:

  Díky, zajímavý článek. Zvyšovat výkon některých vysílačů nemají v plánu? Třeba UH, Rovnina či OL, Slavonín…

 3. Pevy napsal:

  Co to je za blbost, že TV Morava vysílá v Olomouci a v Praze ? Pokud by to bylo opravdu z technických důvodů, muselo by to přesně kopírovat program V1. Takže pravda je (opět) někde jinde ?

 4. Pavel Vokál napsal:

  To je fajn, že aspoň nějaká informace. Já E-mailem žádal DB o vyjádření, jestli frekvence jsou finální, anebo které ne, příp. tabulku jako je zde u dokrývačů, ale potřebuji u vysílačů hlavních. Za více jak měsíc nikdo nezareagoval. Bohužel. A je mi to líto, protože třeba situace v Praze a středních (a nejen zde) může být komplikovanější hlavně u individuálního příjmu (u STA ostrými kanálovými vložkami to takový problém nebude), jelikož je nyní (možná na trvalo) DB na K24, ale PS 12 se ze současného kanálu 31 rozdělí na K40 a K23 a už tady máme problém dvou sousedních kanálů s velmi rozdílným výkonem, směrem příjmu a v některých případech i s rozdílnou polarizací (něco jako současný stav K41-42 nebo K46-47). Ví o tomto někdo něco? Děkuji za příp. relevantní odpovědi.

 5. Joey napsal:

  Kam se ztratila z hlavních vysílačů lokalita Jablonec nad Nisou / Černá Studnice pro PS 13?
  Počítá se z výše uvedeným vysílačem, pokud ano tak kdy přibližně?

  Děkuji Vám za odpověď, pane Potůčku.

 6. Nonic napsal:

  Tak konečně… páč Teplice jsou k ničemu… jen zazdily 28k Hoher Bogenu a Pařez pouze ve T2 načte tabulku programů a je pak tma… narozdil od trochu líp ač nestabilně jdoucí MUX-4 protože překážky kopcovitých terénů a hustě osázených železobeton baráků vůči jeho z Vodojemu co má jen kousek čouhající špičky na západ… Čímž je možno jeho MUXy chytat jen z konkurenčních Klínovec ten má i MUX-7 a Rakovník – Louštín… oba budou mít navíc v PS-13 bohatě rozdílnou, tedy pestřejší nabídku minimálně díky 24k na kterém jede více krajů společně…

 7. Tomáš napsal:

  Jáchymov – kanál 38 – znamená to vypnutí RS7 (MUX1a – ČT v HD) z Klínovce v 6/2018?

 8. Patrik napsal:

  Hmm,tudiš podle těchto tabulek my z česko-polsko-slovenského pomezí máme nadobro smolíčka…. 🙁 U nás Ostrava k31 nepřijímatelný a nějaký dokrývač poblíž taky nebude….Třinec Vrch s tímto pidi výkonem taky nehrozí.

 9. Patrik napsal:

  A i kdyby,tak na stejném kanále jako Třinec Vrch ( k44) velmi silný přesah slovenského muxu na shodném kanále….Tak nevím,dělají si s nás tady srandu?Už teď znemožněný příjem na kanále 26 (Magurka s Lysou Horou stejný kanál ) No teda děkujeme…

 10. Michal Kubeček napsal:

  S Černou horou se očividně nepočítá… v tom případě holt nepočítám s nimi.

 11. Nonic napsal:

  Jo už delší dobu psal a píšu, že koordinace těch co o tom rozhodují v teplíčku kancůlů u počítačů… vůbec nepočítají s velkými terénními přesahy a silnějšími přírodními zákony které jsou u stejných kmitočtů s rozdílnými MUXy a programy neslučitelné !!! i u DVB-T tvrdili, že problémy nejsou a basta… hmm a přitom 52k Liberec-Ještěd kontra Plzeň-Krašov atd. jinde v republice se dá něco najít… či čerstvě Trutnov kontra Klínovec po přeladění MUX-7 a nyní i se bude dít co? s tím 38k když v tabulce je spuštění PS-13… Evidentně tedy lidi tímto příjdou na velké ploše o MUX-7

 12. Nonic napsal:

  Asi u toho Klínovce jde o překlep tj. mělo být 28k ale to by zase mohlo rušit jiného českého operátora a o guláši s Hoher Bogenem dle počasí raději nemluvit…

 13. Jirka napsal:

  Mě tedy není jasné, odkud bude brát Varnsdorf signál, když v seznamu vysílačů není Jablonec / Černá Studnice.

 14. Jack Brody napsal:

  Jak se bude rozšiřovat samotná síť, uvidíme, ale rozšiřuje se nabídka – o víkendu v MUX 13 přibyla stanice BTV (Brno TV), aspoň na vysílačích UH – Rovnina a Zlín – JS.

Napsat komentář