Das Erste: jak německá veřejnoprávní televize připravuje HbbTV na fotbalový šampionát

Víceúrovňový obsah je způsobem komunikace, jakou chce vůči divákům uplatnit v nadcházejících týdnech německá veřejnoprávní televize ARD. V nabídce hybridního vysílání se rozhodně nemá za co stydět.

Jak stanici DasErste naladit

Německo je v trochu zvláštní situaci, kterou je třeba si pro začátek vysvětlit. Nefunguje zde jedna, ale hned dvě veřejnoprávní televize. V dnešním díle o HbbTV aplikacích od našich sousedů si něco řekneme o DasErste (Jedničce), v příští části se zaměříme na ZDF (německá „Dvojka). ARD pak má pod sebou navíc ještě řadu zemských veřejnoprávních kanálů, jako je MDR (Sasko, Sasko-Anhaltsko, Duryňsko), BR (Bavorsko), RBB (Berlín-Braniborsko), SWR (Bádensko-Württenbersko, Porýní-Falc) a další. Dostupnost stanice Das Erste je obrovská. Diváci mohou tento program sledovat jak ve standardním, tak i vysokém rozlišení. Co se týká formátu Ultra HD, o tom bude řeč na konci tohoto článku.

Německou veřejnoprávní televizi Das Erste naladíte v příhraničí díky DVB-T multiplexu ARD, který stanice obývá spolu s kanály Arte, Phoenix a One. Pokud se nacházíte v dosahu saských vysílačů Löbau a Dresden, stanice je součástí DVB-T2 multiplexu MDR1. Jeho výhodou je skutečnost, že všechny zde šířené programy jsou k dispozici pouze ve vysokém rozlišení, tedy běžné nejvyšší kvalitě obrazu. Pokud máte satelitní komplet, všechny německé veřejnoprávní kanály (a pochopitelně i řadu dalších komerčních stanic), naladíte volně z pozice 19,2 stupně východně, v tomto případě navíc i v HD kvalitě – bez nutnosti použití dekódovací karty. Program je k dispozici také v nabídce největšího kabelového operátora, společnosti UPC Česká republika.

Úvodní lišta HbbTV od Das Erste:

Archiv zpravodajství, sportovní servis i kriminálka Místo činu

Hybridní aplikace ARD se svým obsahem příliš neliší například od České televize, ale je zde jeden poměrně zásadní rozdíl, kterým je použitá grafická úprava. V rámci dostupných služeb najdete v HbbTV vysílání stanice Das Erste archiv pořadů (Mediathek), programového průvodce (ARD EPG), teletext, zpravodajskou relaci Tagesschau (jednotlivé reportáže formou videa), Check Eins (dětské pořady), speciální aplikaci pro kriminálku Tatort uváděnou v Česku jako Místo činu a sportovní servis Sportschau. Na originální tvorbu ARD pochopitelně není uplatňována geoblokace.

Co se týká grafického zpracování, rád bych upozornil na dvě aplikace. Jedná se o archiv pořadů Mediathek a elektronického programového průvodce, který nedávno dostal zcela nové zpracování. Do archivu ARD můžete vstoupit nejen prostřednictvím dlaždice v HbbTV menu, ale kdykoliv také po stisknutí žlutého tlačítka na dálkovém ovladači. Formou náhledů zde budete mít k dispozici například odvysílané pořady, abecední řazení, rubriky nebo vyhledávání. Ačkoliv kostra je stejná jako u České televize, nemůžeme si nevšimnout, že právě tady se v minulých letech naše médium inspirovalo, došlo zde k řadě změn a grafických vylepšení. Ostatně, podívejte se na fotogalerii.

Fotbalový šampionát v HbbTV

Pěknou šancí, jak se „předvést“, bude (nejen) pro veřejnoprávní kanály nadcházející fotbalový šampionát. V tomto směru nesmíme zapomenout ani na německou Das Erste, která má pro své diváky připravenou speciální verzi aplikace Sportschau. Její uživatelé budou mít k dispozici aktuální textové i obrazové zpravodajství, analýzy her a také odborné diskuse. Součástí aplikace budou všechna videa, na která má ARD licenční práva a je možné je nabídnout na platformě HbbTV. Funkcí, která bude blokována pro uživatele mimo Německo, je možnost zpětného zhlédnutí a výběr „best of momentů“ v průběhu právě hraného zápasu. Tato politika již byla uplatněna v minulých letech.

Novinkou v rámci HbbTV má být tentokrát servis pro sluchově postižené. Titulky v rámci aplikace byly uvedené pochopitelně již mnohem dříve, ale v rámci samotného fotbalového šampionátu si mají odbýt premiéru. Další detaily o novinkách mohou zájemci sledovat na adrese www.ard-digital.de. Fotbalový šampionát začíná již ve čtvrtek 14. června, takže bych rád majitele televizorů a set-top boxů s podporou virtuálního červeného tlačítka upozornil také na novinku, kterou chystá pro své koncesionáře Česká televize. Aplikace k MS ve fotbale 2018 bude velmi podobná té, jíž uvede i německá ARD, takže v tomto směru nemusíme našim západním sousedům příliš závidět.

Přichází „víceúrovňový obsah“, HbbTV je jednou z jeho součástí

Pokud se podíváme na významné sportovní události, prakticky vždy byly hybatelem v oblasti nových technologií. Pár let nazpět to bylo vysoké rozlišení, první oťukávaná hybridní televize, případně aktuálně například rozšířená virtuální realita. ARD přichází v rámci nadcházejícího fotbalového šampionátu s označením „víceúrovňový obsah“. Jeho cílem je v praxi nabídnout divákům maximální komfort a informační servis na všech platformách, přičemž HbbTV hraje v celém řetězci velmi významnou roli. Divák si tak může logicky položit otázku, co je možné ještě dalšího v tomto směru přinést a bude si ji znovu a znovu pokládat i v následujících letech.

Strategií „víceúrovňového obsahu“ je dostupnost lineárního i nelineárního obsah. Výhody technologie HbbTV v souvislosti s nadcházejícím ruským šampionátem jsem již čtenářům Televizníhowebu popsal, nicméně pokud bychom si měli říci ještě něco víc, jde o provázanost se sociálními sítěmi Facebook, Twitter, Instagram a YouTube. Divák bude mít například možnost vybrat z více pohledů kamer na stadionu. Bylo by ale překvapivé, kdyby tato funkce byla z důvodu geoblokace dostupná také na našem území, případně na Slovensku. I tak bude (nejen) informační servis ARD natolik bohatý, že spolu s Českou televizí vytvoří fotbalovému fandovi mimořádný sportovní zážitek.

Ultra HD v nedohlednu, HD formát standardem

V souvislosti s vysíláním nadcházejícího fotbalového šampionátu se očekávalo, že německé veřejnoprávní televize ARD nabídne tento velký sportovní svátek v Ultra HD formátu, protože řada kolegyň v Evropě se k tomuto kroku rozhodla. Bohužel u ARD se tak nestalo. V současné době zatím nejsou signály, že by se veřejnoprávní kanál Das Erste na tento formát chystal, a to na rozdíl od ZDF, která již vysílání v UHD potvrdila na rok 2022 a experimentuje s ním již nějakou dobu právě v nabídce hybridní televize HbbTV. Některé zemské televize patřící pod ARD ještě nerealizovali plný přechod na vysílání ve vysokém rozlišení, ale o tom si řekneme více v některém z následujících dílů seriálu.

V tuto chvíli můžeme říci následující: Pro ARD je standardním formátem nyní HD kvalita, tedy je-li řeč o samotném kanálu Das Erste. V této kvalitě vysílá stanice nejen klasicky lineárně, ale také jsou v této kvalitě dostupná videa na platformě HbbTV. Kdy se případně tato situace změní, to říci nemůžeme. Pokud se ale ARD do budoucna pro formát Ultra HD rozhodne, nejjednodušší cestou pro ni bez pochyby bude platforma HbbTV. Technologie se navíc jeví perspektivní i do budoucna, kdy v Německu vzroste v následujících letech vybavenost televizory s podporou standardu 2.0 (a později vyšší), který umožní ochranu obsahu pomocí DRM, případně podporu HTML 5 a podobně.

Vstup do Diskuse

2 komentáře: “Das Erste: jak německá veřejnoprávní televize připravuje HbbTV na fotbalový šampionát”

  1. Karel napsal:

    Obsahově jedna z nejhorších státních tv v EU. Když ji srovnám s BBC nebo RAI úplný propadák. Kdybych srovnal s ČT tak vyjde o malinko líp.

  2. vedro napsal:

    Je skoda, ze v souvislosti se zacatkem MS u nelinearniho vysilani (Hbbtv) informujete o zahranicních televizich, ale nic o nasich televizich (predevsim CT a RTVS). Nabidka nasich televizi v tomto smeru nebude zadna? Nebo bude taka, ze nema cenu o ni psat?

Napsat komentář