ČTÚ: Počet případů rušení televizního příjmu mobilními komunikačními systémy nadále klesá

ČTÚ informoval, že k 31. květnu bylo ve zkušebním provozu 483 základnových stanic systému 4G/LTE, v trvalém provozu pak 15 644 stanic a že došlo k pouze 60 případům rušení televizního příjmu.

V pravidelné monitorovací zprávě se říká, že Český telekomunikační úřad (ČTÚ) v květnu přijal 78 nových hlášení (v dubnu 76) o rušení příjmu zemské digitální televize. Provedl, a také ukončil, celkem 95 šetření (141) z čehož šlo mj. o 60 (86) případů rušení televizního příjmu, včetně STA, 10 (28) případů rušení veřejných mobilních komunikačních sítí jako GSM, UMTS a LTE a 13 (8) případů rušení rozhlasového a satelitního příjmu.

K TÉMATU:

Z 60 případů ukončených šetření rušení příjmu DVB-T, byla v 9 případech (v dubnu 20) příčinou základnová stanice (BTS) LTE v pásmu 800 MHz, v 38 (49) případech šlo o závadu přijímacího zařízení diváků, v 10 případech (15) nebylo zjištěno žádné rušení a ve 4 (2) byl zjištěn nedostatečný televizní signál.

V květnové monitorovací zprávě ČTÚ se ještě mimo jiné objevuje informace o tom, že Česko je ve srovnání úrovně digitální ekonomiky v rámci EU na 17. místě.

Vstup do Diskuse

Jeden komentář: “ČTÚ: Počet případů rušení televizního příjmu mobilními komunikačními systémy nadále klesá”

  1. Nonic napsal:

    …a konkurenční web psal, že byly provedeny testy dokrývačů MU-3 který před koncem roku 2017 dostaly povolení… což zde zase na televizniweb.cz několik lidí v minulosti se ptalo zda se vůbec nikdy uskuteční? když se zapíná DVB-T2 a na různých místech se na MUX-3 mnoho let kašlalo či třeba nikoho z těch co provedli kordinace nezajímá, že dochází ke kolizím rozdílných MUXů na stejném kmitočtu viz na Chomutovsku 52k z Krašova kontra 52k z Ještědu MUX-2… když z Ústí Bukovky se 55k nedostává v jeho kraji všade a jak jsem zjistil mobilním zařízením i v tom krajském městě díky členitým kopcům jsou místa kde se nedá též naladit ve stínu skalnatýho hřbetu… kdežto konkureční MUXy z jiný strany menším výkonem jdou… Ostatně proto i Ústí jako takové má jak v době analogu tak i v digitálu dokrývací převaděč…

    Jinak rušení od LTE se někdy těžko dokazuje a nahlašuje když výpadek signálů je mnohdy jen mžitkový… dle vytížení automatického nastavení vysílačky… atéňáci s měřící technikou o tom ví své a proto už zanevřeli na práskání na ČTÚ a lidem kteří se ozvou dávají rovnou či preventivně filtry…

Napsat komentář