Uvažujete o satelitní televizi za korunu? Ve skutečnosti za ni zaplatíte přes pět tisíc

19 komentářů 1.2.2019 / Jan Potůček

Při první televizní digitalizaci slibovala největší satelitní služba Skylink základní programy zdarma a poté na ně uvalila servisní poplatek. Nyní nabízí montáž a aktivaci služby „za korunu“. Opět jde o marketingový trik.

Uvažujete o tom, že se necháte zlákat zajímavou nabídkou na satelitní televizi s vybavením a instalací za pouhou jednu korunu? Právě na tuto symbolickou částku láká největší česká satelitní služba Skylink televizní diváky, kterým se nechce řešit přechod na nový standard pozemního digitálního televizního vysílání DVB-T2. Výhoda je to ale jenom zdánlivá. Skylink slibuje vybavení a instalaci satelitního přijímače a paraboly pro televizor v hodnotě sedmi tisíc korun za jedinou korunu, ale už moc nekomunikuje podmínky, za jakých zájemce této „výhodné“ ceny dosáhne. Zatímco u přechodu na DVB-T2 by jednorázově investoval do nákupu přijímače nebo set top boxu za 550 Kč a sledování televize by měl nadále zadarmo, u „korunové“ nabídky Skylinku ho čeká nemilé překvapení.

Cenu satelitního přijímače, antény a instalace si totiž Skylink od nového zákazníka vybere jinak. Akční nabídka se týká pouze těch zájemců, kteří se satelitnímu operátorovi upíší minimálně na dva roky a objednají si některý ze základních programových balíčků, nikoli však omezenou programovou nabídku. Nejlevnější základní balíček Smart vyjde na 239 korun měsíčně, nejdražší Komplet na 1 100 Kč měsíčně. Násobeno 24 měsíci, na které se zákazník musí upsat, aby získal instalaci a přijímač za korunu, vychází nejnižší nabídka na 5 736 korun a nejdražší dokonce na 26 400 Kč. Skylink avizuje akci „instalace a přijímače za korunu“ pouze do konce února, dá se však očekávat, že ji prodlouží, tak jako to už v minulosti několikrát udělal. Od března však zdraží základní balíček Smart na 259 korun měsíčně, takže instalace a přijímač za korunu ve skutečnosti vyjdou nejméně na 6 216 korun.

Máte více televizí? Cena se vám znásobí

Pokud má domácnost více televizí a chce na nich přijímač satelitní Skylink, cena se jim bude podle počtu přijímačů násobit. Ani samotná instalace satelitní televize není ve skutečnosti za korunu, nezahrnuje totiž cestu technika (účtuje se podle počtu kilometrů od provozovny smluvního technika), výložník nebo konzoli pro uchycení paraboly a případné použití plošiny nebo instalaci paraboly na střeše, což je v případě satelitní televize opravdu pravděpodobné. Zájemce o „akční“ Skylink si tedy rozhodně musí připravit více než jednu korunu. „Všechny položky nad rámec standardní instalace jsou účtovány dle ceníku technika. Cenu případného materiálu a úkonů nad rámec standardní instalace je třeba s daným technikem dohodnout před zahájením instalačních prací,“ upozorňuje sám Skylink.

Pokud chce zájemce o satelitní televizi ušetřit a bude trvat na omezené programové nabídce Digital, akční cena přijímače a instalace „za korunu“ se ho netýká. Satelitní přijímač, dekódovací kartu, instalaci a aktivaci si hradí v plné výši. Musí také počítat s pravidelnou měsíční platbou servisního poplatku, který aktuálně činí 89 korun měsíčně. Skylink tento poplatek každoročně zvyšuje. V roce 2012 začal na 29 korunách, od letošního března zvýší cenu jednorázových ročních či dvouletých úhrad servisního poplatku ze 1 198 na 1 399 korun (u ročního) a z 1 895 na 2 399 Kč u platby za dva roky. Dá se očekávat, že servisní poplatek nadále poroste. Ani akční instalace a přijímač „za korunu“ nemusí vydržet příliš dlouho.

Jediná televize bez poplatků? DVB-T2!

Vzpomeňme na situaci okolo první televizní digitalizace, kdy Skylink začal v roce 2008 nabízet základní programy zdarma, aby je po dokončení digitalizace zpoplatnil zmíněným servisním poplatkem. Český telekomunikační úřad to tehdy označil za nekalou praktiku a uložil provozovateli Skylinku vysokou pokutu. Nyní se Skylink znovu snaží navodit dojem, že přechodem k satelitní televizi diváci vydělají, protože získají více programů za minimální cenu. Faktem ale je, že upíší satelitnímu operátorovi a budou muset za příjem televize platit pravidelné měsíční poplatky v řádu několika set korun, zatímco kdyby se rozhodli zůstat u pozemního příjmu televize, mohli by ji nadále sledovat zdarma. Pouze by si museli pořídit nový přijímač DVB-T2/HEVC.

Pro řadu diváků, kteří se rozhodnou pro satelitní příjem televize, mohou být nemilým překvapením výpadky signálu během špatného počasí, za deště nebo sněžení. Takový problém u pozemního digitálního vysílání, ať už ve standardu DVB-T nebo nastupujícího DVB-T2, neexistuje. V létě se satelitní televize potýká i s tzv. „slunečním výpadkem“, kdy se Slunce, družice a přijímací satelitní parabola dostanou do jedné přímky. U diváka pak dochází k výraznému poklesu signálu, který se projeví jako výpadky televizního vysílání. Existují dokonce případy, kdy sluneční interference zničila nevhodný kryt konvertoru – prostě jej spálila. To u klasické televizní antény nehrozí.

Vstup do Diskuse

19 komentářů: “Uvažujete o satelitní televizi za korunu? Ve skutečnosti za ni zaplatíte přes pět tisíc”

 1. Petr Svoboda napsal:

  Předesílám, že pozemák mám rád. Ale účelová, výše zmíněná argumentace mi nepřijde správná. Finančně porovnává věcně nesrovnatelné služby. Vždyť u oné Smart nabídky dostávám nejméně 44 programů navíc! A to nepočítám např. duplicity. Tak se mohu rozhodnout, jestli něco z těch programů navíc mi stojí za 239 Kč měsíčně nebo ne.
  Celé mi to připadne, jako kdyby mi stát zakázal jezdit na silnici na kole a přikázal koupit nejméně elektrokolo (jednorázový výdaj), nebo si už nezajezdím. A prodejce elektrokol začal plivat na nabídku společností, které mi nabídnou leasing auta s tím, že do toho budu muset kupovat měsíčně benzín (světe div se!). Každý se může rozhodnout. A já? Ač fanda fyzického pohybu, zvolím to auto.
  BTW: argumentace výpadky příjmu je neaktuální. Kdyby si autor ověřil skutečný stav, možná by zjistil, že satelitní příjem je nyní významně spolehlivější než T2 (neplatí pro T). A té-dvojce bude velmi dlouho trvat, než zase spolehlivost převáží ve svůj prospěch, pokud to vůbec kdy zvládne.

 2. notizia napsal:

  @ Petr Svoboda :

  „BTW: argumentace výpadky příjmu je neaktuální.“

  Pane Svoboda nedá mi to ale musím vám oponovat.

  Předesílám, že jsem měl Skylink úplně od začátku a to i jeho předchůdce jako Czech Link ještě z 28,5E kdy tam byla pouze ČT 1 + ČT 2 s Prima TV s nic jiného. Při vstupu stanice Markika TV na satelit byla chvíli přes tu kartu Czech Link (možná to už to byt Trade & Technology) než přešla nově vzniklou platformu Slovak Link která neměla absolutně nic společného s Czech Link nebo Trade Technology a byly na ní pouze stanice STV 1 s STV 2 a Markíza TV. Tuto kartu Slovak Link jsem měl od úplného začátku kterou jsem si dovezl z blízkého Slovenska protože jsem kousek od moravsko-slovenského pohraničí Ale účelová, výše zmíněná argumentace mi nepřijde správná. Za jednu původní jestě bílou kartu Slovak Link jsem zaplatil 3 999,- SK a karta Czech Link kterou jsem ještě dříve vyšla asi na 3 500,-.Kč nebo i více ale to už si přesně nepamatuji. Kartu Czech jsem si pořídil hlavně kvůli Prima TV která nešla přijímat pozemní cestou a také kvůli pořizovaní nahrávek z ČT s Primou v DVB a následnému vypálení na DVB nosiče i když jsem měl výstavního analogového přijmu ČT 1 s ČT 2 z Kojálu. Jinak ze slovenských jsem měl v analogu STV 1 (nejnižší kvalita) s STV 2 a JOJ TV. Ten Slovak Link pořízen kvůli chybějící Markíze, lepší kvalitě STV 1 a taktéž kvůli nahrávání z STV a Markízy v digitální kvalitě a následném vypálení na DVD nosič.
  Pozdější výhoda Skylinku byla zejména na Moravě a Slezsku kde přišel přechod analogu na DVB-T úplně až nakonec. Byly zde dlouhou dobu pouze ČT 1, ČT 2, Nova TV a Prima skoro nikde. Z tohoto důvodu byl Skylink pořizován před dokončení zejména na Moravě a ve Slezsku.

  Dále jsme měli i kabelovou televizi která nakonec skončila v rukách Karnevalu a zrušili jsme ji až se přecházelo na digitální příjem.
  Po odchodu jsme měli jen Skylink i po zavedení SERPA, který jsme přestali platit až po co několikrát zvýšili SERPO. Asi před šesti rokmi nebo i více návrat ke kabelu který nyní vlastni UPC. Máme internet s kompletní nabídkou kde je rozhozně lepší nabídka filmových kanálů a u většiny i v HD s odpovídajícím datovým rokem než u ubohé programové nabídky u Skylinku a to ještě převážně v SD mazanici! Skylink jedině tak pro nejzákladnější balíček Digital a nic víc. Vybírat poplatek 100 Kč za každou další dekódovací kartu NEXT k mateřské kartě je také přehnané.
  Dvě karty Skylink pro SK region ne pro CZ jsem opětovně aktivoval až v době kdy byly přes DVB-T odpojeny stanice Markíza, Doma a Dajto. U kabelu UPC byly z SK stanic před odpojením jen Markíza SD s TV JOJ SD kromě Jednotky s Dvojkou v SD které až loni koncem února byly překlopeny do HD.

  Po těchto zkušenostech mohu na 100% potvrdit výpadky Skylinku při zhoršeném počasí i když mám parabolu 105 cm. Nejvíce problématický je kmitočet 12109 kde je Markíza s Doma který má někdy rozpady obrazu i za nezhoršeného počasí. Minimálně ve třech případech jsem to řešil s operátory Skylinku kteří se vždy nejprve snažili přesvědčit o závadě na mé straně ze strany nedotočené antény, problémy s přijímačem a podobně. Když jem neústupně trval na tom zpe u mě je vše v pořádku tak mě bylo odpovězeno že si to ověří ve zpětném zhlédnutí které je uloženo u nich. Asi do hodiny volala operátorka s tím že jsem měl pravdu a závada byla opravdu u nich a výpadky obrazu byly i v tom zpětném zhlédnutí. To se nestalo jen jedno ale vícekrát kdy jsem mel něco načasované třeba i v noci na nahrávání kdy z dvou hodinové nahrávky to vic nešlo než šlo a po zpětném ověření řešení operátor potvrdil závadu na jejich straně. Takže prosí neobahujte Skylink že je bez problémový a to i při pěkném počasí. Skylink má poslední dobu nastaveny parametry tak aby z dané satelitní.frekvence vytěžila co největší datový tok aby tam nacpal co nejvíce stanic i za cenu případného problému s příjmem za zhoršeného počasí. Ze satelitu 19,2E není problém s příjem německých HD stanic i na parabolu jen 60 m což je nyní u Skylinku pro HD stanice u HD absolutně nereálné!
  Skylink jde podle mne jednoznačně kvalitou k ceně absolutně dolů jehož důkazem je vyřazování stanic nebo v nejlepším případě jejich překlápění z HD do SD.

  • Petr Svoboda napsal:

   Vzhledem k délce příspěvku i více tématům spíše emocionálním, zareaguji stručně a věcně jen na příjem. Z reakcí napříč republikou, dlouhodobě; ověřování na několika různých anténách pozemních i satelitních a konzultacích i měření se skutečnými odborníky jsem napsal právě to, co jsem měl v úmyslu. (Doporučení, co mám nebo nemám obhajovat, si ponech.)
   Ale na jedno reagovat musím: příjem na 105cm s chybami v obraze za dobrého počasí prostě není možný, aniž by nebyla příčinou anténa. Z chyb geometrie antény si tě netroufám podezřívat. Ale, zakopaný pes je nejčastěji v selektivitě konvertoru.

   • notizia napsal:

    Pane Svobodo umíte vůbec číst nebo pochopit psaný text?

    Asi opravdu ne když odepisujete tímto „Ale na jedno reagovat musím: příjem na 105cm s chybami v obraze za dobrého počasí prostě není možný, aniž by nebyla příčinou anténa. Z chyb geometrie antény si tě netroufám podezřívat. Ale, zakopaný pes je nejčastěji v selektivitě konvertoru.“

    Na tuto Vaši odpoveď musím reagovat následně.

    Nedělejte ze mne s odpuštením nějakého lempla a podobně co vi o satelitním příjmu lautr nic, neumí nastavit parabolu, nepozná že je zdeformovaná a neví nic o konvertoru a jak se instaluje.

    Od mládí ještě ČSSR jsem se aktivně věnoval pozemnímu příjmu včetně dálkového a později i tomu satelitnímu ještě v době analogového. V dobách největšího zájmu o satelitní příjem ze strany zákazníků jsem se montáží satelitů živil jako druhé zaměstnání.

    Já jsem jasně psal o tom že kolikrát i za pěkného počasí problém se všemi stanicemi z jedné frekvence a také o tom že ta jedna je často problématická v danou dobu u i jiných. Také jsem psal o tom že jsem minimálně třikrát s operátory Skylinku řešil konkrétní poruchy s přesným datem a časovým úsekem problému. Pokaždé to nejprve argumentovali problém na mé straně jako vy a když jsem byl neodbytný třeba tím že mám daný problém ověřen v té době ověřen i od jiných uživatelů tak nakonec bylo slíbeno že si to ověří zpětně přes jejich videotéku z jejich záznamů. Do hodiny volala operátorka s tím že po zhlédnutí jejich záznamů byla v mém udaném čase stanice zaznamenána u nich a následně se mi omlouvala za poruchy ve vysílání v dané době a také za to že mi nevěřila a přesvědčovala mě původně o opaku. Stejnou poruchu jsem s nimi řešil během s nimi minimálně třikrát během asi okolo tříměsíčního období a nakonec mě vždy zpětně dali za pravdu.

    Takže podle Vás má vlastně i samotný Skylink v centrále pro získávání nahrávek pro nabízené zpětné zhlédnutí špatně dotočené paraboly nebo zdeformované s nevhodným LBN jako na mé straně, že?

    Už prosím přestaňte s tou reklamou na Skylink s tvrzení o tom že to nejlepší operátor placené televize na trhu a který má nejméně poruch.

    Tento operator má jednoznačně nastaveny parametry Muxů tak aby byla vytězěna co největší celková kapacita za cenu potřeby větších parabol než 60 cm a možných výpadků při špatném počasí oproti třeba Astry z 19,2E.
    Co chvíla problémy i u uplinku, optické trasy a podobně.

    Kdyby mohli ostatní operátoři v ČR nabízet SK stanice tak bych se nevrátil ke Skylinku ani s tím balíčkem Digital po těch zkušenostech s nimi a zejména ze strany jejich podrazů a lží ze strany pana Glisníka na různých chatech a podobně.

   • notizia napsal:

    Pane Svobodo umíte vůbec číst nebo pochopit psaný text?

    Asi opravdu ne když odepisujete tímto „Ale na jedno reagovat musím: příjem na 105cm s chybami v obraze za dobrého počasí prostě není možný, aniž by nebyla příčinou anténa. Z chyb geometrie antény si tě netroufám podezřívat. Ale, zakopaný pes je nejčastěji v selektivitě konvertoru.“

    Na tuto Vaši odpoveď musím reagovat následně.

    Nedělejte ze mne s odpuštením nějakého lempla a podobně co vi o satelitním příjmu lautr nic, neumí nastavit parabolu, nepozná že je zdeformovaná a neví nic o konvertoru a jak se instaluje.

    Od mládí ještě ČSSR jsem se aktivně věnoval pozemnímu příjmu včetně dálkového a později i tomu satelitnímu ještě v době analogového. V dobách největšího zájmu o satelitní příjem ze strany zákazníků jsem se montáží satelitů živil jako druhé zaměstnání.

    Já jsem jasně psal o tom že kolikrát i za pěkného počasí problém se všemi stanicemi z jedné frekvence a také o tom že ta jedna je často problématická v danou dobu u i jiných. Také jsem psal o tom že jsem minimálně třikrát s operátory Skylinku řešil konkrétní poruchy s přesným datem a časovým úsekem problému. Pokaždé to nejprve argumentovali problém na mé straně jako vy a když jsem byl neodbytný třeba tím že mám daný problém ověřen v té době ověřen i od jiných uživatelů tak nakonec bylo slíbeno že si to ověří zpětně přes jejich videotéku z jejich záznamů. Do hodiny volala operátorka s tím že po zhlédnutí jejich záznamů byla v mém udaném čase stanice zaznamenána u nich a následně se mi omlouvala za poruchy ve vysílání v dané době a také za to že mi nevěřila a přesvědčovala mě původně o opaku. Stejnou poruchu jsem s nimi řešil během s nimi minimálně třikrát během asi okolo tříměsíčního období a nakonec mě vždy zpětně dali za pravdu.

    Takže podle Vás má vlastně i samotný Skylink v centrále pro získávánil nahrávek pro nabízené zpětné zhlédnutí špatně dotočené paraboly nebo zdeformované s nevhodným LBN jako na mé straně, že?

    Už prosím přestaňte s tou reklamou na Skylink s tvrzení o tom že to nejlepší operátor placené televize na trhu a který má nejméně poruch.

    Tento operator má jednoznačně nastaveny parametry Muxů tak aby byla vytěženavco největší celková kapacita za cenu potřeby větších parabol než 60 cm a možných výpadků při špatném počasí oproti třeba Astry z 19,2E.
    Co chvíla problémy i u uplinku, optické trasy a podobně.

    Kdyby mohli ostatní operátoři v ČR nabízet SK stanice tak bych se nevrátil ke Skylinku ani s tím balíčkem Digital po těch zkušenostech s nimi a zejména ze strany jejich podrazů a lží ze strany pana Glisníka na různých chatech a podobně.

    • Petr Svoboda napsal:

     Omlouvám se ti, že jsem důležité sdělení tak málo zdůraznil. S přetrvávajícím vykáním stále nevím, zda se nacházíme na fóru či už jsme jinde. Navíc jsi začal urážet a přesvědčovat mě silou (to obzvlášť nemám rád). Přesto to ještě zkusím.
     Jakou máš selektivitu LNB? Případně, pokud je nevalná, máš správný sw pro demodulátor v přijímači?
     Já si doopravdy nedovedu představit, že není v pořádku příjem na cokoli většího než 50 cm (tedy pokud je v pořádku i LNB a vstupní díl).

  • vontum napsal:

   Souhlasím se vším až na ty údajné výpadky Skylinku u paraboly 105cm. U tak velké obludy tohle není možné, chyba je někde úplně jinde.

 3. Petr Svoboda napsal:

  Poznámka: zase tu zavládlo vykání? Ale na druhou stranu, aspoň pod nějakým článkem je diskuse. Zdá se, že kontroverzní témata něco přece jen vyprodukují. Jen doufám, že nepřevládnou.

 4. Jakub Melín napsal:

  Jak se do lesa volá, tak se z lesa ozývá. Ono nebýt agresivní dezinformační kampaně Skylinku by nebylo nutné obhajovat DVB-T/T2 a občas si taky trochu štouchnout do satelitu.

  Já beru DVB-S vs. DVB-T platformy tak, že DVB-T2 je naprostý základ a všem zákazníkům jsem vždy, i když jsem montoval satelit, anténu dával. Mnoho z nich chtělo jen satelitní parabolu s tím, že to přece je na kartu taky zadarmo a k čemu jim je tedy anténa. Po zavedení servisního poplatku mi děkovali, že jsem jim tu anténu „vnutil“ a že na dalších TV v domě mohou sledovat základ i nadále zadarmo.

  Podobná situace je nyní mimochodem u lidí se Smart TV a IPTV. Hlášku „k čemu anténa, vždyť na to budu koukat přes internet“ je čím dál častější, tím víc u lidí, co jsou v satelitních městečkách kolem Prahy a mají bezdrátový internet, protože nic jiného tam rychle a stabilně nechodí. Jenže když na tu IPTV přes ty bezdráty začnou koukat všichni, ty sítě zkolabují, pásmo není nafukovací a kvůli koexistenci mnoha konkurenčních sítí těch 160 MHz nemůže stačit na to, aby přenášelo IPTV, VOD a ještě data. Je to technická šílenost.

 5. Petr Svoboda napsal:

  S tím voláním do lesa je to typické, slepice nebo vejce. Možná se můžu pozastavovat nad úrovní boje („když ty mě facku, já tobě vyrazím zub“). Ale to je naštěstí věcí těch dvou, mě to příliš nevzrušuje. Jen nemám rád to malování složitých věcí na černo-bílo, a rozdělování na hodné a zlé chlapce, jen aby se někdo zavděčil. V práci (=manipulaci) s davem jsem byl vždy slabý. Ale někdy mě vyprovokuje k reakci, když někdo tak zachází se mnou.

  • Jakub Melín napsal:

   Já na tyhle války taky nejsem a moc je nechápu, satelitní platforma prostě funguje vedle pozemní a dlouhé roky úplně normálně fungovaly obě platformy bez toho, aby měl někdo potřebu zásadně útočit a přetahovat lidi z jedné na druhou. Kdo chtěl základ, měl pozemní příjem, kdo chtěl více programů v HD, placené programy a nebo bydlel v hodně problematických oblastech (hory, údolí) kde byl pozemní příjem složitý, měl satelitní příjem.

   Až teď kolem přechodu na DVB-T2 spustil spustil Skylink útočné kampaně, které jsou hodně zavádějící až lživé. A těžko se divit ČRa, že na to reagují a střílejí opačně do sateliťáků, resp. Skylinku, protože pokud projde prodej Freesatu, bude mít už skoro monopol (pa zbývá jen Digi).

   • Petr Svoboda napsal:

    Jakube, já nemám selektivní paměť, abych si troufnul na prohlášení typu: „Až teď…“, „… těžko se divit…“ a za ty dlouhé roky dokážu přečíst nejen snadno dostupné projevy (kampaně, ap.), ale i to, co stojí v pozadí. A jak se v průběhu let proměňují postoje nejen celých firem, ale i jednotlivých osob. Nyní jsme svědky marketingové války o diváka. Trh je zabrán celý, tak se bojuje o jednotlivce. Co je v tomto boji čestné a co už je za hranou, je výsledkem souboje nikoli technických oddělení, ale PR oddělení. A zdá se mi, že v tomto boji jednoznačně Skylink tahá za kratší konec. Naštěstí mě netrápí, jak je která platforma vnímána spotřebitelem a akceptována trhem. Mě zajímá jen věcná dostupnost a použitelnost služby. A už naprosto nepotřebuji někoho jiného přesvědčovat, dopřeji každému jeho názor.

  • ivovi napsal:

   S cernobilym videnim mam taky problem. Prave proto mi formulace „satelitní příjem je nyní významně spolehlivější než T2“ prijde prilis cernobila a navic hodne nekonkretni.

 6. vontum napsal:

  Myslím že po tomto článku Skylink nebude mít tento web moc rád.

 7. smahoun napsal:

  Za pomocí Českého antimonopolního úřadu ted putují veškeré peníze ze Skylinku i Czlinku do Luxemburgu. Na udajné české adrese Skylinku u Budějovic je nějaký Bulhar který to tam hlídá. Doma mám obě karty v ceně asi 4000 Kč v šuplíku-děkuji pane Glisniku.

Napsat komentář