FTV Prima nebude v DVB-T2 vysílat v HD. Kvalitu označuje jako SD+

„V návaznosti na dnešní tiskovou konferenci CRA bychom rádi upřesnili plánovanou vysílací kvalitu kanálů skupiny Prima v rámci pozemního vysílání DVB-T2,“ píše se v zaslaném vyjádření skupiny Prima.

A tisková zpráva, kterou zveřejňujeme v úplném znění, bez jakýchkoli redakčních zásahů, pokračuje…

K TÉMATU:

 

„Skupina Prima nikdy neplánovala na platformě DVB-T2 vysílat zdarma v kvalitě HD. Diváci tak v rámci pozemního vysílání DVB-T2 budou moci sledovat zdarma vysílání kanálů skupiny Prima ve kvalitě SD+.

Nasmlouvané kapacity v DVB-T2 hodlá skupina Prima využít pro spuštění dalších kanálů, jako například CNN Prima News, nebo realizovat spuštění placené televize na této platformě prostřednictvím operátora, který dojedná podmínky napříč trhem a novou placenou televizní službu na trh uvede. Věříme, že placený model může dobře fungovat. Ukazují to zkušenosti z Rakouska (Simpli TV) nebo Německa (Freenet TV), a proto na tuto možnost chceme být připraveni. Zároveň plánujeme využívat kapacitu datového toku jednotlivých kanálů na zkvalitnění nabídky interaktivních služeb, jako je například HbbTV, nebo DVB titulků.

Placené HD vysílání kanálů skupiny Prima bude dále realizováno pouze prostřednictvím smluvních satelitních, kabelových a IPTV operátorů.“

Vstup do Diskuse

5 komentářů: “FTV Prima nebude v DVB-T2 vysílat v HD. Kvalitu označuje jako SD+”

 1. mirasat napsal:

  Označovat rozlišení 1440x1080P za SD+ je blbina měsíce. Spíše by bylo zajímavé zveřejnit, jaký celkový datový prostor má Prima zakoupen. To platí i o ostatních stanicích.

 2. Bohumil Herwig napsal:

  :). Ano, to by bylo zajimavé. A datový tok. Bohužel…

 3. Jihocech napsal:

  Zdravím jako nový člen. Jsem celkem lajk, tak občas omluvte moje neznalosti.
  Co se týká Primy HD/SD+, nevím, co si o tom mám myslet. Cra mají nějaké informace, Prima pak tvrdí něco úplně jiného. Jak to bude nakonec se asi dozvíme za rok.
  Spíš by mě zajímalo, jak na to zareaguje Nova. Ta nějaké HD (SD+) v pozemním vysílání odmítá, ale víme, jak svoje názory mění. Zpočátku odmítali HbbTV, nakonec ho zapnuli (i když je to v porovnání s Primou a ČT velká bída, kdyby tam dali NovaPlus, určitě by se někdo dívat – na druhou stranu, jestli je vůbec o co stát), pak nechtěli do DVB-T2, teď tam jsou dokonce dvakrát. Vůbec bych se nedivil, kdyby někdy před startem DVB-T2 přičli s tím samým, co Prima.
  Na tyto otázky ale dostaneme odpovědi (snad) někdy v lednu 2020.
  Přeji hezký večer z jižních Čech

 4. mirasat napsal:

  Pro Jihočechy, ale nejen pro ně jsem vytvořil tyto stránky https://dvbt2.webnode.cz , ale na tvou otázku odpovím zde: ČRa s Primou mají rozlišení dané ve smlouvě, stejně jako celkový datový prostor. Jen je otázkou, jestli si Prima platí prostor v mux22 od začátku v plné velikosti a s přibývajícími službami půjde dělený tok dolů, nebo ne. Označovat 1440x1080P za SD+ je samozřejmě technický nesmysl, jedná se o HD. Již dlouho se mluví o tom, že vzhledem k odlišnému financování v terestrické platformě Prima i Nova nechce být této ve Full HD 1920x1080P. Asi se nikdy nedozvíme, jak se nova ocitla ve třetím finálním muxu a díky tomu se přikročilo k prodloužení existence muxu12 až do 1.7.2020, nicméně nyní to vypadá, že Nova dělá největší nohy a bude v 960x540P.

 5. Pevy napsal:

  Kdyby byla Nova (+N.cinema) v muxu 22 a rozmyslela si časem svůj truc, pro případné vyšší rozlišení (záměrně nepíšu HD 🙂 už by zde nemuselo být místo (zejména pak pokud zde za rok bude chtít Prima umístit i svůj „news program“).
  Prodloužení muxu12 až do 1.7.2020 (bude jen postupně přejmenováván na mux22 a někde změní kmitočet) nebude jen kvůli Nově, ale jde celkově o technický problém, kdy v jednofrekvenční síti nemůže někde vysílat PS12 a jinde mux22 (tedy nyní je to vyřešeno tím, že bude až do konce přechodu totožný obsah).

Napsat komentář