Elegantní DAB rádio Panasonic RF-D100BT nejen pro vybíravé

Není nejnovější, o jeho uvedení jsme psali už v roce 2018. Stále se ale prodává a teď se naskytla příležitost k jeho vyzkoušení.

Nádherné stolní rádio provedené v kombinaci hliníku a dřeva přijde na 4100 Kč. Za to dostanete dva tunery, tedy DAB/DAB+ a VKV s RDS, nebo chcete-li FM, plus možnost napojit se přes Bluetooth. Zesilovač má výkon 2x 10 W (RMS) a za kovovou mřížkou jsou zabudovány dva širokopásmové reproduktory o průměru 6,4 cm. Na zadní straně pak vidíte rozhraní a výdech bassreflexu. Pokud ale očekáváte USB, budete zklamáni. To tu opravdu není. Jen záslepka skrývající místo pro čtyři baterie. Pokud si je dokoupíte, přijímač má na ně vydržet až 8 hodin i když tady záleží i na druhu provozu a typu baterií. Pro Bluetooth se udávají tři hodiny.

Zabudován je třířádkový do modra podsvícený LCD displej, k dispozici jsou obvyklý budík (tentokráte jeden), funkce Sleep (automatické vypnutí pro usínání při rádiu), ekvalizér mající pět režimů a kupodivu také kuchyňská minutka.

Výborné ovládání, ale v podstatě jen základní funkce

Instalaci přijímač žádnou nemá. Po uvedení provozu se pouze přepnul na DAB/DAB+, proladil si pásmo a vytvořil obvyklý seznam stanic. Manuálně si pak můžete změnit jazyk (čeština ani slovenština tu není), čímž to už ale končí. Například u VKV nelze přepnout ani mezi mono a stereo.

Základem ovládání jsou dva klasické otočné voliče, které jsou zcela hladké, takže se někdy mohou hůře používat. Navíc šly poměrně ztuha. OK/Enter obstarává tlačítko na předním panelu stejně, jako například zapnutí přijímače nebo volbu režimu rádia; zde pojmenovaná nikoli Mode, nýbrž Selector.

Velmi jednoduchý budík (neumí např. nastavit opakování pro určité dny) a funkci Sleep s časem automatického vypnutí přijímače od 30 do 120 minut vyvoláte prostřednictvím tlačítka Menu stejně, jako například minutku, systémové volby a případně i návrat k továrnímu nastavení. I tyto funkce jsou jednoduše ovladatelné a snadno dostupné, kuchyňská minutka by si ale vlastní tlačítko zasloužila. Ta dobře dostupná není.

Bluetooth jsme vyzkoušeli se třemi mobilními telefony se dvěma verzemi operačního systému Android. V případě TCL Plex (Android 10) jsme se vůbec nenapojili a bohužel stejně to dopadlo i se Samsung S10 Lite (Android 10.0) a Sony Xperia XZ (Android 6.0).

Při napojení kabelem přes audio vstup, kde to už pochopitelně bylo bez potíží, bylo vidět, že zesilovač v tomto okamžiku nedává příliš vysoký výkon a bylo tudíž zapotřebí úroveň vytočit až k plnému výkonu, a to i na mobilu. Pak teprve v případě zkoušených telefonů (TCL a Sony) bylo něco slyšet. A slyšet bylo i výborné zvukové podání, a to včetně basové složky.

Pokud přijímač provozujete na 230 V na displeji vidíte, po přepnutí do pohotovostního režimu, datum a čas. Pokud přes baterie, je displej prázdný. Za provozu pak ukazuje obvyklé věci, jako čas, úroveň signálu či ekvalizér a přidává k tomu ještě stav baterií.

Funkce čištění seznamu naladěných stanic od těch už neaktivních.

Jednoduchoučké VKV, lepší DAB

Funkci „AMS“, která proladí VKV/FM a uloží silné stanice automaticky do paměti tu nenajdete. Tlačítko Auto tune pouze po zmáčknutí najde nejbližší silnou stanici. Ukládání do paměti zajistí přidržení tlačítka přímé volby 1-5 a následné Enter (PRESET tu není). Stanici pak vyvoláte krátkým zmáčknutím a platí to jak u VKV/FM, tak u DAB.

Menu nastavení vám u VKV nenabídne zhola nic, ani výběr mono/stereo. U digitálního příjmu pak vidíte automatické a manuální ladění a funkci Prune pročisťující seznam stanic od těch neaktivních. V každém případě je škoda, že VKV nemá alespoň výběr ladění všech nebo jen silných stanic.

Kuchyňskou minutku můžete nastavit od 1 do 99 minut. Funkce je ale bohužel dosti zasunuta v menu a tím ztrácí smysl.

Jaké je? Výborné, možná jen příliš jednoduché

Rádio působí precizně a cizelovaně. Dílenské zpracování je naprosto ukázkové a za povšimnutí stojí i perfektně provedené nožičky. Otočné voliče jdou hladce, trochu ztuha a bohužel ani nepřeskakují ani nejsou zdrsněné. V případě vlhčích prstů to nebylo zcela ideální.

Co rádiu jednoznačně chybí je připojení vnější antény a určitě by si to zasloužilo! Anténa je bohužel pouze teleskopická a přidělaná napevno. Někoho může mrzet i absence USB, které má při přehrávání nižší spotřebu než Bluetooth. Nás spíše mrzí omezené funkce u VKV/FM.

Omezenější funkce analogového příjmu rozhlasu vám vynahradí čistá a kvalitní reprodukce s dostatečným výkonem zesilovače (nikoli na audio vstupu) a poslech bez šumu i při mírné hlasitosti. A také možná už pohled na samotný přijímač. Něco takového je totiž v rámci současné nabídky k vidění jen zřídka.

Co se týče ovládání, funkcí je pár a příručku potřebovat nebudete. Škoda méně kompatibilního Bluetooth a slabého výkonu zesilovače při napojení přes audio vstup. Z toho co bylo řečeno je zřejmé, že se Panasonic RF-D100B uplatní především při poslechu DAB nebo v místech s dobrým signálem VKV (což u autora není). Možná ale budete mít štěstí i s Bluetooth.

Hodnocení

 • PRO: výborně hraje, excelentní návrh i provedení, snadné ovládání
 • PROTI: chybí připojení vnější antény, minutka nemá vlastní tlačítko, v našem případě nefunkční Bluetooth

Vstup do Diskuse

3 komentáře: “Elegantní DAB rádio Panasonic RF-D100BT nejen pro vybíravé”

 1. David Kříž napsal:

  Možná by bylo vhodné přestat se zmiňovat o „tunerech“, viz předchozí článek kombo přijímače TV, kde to autor vyhnal dokonce na pět tunerů 😀 Ono není někdy od věci zamyslet se, jestli nenastal čas na opuštění zajetých kolejí S&V z devadesátých let. Čipy v dnešních radiích umí vše a „tuner“ je tam tedy jen jeden, pokud to jde ještě vůbec tunerem nazvat. Většinou je to totiž jeden čip, který integruje vše, včetně demodulace a kodeku, ve většině je to přímé zpracování jako SDR, tam tedy nic analogické dřívějšímu tuneru už není. Možná by se autor mohl naučit to vyjadřovat nějak jinak, aby nemátl lidi nesmysly. Třeba „má možnost příjmu DAB i VKV“, případně „zvládá, je vybaven“, atd…příjmem „DAB i VKV“, apod. Aby nepsal nesmysly, tedy pokud není jeho cílem mít ty nesmysly ve svých textech 🙂

  • Bohumil Herwig napsal:

   vy jste ale příjemný chlapík, řekl bych…
   a jak byste ty „obvody“ prijimaci onen signal nazval?
   me lepsi primer nez „tunery“ nenapada
   ostatne existoval (a existujeú i analogovy tuner
   a stale existuje i TV tuner

   preneseno jinam: „televizni tuner“ byste take zrusil?

   mozna byste se mel prestat zabyvat tim jak jsou veci integrovany uvnitr a venovat se vice tomu, jak je lidem vylozit a neobvinovat me z sireni dnes tak popularniho slova „fake news“

   mimochodem v devadesatych letech jsem delal P+C, PC Magazin, Chip… Obavam se ze si me s nekym pletete

 2. Stranik napsal:

  Trošku ostuda model bych řekl … Nedoladěný, navíc nemá ani USB, natož kdyby i + CD mechaniku.

  Za ty prachy polotovar … škoda, nebral bych.

Napsat komentář