Rozvojové sítě DVB-T2? Kmitočty mají přednostně dostat stávající multiplexy pro dokrývače, řešení echa a rušení

5 komentářů 26.4.2021 / Jan Potůček

Ministerstvo průmyslu a obchodu doporučuje doplňovat nevyužívané kmitočty pro pozemní digitální televizní vysílání ve standardu DVB-T2 do stávajících celoplošných sítí.

Dočká se Česká republika dvou nových celoplošných sítí DVB-T2, jak s nimi počítá vládní Strategie rozvoje terestrické televizní platformy z roku 2016? Sítě pro takzvané rozvojové multiplexy chtěl Český telekomunikační úřad přidělovat již minulý rok, později rozhodnutí přesunul na letošek. Jak ale vyplývá ze „Závěrečné zprávy o výsledcích realizace Strategie rozvoje zemského digitálního televizního vysílání za období 2016-2020 – přechod na standard DVB-T2“, kterou připravilo ministerstvo průmyslu a obchodu a v polovině tohoto měsíce prošla vládou, při přidělování nových kmitočtů by měly dostat přednost stávající finální celoplošné multiplexy DVB-T2. Resort jim chce zajistit dostatek frekvencí pro dokrývače a řešení problému vzájemného rušení vysílačů, které využívají stejné kmitočty nebo jsou rušeny ze zahraničí.

ČTÚ: Rozvojové sítě DVB-T2 se budou přidělovat až v prvním pololetí 2021. Zájemců bude více

Inverze komplikuje příjem SFN sítí

„Po ukončení přechodu se v určitých oblastech začaly projevovat problémy související s koncepcí SFN sítě vysílačů. Přes jejich nesporné výhody se ukázalo, že v SFN, složené z vysílačů velkého výkonu umístěných v určitých vzdálenostech, dochází k lokálním problémům s příjmem signálů mimo ochranný interval, a to hlavně při některých projevech inverzního počasí. V některých lokalitách je navíc signál degradován mnohačetnými odrazy v rámci velkých jedno-frekvenčních sítí, což způsobuje obtíže při příjmu zemského televizního vysílání,“ konstatuje ministerstvo ve své zprávě. „Z hlediska zajištění plné dostupnosti televizního vysílání prostřednictvím vysílacích sítí DVB-T2 zůstává otevřenou otázkou pro další období případné doplnění, resp. optimalizace stávajících celoplošných sítí rádiovými kmitočty, které by umožnily zajistit řešení výše uvedených dílčích místních problémů prostřednictvím opakovačů či dokrývačů.“

Problém s tzv. echem a pre-echem, kdy dochází k obtížím při televizním příjmu ve velkých jednofrekvenčních sítích, se týká především České televize a jejího multiplexu 21. Ten byl už od počátku koncipován jako jedna velká celostátní SFN síť na kanálu 26. Odlišné kmitočty využívá ČT pouze v severních a jižních Čechách a na některých dokrývačích. Některé přijímače mají ale problém zpracovat signál šířený z mnoha vysílačů na stejném kanále. Oproti dobám, kdy ČT vysílala ve standardu DVB-T a nevyužívala tak velké SFN sítě, inverzní počasí výrazně narušuje bezproblémový příjem programů veřejnoprávní televize. Naplno se to projevilo hned v listopadu 2020, tedy pouhý měsíc po dokončení přechodu na DVB-T2. A potíže se objevily i po Novém roce, v závislosti na vývoji počasí. ČTÚ i ČT obdrželi desítky stížností od diváků, jimž začal kostičkovat či úplně vypadávat obraz. Důvodem obtíží je specifické šíření elektromagnetických vln v době teplotních inverzí, kdy na TV anténu přicházejí signály z velmi vzdálených vysílačů v rámci jedné SFN. Některé signály jsou však s ohledem na velkou vzdálenost přijímaných vysílačů mimo ochranný interval.

Dokrývače místo nových multiplexů?

V řadě míst lze tento problém řešit lepším směrováním příjmové antény, ale jsou lokality, kde je příjem velmi problematický: například v Jesenickém výběžku měření ČTÚ prokázalo, že zhruba polovina diváků nemůže programy ČT pozemní cestou přijímat vůbec a druhá polovina má příjem komplikovaný. Ministerstvo průmyslu a obchodu proto navrhuje, aby ČTÚ volné kmitočty pro vysílání DVB-T2 přednostně využilo pro dokrytí stávajících celoplošných sítí a nikoli pro vytvoření sítí nových. „Při rozhodování o možnosti dalšího využití kmitočtů bylo a je nejprve nutno i v budoucím období vzít v úvahu požadavky stávajících operátorů celoplošných vysílacích sítí na realizaci vysílačů malého výkonu. Jde zejména o vysílače s výkonem do 1 kW, využívané pro dokrytí lokalit s nedostatečným rozsahem pokrytí signálem vysílačů velkého výkonu nebo pro eliminaci lokálních problémů spojených se samorušením v sítích SFN,“ píše resort ve zmiňované závěrečné zprávě o přechodu na DVB-T2. Situaci v problémových lokalitách by bylo možné také vyřešit snížením velikosti jednotlivých SFN sítí, to znamená doplněním kmitočtů do těchto sítí.

Rozvojové sítě DVB-T2, pro něž byly původně určeny zbývající mezinárodně zkoordinované kmitočty pro pozemní digitální televizní vysílání druhé generace, měly původně připadnout České televizi a Českým Radiokomunikacím (CRA). ČT plánovala druhý multiplex pro rozvoj regionálního vysílání a hodlala podpořit i komunitní média, včetně soukromých regionálních televizí. Po rozhodnutí současné vlády o zrušení vratek DPH za vybrané koncesionářské poplatky se ČT rozhodla, že druhý multiplex nevyužije, protože by na jeho provoz neměla prostředky. Bude zajímavé sledovat, zdali nedojde ke změně pozice ČT v souvislosti s březnovým rozhodnutím Rozpočtového výboru Poslanecké sněmovny, který podpořil zachování výjimky ze zákona o dani z přidané hodnoty, a to až do konce roku 2024 jak pro ČT, tak pro Český rozhlas.

Pokud by Parlament příslušný zákon schválil, mohla by obě veřejnoprávní média uplatňovat nárok na odpočet na DPH v současném rozsahu. CRA měly získat rozvojový multiplex jako kompenzaci za ztrátu velkého množství kmitočtů související s přechodem na DVB-T2, uvolněním pásma 700 MHz a nejkomplikovanější přechod na DVB-T2, kdy nejprve musely převést televizní stanice z DVB-T multiplexů 2 a 3 do jediné DVB-T2 přechodové sítě 12 a z té pak opět do dvou finálních DVB-T2 sítí 22 a 23. Na rozdíl od ČT tento operátor o provoz rozvojové sítě stojí.

Vstup do Diskuse

5 komentářů: “Rozvojové sítě DVB-T2? Kmitočty mají přednostně dostat stávající multiplexy pro dokrývače, řešení echa a rušení”

 1. Vl.K napsal:

  Jedna z těch rozvojových sítí (předběžně jako mux 25) je navržena jako SFN na kanále 48, pokrývající většinu území – jen s výjimkou sítí Jižní Čechy+Votice (kanál 25) a Jižní Morava+Vysočina (kanál 29). Druhá rozvojová síť (předběžně jako mux 26) už je „quasi-regionalizovatelná“: západ Karlovarska + Plzeňsko kanál 24, Sušice+jižní a střední Čechy+Praha +Vysočina kanál 32, východ Karlovarska + severní Čechy, Liberecko a Královéhradecko kanál 41, Pardubicko kanál 24 (jenž je tam v kolizi s polským vysílačem Sněžné Jámy), Olomoucko – Praděd kanál 36, Moravskosleszký kanál 37, Zlínsko 25, Jižní Morava 43.

  Co tedy? Udělat ještě jeden celostátní mux z přidělených kanálů? Nebo podobně i převést v některých krajích kanál 26 na nové kanály? Nebo zkrátka místo muxů řadu dokrývačů o výkonu od 20W do 1 kW podle daných lokálních podmínek?

 2. zajo3 napsal:

  Keď budú pretrvávať problémy s SFN príjmom ČT MUXU K26 tak si myslím, že budú niečo musieť urobiť – napr. meniť kanály na niektorých vysielačoch, aby rozbili SFN.

  Aj od synchrónnosti pri FM analógu sa upúšťa, lebo je problém s rušením. So synchrónnosťou prišlo v roku 2000 Rádio Expres, ale postupne menilo niektoré rovnaké frekvencie na ktorých dochádzalo k rušeniu (počuť prskanie vo zvuku ako pri SV vysielačoch).

  A preto aj dnes sú niektoré rovnaké frekvencie od seba zámerne dostatočne vzdialené, aby nedochádzalo k rušeniu.

  Zmena frekvencií Rádia Expres kvôli rušeniu SFN:

  95,4 MHz Čadca (zmena frekvencie na 107,5 MHz kvôli rušeniu SFN)
  95,4 MHz Dolný Hričov
  95,4 MHz Dolný Kubín
  95,4 MHz Martin
  95,4 MHz Žilina (zmena frekvencie na 96,5 MHz kvôli rušeniu SFN)

  96,5 MHz Banská Bystrica
  96,5 MHz Ružomberok (zmena frekvencie na 88,4 MHz kvôli rušeniu SFN)
  96,5 MHz Trstená na Orave

  101,1 MHz Lučenec
  101,1 MHz Zvolen (zmena frekvencie na 92,6 MHz kvôli rušeniu SFN)
  101,1 MHz Žiar nad Hronom

 3. Enik napsal:

  Kdyby papaláši před 5 lety dali na varování praktiků z terénu, tak by se dnes tohle nemuselo vůbec řešit. Takhle se bude mnohde znovu přelaďovat. Jsem hooodně zvědavý, jak to ČTÚ vyřeší!

 4. Stranik napsal:

  To už tak u nás bývá … Holt krutá realita, když si profíci věří až moc a na zkušené varující praktiky totálně serou. Souhlas Eniku. +1

 5. Josef1 napsal:

  Novy kmitočty pro regionální síť by mohy být na Malé Skale v Libereckým kraji tady to nejde.
  Dady by mohly udělat malí vysílač pro regionální síť.

Napsat komentář