Dva týdny do startu Radiožurnálu Sport. Přes den nabídne přenosy a publicistiku, v noci zprávy

3 komentářů 5.5.2021 / Jan Potůček

Původní program bude nová digitální stanice vysílat denně od šesté hodiny ráno do půlnoci, poté bude přebírat vysílání Radiožurnálu.

Pouhé dva týdny zbývají do chvíle, kdy v pátek 21. května odstartuje nová digitální stanice Radiožurnál Sport, stálý sportovní program Českého rozhlasu. Co od něj očekávat? Veřejnoprávní rozhlas o něm mluví jako o nadstavbě pro sportovní příznivce, která nabídne kompletní přenosy klíčových sportovních událostí, zatímco Radiožurnál si ponechá vstupy a případně celé přímé přenosy zápasů národní reprezentace. Obě stanice budou poměrně dost propojené. Radiožurnál Sport bude například přebírat veškeré zpravodajské relace Radiožurnálu, ale už ne publicistiku. A od půlnoci do šesté hodiny ráno bude Radiožurnál Sport kompletně vysílat program „velkého“ Radiožurnálu. Denní vysílání nové stanice bude mít podobné schéma jako mateřský Radiožurnál.

Ranní vysílání nabídne Radiožurnál Sport od 6:00 do 10:00 hod., mezi desátou a jedenáctou půjde denně rozhovor, následovat bude od 11:00 do 15:00 hod. první odpolední blok, od 15:00 do 20:00 hod. druhý odpolední blok a od 20:00 do 24:00 hod. večerní blok. „Formát každé hodiny je obdobný jako u odpoledního Radiožurnálu. V každé hodině zprávy v celou i půl, čtyři příspěvky, dva moderátorské vstupy a 10 písní,“ popsal Český rozhlas v podrobném materiálu, který minulý týden projednala Rada Českého rozhlasu. Co se týká dopoledních rozhovorů, v pondělí je bude vést bývalý hokejista a olympijský vítěz z Nagana Martin Procházka, v úterý bývalá tenistka Andrea Sestini Hlaváčková, ve středu se budou střídat David Novotný, Ladislav Hampl, Pavel Nečas a další čeští herci a sportovní fanoušci, ve čtvrtek je povede vodní slalomář Vavřinec Hradilek a v pátek bývalá běžkyně na lyžích Kateřina Neumannová.

Co nabídnou specializované magazíny?

Radiožurnál Sport nabídne i specializované Velké sportovní zprávy s přehledy výsledků, a to čtyřikrát denně po sedmé hodině ráno, hodinu po poledni, po šesté večer a hodinu před půlnocí. Několikrát denně stanice odvysílá půlhodinové tematické magazíny s dvěma až třemi příspěvky a dvouminutovou Sportovní encyklopedii. Redaktoři také připraví relaci Sport na zahraničních webech a O čem píší noviny (obdoba pořadu z „velkého“ Radiožurnálu). Ve vysílání se objeví i Hity sociálních sítí, jednou týdně Sportovní zeměpis a každý den soutěž pro posluchače. Co se týká tematických magazínů, zaměří se vždy na konkrétní sport a soutěže. V pondělí tak půjdou magazíny o české a anglické fotbalové lize, české hokejové lize, tenisu a kalendárium.

V úterý stanice nabídne Sportování dětí s dětmi, Německá fotbalová liga, Magazín o NHL a Evropské fotbalové ligy. Na středu připraví Radiožurnál Sport speciální Basketbalový magazín, Hokejové ligy v Evropě, Nižší české fotbalové soutěže a Sportovní zeměpis zaměřený na netradiční sporty. Ve čtvrtek půjde o Outdoorový sport, Atletický magazín, Kam za rekreačním sportem? a Cyklistika profi/hobby. Na pátek stanice připraví magazíny Menší a malé sporty, Fitness magazín / Jak správně sportovat, Alpské lyže / Golf a Motoristický magazín. V sobotu půjdou Halové sporty – volejbal, házená a florbal a Hobby magazín – spotřebky. V neděli pak Biatlon a běhy lyže / vodní sporty a Sport handicapovaných.

Jaké přímé přenosy nabídne Radiožurnál Sport v květnu?

Zásadní budou pro Radiožurnál Sport přímé přenosy sportovních utkání. Slibuje kompletní zápasy fotbalové a hokejové reprezentace, závody či zápasy na velkých sportovních událostech typu olympijských her nebo mistrovství světa a mimořádné události s českou účastí (např. finále grandslamového turnaje). Z domácích soutěží pak z každého kola nejvyšší fotbalové ligy nabídne vždy jedno vybrané utkání z každého kola. Konkrétně během května pak Radiožurnál Sport nabídne přenosy z Mistrovství světa v hokeji, tenisového French Open, Mistrovství Evropy ve vodním slalomu, Desetiboje v Götzisu, kvalifikační zápasy v basketbalu na olympijské hry, cyklistické Girod’Italia, Světový pohár v rychlostní kanoistice, kvalifikaci ve veslování na olympijské hry, kvalifikaci rychlostních kanoistů na olympijské hry či Mistrovství Evropy fotbalistů do 21 let a Mistrovství Evropy v plavání.

Díky nové stanici Radiožurnál Sport se vrátí i legendární pořad S mikrofonem za hokejem, který existoval 54 let a od roku 2019 z něj zůstaly jen fragmenty ve vysílání Radiožurnálu. Obnovy se dočká i pořad S mikrofonem na fotbalem. Prodouvým vysíláním budou provázet moderátoři Jan Říha a Vojtěch Šafář (ranní blok), Radek Šilhan a Ondřej Prokop (první odpolední blok), Karel Janů a Štěpán Pokorný (druhý odpolední blok) a Martin Minha a Markéta Svozilová (večerní blok) s náhradníky Davidem Nyčem, Lukášem Michalíkem, Miroslavem Burešem a Janem Suchanem. Stanice již spustila zaváděcí kampaň, v níž využívá základní grafický prvek červených sluchátek s logem Českého rozhlasu. Ambasadory stanice se stali sportovci Karolína Plíšková, Nikola Orgodníková, Adam Ondra, Lukáš Krpálek a Zdeněk Štybar.

A kde a kdy Radiožurnál Sport naladíte? Od pátku 21. května bude tato stanice vysílat v celoplošné digitální síti ČRo DAB+ s pokrytím 95 procent obyvatel České republiky. Pro její příjem je potřeba digitální rozhlasový přijímač DAB+. V Čechách bude Radiožurnál Sport vysílat na kanálu 12C, na Moravě pak na kanálu 12D. Zájemci ho naladí také prostřednictvím internetu a aplikací Českého rozhlasu pro chytrá zařízení. Český rozhlas počítá pro Radiožurnál Sport s ročním rozpočtem ve výši 8,7 milionu korun (pro letošní rok s ohledem ke startu koncem května 5,6 milionu korun).

Vstup do Diskuse

3 komentáře: “Dva týdny do startu Radiožurnálu Sport. Přes den nabídne přenosy a publicistiku, v noci zprávy”

  1. Stranik napsal:

    Stanice která mne teda vůbec neláká jakožto nesportovce … Navíc jsem zvědav jak to namačkají do muxu kterej už je dávno přeplněnej a toky jsou katastrofa nízké. :-/

  2. Tz4 napsal:

    Nechápu proč se CRo furt do všeho sere! Tam ať má z našich poplatku jednu stanici a ne tucty dalších odpadních radiii. Podle toho to tak pak vypadá jejich vysílání! Za chvilku zase začnou brečet, tak jako ČT, že jim dochází Kč… Odmítám platit tuto žumpu.

  3. Stranik napsal:

    Přesně tak, souhlasím. +1. Radši kdyby kvalitu na úkor kvantity o ničem. :-/ Zde budou hovořit sportovci, no to bude vypadat … Stačí poslouchat rozhovory ve zprávách jak vůbec neumějí mluvit a pokud mluví, tak jako nějací křupani ze zvláštní školy. Nic proti sportovcům, ale ta jejich mluva při rozhovorech je doslova příšerná. Chtějí vyhrávat, tudíž by i měli se umět vyjadřovat a nějak obstojně mluvit … a taky spisovně, né jako vesničan náhodně vytažený někde od soustruhu.

Napsat komentář