Polsko chce mít přechod na DVB-T2 hotový do začátku příštích prázdnin. Začne v březnu

3 komentářů 18.8.2021 / Jan Potůček

Změnu vysílacího standardu pozemní digitální televize provedou naši severní sousedé ve čtyřech fázích od března do června příštího roku. Polsko využije stejně jako Česko kodek HEVC.

Čtyři měsíce bude v Polsku trvat přechod na pozemní digitální televizní vysílání ve standardu DVB-T2. S vypínáním stávajících celoplošných sítí DVB-T země začne v březnu příštího roku a přechod dokončí koncem června. Vyplývá to z informací, které zveřejnila veřejnoprávní televize TVP na novém informačním webu Telewizjanaziemna.pl. Přechod se týká čtyř celoplošných multiplexů 1, 2, 3 a 4 (poslední je kódovaný s placenými programy). Naopak další multiplex 8 na nový standard přecházet nebude, protože využívá kmitočty mimo pásmo 700 MHz, které se nemusí uvolňovat. První fázi přechodu Polsko naplánovalo na 27. března, kdy ukončí DVB-T vysílání v Dolnoslezském a Lubušském vojvodství, jež sousedí s Českou republikou. Změna se tak dotkne i českých diváků, kteří přijímají polské programy v severních a východních Čechách.

Přechod na DVB-T2 proběhne střihem

Poláci využijí jednu přechodovou síť DVB-T2, která vysílá vybrané veřejnoprávní programy od letošního května. Nejprve vypnou DVB-T vysílání a poté spustí tu samou síť v novém standardu DVB-T2 na stejném nebo novém kanálu (záleží na tom, zda vypínaný kanál je v pásmu 700 MHz či nikoli). Druhá fáze přechodu na DVB-T2 nastane 25. dubna a bude se týkat Velkopolského, Západopomořanského, Pomořského a Kujavsko-pomořského vojvodství. Následovat bude třetí fáze 23. května, kdy dojde k přepnutí multiplexů 1 až 4 v Opolském, Slezském, Malopolském, Podkarpatském, Svatokřížském a Lodžském vojvodství. Tato změna zasáhne i české diváky, kteří přijímají terestricky polské programy v severní části Moravy – v Olomouckém a Moravskoslezském kraji.

Poslední čtvrtou fázi přechodu na DVB-T2 naplánovalo Polsko na 27. června. To dokončí přepnutí čtyř celoplošných multiplexů v Mazovském, Varmijsko-mazurském, Podleském a Lublinském vojvodství. „Od okamžiku přepnutí na nový standard pozemního vysílání DVB-T2/HEVC v dané oblasti tam již nebude k dispozici pozemní signál DVB-T/MPEG-4. Od konce června 2022 všechny volně dostupné pozemní multiplexy v Polsku budou vysílat v novém standardu DVB-T2/HEVC. Tato změna se nevztahuje na MUX-8, který vysílá v jiném frekvenčním pásmu, na který se nevztahuje refarming,“ uvádí TVP na informačním webu k druhé televizní digitalizaci. Konkrétně se jedná o VHF pásmo, jehož část Polsko, na rozdíl od České republiky, zachovalo pro televizní vysílání. U nás je celé VHF pásmo alokováno pro digitální rozhlasové vysílání DAB. Diváci si musí kvůli přechodu na DVB-T2 pořídit televizory nebo set-top boxy DVB-T2/HEVC a znovu tyto přijímače naladit.

Informační spot o přechodu na DVB-T2 od technického provozovatele sítí Emitel:

Diváci si můžou ověřit kompatibilitu přijímače

TVP připravila podobně jako České Radiokomunikace možnost ověření kompatibility vybraného televizního přijímače s novým vysílacím standardem DVB-T2/HEVC. Na homepage webu dole je možné zadat značku a našeptávač nabídne omezený počet modelů, které lze ověřit. Jejich počet je ale poměrně malý a TVP uživatelům radí, aby se v případě, že svůj televizor v našeptávači nenaleznou, obrátili s dotazem na výrobce či prodejce daného televizoru. Za hlavní výhody televizního vysílání v novém standardu DVB-T2 považuje TVP možnost šíření většího počtu programů než v DVB-T, lepší kvalitu obrazu (HD a UHD/4K) a lepší zvuk. Veřejnoprávní televize v této souvislosti také propaguje hybridní vysílání HbbTV, které lze prostřednictvím DVB-T2 využívat u chytrých televizorů připojených k internetu.

Zajímavé je, že veřejnoprávní informační web o přechodu na DVB-T2 nezmiňuje žádné alternativní způsoby příjmu televizního signálu, tedy satelitní, kabelovou a IP televizi. Nezdá se, že by proti tomu provozovatelé těchto placených televizních platforem v Polsku protestovali, jako tomu bylo v Česku. Proti státnímu informačnímu webu o přechodu na DVB-T2 tehdy vystoupila Česká asociace satelitních operátorů (ČASO), která se snažila prokázat, že stát zvýhodňuje provozovatele terestrických sítí pro digitální televizní vysílání. ČASO ale se svými požadavky neuspěla a nyní kvůli tomu žaluje dokonce i Evropskou komisi. V Polsku se přechod na DVB-T2 týká 13 milionů diváků z celkového počtu 40 milionů obyvatel. Pozemní televizní vysílání tak využívá zhruba třetina diváků.

Vstup do Diskuse

3 komentáře: “Polsko chce mít přechod na DVB-T2 hotový do začátku příštích prázdnin. Začne v březnu”

  1. krpac napsal:

    Polsko v pásmu 700 MHz nevysiela ……

  2. Pevy napsal:

    To sice nevysílá, ale přelaďovat se přesto bude, neboť mnohde dojde k vytvoření nových rozsáhlých SFN sítí, což bude umožněno právě díky DVB-T2.

  3. krpac napsal:

    V súčasnosti sa již vysiela na platných kmitočoch pre DVB-T2. Nastane prechod na novy standart a u nektorych mux ke zmene frekvence vysielani. Napr. Katowice: MUX 1 K 21 na 43, MUX 2 K40 na 23, MUX4 K24 na 21, MUX 3 – K41, MUX 5 – K40, MUX 6 – K24, MUX 8 – K6

Napsat komentář