56. ročník Mezinárodního filmového festivalu Karlovy Vary se koná od pátku 1. července do soboty 9. července. Jeho hlavní partner Vodafone k této příležitosti připravil zábavu i technologické zajímavosti. Návštěvníci se mohou těšit na novou festivalovou mobilní aplikaci Vodafone KVIFF Guide, lekce animovaného filmu nebo na závody miniaut poháněných 5G sítí, a to pod dohledem nově spuštěného špičkového 5G vysílače.

Vodafone chce nabídnout nejmodernější mobilní síť 5G rychle co největšímu počtu zákazníků a je v rozsahu pokrytí jasným lídrem. S Karlovými Vary jsou spojeny některé technologické milníky, jako 5G holografický hovor v červnu 2019 nebo oficiální zahájení služeb 5G v září 2020, které Vodafone právě ve festivalovém městě představoval veřejnosti.

Špičkový 5G vysílač

V Karlových Varech totiž firma spouští svůj nejmodernější a nejrychlejší 5G vysílač v Česku. V jeho dosahu bude Spa Hotel Thermal i okolí, takže hosty i v davu filmových fanoušků obslouží opravdu nadprůměrné mobilní připojení. Vysílač dokáže teoreticky nabídnout až 2,2 Gb/s. V praxi pak záleží právě na počtu připojených zákazníků a samozřejmě je nutné mít vhodný telefon. Zákazníci Vodafonu s běžným 4G nebo 5G telefonem i v rušnějším dni mohou počítat s rychlostí v řádu stovek Mb/s.

Pro tyto rychlosti je vysílač osazen nejnovějším dostupným hardwarem v konfiguraci New Radio (NR dle 3 GPP) s možností postupné softwarové aktualizace na Release 17. Spouštěný vysílač používá kmitočty 800, 1800, 2100, 2600, 3500 MHz, a to v konfiguraci antén 4×4 MIMO, pro 3500 MHz dokonce MassiveMIMO.

„Náš nový vysílač ale přináší zásadní pokrok v tom, že dokáže zajistit rychlost jednotlivých připojení vysoce přes 1 Gb/s a je připraven datovou kapacitou zásobovat velký počet návštěvníků Karlových Varů. Kombinací nejmodernějších technologií a spojením 4G a 5G kapacit startujeme další multi-gigabitovou kapitolu. Vysílač už ve městě zůstane a další takové vysílače budeme postupně budovat v rušných místech napříč celým Českem,“ vysvětluje Tomáš Elbl, ředitel strategie Vodafone.

Mobilní privátní síť

Vodafone předvede ve Spa Hotelu Thermal ještě technickou ukázku typu kampusové sítě, které mají široké uplatnění v sousedním Německu. Jedná se o izolovanou MPN (Mobile Private Network) síť, také nazývanou standalone, což znamená, že jde o skutečně samostatně fungující 5G síť jak na rádiové části, tak v rámci hlavního systému neboli v jádru sítě (core). Pracuje na kmitočtu 3,5 GHz a i když využívá stejné prvky infrastruktury jako veřejné sítě, pro připojení je potřeba specificky nastavená SIM karta i telefon. Její současné hlavní využití je pro firmy, které potřebují připojit zařízení na kterých je závislý jejich výrobní proces. Tím se zajistí nejbezpečnější a nejstabilnější bezdrátové připojení, které je poté možné využít například pro vzdálené ovládání robotů, vozidel nebo dronů nebo pro spojení kamer s režií při sportovních utkáních či pro kritickou komunikaci mezi zaměstnanci. V průmyslovém provozu je tato síť již nasazena v mladoboleslavské Škoda Auto.

Mobilní privátní síť 5G ve Škoda Auto (Foto Vodafone)

Festivalová aplikace KVIFF Guide

Jako novinka je určena pro návštěvníky, které provede celým děním. Aplikace funguje i na 5G telefonech nezávisle na registraci do sítě operátora. Obsahuje kompletní katalog projekcí, trailery a program festivalu. Ten si registrovaní uživatelé mohou sestavit na míru, stejně jako tvořit seznamy oblíbených filmů. Držitelé Festival Passů si pak mohou v aplikaci rezervovat vstupenky. Jako bonus se uživatelé aplikace Vodafone KVIFF Guide mohou těšit na vysílání oficiální festivalové televize KVIFF.TV LIVE, které nabídne živé přenosy z červeného koberce, rozhovory nebo úvody k filmům, zpravodajské a publicistické pořady k dění na festivalu. Živé přenosy budou šířeny streamingem, zjevně v multicastovém módu 5G standardu na kmitočtu operátora.

„Vodafone KVIFF Guide je zkrátka aplikace, bez které se na letošním filmovém festivalu v Karlových Varech neobejdete. Zároveň myslíme i na ty, kteří se na místo osobně nedostanou. Karlovarskou atmosféru a dění přeneseme spolu s influencery na Facebook i Instagram Vodafonu, vše doplní soutěže o hodnotné ceny,“ říká Barbora Kožíšková, ředitelka pro značku a komunikaci Vodafonu.

Streamovací platforma a Vodafone TV

Důležitým rozcestníkem bude stránka vodafone.cz/vary. Přes fialovou ikonu „Hello Film!“ se dostanete na úvodní stránku světa filmu se streamovací platformou karlovarského festivalu. Nabízí jak informační pořady zdarma, tak i předplatné (SVOD) nebo zhlédnutí jednoho vybraného filmu (TVOD) za jednorázový poplatek.

Screenshot z webové stránky (Zdroj: https://kviff.tv)

Výběr desítek českých i zahraničních snímků, které v karlovarských kinosálech nejvíce rezonovaly v uplynulých letech, přinese speciální sekce Vodafone TV s názvem Vary u vás doma. Další sekce nazvaná KVIFF Speciál bude přinášet zprávy o aktuálním dění na festivalu (pořad KVIFF Guide) a přinese třeba i Příběhy znělek.

Doprovodné akce Vodafone na MFF v Karlových Varech

Dvořákovy sady v Karlových Varech se letos opět promění na Vodafone Relax zónu, v provozu bude každý festivalový den od 10:00 do 21:00. Lektoři z Aerofilms poradí, jak na vlastní animovaný film, a výsledek uvidí nejenom autor, ale také ostatní návštěvníci festivalu v přilehlém Vodafone TV letním kině. Točit se letos budou i kola závodních miniaut, a to přímo 5G rychlostí. Závod proběhne v neděli 3. července ve Dvořákových sadech a ukáže, jak rychle dokáže jet miniauto poháněné 5G sítí.

Karlovarská mapa Vodafonu

Ve čtvrtek 7. a pátek 8. července bude v Relax zóně připravený červený stan Nadace Vodafone. V něm bude čekat tým aplikace Záchranka a návštěvníci se zde naučí správný postup resuscitace. K vyzkoušení bude i rehabilitace ve virtuální realitě, a to v podobě úspěšného projektu VR Vitalis, který prošel akceleračním programem Laboratoř Nadace Vodafone.

Ve stanu se představí také projekt Slyším očima, loňský vítěz soutěže Vodafone AR Challenge zaměřené na využití rozšířené reality a 5G. Slyším očima využívá brýle Nreal pro rozšířenou realitu, které mají vestavěné mikrofony. Pokud na neslyšícího začne někdo mluvit, převedou brýle řeč na titulky, které promítnou do zorného pole.

Zpracováno ve spolupráci s Tiskovým odd. Vodafone.