Internetová televize SlowTV, která se zaměřuje na zprostředkování živých streamů ze zajímavých lokalit, spustila první Ultra HD/4K kanál s přenosem z pražského Hlavního nádraží.

Světovou premiéru v živém streamu si v pořadu SlowTV odbyla nová kamera od Axis Communications. Model AXIS Q1808-LE nabízí díky objektivům Canon a 4/3” obrazovému snímači vynikající kvalitu obrazu ve 4K a vysokou citlivost na světlo. Noční záběr na pražské hlavní nádraží je tak jen malou ukázkou využití této kamery s tzv. bullet designem. Kamera AXIS Q1808-LE je vybavena 4/3” obrazovým snímačem, který zajišťuje výjimečný výkon i při slabém osvětlení, a pokud je naprostá tma, infračervený přísvit OptimizedIR umožní ostré a čisté záběry bez nutnosti dalšího osvětlení.

Rozdíl mezi původní Full HD kamerou a Ultra HD/4K kamerou od Axisu (Foto: Taktiq Communications)

Kvalita je vidět hlavně při nočním vysílání

Technologie Lightfinder 2.0 a Forensic WDR poskytují věrné barvy a skvělé detaily v náročném světle nebo v nočních záběrech spoře osvětlených míst. Kamera je k dispozici se širokým objektivem pro otevřené prostory nebo s teleobjektivem ke sledování na dálku. Kamera skvěle pokrývá rozsáhlý prostor a zároveň zajišťuje vynikající obrazové detaily ve forenzní kvalitě na velké vzdálenosti. Dokonce i v noci, kdy snímky obsahují vysokou úroveň šumu, zajišťuje tato výkonná kamera nízkou šířku pásma a skvělé detaily v rozlišení 4K. Obrazové kvality kamery AXIS Q1808-LE můžou ocenit i diváci pořadu SlowTV, který už od roku 2016 vysílá záběr na secesní budovu stanice Praha hlavní nádraží a kolejiště v jeho jižní části.

Novinka od Axisu tu v instalaci 24/7 streamu nahradila předchozí model AXIS Q1785-LE a rozdíl v kvalitě obrazu je jasně viditelný. „Náš stream na YouTube má desítky tisíc zhlédnutí měsíčně a sleduje ho mnoho českých i zahraničních fanoušků vlakové dopravy. Jsme rádi, že teď díky kameře AXIS Q1808-LE můžeme konečně vysílat ve 4K, a díky 4/3” senzoru navíc s podstatně lepším obrazem v noci, což je klíčové hlavně v zimních měsících. Kromě obrazu je do vysílání integrovaný i zvuk aktuálního nádražního hlášení,“ říká manažer projektu SlowTV Štěpán Kučera.

Použitá kamera AXIS Q1808-LE (Foto: Taktiq Communications)

Integrovaná umělá inteligence

Vysoce výkonná kamera disponuje jednotkou hlubokého učení, která rozšiřuje možnosti zpracování videa a umožňuje shromažďovat a analyzovat ještě více dat než dříve – přímo v zařízení. Poskytuje také cenná metadata umožňující rychlé, snadné a efektivní forenzní vyhledávání. Díky integrovanému softwaru AXIS Object Analytics dokáže kamera sama detekovat a klasifikovat pohybující se objekty. S podporou platformy ACAP verze 4 je navíc možné do kamery nahrát aplikace na míru založené na hlubokém učení, které nabízí společnost Axis nebo její partneři. Díky PoE výstupu je možné ke kameře připojit a napájet další zařízení bez další kabeláže, což dále zjednodušuje celkovou instalaci systému a šetří vynaložené prostředky.

Nová kamera je robustní a připravená pro venkovní použití. Má krytí IP66-, IP67-, IK10- a NEMA 4X a zvládne teploty v rozmezí -40 °C až 60 °C (-40 °F až 140 °F). Kompresní technologie Zipstream H.264/ H.265 výrazně snižuje nároky na šířku pásma a úložiště. Navíc s povoleným profilem úložiště zajišťuje optimální úroveň nastavení ukládání videa – bez ohledu na VMS. A co se týče kyberbezpečnosti, Axis Edge Vault chrání zařízení a nabízí bezpečné úložiště klíčů s certifikací FIPS 140-2 úrovně 2. Součástí kamery je kompresní technologie Zipstream s profilem úložiště i režim dynamického napájení a PoE výstup pro napájení dalšího zařízení. Na trhu se kamera AXIS Q1808-LE objevuje v těchto dnech za doporučenou maloobchodní cenu 52 tisíc Kč.

Kamera AXIS Q1808-LE (Foto: Axis Communications)