Porovnání příjmu DVB-T2 na pokojovou anténu a přes STA se set-top-boxem EVOLVEO Omega T2

Jak se liší kvalita příjmu signálu DVB-T2 při použití různých příjmových antén? A jak si Evolveo Omega T2 poradí s DVB-T v kabelových rozvodech společnosti UPC?

V úvodní recenzi set-top-boxu Evolveo Omega T2 jsme minulý týden uvedli, že považujeme za užitečné posoudit vhodnost jeho nasazení na různé druhy příjmových podmínek – samostatnou anténu, v rozvodech společných televizních antén (STA), případně v kabelové síti UPC, která přenáší některé programy i ve standardu DVB-T, a jak tento box pracuje v oblastech, kde dosud není přítomen signál DVB-T2.

Příjem na pokojovou aktivní anténu

Pokojová anténa byla umístěna v 1. patře u okna v husté zástavbě bez výhledu na vysílač. Spektrum bylo jako posledně odebráno na výstupu RF OUT z přijímače Evolveo (obr.1). Příchozí spektrum i po zesílení dokázalo zobrazit pouze některé multiplexy. Příjem na obrazovce v DVB-T byl nekvalitní, zatímco v DVB-T2 byl v pořádku. Názorně to ukazují obr. 2 a obr. 3, kde je možno si povšimnout nižších hodnot MER a vyloženě špatné hodnoty post BER, která je v úrovni 10-4. Tomu odpovídá i grafické znázornění na obrazovce televizoru (v tomto případě full HD Samsung UE 32B 7000 z roku 2009) na obrázcích 4 a 5.

Zde se zjevně projevily vlastnosti nového standardu, který je v městské zástavbě odolnější. Pokud někdo přijímá dnešní DVB-T vysílání na pokojovou anténu přes set-top-box, můžeme mu Evolveo Omega T2 jen doporučit již nyní a získá tím lepší signál bez náhodného rozpadávání.

Příjem v rozvodu s STA

Pokud je společná televizní anténa dobře navržena a všechny její prvky fungují, neměly by být s příjmem u tohoto, ale i jiného set-top-boxu, problémy. Tyto antény využívají zejména širokopásmové zesilovače a jsou vhodně umístěny k vysílači s dobrými příjmovými podmínkami. Samozřejmě budou vyhovovat i rozvody STA, které budou vybaveny příslušným kanálovým zesilovačem na kanál 31, ale to se v současné době, kdy je přechodová síť v Praze v provozu teprve krátce (startovala 1. března), nedá předpokládat. Navíc se jedná o dočasný kmitočet a tak investice do příslušného zesilovače by musela být uvážlivá, aby byl zvolen zesilovač, který bude v budoucnu přeladitelný.

V měřeném rozvodu s použitím set-top-boxu Evolveo byly výsledky následující. Spektrum je na obr. 6. Je vidět, že anténa nebude směrována na vysílače Regionální sítě 6 (kanál 21) a Regionální sítě 7 na kanálu 37. Tím také přijímač nenaladil HD kanály vysílání České televize z Ládví ani Novodvorské. Kvalita jak DVB-T tak i DVB-T2 na kanále Primy byla v našem případě 100% a stejná, jak dokumentují obrázky 7 a 8.

Přijímač byl vyzkoušen v jiném rozvodu STA s příjmem Regionální sítě 4 (kanál 46) i Regionální sítě 7 s HD programy ČT dle obrázku 6a. V tomto případě je kanál 31 silně potlačen oproti předchozímu rozvodu, což se projevilo i na kostičkování a dalších artefaktech v obraze. Signál a zejména chybovost byl velmi nestabilní s post BER mezi 10-2 až po 10-0, což se projevilo zprávou „Žádný signál“. Obdobně se chovaly i další programy v celém zobrazeném spektru, včetně kanálu 37 (Regionální síť 7), a nezávisle na síle signálu. V daném rozvodu je přidán rozvod internetu, což by mohlo být příčinou impulsních rušení. Na druhé straně, kontrolní měřící přístroj zobrazuje všechny programy bez jakýchkoli vad a tuner a kodek HEVC televizoru Samsung SUHDTV dává obraz bez problémů. V každém případě bude nutno se této záležitosti podrobněji věnovat ve spolupráci se správcem rozvodu.

Otázkou zůstává, jak se set-top-boxy a televizory budou chovat, když ve spektru přibydou další dvě přechodové sítě DVB-T2 od České televize, která by měla být v HD a tak přinášet opravdu zvýšenou kvalitu, a společnosti Digital Broadcasting, která by měla zahájit vysílání v červnu. Proto by bylo vhodné, aby diváci průběžně kvalitu v rozvodech STA sledovali a v případě problému kontaktovali správu domu, která by s odbornými firmami měla zajistit vyhovující řešení. Samozřejmě plány rozvoje přechodových sítí DVB-T2 jsou podmíněny schválením legislativních změn, ale to vybočujeme ze technického tématu tohoto článku.

Příjem DVB-T v kabelovém rozvodu UPC

Pro zajímavost jsme ověřili, jak se Evolveo vypořádá se signálem DVB-T v kabelovém rozvodu UPC, kde je vysílán na kanálech 21 – 27. V ostatní části spektra se nachází signály DVB-C. Spektrum je na obrázku 9. Za povšimnutí stojí parametry tohoto šíření DVB-T po kabelu, a to počet nosných 2k a ochranný interval 1/32 (Obrázek 10). I s těmito parametry se přijímač výborně vypořádal. Na obrázku 11 je screenshot, ze kterého je také patrno, že i zde fungují titulky pro neslyšící a přijímač zpracovává i zvuk AAC. Takto zaplněné spektrum by mohlo naznačovat, že přijímač je dostatečně selektivní a problémy s mnoha multiplexy v konečné fázi přechodu by nemusely vznikat ani v zaplněných rozvodech STA.

Další postřehy

Na závěr jsme ještě provedli porovnání na výstupu SCART, které se nelišilo funkčností s HDMI výstupem. Samozřejmě dopad na kvalitu obrázku byl zřetelný a to i na programech v SD kvalitě. Oba výstupy pracují současně a tak je možno si představit, že by tento set-top box mohl obsluhovat přijímače ve dvou místnostech, samozřejmě se stejným obsahem. Změřili jsme také rozdíl hodnot na výstupu RF OUT oproti vstupnímu signálu. Při tomto rozbočení je nutno počítat s útlumem 5 dB.

Ověřili jsme ještě funkci time shift, při které je samozřejmě nutno mít zapojen USB disk a potvrdili jsme si radu jednoho čtenáře, že soubor pro přehrání na počítači bude fungovat, pokud odstraníme z přípony souboru „ -.tsv“ poslední písmeno „v“ a soubor je pak chápán jako běžný transportní stream „ts“.

Vzhledem k tomu, že přijímač se osvědčil nejenom pro příjem DVB-T2, ale i pro stávající vysílání v DVB-T, testovat ho v oblasti, kde ještě není dostupný signál nového standard, by bylo zbytečné. V případě, že zjistíme nějaké odchylky v příjmu signálu, určitě se o nich zmíníme v některém z příštích článků.

Vstup do Diskuse

Jeden komentář: “Porovnání příjmu DVB-T2 na pokojovou anténu a přes STA se set-top-boxem EVOLVEO Omega T2”

  1. Encino napsal:

    Dobry den, chtel bych se zeptat, zda nevite v cem by mohl byt problem. Bydlim v bytovem dome, kde je STA. Poridil jsem si STB Ariva Ferguson 4k, se kterym jsem nebyl prilis spokojeny. Nicmene tento stb mel na sta jak kvalitu tak i silu signalu 100%. Zkusil jsem poridit prave tuto omegu od evolvea a signal mam u nej horsi, silu cca 55% a kvalita se drzi na 100%. Slabsi sila signalu se pak projevuje obcasnymi chybami ve streamu. Mel jsem za to, ze to bude treba vadny kus, ale pokud k nemu zapojim pokojovou antenu, sila signalu se dostane na 97-99%, ale je zde zase o neco horsi kvalita…kolem 70-85%, coz se take projevuje kostkovanim. Jak muze tedy byt mozne, ze na stejne sta maji dva ruzne stb takto odlisne sily signalu??

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *