Jak se bude rozšiřovat DVB-T2 v Česku do konce letošního roku? Podívejte se na mapky a termíny

12 komentářů 17.7.2017 / Jan Potůček

České Radiokomunikace dnes na tiskové konferenci v Praze zveřejnily harmonogram dalšího rozvoje svojí přechodové sítě DVB-T2. Do konce měsíce spustí Pardubice a Domažlice.

Dvanáct nových vysílačů velkého výkonu spustí do konce letošního roku přechodová síť DVB-T2 provozovaná Českými Radiokomunikacemi (CRA). První dvě nové lokality přijdou na řadu již 31. července. Konkrétně půjde o pardubický vysílač Krásné a domažlický Vraní vrch. Na dnešní tiskové konferenci v Praze to oznámily CRA. Podle jejich harmonogramu by přechodová síť do konce roku měla dosáhnout pokrytí 97,6 procenta obyvatel České republiky. Každý měsíc chtějí CRA spustit dva nové vysílače DVB-T2.

Aktuální stav: pokrytí 69,1 % obyvatel

Zatím posledními zprovozněnými vysílači DVB-T2 byly plzeňský Krašov a liberecký Ještěd.

Červenec: Pardubice – Krásné a Domažlice – Vraní vrch

31. července spustí CRA vysílání DVB-T2 z pardubického vysílače Krásné a také z domažlického Vraního vrchu. Z Krásného bude přechodová síť vysílat na kanálu 28 výkonem 100 kW, z Vraního vrchu na kanálu 31 výkonem 10 kW. Pokrytí přechodové sítě DVB-T2 stoupne na 76 % obyvatel.

Srpen: Cheb – Zelená hora a Sušice – Svatobor

Během srpna doplní CRA základní vysílače přechodové sítě DVB-T2 v západních Čechách. Po Krašovu a Vraním vrchu zahájí vysílání i chebská Zelená hora a sušický Svatobor. Oba využijí vysílací kanál 31, Zelená hora bude vysílat maximálním výkonem 20 kW (u Svatoboru ještě ČTÚ nevydal individuální oprávnění pro využívání kmitočtu). Pokrytí přechodové sítě DVB-T2 stoupne na 78 % obyvatel.

 

Září: Trutnov – Černá hora a Brno – Kojál

U vysílačů spouštěných od září uvádí CRA, že jde zatím o předběžné termíny zahájení vysílání. Pro trutnovskou Černou horu ani pro jihomoravský Kojál zatím nemají vydaná individuální oprávnění pro využívání kmitočtů. Pokrytí přechodové sítě DVB-T2 stoupne na 91,4 % obyvatel.

Říjen: Frýdek-Místek – Lysá hora a Zlín – Tlustá hora

Ani pro Lysou horu a Tlustou horu zatím nemají CRA vydané individuální oprávnění prp využívání kmitočtů. Lze tak jen předvídat, že Lysá hora bude vysílat v jednofrekvenční síti s oběma ostravskými vysílači na kanálu 28, ale jakým výkonem, to ještě není jisté. Pokrytí přechodové sítě DVB-T2 stoupne na 93,7 % obyvatel.

Listopad: Chomutov – Jedlová hora a Jeseník – Praděd

Chomutovská Jedlová hora ani jesenický Praděd zatím nefigurují v databázi ČTÚ s vydanými individuálními oprávněními k využívání kmitočtů pro televizní vysílání. Pokrytí přechodové sítě DVB-T2 jejich spuštěním stoupne na 97,2 % obyvatel.

Prosinec: Ústí nad Labem – Buková hora a Mikulov – Děvín

Z Bukovém hory bude přechodová síť DVB-T2 vysílat na kanále 31 výkonem 40 kW. U Mikulova zatím údaje o vysílacím kanálu a maximálním vyzářeném výkone chybí. Pokrytí přechodové sítě DVB-T2 spuštěním těchto vysílačů stoupne na 97,6 % obyvatel.

1. čtvrtletí 2018: Dokončení přechodové sítě 12

Do konce prvního čtvrtletí příštího roku chtějí CRA dosáhnout pokrytí 99 % obyvatel České republiky spuštěním všech 26 základních vysílačů svojí přechodové sítě DVB-T2.

Vstup do Diskuse

12 komentářů: “Jak se bude rozšiřovat DVB-T2 v Česku do konce letošního roku? Podívejte se na mapky a termíny”

 1. Pevy napsal:

  Takže na rok zbývají Valašské Klobouky, Jáchymov, Vimperk a zejména a hlavně Kleť – tam asi bude nadávek 🙂

  • Nonic napsal:

   Jo 28k mají od jaktěživa Němci takže?… po spuštění Budějovic… Každopádně ten 31k v T2 jde z Krašova, Ještědu i Prahy též s velkými dostatečnými přesahy docela silněji i je méně náchylný na odrazy (ty se ukáží sílou sítě oproti DVB-T dřív než vůbec naskočí i kvalitní signál) a už je teď dostupný… Jakmile přidají Jedlák, Klínovec a v Krušných + Středohorských kopcích utlučené 40kW Ústí směrované vždy spíše ku Praze než do jeho kraje… proto je tandem s Chomutovem… tak fakt bude přehlceno… Můžete vyndat zesíky či stáhnou pokud mají regulaci na minimum… ale jedou tu i různé RSka některý i s jen 10W či jen o trochu více… takže?… jak to pak vše v celku ukočírovat v tunerech…

 2. Pevy napsal:

  Chtěl jsem napsat samozřejmě „na rok 2018″…

 3. Michal Pomeisl napsal:

  No ono spuštění Bukové hory až v prosinci 2017 taky není zrovna moc povzbudivé, zvlášť, pokud spuštění proběhne např. těsně před Vánoci okolo 20.12.2017 🙁

 4. BIDLO napsal:

  No konečně se alespoň v plánech objevil Kojál.

  • Nonic napsal:

   Štěpáne, jinde se bojíš a i jiní už nadávají, že jim náš silný 31k v T2 zničil příjem Sasíků a ty, jak zas jak to dopadně i s těmi Bavoráky, tak se koukni…
   http://www.dehnmedia.de/?page=sender&subpage=tsender2
   http://www.dehnmedia.de/?page=sender&subpage=tsender13
   Aspoň má Jan Potůček a Lukáš Polák atd. různí redaktoři další námět na články…
   Nechápu proč naši tají kordinačně schválé aspoň ty přechodové kanály natož ty pak definitivní 6x MUXy s T2
   Je vidět, že někteří zainteresovaní dostali rozum, že nemůžeme být jen na svém „písečku“ prostě na přesahy se musí i legislativou a v praxi vždy brát zřetel… aby se to vzájemně neovlivňovalo, či minimálním rušením… Ono kdysi Železný nechtěl z analogu uvolnit kmitočty a přejít do DVB-T a nyní Nova trucuje s T2, že jí nechce… nebo zakóduje… přitom STB se HEVC – H.265 na placenou šachtu + kartu zatím nejsou krom těch německých pro freenet (mají ale nějaké kódování které u nás nemusí být stejné) na trhu dostupné… a lidi teď z těch 60% v pozemáku těžko říct kolik jich na to přistoupí?…

 5. Štěpán Stráník napsal:

  Má vůbec smysl tato přechodová sít‘? Mě zajímají finální na finálních kanálech a ty které budou FTA. Nyní se ještě neví jak to s tím ko’dováním bude či nebude. Nova by se ráda hnala do těchto nejistých pekel … Jak se zdá, ráda jde hlavou proti zdi. Já jí v klidu udělám pápá pokud se rozhodne pro zako’dování.

  • Michal Pomeisl napsal:

   Smysl tato síť má. Jde o propagaci technologie a rozhýbání trhu s příjimači schopné přijímat TV DVB-T2/HEVC (někdo prostě musel být první).
   Finální sítě (počet a jejich parametry) mají být projednány do konce roku 2017. Kódování v tuto chvíli nikdo neřeší. To se bude řešit, až budou známy finální sítě. Následně provideři vytvoří cenové nabídky pro vysílatele a bude jen na nich, jak se rozhodnou. Pokud budou chtít platbu za HD programy, dost možná vzniknou nové FTA konkurenční programy, což pro stávající skupiny může znamenat snížení podílu na trhu (= míň peněz z reklamy). A tedy se klidně může stát, že některá ze skupin nakonec bude vysílat FTA v HD a obsazením vysílací sítě zamezí vzniku konkurence.
   Ostatně v jednom nedávném rozhovoru to ředitel Primy řekl celkem napřímo, jaké varianty zvažují k finálním sítím.
   Mezi tím ještě hodně vody proteče v Labi, než budou známy informace, které Vás zajímají.

 6. z napsal:

  Pre SK divákov by najviac sekli tieto stanovištia pre DVB-T2: Hodonín – Babí lom, Mikulov – Děvín, Brno – Kojál, Valašské Klobouky – Ploštiny, Zlín – Tlustá hora, Vsetín – Bečevná, Frenštát pod Radhoštěm – Velký Javorník, Valašské Meziříčí – Radhošť, Frýdek-Místek – Lysá hora, Jeseník – Praděd, Třinec – Javorový vrch, Jablunkov – Vitališov a bola by aj sranda keby dali aj Uherský Brod – Velká Javořina.

 7. Jiří napsal:

  Proč je tak zásadní vysílač jako Kleť necháván až na konec?

  • Nonic napsal:

   Pokud budou mít Budějovice použitý 28k… tak se nediv… víše uvedeno… Bavoráci ho měli celé roky v Hoher Bogenu analogový pak DVB-T a v nové T2 se zatím neví či spíše s velkou pravděpodobností bude určen pro ARD MUX … takže proto tam je velký ?… ono už takhle je jeden náš vysílač Votice pod Prahou na 28k…

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *