Proč se vlastně přechází na DVB-T2? Televize přijdou o velkou část frekvencí

5 komentářů 8.3.2017 / Jan Potůček

Televizní vysílání musí uvolnit frekvenční pásmo 700 MHz pro potřeby mobilních operátorů, kteří na něm spustí datové služby. Beze změny standardu by Češi přišli o část programů, na něž jsou zvyklí.

První televizní digitalizace skončila v roce 2012, po pěti letech přichází druhá. Proč si musí diváci znovu vyměnit televizory nebo nakoupit nové set-top-boxy? Přechod na nový vysílací standard DVB-T2, který v roce 2021 nahradí stávající zemské digitální televizní vysílání ve formátu DVB-T, je v podstatě vynucenou změnou. Pokud by k němu nedošlo, televizní diváky odkázané na příjem zemského televizního vysílání by čekalo nemilé překvapení v podobě redukce programové nabídky. Část frekvenčního spektra, na kterém dnes probíhá televizní vysílání, totiž bude uvolněna pro potřeby mobilních operátorů.

Ukrajování z televizního koláče

Konkrétně se tato změna týká frekvenčního pásma 700 MHz. Jde už o druhé „ukrajování“ z televizních frekvencí od chvíle, kdy skončilo analogové vysílání. K prvnímu došlo při přechodu z analogového na digitální televizní vysílání. Mobilní operátoři získali frekvence v pásmu 800 MHz, na kterých spustili sítě 4G pro mobilní hlasové a datové služby. Společně s plánovaným uvolněním pásma 700 MHz přijde televizní vysílání o 43 procent původního vysílacího spektra. Zbylé frekvence proto musí využít co nejúčelněji, aby se na ně vešly veškeré dnes vysílané programy a zároveň bylo možné zajistit další rozvoj televizního vysílání, včetně přechodu na HD kvalitu.

Taková změna se ovšem neobejde bez úspornějšího vysílacího standardu. Jestliže dnešní digitální vysílání ve standardu DVB-T umožňuje při využití různých druhů komprese (MPEG-2 nebo MPEG-4) umístit do jedné vysílací sítě čtyři až osm televizních programů ve standardním rozlišení obrazu, digitální vysílání nové generace DVB-T2 v kombinaci s nejnovějším kompresním kodekem HEVC kapacitu sítí rozšíří na 18 programů v klasickém SD rozlišení nebo šest až sedm televizních stanic ve vysokém rozlišení (HD). Teoreticky by bylo možné v takové síti DVB-T2 šířit i dva až tři programy v Ultra HD (4K) rozlišení, což se ale v praxi zřejmě nestane, protože jejich distribuce by byla příliš nákladná.

Frekvenční pásmo 700 MHz, na kterém dnes probíhá televizní vysílání, přejde na mobilní operátory (Foto: sahilyadav.in)

Méně vysílacích kanálů, větší kapacita

DVB-T2 má ještě jednu výhodu v tom, že pro skládání vysílacích sítí stačí méně vysílacích kanálů než u DVB-T. Vznikne tedy řada jednofrekvenčních sítí, kdy několik vysílačů velkého výkonu vedle sebe bude vysílat na stejném kanálu a navzájem se doplňovat. Uspořené vysílací kanály bude možné využít pro další vysílací sítě nebo dokrývače, což budou vysílače středního a malého výkonu, jimiž se dokryjí oblasti se špatným nebo žádným signálem. Po úplném přechodu na vysílání ve standardu DVB-T2 by mělo v České republice vysílat až šest televizních sítí nové generace s potenciální kapacitou pro více než 100 programů ve standardních rozlišení obrazu či 40 televizních stanic ve vysokém rozlišení.

Cesta k tomuto cíli ale nebude jednoduchá. Nejprve je potřeba zajistit dlouhodobější souběh stávajícího televizního vysílání ve standardu DVB-T s přechodovými sítěmi DVB-T2, aby diváci měli čas nakoupit si nové přijímače. Vedle nynějších sítí DVB-T tak postupně odstartují tři sítě DVB-T2, které nabídnou totožný obsah, ale již v novém standardu. V některých případech by mohlo jít i o programy v HD kvalitě (takto by mělo vysílat v přechodové síti DVB-T2 všech šest programů veřejnoprávní České televize), ale většinou přechodové sítě nabídnou z kapacitních důvodů programy v SD rozlišení. Důvod je nasnadě: například do přechodové sítě Českých Radiokomunikací se musí vejít programy z dvou celoplošných multiplexů 2 a 3, celkem tedy 13 televizních stanic…

Přechodová síť DVB-T2 spuštěná Českými Radiokomunikacemi obsahuje 11 televizních programů. Tolik by se jich do žádné sítě DVB-T nevešlo. (Foto: Jan Potůček, Televizníweb.cz)

Od února 2021 už pouze v DVB-T2

Souběžné vysílání v obou televizních standardech bude probíhat do února 2021, poté budou sítě DVB-T vypnuty a pozemní cestou diváci naladí už jen vysílání v novém standardu DVB-T2. Ovšem již koncem letošního roku by se měly odmlčet regionální sítě DVB-T, jejichž prostřednictvím vysílají například programy České televize v HD kvalitě. Sice nelze vyloučit, že Český telekomunikační úřad umožní některým z těchto regionálních sítí DVB-T pokračovat i po roce 2017, diváci by na to ale neměli spoléhat. Minimálně v případě HD verzí programů České televize se tedy vyplatí již letos přejít na příjem vysílání DVB-T2. Přechodová síť České televize by měla odstartovat v průběhu jara či léta letošního roku.

Pro všechny ostatní diváky je důležité, aby si nové přijímače pořídili a na příjem DVB-T2 přešli nejpozději do 1. února 2021, což je plánovaný termín vypnutí celoplošných multiplexů DVB-T, který obsahuje vládní Strategie rozvoje terestrického televizního vysílání v České republice. Datum zatím není závazné, bude ho ale obsahovat připravovaný Technický plán přechodu, podle něhož se bude postupovat při spouštění finálních sítí DVB-T2 a vypínání sítí DVB-T. Tento dokument má vláda přijmout nejpozději do června příštího roku. Na jeho dodržování bude dohlížet Český telekomunikační úřad a lze jej tedy označit za jakýsi „jízdní řád“ druhé televizní digitalizace.

Po úplném přechodu na DVB-T2 bude možné nabídnout v pozemním digitálním televizním vysílání všechny současné televizní programy v SD i HD kvalitě. Jaké rozlišení jednotliví provozovatelé zvolí a zda budou například HD verze divákům k dispozici volně a zdarma, záleží na samotných vysílatelích. Základní programy by ale měly být nadále bezplatné. Určitou nadstavbou k DVB-T2 budou doplňkové služby jako je hybridní vysílání HbbTV, které si vyžádá připojení televizoru k internetu. Prostřednictvím HbbTV se divák dostane k archivům televizních pořadů, doplňujícím informacím, ale například díky multitaskingu u verze HbbTV 2.0 bude moci přes tablet nebo chytrý telefon přímo objednat zboží z televizní reklamy.

Vstup do Diskuse

5 komentářů: “Proč se vlastně přechází na DVB-T2? Televize přijdou o velkou část frekvencí”

  1. krpač napsal:

    Garance pásma 600 MHz je tv deklarovana len do roku 2030. po tomto roku pásmo 500 a 600 MHz prejde k mobilním operátorům. Tak to majú predjednané ….

  2. Josef napsal:

    Dobrý den,
    mohl byste prosím do podobných článků psát, že jde i o technologický pokrok? Jako přechod z parního stroje na benzín?

    Přeci jen používat prehistorický MPEG2 vs. používání H.265 je sakra rozdíl 🙂 Vše svádět na mobilní operátory není podle mě správné.

Napsat komentář