Většina regionálních multiplexů DVB-T by i po prodloužení kmitočtů skončila v roce 2018

10 komentářů 26.7.2017 / Jan Potůček

UVNITŘ TABULKA – O všechny anebo o část individuálních oprávnění k využívání kmitočtů by do konce příštího roku přišlo patnáct z dvaceti regionálních sítí DVB-T.

Pouze o rok by se prodloužila existence většiny regionálních sítí DVB-T, pokud by prošel návrh Českého telekomunikačního úřadu na jejich pokračování i po 31. prosinci letošního roku. Vyplývá to z analýzy všech přidělených individuálních oprávnění k využívání kmitočtů pro regionální multiplexy DVB-T, kterou provedl Televizníweb.cz. Z velkých regionálních sítí DVB-T by fakticky skončila Regionální síť 7 Radima Pařízka, jejímž prostřednictvím diváci pozemní cestou na anténu přijímají HD verze tří programů České televize. Naopak většina kmitočtů konkurenční Regionální sítě 8, již provozují České Radiokomunikace, by zůstala v provozu až do června 2020.

Velké dilema Východočeské televize V1

Téměř tři roky provozu beze ztráty jediného kmitočtu by před sebou měly Regionální síť 2 (Ostravsko a Bruntálsko), Regionální síť 9 (Most), Regionální síť 11 (Jihlava), Regionální síť 14 (Dačice a Jindřichův Hradec) a Regionální síť 21 (Mariánské Lázně). Naopak pouze o rok by si prodloužily existenci Regionální síť 1 (Chomutov, Kamýk nad Vltavou, Holoubkov a Strašecí), Regionální síť 4 (Praha), Regionální síť 5 (Svitavy), Regionální síť 6 (Praha – Butovice), Regionální síť 12 (Praha – Žižkov), Regionální síť 15 (Adamov), Regionální síť 16 (Příbram), Regionální síť 17 (Plzeň) a Regionální síť 18 (Český Krumlov). Ostatní regionální multiplexy by musely část kmitočtů vypnout na konci příštího roku a zbylé v červnu 2020.

Komplikaci by prodloužení individuálních oprávnění pro využívání kmitočtů regionálních sítí DVB-T způsobilo například Východočeské televizi V1, která využívá dva vysílače Regionální sítě 8 v Hradci Králové a Pardubicích. Podle návrhu ČTÚ by pardubický vysílač na kanálu 46 musel ukončit vysílání již letos na Silvestra, královéhradecký by ale mohl vysílat až do června 2020. Telekomunikační úřad nehodlá vypínané kmitočty nahrazovat jinými, takže Východočeská televize V1 by přišla o pokrytí jednoho krajského města a zřejmě se bude muset přestěhovat do celoplošného multiplexu 4, který má pro východočeský region volnou programovou pozici – ovšem s mnohem větším pokrytím než Regionální síť 8, což představuje i mnohem vyšší náklady na distribuci signálu.

Pražská Regionální síť 4 chce bojovat o další prodloužení

Návrh ČTÚ zřejmě zcela netěší ani provozovatele pražské Regionální sítě 4, společnost Prague Digital TV, které slibuje zachování vysílání na kanálu 46 pouze do konce roku 2018. Jednatel operátora Petr Formánek doufá, že se podaří vyjednat další prodloužení platnosti individuálního oprávnění pro využívání kmitočtu a že regionální síť nebude muset ukončit vysílání ani po přechodu na DVB-T2. Praha je jednou z mála lokalit v České republice, kde by to i přes mezinárodní koordinaci kmitočtů bylo možné, protože tvoří přirozený „dolík“, takže signál určený pro českou metropoli většinou neruší vysílání v okolních zemích. Pražané tak mají velkou šanci na zachování regionálního vysílání ve standardu DVB-T.

Tři největší regionální sítě DVB-T s deseti a více vysílači by vypínaly vysílání postupně. Nejrozsáhlejší Regionální síť 7 s pokrytím 85 procent obyvatel Česka by na konci letošního roku přišla o šest kmitočtů, což je pětina všech jejích vysílačů. Odmlčela by se v Českých Budějovicích, Domažlicích, Jablonci nad Nisou, Jáchymově, Jihlavě a Klatovech. Dalších šestnáct vysílačů by musela opustit ke konci roku 2018, včetně Prahy, Brna a Ostravy. Do poloviny roku 2020 by mohla pokračovat s pouhými třemi vysílači v Olomouci, Blansku a Holoubkově. Druhý multiplex Radima Pařízka by tedy fakticky skončil na sklonku příštího roku a ostravskému podnikateli by zbyl celoplošný multiplex 4 a také přechodová síť 13 ve standardu DVB-T2, kterou by měl zprovoznit po letošních prázdninách.

Krajská síť CRA by pokračovala do roku 2020

Regionální síť 8 Českých Radiokomunikací by na konci letošního roku musela ukončit vysílání ve třech lokalitách: Českých Budějovicích, Pardubicích a Plzni. Ke konci roku 2018 by se musela odmlčet v Brně, ale do června 2020 by mohla pokračovat v patnácti lokalitách včetně Ostravy, Olomouce a dalších sedmi krajských měst. Další regionální multiplex Českých Radiokomunikací, Regionální síť 20, by letos skončil v Karlových Varech, příští rok by pak musel ukončit vysílání v Českých Budějovicích, Hodoníně, Jablonci nad Nisou, Liberci a na Lipně. Do června 2020 by mohl pokračovat v Praze, Roudnici nad Labem a Ústí nad Labem. Pražskou Regionální síť 12, která vysílá z žižkovského vysílače, by musely CRA vypnout 31. prosince 2018.

Do problémů by se dostala i placená pozemní digitální televize ve středočeských Říčanech. Jeden z jejích multiplexů by se musel odmlčet na konci příštího roku, druhý až v červnu 2020. Český telekomunikační úřad ve svém návrhu rozdělil kmitočty regionálních sítí do tří skupin. První tvoří desítka kmitočtů, které bude nutné vypnout v původně plánovaném termínu 31. prosince 2017. Druhou skupinu tvoří kmitočty z pásem 400 až 600 MHz, které bude možné využívat do 31. prosince 2018, pokud nebudou potřeba pro výstavbu přechodových sítí DVB-T2. Poslední skupinu tvoří kmitočty v pásmu 700 MHz, jež má být od poloviny roku 2020 vyčleněno pro potřeby mobilních operátorů. Tyto kmitočty by se stejně jako kmitočty čtyř celoplošných multiplexů DVB-T vypínaly 30. června 2020.

Vstup do Diskuse

10 komentářů: “Většina regionálních multiplexů DVB-T by i po prodloužení kmitočtů skončila v roce 2018”

 1. Ing. Vladimír Bílý napsal:

  Chápu snahu ČTÚ ušetřit si práci a ukončit provoz RS k určitému datu plošně. Bohužel se tím ale nechová jako dobrý hospodář a mnoho kmitočtů by pak leželo různě ladem k neprospěchu státu, operátorů sítí i TV diváka. Správné řešení je vypínat jednotlivé kmitočty RS přesně v momentě, kdy budou potřeba k přechodu na DVB-T2. Doufejme, že v roce 2018 už bude znám podrobný plán přechodu a ČTÚ svůj postoj následně tímto směrem přehodnotí.

  Ing. Vladimír Bílý, operátor RS 15

 2. Josef napsal:

  Zajímalo by mě, proč není zahrnut také vysílač Trutnov-Černá hora. Trutnov rozhledna nerozšiřuje signál do okolí pouze na Trutnov. V okolí snad máme také nárok,když platíme poplatek. Děkuji

 3. PeVy napsal:

  To, že by V1 měla přejít do muxu4, by asi udělalo radost mnoha Východočechům (žijícím mimo hlavní metropole HK a PCE). Tato TV totiž dřív vysílala v multiplexu 3 (Černá hora + Krásné + dokonce Ještěd, díky SFN s ČH) a přechodem do regionální sítě 8 řada lidí o její příjem přišla (doslova střihem 🙂

 4. VITEK2442 napsal:

  V tabulce jsou chyby:
  V RS 7 chybí 5 vysílačů-U.Hradiště Rovnina K 41, Ústí n.L-Krušnohorská K 21, Vsetín-Lysá hora K 47,
  Zlín-Segment 2 K 41 a Znojmo Deblínek K 45.
  V RS 20 jeden vysílač přebývá K.Vary-Růžový vrch K 47. V databázi ČTÚ je v této síti jen 9 vysílačů.

 5. VITEK2442 napsal:

  Zapoměl jsem ještě na jeden vysílar pro RS7 Třinec-vrch K44, ten ale nevysílá.

 6. vedro napsal:

  Obecne (paradoxne) lze rict, ze regionalni site muzou pokracovat az do roku 2020 na kanalech, ktere spadaji pod DD2 (k50-59). Tam nehrozi kolize s budovanim siti DVBT2 vysilacu. Kanaly pod K50 budou RS odebrany kvuli budovani DVBT2 siti (CR+sousedni staty). Proc by pasmo K50-59 nemohli vyuzivat regionalni site, kdyz celoplosne je vyuzivat budou moci (mux1-4)?

 7. INVALIDA Z Moravy napsal:

  Stále nemohu najít pravdivé informace o termínu spuštění dvou hlavních vysílačů Moravy. Jde o Kojál a Praděd, které přijímá podstatná část obou moraských krajů, kde žije daleko víc obyvatel, než v samotné Praze.. Pražáci mají Moravu asi „na háku“. Hlavně, že už mají na Prahu dva vysílače. Je to stejná situace , jako při spouštění DVB-T při zahájení digitalizace.

Napsat komentář