Češi se dočkají přeshraničního příjmu DVB-T2 z Německa. V listopadu startuje v Drážďanech

26 komentářů 31.8.2017 / Jan Potůček

Další fáze druhé televizní digitalizace v Německu začne 8. listopadu, spuštěny budou vysílače poblíž českých hranic. Zdarma bude možné přijímat 20 HD programů ARD a ZDF.

Dvacítku televizních programů v HD kvalitě budou moci od 8. listopadu přijímat na klasickou anténu zdarma diváci v příhraničí s Německem, ale také zájemci s anténními systémy pro dálkový příjem pozemního digitálního televizního vysílání ve vnitrozemí Čech. Německo tento den zahájí druhou etapu přechodu na DVB-T2 a spustí několik vysílačů blízko českých hranic. Podmínkou pro příjem programů v Německa bude přijímač DVB-T2 s kodekem HEVC/H.265 – stejný, jaký potřebují diváci i pro příjem přechodových sítí DVB-T2 v České republice. Zájemci o sledování německých programů se ale budou muset spokojit pouze s veřejnoprávními stanicemi.

Komerční televize pouze za poplatek

Programy televizí ARD a ZDF vysílají v sítích DVB-T2 volně a zdarma, signál komerčních televizí je ale zakódovaný a přístupný pouze prostřednictvím služby freenet TV – speciálního set-top-boxu se zabudovaným Irdeto dekodérem nebo CI slotem pro dekódovací kartu operátora pro TV přijímače či set-top-boxy. Diváci v Německu zaplatí za příjem komerčních programů 5,75 euro měsíčně, což je zhruba 150 korun. Ne všechny nově spouštěné vysílače budou nabízet kompletní nabídku veřejnoprávních i komerčních televizí. Například vysílač Löbau, který využívá řada českých diváků pro dálkový příjem německých programů, nabídne pouze veřejnoprávní kanály. Všech zhruba 40 německých programů v HD kvalitě začnou v DVB-T2 šířit vysílače v Drážďanech, Kasselu, Koblenzi a Freiburgu.

Vysílání ve standardu DVB-T ukončí a nové sítě ve standardu DVB-T2 spustí také vysílače
Cuxhaven (Stadt), Göttingen (Espol), Heringsdorf, Hoher Meissner, Löbau, Pfaffenberg, Rhön, Stralsund (Garz), Wolfsburg a Würzburg. Ty však nabídnou pouze veřejnoprávní kanály ARD a ZDF. Veškerý obsah v německém DVB-T2 je v HD kvalitě ve formátu 1080p. Některé další doplňkové programy vysílají i prostřednictvím hybridní aplikace HbbTV. První fázi přechodu na DVB-T2 uskutečnilo Německo koncem letošního března, v dalších lokalitách bude na DVB-T2 přecházet v letech 2018 a 2019 tak, aby v roce 2019 zcela uvolnilo kmitočtové pásmo 700 MHz pro nové mobilní datové sítě.

Pokrytí DVB-T2 v Německu po 8. listopadu 2017. Šrafovaně jsou místa, kde bude možné přijímat pouze multiplexy s veřejnoprávními programy. (Zdroj: www.dvb-t2hd.de)

Uvolněné pásmo 700 MHz bude konkurovat televizi

Právě požadavek uvolnění pásma 700 MHz je hlavním důvodem, proč se přechází na DVB-T2. Získají jej mobilní operátoři pro moderní datové sítě. Německo toto pásmo vydražilo již v roce 2015, Českou republiku aukce kmitočtů, jež by mohla na trh přinést čtvrtého plnohodnotného mobilního operátora, teprve čeká. Český telekomunikační úřad již zveřejnil záměr vypsat v roce 2019 veřejnou konzultaci k podmínkám této aukce. Televizní vysílání v České republice opustí pásmo 700 MHz do konce června 2020, nové mobilní sítě na něm však budou zprovozněny patrně nejdříve v roce 2021. Paradoxně by pak mohly konkurovat terestrickému televiznímu vysílání streamovanými video službami přes internet.

Přeshraniční příjem německých televizních programů v pozemních sítích DVB-T2 bude možný i díky dřívějšímu rozhodnutí ministerstva průmyslu a obchodu a potažmo vlády o tom, že Česká republika u vysílání ve standardu DVB-T2 použije kompresní standard HEVC/H.265 a nikoli MPEG-4/H.264, jako je tomu v Rakousku nebo u zakódovaných sítí DVB-T2 na Slovensku (u placené služby Plustelka). Česká vláda kývla na DVB-T2/HEVC čistě z praktických důvodů: díky silnému německému trhu, který používá stejný kodek, nemá Česká republika problém se zásobováním trhu dostatečným počtem přijímačů DVB-T2 vhodných pro sledování programů v DVB-T2/HEVC.

Modul a dekódovací karta Freenet TV pro příjem komerčních programů v německém DVB-T2

Přeshraniční příjem DVB-T2 zatím jen z Německa

Německo je zatím jedinou sousední zemí, která umožňuje bezplatný přeshraniční příjem části televizních programů v DVB-T2. Rakousko má svoje sítě DVB-T2 zakódované a příjem tohoto vysílání je možný pouze na základě platby koncesionářských poplatků veřejnoprávní televizi a rozhlasu ORF. Rakousko navíc, jak bylo řečeno výše, používá jiný kompresní standard MPEG-4. Slovensko zatím ve volném pozemním digitálním televizním vysílání na DVB-T2 nepřešlo. V novém standardu vysílá pouze placená služba Plustelka, která rovněž využívá kompresní standard MPEG-4 jako Rakousko. Pro příjem DVB-T2 vysílání Plustelky je nutný přijímač s CI slotem a dekódovací karta od operátora služby, společnosti Towercom, které zájemci hradí pravidelné měsíční poplatky.

Jediným sousedním státem, který dosud nezahájil ani testy vysílání ve standardu DVB-T2, je Polsko. Čeká se rovněž na Maďarsko, s nímž sice Česká republika přímo nesousedí, ale vzhledem k jeho blízkosti s ním musí česká strana vést jednání o mezinárodní koordinaci kmitočtů. Slovensko počítá s tím, že u volného vysílání ve standardu DVB-T2 použije stejný kodek jako Česká republika a Německo, tedy HEVC. Část multiplexů by měla nadále nabízet kódovaný zpoplatněný obsah. Placené terestrické vysílání bude zřejmě pokračovat i v Maďarsku, kde funguje od přechodu z analogového na digitální vysílání. Naopak Polsko dává v terestrice přednost volnému vysílání programů, které jsou pro diváky dostupné zdarma.

Vstup do Diskuse

26 komentářů: “Češi se dočkají přeshraničního příjmu DVB-T2 z Německa. V listopadu startuje v Drážďanech”

 1. Pajas napsal:

  Doplnil bych, že ne všechny TV v DVB-T2 Rakouska mají kódování. Doma chytáme ORF1 a ORF2 normálně bez karty (K24 buď Vídeň nebo Poysdorf). Jinak Maďaři sú na MOravě na vyvýšených místech také k zachycení (nebo v dobách analogu to tak bylo)…

  • Ant napsal:

   Zajímavé, že jsi si nevšiml, že ti (spolu s ATV) hrají jen v SD 😀 Ty HD verze (720p) jsou zakódované. Dekódovací klíč pro veřejnoprávní programy (a některé komerční) stanice v HD je pro rakouské občany zdarma. Nebo že bys při registraci online předstíral, že bydlíš v Rakousku?

  • Ant napsal:

   Aha, nic jsi nepředstíral, když nemáš kartu. Takže jen ORF1,2 & ATV v SD.

   • Pajas napsal:

    Já tu o HD nic nepsal. Reakce směřovala na text:“ Rakousko má svoje sítě DVB-T2 zakódované a příjem tohoto vysílání je možný pouze na základě platby koncesionářských poplatků veřejnoprávní televizi a rozhlasu ORF. “ – což se nezakládá na pravdě…

    • Ant napsal:

     Tak to se omlouvám, že jsem to špatně pochopil.

     BTW: Placení konces.poplatků se nekontroluje u aktivace těch bezplatných stanic (kanály veřejnoprávní ORF + pár komerčních). Aktivace jde totiž udělat i anonymně.

     • Nonic napsal:

      Když už probíráte Rakousko…
      https://www.youtube.com/watch?v=jeXhTV9y8ho
      http://www.televizniweb.cz/2017/08/parlamentni-volby-ohrozuji-start-informacni-kampane-k-prechodu-na-dvb-t2/#comments
      zde je jak vypadá kampaň na DVB-T2 v okolních státech…

      Jenom se divím těm ostnatým drátům jak z doby před 1989…
      No dobře, nechtějí aby jejich přesahy někdo sledoval… Hmmm přesto dlouho věděli, že na hlavní satelitní Astře 19,2 ost jdou HD atd. programy „volně“… tedy se to dost tolerovaně obcházelo…
      https://www.parabola.cz/zpravicky/25863/rakouska-orf-zavede-dalsi-kryptovaci-system/

      U pozemáku jsou též přesahy Rakouských signálů VKV někdy i DAB+ a televizí známé… hlavně z dob analogů byly tenkrát dokonce až v Krušných horách a kousek pod nimi trvale sledovatelné… tak jako do dnes jsou stálé už jen digi Bavoráci… tak jako mají na Moravě, v Jižních Čechách atd. zmíněné Rakousko či oba státy…

     • Ant napsal:

      V té přednášce to kódování zesměšňuje a vysvětluje, proč je to blbost. Neúmyslné přesahy pozemních vysílačů se vždycky ignorovaly při prodeji práv (zasahují malé území).

      Zajímalo by mě, jestli si někdo zkoušel registrovat ten Irdeto modul/box mimo Rakousko. Podle mě by to mělo jít (viz můj odkaz výše). Nechtějí žádné osobní identifikovatelné údaje. Jen sériové číslo boxu (měl by jít běžně koupit v krámě v Rakousku za asi 60€) a e-mailovou adresu (asi bude stačit i free webmail).

     • Ant napsal:

      Zrovna rakouskou informační kampaň bych vůbec nevyzdvihoval. Je to učebnicový příklad situace, kdy technickou záležitost převzali marketingoví mlžiči.

      Člověk se nikde nedozví, odkud má brát signál (jen že potřebuje např. střešní anténu na základě adresy, kterou zadal). Neřeknou mu, že se vysílají i nekódované programy (kdybych to nevěděl, tak bych to nedohledal), nebo že jde volně přijímat teletext a HbbTV i zakódovaných stanic.

      Jen se dočte: TV přestane fungovat, kup box za 40€, plať měsíčně 10€ a budeš chtít kvůli HbbTV i naše LTE za 10€ měsíčně. Aktivační poplatek 50€, celkem za 260€ (6 800Kč!) ročně, závazek na 2 roky!

     • Ant napsal:

      en sériové číslo boxu (měl by jít běžně koupit v krámě v Rakousku za asi 60€)

      Třeba na Amazonu: Strong SRT 8505 (SRT 8506 taky jde – má SCART místo nějakého „AV“ konektoru, co nevím, co je)

     • Ant napsal:

      Neřeknou mu, že se vysílají i nekódované programy (kdybych to nevěděl, tak bych to nedohledal), nebo že jde volně přijímat teletext a HbbTV i zakódovaných stanic.

      Zapomněl jsem dodat, že v muxech je i několik nezakódovaných rádií.

      Jen pro pořádek: nezakódované TV stanice jsou: ORF eins, ORF 2 (vídeňská regionální verze), ATV a ATV II. Vše ve standardním rozlišení.

     • Ant napsal:

      Jen pro pořádek: nezakódované TV stanice jsou:

      Na satelitu je taky několik nezakódovaných rakouských stanic.

     • Ant napsal:

      celkem za 260€ (6 800Kč!) ročně, závazek na 2 roky!

      2×6800 = 13.600,-

      TV Hisense 49″/123cm DVB-T2/S2 HEVC HbbTV je za 9.990,- ! A takových TV je na Heurece více!

      Nevím jak vy, ale já bych ty peníze raději dal do nové TV než na měsíční placení za reklamní vysílání komerčních televizí.

     • Nonic napsal:

      A když už jsme u toho sledování programů přes satelit a v Rakousku zavedení systému používání placení shodné s pozemákem tak i náš Skylink si vyzkoušel své karty v pozemáku v Pražské RS-4 s tvzením, že prý neplánuje pozemské placené televize… jen si vyzkoušel zda to funguje?… Placená televize pozemsky DVB-T je jen v Praze v conaxu od jiného operátora… ten teď bojuje o licence na kmitočty kvůli přechodu na DVB-T2 už se to též probralo v jiné diskuzi na tomto webu…
      Jinak i Čt má svojí 24 a i jiný televize včetně Óčka volné šířeno a vše ostatní hozené pod placenou kartu tak jako je tomu i v jiných zemích…

     • Ant napsal:

      ČT je na satelitu ještě horší než rakouská ORF ! Rakušáci si alespoň dělají distribuci karet na základě zaplaceného koncesionářského poplatku sami, takže se vyhnou tomu pravidelně se zvyšujícího se měsíčního výpalného soukromé firmy, které ČT platí za správu podmíněného přístupu.

  • vedro napsal:

   Snad jsou me informace spravne, z Poysdorfu se v DVBT2 nevysila.

 2. Nonic napsal:

  Je dobré si a ani není na škodu připomenout na základě ukázání včera mnou odkazu aktuální mapky Saského území… co bylo v diskuzi o „zapínání“ LTE na 700MHz u nás… tj. uveřejněné teď v tomto článku a přidat i jiný fakta tj. kdy a na jakých kmitočtech – kanálech bude v Německu vypínáno/ zapínáno a přelaďováno…

  http://www.dehnmedia.de/?page=sender&subpage=tsender2
  http://www.dehnmedia.de/?page=sender&subpage=tsender13

  Bylo to též už v jiné starší diskuzi…
  http://www.televizniweb.cz/2017/07/jak-se-bude-rozsirovat-dvb-t2-v-cesku-do-konce-letosniho-roku-podivejte-se-na-mapky-a-terminy/#comments

 3. Nonic napsal:

  Je tam (v příspěvku který teď čeká na schválení) zřetelné, že hlavně Pařízek v některých lokalitách bude mít problémy s koordinacemi vůči němcům (nejsou zatím uvedeny ani všechny lokality tří komerčních MUXů od Freenetu) se stávajícím našim DVB-T tj. 30k a 21k a jinde 37k, 42k, 46k a 34k, 36k pokud by někam dolítlo v naší republice… Pokud použijí odkládané Budějovice v Kleti 28k? čerstvě v DVB-T2… a což teprve až se do toho časem zapojí další okolní státy… No koordinace našich kmitočtů i v T2 nejsou od ČTÚ do poslední chvíle tajnůstkařením zveřejněny… asi se čeká na podzimní mezinárodní schůzku…

 4. Nonic napsal:

  Ve shrnutí aktualit za srpen píší němci 1.8.2017 i o našem rozvoji DVB-T2 http://www.dehnmedia.de/?page=update

Napsat komentář