HD zadarmo v DVB-T2 nenabídneme, říká šéf Primy. Leda by nám operátoři zaplatili

16 komentářů 4.8.2017 / Jan Potůček

Prima se přidává k Nově a požaduje jiný obchodní model pozemního vysílání, jinak HD verze svých programů v DVB-T2 nenabídne.

Pokud zůstane zachován současný obchodní model pozemního televizního vysílání i po přechodu na DVB-T2, skupina Prima v terestrických sítích nové generace nenabídne svoje programy v HD kvalitě. Hospodářským novinám to řekl generální ředitel FTV Primy Marek Singer. „HD je pro nás spojeno s platbami od ostatních operátorů a o ty nechceme a nemůžeme přijít,“ vysvětlil Singer s poukazem na satelitní, kabelové a IPTV společnosti. Programy Primy v HD kvalitě by si v DVB-T2 museli platit sami diváci nebo by za jejich zařazení do nabídky zaplatil operátor sítě, dodal šéf české komerční televizní dvojky na trhu.

Nezmění-li operátoři pozemních sítí v souvislosti s přechodem na DVB-T2 obchodní politiku, Primu podle Singera čeká rozhodování, jaký obsah divákům uvolnit zdarma a za který si nechat platit. „Pokud by se nic nezměnilo, a my bychom operátorům jen platili stejné peníze, tak budeme muset zvážit, jaký obsah budeme šířit jakým způsobem. Buď najdeme jiný druh obchodních příjmů, který na to navážeme, například video na vyžádání spojené s terestrickým vysíláním, nebo potřebujeme snížit náklady,“ uvedl Singer.

Ředitel Primy se zároveň obává, jak by čeští diváci reagovali na případné zpoplatnění pozemního příjmu některých televizních programů, jako se to stalo v Německu, Rakousku a dalších evropských zemích. „V Česku je to do značné míry politikum. Zpoplatnění je téma, do kterého se nikomu nechce. DVB-T2 znamená, že když se najde obchodní model, tak to zcela jistě s sebou přinese víc kvalitního obsahu,“ dodal Singer v rozhovoru pro Hospodářské noviny. Nový obchodní model pro pozemní televizní vysílání požaduje v souvislosti s přechodem na DVB-T2 také konkurenční skupina Nova.

Vstup do Diskuse

16 komentářů: “HD zadarmo v DVB-T2 nenabídneme, říká šéf Primy. Leda by nám operátoři zaplatili”

 1. Ant napsal:

  … aneb „stejné množství reklam, ale teď za to ještě budeme chtít zaplatit“.

  HD v T2/HEVC zabírá snad zhruba stejně místa jako SD v DVB-T, takže cena bude ± stejná, ne?

  Zařazením jen mazanic dobrovolně přenechávají část trhu jiným stanicím.

  • BIDLO napsal:

   Jo nenažranost dnes holt vládne světem.

   • Nonic napsal:

    Tak jo kdo chce tam… pomozme mu… viz Markíza a velký propad sledovanosti na Slovensku… (prodeje ztrátových poboček v cizině díky velké konkurenci stanic) tohle čeká Nova a Prima s jejich klony za něž bude ochotno platit jaké? procento z dosavadních 60% v DVB-T oni to ví, přiznávají, že je velmi bolestivé a vratké a přesto risknou?… ano prachy hejbou světem a ten už na ně jednou skoro pošel viz burza černého pátku (zakončené 2světovou) a „nedávno“ opět nepokrytý státní rozpočet USA velkými půjčkami a nenažraností banek… jinak by krachli… Prostě lidi jsou nepoučitelní tj. honba za ziskem je brána jako maratonový běh s očekáváním stále vyšších zisků… ale neuvědomují si (na to poukazuje hodně různých odborníků přes různé vědy) , že nelze donekonečna se hnát až uštvat… takže zákonitě jednou příjde doba kotrmelců škobrtnutím – nevydržením na trati a krachů s pláčem… přehnal jsem to, už je pozdě napravit… vrátit čas…

    • vedro napsal:

     Neni vhodne srovnavat situaci s Markizou na Slovensku, tam se spoplatnila pouze skupina Markiza, ale konkurecni JOJ zustala v bezplatnem DVBT. V Cechach chteji prejit do placeneho rezimu vsechny hlavni televize – Nova, Prima i Barrandov.

     • Nonic napsal:

      Markíza dělala čachry… pak zjistili, že přišli o diváckou přízeň… tak to zkusili zapnout zpoplatněně a návrat raketový se nekoná… V Česku to samé chtějí sateliťáci tj. pozemák co nejvíce zadupat!!!… vnutit lidem, že vše musíte platit a basta!!!… přitom z reklam mají dost zisků…viz nedávné zveřejněné údaje kde u nás jsou na tom nejlépe a jinde kde je vysoká konkurence tedy jsou zpoplatněním ztrátoví se zbavovali poboček…

     • vedro napsal:

      Ale poplatky za HD vysilani chteji televize, ne satelitaci. Satelitaci a jini provideri prevzateho vysilani chteji jen rovnake podminky i v DVBT2. Kdyz televize zadaji za HD verze poplatky tak pak od vsech – to je realita. Zhroutit se to muze tehdy, kdyby jedna televize toto pravidlo porusila a nabizela HD „zdarma“ v DVBT2.
      Markiza se prepocitala, myslela si, ze ma sve ovecky jiste a pujdou za ni kamkoliv a budou hezky platit. Moc divaku z DVBT neuteklo, jen se vic divali na televize, ktere zustali, hlavne JOJ a STV a Markiza ostrouhala. Platit za program prospikovan reklamama… – zvlastni predstava.

 2. Bryxus napsal:

  Stačí, když platím koncesionářské poplatky. Víc platit nehodlám. To raději budu koukat na kvalitu v SD která je alespoň pro mě dostačující. A nebo zrušim televizi úplně. A zvolím program zcela jiný 😊

 3. Tonda napsal:

  Pustíme si tedy youtube dle vlastního výběru v FHD nebo 4K. Stejně v TV nic extra nedávají.

 4. TomKet napsal:

  A JE TO !!! PAT & MAT Nova & Prima. A teď se můžeme vrátit k diskusi z poslanecké sněmovny a senátu ohledně schvalování zákona a k argumentům sat. operátorů, kabelovek. A hlavně k argumentu, že tito chtějí zničit pozemní terestrické vysílání – přetáhnout diváky k sobě a hlavně zrušit vysílání ZADARMO :-))) Takže celá slavná digitalizace přinesla spostu dalších, nikým !!! nesledovaných kanálů – chtěl bych vidět, kolik lidí sleduje ty různé Relaxy atp. Placenou čím dál dražší televizi v nedostačující technické kvalitě, alespoň pro větší úhlopříčky TV – t.j. nad 40″. Tím došlo pro velké TV k rozmělnění reklamního trhu. Takže musí vysílat daleko více málo zaplacené reklamy. Výsledek: hlavním programem je vysílání reklamy, sem tam přerušené nějakým nepodstatným programem, který je vzhledem k rozkouskovanosti nesledovatelný – na rozdíl od reklamy – ta je totiž vysílaná v celku. A za to všechno, že vůbec vysílají, chtějí platit. Dříve placené kanály totiž tu reklamu vůbec nevysílaly. No NEKUPTE TO !!! :-)))

 5. franta jouda napsal:

  Strčte si to haadee do pr**ke,stejně se na vás nedá dívat.Mě stačí ČT art Barrandov.Ja nic platit nebudu!!!

 6. franta jouda napsal:

  Chyba:ČT a Barrandov.Art nemusím😃

Napsat komentář