Termín startu DVB-T2 oznámíme na podzim, říká ČT. Vyjednává s operátorem sítě

14 komentářů 9.8.2017 / Jan Potůček

Veřejnoprávní multiplex České televize bude obsahovat všechny programy v HD kvalitě. Zatím však není jasné, zda ČT podepíše smlouvu na jeho provoz až do roku 2030.

Až po zveřejnění novely zákona o elektronických komunikacích ve Sbírce zákonů a nabytí účinnosti zákona oznámí Česká televize termín zahájení provozu svojí přechodové sítě DVB-T2. Na dotaz serveru Televizníweb.cz to uvedla mluvčí ČT Karolína Blinková. „Zveřejněním novely ve Sbírce zákonů vstoupí tato legislativní úprava v platnost, což České televizi umožní finalizovat smlouvu s Českými Radiokomunikacemi (CRA) a dokončit jednání s Českým telekomunikačním úřadem (ČTÚ) při finalizaci kmitočtového přídělu pro přechodovou síť. Přesné datum zahájení vysílání ale bude možné zveřejnit až po ukončení tohoto procesu. Předpokládáme však, že by to mohlo být na podzim letošního roku,“ uvedla mluvčí.

ČT musí do konce roku vyřešit zachování HD v terestrice

Kavčí hory tlačí čas, protože na přelomu roku přijde část diváků o pozemní příjem programů ČT v HD kvalitě. Regionální síť 7, v níž tyto programy šíří, bude muset ukončit vysílání jedné pětiny svých vysílačů. V té době by už měla fungovat veřejnoprávní přechodová síť DVB-T2, která nabídne nikoli tři, ale hned šest programů ČT ve vysokém rozlišení. Podle Blinkové momentálně probíhají jednání o technických a ekonomických detailech smlouvy s technickým operátorem této sítě. Jasno zatím není v tom, na jak dlouho ČT uzavře kontrakt na provoz této sítě: zda pouze na přechodové období do roku 2020, nebo až do roku 2030, do něhož budou platit pozměněné a prodloužené kmitočtové příděly pro veřejnoprávní multiplex ČT.

Celou záležitost musí generální ředitel ČT Petr Dvořák projednat také s „malou“ televizní Radou. „S Radou ČT jsou projednávána všechna zásadní rozhodnutí, projekt DVB-T2 nebude výjimkou,“ ujišťuje Karolína Blinková. Naopak méně jasno je okolo případného druhého veřejnoprávního multiplexu, který by chtěla ČT získat po přechodu na DVB-T2. „Česká televize musí mít k dispozici odpovídající kmitočtový příděl nutný k výstavbě sítě a musí být schválena odpovídající legislativa naplňující vládou schválenou strategii rozvoje zemského vysílání, která takovou aktivitu ČT předpokládá,“ vyjmenovává mluvčí ČT podmínky, které musí být splněny, aby Kavčí hory mohly plán s druhým multiplexem realizovat.

Česká televize v terestrice nabídne všech šest svých programů v HD kvalitě, ale až po spuštění své přechodové sítě DVB-T2

O druhý multiplex DVB-T2 by se ČT podělila

O tom, že by ČT mohla mít v DVB-T2 hned dvě vlastní sítě místo jedné, již provozuje v DVB-T (pokud se nepočítá multiplex 1A, kterým Kavčí hory označují část kapacity Regionální sítě 7 provozované společností Progress Digital), se zmiňuje již loni v červenci schválená vládní Strategie rozvoje terestrického televizního vysílání. Generální ředitel ČT Petr Dvořák tento záměr ještě více rozvedl ve svém kandidátském projektu při obhajobě funkce letos v dubnu. Získáním druhé sítě podmínil rozvoj regionálního vysílání ČT, protože první multiplex DVB-T2 neumožní Kavčím horám regionální odpojování zpráv. Dvořák by naopak chtěl odpojovat více regionů než nyní v DVB-T. Místo tří postupně až sedm.

Kapacitu druhého multiplexu DVB-T2 by ale ČT nedokázala plně využít, proto by ji chtěl Dvořák nabídnout v rámci projektu Národní distribuční platformy i regionálním, lokálním, městským a komunitním televizím. Které programy by mohly v této síti vysílat a za jakých podmínek, však zatím není jasné. Stejně jako to, který operátor by zajišťoval její technický provoz. Zájem by jistě měla společnost Progress Digital nebo její sesterská Digital Broadcasting (obě vlastněné Radimem Pařízkem), které už dnes pro ČT zajišťují zmiňované pozemní vysílání v HD kvalitě. Bez zájmu by ale jistě nebyly ani CRA. Česká televize zatím nechce způsob výběru technického operátora svojí potenciální druhé sítě DVB-T2 nijak komentovat.

Petr Dvořák by rád získal pro Českou televizi hned dva veřejnoprávní multiplexy v DVB-T2 (Foto: Česká televize)

ČT: Druhý multiplex budeme řešit po roce 2021

„Tato otázka je prozatím předčasná. Regionální síť nemůže vzniknout dříve než v roce 2021, po vypnutí DVB-T,“ konstatuje Karolína Blinková. To je sice pravda, ale ČT si potřebuje zajistit budoucnost regionálního vysílání. Pokud by totiž nemohla provozovat síť s možností regionálního odpojování vysílačů, musela by regionální zprávy vysílat celostátně a rotovat je v různých časech, což by ztrácelo efekt souběžného vysílání různého regionálního vysílání ve stejný čas na jedné celostátní programové pozici. Nyní takto ČT denně odpojuje vysílání pro Čechy, severní a jižní Moravu. Do budoucna by chtěla Čechy rozdělit na Prahu a středočeský region, Východní Čechy, Severní Čechy, Západní Čechy a Jižní Čechy. Každý region by tvořily přibližně dva kraje (jen Vysočina by se rozdělila mezi více regionů).

Vedle klasických lineárních programů chce ČT po přechodu na DVB-T2 spustit i speciální programy přes hybridní aplikaci HbbTV. Podobným způsobem už v Česku vysílá program Seznam.cz TV a konkrétně v DVB-T2 takto letos spustila svůj vzdělávací kanál německá veřejnoprávní stanice ARD. Podmínkou pro příjem těchto speciálních programů je televizor s podporou hybridního vysílání HbbTV připojený k dostatečně rychlému internetu. Přes HbbTV lze již nyní prostřednictvím aplikace ČT sledovat pořady z archivu iVysílání a také živé vysílání všech programů ČT či speciální přenosy sportovního nebo zpravodajského kanálu, které se nevešly do klasického vysílání.

Vstup do Diskuse

14 komentářů: “Termín startu DVB-T2 oznámíme na podzim, říká ČT. Vyjednává s operátorem sítě”

 1. DVBT.cz napsal:

  Tak už se těším na podzim. Snad bude ČT zveřejňovat informace alespoň tak jako ČRA zveřejňují informace o jejich multiplexu…

  Snad se vyhneme klasickému „někdy příští rok“, „do konce roku 2020“ a podobně 🙂

 2. Nonic napsal:

  No nějak nerozumím co pořád tají… když to mají přiklepnutý… https://www.televizniweb.cz/2017/02/ceska-televize-uz-ma-plne-zkoordinovanou-vlastni-prechodovou-sit-dvb-t2-s-26-velkymi-vysilaci/
  to se něčeho bojí? Němci v tabulkách kanálových kmitočtů minimálně mají 3 finální sítě harmonogramu zapínání střihem a přelaďování + doplňování o další 3 komerční sítě… Vůbec se ničím netají…
  Jsem tedy zvědav s čím příjde a kdy? Pařízek když mu začnou 31.12.2017 vypínat na několika velkých vysílačích MUX-7… Diváci příjdou o KinoSvět a musí čekat kde a na čem se zapne prý přechodová 11 když Čt přitom ví, že jako jediní dostanou už finální kmitočty… tak sem s čísílky a nehrát „slepou bábu“… No jo, musíme si tedy čekat na zveřejnění podzimní 2017 Evropské koordinace… Jestli se bude zapínat jako u té i tak zpožděné 12 jen 2 vysílače měsíčně, tak potěš „koště“ … takhle tu T2 nerozhejbou a vlastně ani nemají? zájem když do roku 2021 je daleko… Pařízek jen slibuje a stále odkládá… všichni se vymlouvali na zákon… ten Zeman podepsal, zadupal křiklouny co věci škodili… a opět překážka? sateliťáci jdou brečet vejš u Evropských zákonodárců aby páchali co nejvíce škod minimálně radostí, že znechucují a kalí lidem… protože přece satelit je dle nich jediná a nejlepší platforma a né ten 60% bezplatný dostupný pozemák DVB-T překlopující se vynuceně předčasně do T2…

  • Pepe napsal:

   Pod to se podpisuji.
   Ještě bych po uvolnění pásma 700 a zavedení HEVC nařídil za to, že lidi zas musí obměňovat přijímače a anténní rozvody, že POVINNĚ SD nahradí bezplatné full HD a připlácet se bude minimálně za 4K. Ale na to nemají soudruzi jaksi kouličky.
   Oni donutí lidi do nákupu technologií HD a pak jim nakonec budou pouštět (Nova a spol) jen SD?. To je tedy špatný obchod!!!!!

 3. Ant napsal:

  „vlastně ani nemají(?) zájem když do roku 2021 je daleko…“

  Ty velké majáky musí být vypnuté (a i úvahy, které půjdou konečného Technického plánu přechodu, to předpokládají) do konce června 2020. Nemyslím, že to ČRa všechno vypnou střihem poslední noc. Spíše to budou vypínat postupně v průběhu 6-12 měsíců, tedy od 2.poloviny 2019. A to je už za 2 roky ode dneška.

  Neboli až dostaví mux12 a 11, tak budou mít něco přes rok do vypnutí prvního velkého vysílače DVB-T.

 4. pevy napsal:

  Přesné datum, kdy novela ZEKu vejde v platnost je už jenom formalita, takže pokud ČT tlačí čas (jak se píše v článku), může spustit svoje multiplexy přesně v den, kdy ZEK vstoupí v platnost na všech vysílačích, kde již jede přechodová síť 12 (ČRa). ČRa se souběžným spouštěním obou muxů naráz stejně vždycky počítaly a předpokládám, že jednání mezi ČT a ČRa již nějaký ten týden čile probíhají.

  • O.K. napsal:

   1) Už má ČT vydaná individuální oprávnění?
   2) Pokud není dojednaná výstavba a operátor nedostal na výstavbu prozatím ani korunu, naopak staví svou síť a platí provozní náklady na své podnikatelské riziko, proč by měl něco takového budovat pro ČT když celý proces není smluvně ošetřen?
   3) Předpokládáte špatně, raději si nedělejte plané naděje

   • TomKet napsal:

    1) Už má ČT vydaná individuální oprávnění? … a to je správná otázka !!! Mám takový dojem, že jsem někde čet, že jo !!! A dokonce kmitočty by měly zůstat po přechodu stejné.
    2) A pokud mne pamět neklame, bylo zde tvrzení, že se čeká už jenom na schválení zákona legislativou a prezidentem. A teď, když už to všechno je, jsou zde opět nějaké nejasnosti a nedořešenosti ??? Hmmmm… No já zapoměl, že to řídí ten borec z jůesej Petr Dvořák. Ten borec od Ronalda S. Laudera. Nó … jak jsme jim museli zacálovat těch 14 mld. AD protože jsme nechtěli poslouchat.

    • O.K. napsal:

     Už má ČT vydaná individuální oprávnění? Mám takový dojem, že jsem někde čet, že jo … chápu, že je to složité a je snadné zaměnit pojmy, takže IO vydány nejsou, to můžete zjistit na stránkách ČTÚ, odkaz přikládám níže. Pravdou je, že ČTÚ má pro veřejnoprávní síť koordinace s okolními státy, pozor přestože jsou koordinace hotové, některé kmitočty budou k dispozici v pozdějších termínech.
     Bod číslo 2 netřeba řešit, generální ředitel musí postupovat zcela dle legislativy, jinak má svázané ruce, takže je zbytečné do toho zatahovat osobní dojmy, koneckonců výstavba a provoz vysílacích sítí není to samé jako koupit a zprovoznit ledničku.
     http://www.ctu.cz/vyhledavaci-databaze/prehled-televiznich-vysilacu/opravneni?form_build_id=form-v-RMdMKQ3JOgxGZvnMk_4ZA98vZZPmZJNs4blhYfcNQ&form_id=opravneni_tel_vysilace_filter_form&transmitter=&block=&polarization=0&prog_name=P%C5%98ECHODOV%C3%81+VYS%C3%8DLAC%C3%8D+S%C3%8D%C5%A4+11&broadcast_type=0&search_fieldset_submit=Filtr

     • Nonic napsal:

      Tvrděj v Čt, že mají už zkoordinované finální kmitočtové kanály ale narozdíl od Němců se o nich krom té naší 12 sítě nikde nedočtete… Pořád tajnost nade vše!!!… Jen Pařízkovo 13 zveřejnili v Praze na 24k a tím pro ně vše končí… Němci mají vše ukázáno… dopředu nalajnováno krom těch míst kde se musí doladit komerčky po vypnutí stávající DVB-T + přesahy do okolních států… Asi žijeme stále v čase před Gorbačevem a Černobylem kdy se vše tutlalo… Jestliže ví jaké kmitočty Česko dostalo… ač se mohou ještě různě dohodami s cizinou doupravit či časově posouvat zapínání a přelaďování… tak proč ještě nikde nejsou k přečtení…. ono i malé kabelovky atd. by rádi dopředu věděly co je čeká kvůli svým rozvodům… Nejsme tu jen netem propojená celostátně – nadnárodně UPC a satelitní M7 ze který se signál tahá a ta taky nejvíce řve a chce škodit jinde… když Zeman je smetl s rebelujícími politiky ze stolu… A Nova je kapitola sama pro sebe… Za Železného dokud neudělal státu arbitráž byla jedničkou trhu kvůli věcem co nebyly do té doby k vidění…. expandující do ciziny kde ale krachuje odprodejem poboček kvůli vysoké konkurenci… Jakmile zakódují (prodávají se přestože mají schválené ověření ale STB pro HEVC jen bez šachet pro karty) tak už se koláči sledovanosti nebudou chlubit… viz Markíza chybná rozhodnutí zmizet z pozemáku a vrátit se placeně s velkým poklesem zájmu lidí jim za reklamy a ty slaboty ještě platit… U nás Ulice a Růžovka to táhne a zbytek je repete repetů samých podřadných věcí… že i v HD jsou zbytečný… a klony i konkurenční Prima s Barrandovem no raději…

     • TomKet napsal:

      Nechci polemizovat o to co je a není vydané. Dúvody proč se to vydává až na poslední chvíli jsou jiné. To lavírování ČT je ale o něčem úplně jiném. A to o smlouvách jednotlivých TV s operátory vysílání tj. ČRa a Pařízkem. Celá věc bouchla a to s vyjádřením GŘ TV Prima v minulých dnech. V tomto okamžiku je vše úplně jinak. Všiměte si, jak ono razantní HD v Terestrice jen placené – teď už definitivně, zaznělo až po projednání poslaneckou sněmovnou a senátem a schválením zákonů. Vše se teď bude měnit !!! Samozřejmě i postoje ČT !! Dovedete si představit, že ČRa budou vybírat od lidí peníze a platit Nově a Primě a ČT by naopak platila náklady za vysílání ČRa. To už nemluvím o tom že ČRa budou muset vymyslet způsob kódování distribuci karet atd. atd. tak jako v Rakousku a Německu ? Dokud se „kluci co spolu mluví“ nedohodnou – někdy se tomu také říká kartelové dohody, bude to mít ČT velmi těžké. Na rozdíl od ostatních totiž mají začít vysílat v HD přímo. Komerční TV však z důvodu nedostatku kmitočtů jen v SD. A další tunýlek je na cestě. Teď budeme platit ČRo náklady na technologii vysílání + energie tj. to co dříve musely platit ČT, Nova,Prima atd. K tomu: kódovací systém – karty a celou administrativní agendu. A navrch ještě zprostředkovaně televizím za to to, že dodávají signál v HD kvalitě. A kde je teď argument PS a Senátu o vysílání v terestrice „ZDARMA“. Já vam řeknu kde v….. Prostě stádo oslů I-á I-á I-á. Pardon, to jsme vlastně my, obyčejní diváci.

     • O.K. napsal:

      Nonic, osobně pro mě je úplně šumafuk na kterém kmitočtu si to budou vysílat dokud to nezapnou, ani nevím k čemu by ta informace byla užitečná, laborovat se dá až po zapnutí. Jak to mají v Německu mě taky nezajímá, protože jsou to žabaři, kteří po kompletním zprovoznění DVB-T2 budou pokrývat ubohých 80% populace. Strašně mám rád když se srovnává nesrovnatelné a zavdává se spekulacím – není to užitečné nikomu a ničemu. Přehnaná očekávání vedou ke zklamání a frustraci, já jsem optimista neočekávám nic krom zachování příjmu stávajících programů a jediné co se mi může stát je to, že budu akorát příjemně překvapen. Když ani to, existuje spousta jiné zábavy.

     • Nonic napsal:

      Ještě navíc u STB přijímačů není nabídka se stále více se prosazujícím teletextem druhé generace potažmo internetovou televizí spojenou přes pozemní či satelitní vysílání tj. HbbTv… Jsou jen nějaké bez schválení samolepkou a raději se neinzerují… takže nejen po roce 2020 budete ochuzeni o tuto možnost a kdo by byl ochoten platit Nově za HD tak nebude mít do čeho kartu vsunout pokud opět během pár měsíců si nekoupí další šrot… chudák Zeměkoule plná odpadu… dneska se kupuje „na pár dní“… diky raketovému vývoji technologií a komerčnímu koloběhu peněz… vyrobit a hned zničit aby se mohlo nahradit hned další hračkou…

     • Nonic napsal:

      Člověče TomKet jestliže se chlubí, že mají jako jediní přiděleny finálně schválené kmitočty… tak proč je zveřejňují až v momentě kdy vysílač zapnou a né dopředu… Samé tajnosti tajů… a gesta jsme připraveni a nikdo nic konkrétního neřekne a neví… tak na co jsou pořád dokola ty tiskové konference kde nic důležité neřeknou natož aby zveřejnili konkrétní čísla kanálů….

 5. vedro napsal:

  CT by chtela mit 2 site v DVBT2. Jednu sit 11 uz ma jistou, tu druhou pretransformovat ze soucasne site 1 v oblastech kde to bude mozne. Ve vetsine regionech kde dnes vysila mux1 na kanalech 21-49 zustanou tyto kanaly dostupne i pro DVBT2 (paterni sit). Takze po vypnuti DVBT mux 1 v roce 2021 je mozne strihem zapnout na stejnych kanalech DVBT2 sit. Jen je treba doresit jednofrekvecni site a urcit pridel pro oblasti, kde se ted mux1 vysila na kanalech >49 (Praha, Ostrava…), ale to by nemel byt problem. Jen je mozne, ze se bude vysilat na vice kanalech (v porovnani se siti 11, 12).

Napsat komentář