Radim Pařízek získal pro multiplex 4 východočeskou TV V1, v DVB-T2 bude mít všechny regionální stanice

8 komentářů 19.12.2017 / Jan Potůček

UVNITŘ MAPA POKRYTÍ – Televize V1 nyní vysílá v Regionální síti 8 Českých Radiokomunikací, do multiplexu 4 se přesune od 1. ledna 2018. Zvýší své pokrytí.

Odchod z pozemní Regionální sítě 8 do celoplošného multiplexu 4 oznámila Východočeská televize V1. Program, který si dosud mohli naladit diváci v Hradci Králové, Pardubicích a nejbližším okolí obou krajských měst, od Nového roku změnou vysílací sítě výrazně rozšíří své pokrytí terestrickým signálem. TV V1 bude dostupná na většině území Královéhradeckého a Pardubického kraje, ale dostane se i do části Středočeského kraje, konkrétně na Kutnohorsko a Kolínsko. Od ledna stanice využije čtyři základní vysílače a dva dokrývače místo stávajících dvou vysílačů. Pro diváky to ale bude znamenat přelaďování televizoru a nezřídka i jiné natočení příjmové antény.

Nyní lze TV V1 naladit z vysílačů Pardubice – TKB na kanále 46 a Hradec Králové – Hoděšovice na kanále 57. Nově půjde o vysílače Hradec Králové – Chlum (kanál 45), Pardubice – Slatiňany (kanál 48), Ústí nad Orlicí – Andrlův chlum (kanál 45), Svitavy – Hřebečov (kanál 45), Náchod – Dobrošov (kanál 44) a Kutná Hora – rozhledna (kanál 44). „V1 vstupuje do nového vysílacího území a podstatně posílí signál,“ konstatuje spolumajitel stanice Jan Doležal. „Vé jednička se stává největší regionální televizí v České republice. Je to pro nás velký závazek vůči našim divákům i klientům. Věříme, že jejich očekávání nezklameme.“

TV V1 měla už lepší pokrytí

Faktem je, že V1 měla v minulosti ještě větší pokrytí než bude mít nyní v multiplexu 4. Od svého vzniku v roce 2012 do podzimu 2015 vysílala v celoplošném multiplexu 3 a z technických důvodů (kvůli jednofrekvenční síti mezi vysílači Trutnov – Černá hora a Liberec – Ještěd) pokrývala nejen oba východočeské kraje, ale také Liberecký kraj a podstatnou část Středočeského kraje. Z multiplexu 3 musela stanice odejít společně s dalšími regionálními televizemi na sklonku roku 2015, aby uvolnily celoplošnou programovou pozici pro nový tematický kanál Primy, filmový program Prima Max. Už tehdy TV V1 jednala o vstupu do multiplexu 4 a dokonce ho oznámila svým divákům na Facebooku.

TV V1, která v té době měnila majitele, ale na poslední chvíli kývla na nabídku Českých Radiokomunikací, které se rozhodly regionálně odpojovat vysílače ve své Regionální síti 8, konkrétně ve východních Čechách pro Hradec Králové a Pardubice. Znamenalo to však radikální pokles pokrytí TV V1, která byla rázem terestricky dostupná pouze v okresech Hradec Králové a Pardubice. Výrazně ale ušetřila náklady na šíření signálu. Po dvou letech nyní diváky čeká další přelaďování. „V rámci vysílání, internetových stránek www.v1tv.cz a Facebooku probíhá masivní kampaň, kde diváci získají veškeré informace k přeladění, včetně kontaktu na technickou podporu,“ slibuje technický ředitel TV V1 Libor Tohola.

Pokrytí východočeské TV V1 po přechodu do multiplexu 4 (Zdroj: Digital Broadcasting)

Naladíte Novu Gold? Chytnete i TV V1

Diváci z východních Čech, kteří naladí pozemní cestou tematické kanály Novy (Nova 2, Nova Action, Nova Gold), budou bez problémů přijímat i V1. Stačí jen znovu proskenovat programovou nabídku a načíst si tento program z nové vysílací sítě. Některé chytré televizory to dokáží udělat automaticky samy. Komplikovanější ladění čeká na ty diváky, kteří programy multiplexu 4 zatím nepřijímají a příjmové antény mají natočené na vysílače Českých Radiokomunikací. V některých případech bude nutné anténu pootočit. Diváci se společnými televizními anténami, kteří přijímají programy multiplexu 4, si pouze nechají spuštěním automatického vyhledávání programů načíst TV V1 z nové vysílací pozice v této síti.

Přechod do nového multiplexu nebude pro TV V1 jednoduchý, proběhne totiž střihem bez možnosti souběžného vysílání ze starých a nových vysílačů. V jeden moment tak divákům program zmizí z obrazovky a budou si jej muset znovu naladit na jiném kanálu. Určité zklamání čeká diváky v Podkrkonoší a v samotných Krkonoších, TV V1 totiž nevyužije tamní vysílače multiplexu 4 v Trutnově a Vrchlabí. Zájemci ji zde naladí pouze po internetu, případně v nabídce kabelových společností. Přes internet však tento program sleduje již nyní poměrně velký okruh diváků. Nejen pro ně chystá TV V1 novou podobu webu na adrese www.v1tv.cz.

Televize chystá nové krajské a městské Expresy

„Jde o jediný internetový regionální deník s takovým množstvím aktuálních videí,“ tvrdí ředitel TV V1 Oldřich Tamáš. Nový web bude propojen se sociálními sítěmi. Televize se také chystá výrazně zvýšit podíl informací z regionu ve svém vysílání. „TV V1 se pro naše diváky stala základem pravidelného přísunu informací z regionu. Lidi zajímá, co se děje v jejich městech a v krajích a tím, kdo jim tyto zprávy v obrazové podobě poskytuje, je právě naše televize,“ vysvětluje spolumajitel televize Jan Doležal. Novinkou ve vysílání budou nové krajské a městské expresy, které divákům nabídnou informace z jejich okolí. Jednotlivé dny se budou věnovat konkrétním lokalitám východních Čech, prostor dostanou i regionální tvůrci, neziskové organizace a spolky.

Vstupem do multiplexu 4 si TV V1 zajistí také vysílání v přechodové síti DVB-T2 provozované rovněž společností Digital Broadcasting. Operátor slibuje do konce letošního roku spustit několik vysílačů DVB-T2, mezi nimi i tři ve východních Čechách. Jde o Hradec Králové – Chlum, Pardubice – Slatiňany a Ústí nad Orlicí – Andrlův chlum, tedy stejné vysílače, z nichž bude TV V1 vysílat i v multiplexu 4. Přechodová síť Digital Broadcasting však může postupně pojmout většinu pozemně vysílajících regionálních televizí v České republice, protože jako jediný ze tří přechodových multiplexů DVB-T2 umožní regionální členění. Mohou tak v ní skončit i některé programy, které nyní vysílají v Regionální síti 8 Českých Radiokomunikací a dalších regionálních multiplexech DVB-T.

Vstup do Diskuse

8 komentářů: “Radim Pařízek získal pro multiplex 4 východočeskou TV V1, v DVB-T2 bude mít všechny regionální stanice”

 1. PeVy napsal:

  Myslím, že diváci budou mít s přechodem jediný problém, ten mezi gaučem a televizorem :-)). Po technické stránce asi neexistuje divák, který by přijímal RS8 a zároveň neměl multiplex4.
  Přijde mi docela divné, že nejdou na ty dva vysílače v podkrkonoší (V1 = východočeská televize) a naopak „expandují“ do Kutné Hory.

  • Nonic napsal:

   No koukni se do (něco přes 50%) pokrytí RS-8… nelze tedy jednoznačně tvrdit, že by všade v republice měli a mají na výběr porovnávat a mít pohromadě s MUX-4… Každopádně problém je jak říkáš u těch gaučáků co jen přepínají předvolby ale nedokáží si naladit různé změny protože tomu nerozumí a pokud mají zapnuté automatické vyhledávání změn v éteru tj. LCN funkce v menu vypínatelná… tak pak zas je štve, že neví jak uspořádat často rozházený pořádek oblíbených předvoleb… Byl jsem mockrát svědkem jak jim na stole leží papírek a opsanými programy než jim to někdo rozumější dle jejich potřeb naladil a seřadil…

 2. Jaromír Rybka napsal:

  Konečně se dostane signál 📶 TV i na východ Východních Čech. Lanškroun a okolí.

 3. Joey napsal:

  V multiplexu 4 by neměli být všechny regionální stanice. V Regionální síti 8 vysílají ještě 2 regionální stanice: Televize Jéčko a TV BRNO 1.

 4. Joey napsal:

  Citace:
  Vznikne ještě jedna pozice v Regionální síti 8?
  I když jistá šance by zde byla. Regionální síť 8 totiž pojme celkem osm televizních stanic. V celé síti nyní vysílá šest televizí – Barradov Family, Óčko Expres, Sport 5, Regionálnítelevize CZ, TV Noe a Tuty TV. Sedmou pozici obsadí Šlágr TV. Osmou programovou pozici nyní nelze zaplnit ve všech regionech, protože například v Hradci Králové a Pardubicích ji využívá Východočeská televize V1. Ta se nyní rozhoduje, zda v regionálním multiplexu CRA zůstane nebo přejde do celoplošného multiplexu 4, který jí nabízí větší pokrytí (ale také za výrazně vyšší cenu než u CRA). Pokud by V1 nakonec Regionální síť 8 opustila, uvolnila by se v ní poslední, osmá „celostátní“ pozice, kterou by případně mohla využít Seznam.cz TV.

  Tady jste se ve svém článku https://www.televizniweb.cz/2017/11/ceske-radiokomunikace-hlasi-plne-multiplexy-seznam-cz-tv-musi-ke-konkurenci/
  nezmínil právě o dvou vysílajících regionálních stanic.
  Televize Jéčko a TV BRNO 1, které by také museli opustit Regionální síť 8 pro volnou pozici Seznam.cz TV.

 5. HonzaK napsal:

  Ve výčtu vysílačů, kterých se změna týká, chybí Trutnov – Gablenz (kanál 45).

Napsat komentář