TeleSystem TS6810 T2 HEVC Stealth: české DVB-T2 v miniaturizované podobě

Elegantní „neviditelný“ set-top-box zanedbatelných rozměrů je určen především těm, kteří si ho raději než k televizoru, hodlají dát za televizor. V ceně totiž dostanete i suchý zip…

AKTUALIZOVÁNO, 28. 2. 2018: V testu je popisován set-top box s klasickým infračerveným ovladačem. Existuje ale i verze TeleSystem TS6810 RF T2 HEVC Stealth (TeleSystem TS6810RF) s ovladačem pracujícím už na radiové frekvenci. Společnost Impesat se ho také rozhodla dovézt a ke koupi bude už od příštího týdne za 1350 Kč. 

Na zadní straně TS6810 vidíte výrazné vyhlazené kolečko. To je určeno pro suchý zip od 3M a jedna část se nalepí na box, druhá na nějaké šikovné místo na zadní straně televizoru. Pak stačí jen obě části přisadit, připojit anténu a hlavně nezapomenout vytáhnout kabílek s „infraočíčkem“ na nějaké místo, kde na něj uvidí dálkový ovladač. Kdyby pracoval na RF frekvenci, nebylo by to zapotřebí, ale bohužel. U infračerveného přenosu je přímá viditelnost vyžadována. A protože je dodávka opravdu kompletní, včetně kabelu HDMI (i když v zapůjčeném balení nebyl), nechybí ani další dvě samolepky opět od 3M. Ty dovolí infračidlo přilepit třeba na spodní stranu obrazovky.

A co dalšího za současných 1 249 Kč získáte? Průchozí anténní konektor a překvapivě rovnou dvě rozhraní USB. K televizoru se TS6810 napojuje pouze přes HDMI, čímž je jasné, kam vlastně míří. V podstatě ho tedy rozumně nenapojíte na klasické CRT přístroje a ani k prvním plochým televizorům taktéž bez tohoto rozhraní.

TeleSystem TS6810 T2 HEVC Stealth je pak provedením a firmwarem totožný s boxem Fuba ODE8510 T2 Stealth. Certifikován Českými Radiokomunikacemi není, a to ani jeden z nich.

Instalace vyžaduje zadání hesla a už v ní narazíte na chybnou lokalizaci (Foto: Petr Žák)

Svižná instalace, náročnější třídění kanálů

Set-top box je miniaturní a nijak velké není ani balení ve kterém ho zakoupíte. Zpracování bylo výborné, což u takovéhoto výrobku vždy potěší, u takto drobných je to ale o to důležitější, neboť rozhraním je zejména pravý bok dosti narušen.

Při instalaci, která je svižná, musíte zadat heslo a potvrdit ho (viz foto), jinak vás firmware nepustí do ladění. Set-top box se následně, při napojení na 4K televizor Hisense H55NU8700, kupodivu nainstaloval do správného režimu 1080p, což je velmi zřídkavé. Na druhou stranu nejspíše hned při instalaci narazíte na drobné lokalizační obtíže typu azbuka. Televizní a rozhlasové kanály jsou ukládány zvlášť, pro přepínání slouží tlačítko na dálkovém ovladači. Ukládány byly od čísla 850 tak, jak byly naladěny. Třídění kanálů je však náročnější, dovoluje však nejen měnit pořadí, ale stanice i přeskakovat, nebo je „zamknout“.

Foto: Petr Žák

Příjemná dálka i menu nastavení

Menu potěší výraznými znaky, nicméně v mém případě dálkový ovladač nepotěšil zapůjčený televizor Hisense H55NU8700 se kterým poněkud interferoval. Zvláště nešťastná byla šipka vpravo, která u televizoru přepínala vstup. „Dálka“ je mírně univerzální, takže si ji můžete přepnout mezi řízením TV a STB a pro televizor zadat příslušný kód tak, aby povelům porozuměl.

Ovladač nevyžaduje nějaké přesné zaměření na infračidlo boxu, úhel ale není natolik velký, aby se mohlo mířit vysloveně jinam. Tohle však problém není. Nepříjemnější, alespoň pro někoho, bude výrazně svítící LED dioda infračidla. která se nedá ztlumit.

Rozložení tlačítek rozumně velkého a dobře čitelného ovladače je výborné a v okolí kurzorového kříže s OK uprostřed najdete nejen vstup do menu, který budete potřebovat pro multimédia (speciální tlačítko chybí), ale také „i“ (informace), základní ovládací tlačítka (Back a Exit) a EPG (programová nabídka). Jediné, co možná budete hledat, je ztlumení audio výstupu, které se nachází mezi drobnými tlačítky nad barevným teletextovým blokem.
V menu i v souborovém manageru se dá kolovat, OK v tuneru vyvolá seznam naladěných stanic, v multimédiích nemá žádnou funkci a k Pause/Play je třeba použít speciálních tlačítek.

Na nelokalizované položky narazíte už u prvního spuštěného kanálu, kde u aktuálního pořadu vidíte „Now“, a u následujícího „Next“.

Foto: Petr Žák

Výborné EPG, základní multimédia

Programová nabídka není tak jednoduchá, jak bývá ve světě set-top boxů zvykem. Nabídne zvuk i obraz v náhledovém okénku umístěném atypicky v pravém rohu a pořady pro pět kanálů. Pohybem po nabídce se zároveň přepínají stanice a pokud cestou narazíte na jiný multiplex, načtou se posléze pořady i pro něj. Na pořad se pak můžete nechat upozornit, nebo si ho nahrát. V tomto případě nepotřebuje žádné speciální médium a vystačíte si s běžnou USB flash pamětí. Já testuji s vynikající USB 3.0/USB-C Kingston DataTraveler microDuo s kapacitou 32 GB na které zbývalo ještě kolem 10 GB, což boxu stačilo.

Souborový manager nabízí kolování a je velice jednoduše ovladatelný. Multimédia nabízejí přehrávání ve čtyřech režimech: nahrávky, video, hudba a „obrázek“. Lokalizace nepatrně pokulhává i zde, ale chyby v českém překladu jsou to nejmenší, protože se do ní občas plete ruština, občas angličtina.

TeleSystem TS6810 kupodivu zvládá externí titulky ve videu, jen si neporadí s naší znakovou sadou, která se nedala ani nastavit. Celkově vzato jsou tak multimédia slabší, což u set-top boxů není nic překvapivého. Nicméně pro filmy bez externích titulků box zvládal například MKV a XviD, který mu zjevně vyhovoval nejvíce. DivX už titulky vůbec neumí a ukázky s HEVC v HD Ready a Full HD se nepřehrály plynule, nýbrž s kratšími či delšími výpadky. Kvalitní a velmi kvalitní ukázky ve Full HD, H.264 na tom byly podobně.

U muziky TeleSystem zvládl jak MP3 a WAV, tak dokonce i FLAC. U fotografií špatně identifikoval soubory GIF a označil je v seznamu jako BMP, pravé BMP ale na rozdíl od GIF přehrát zvládl. Klasický JPG byl za všech okolností bez potíží, TIF se v seznamu dostupných souborů vůbec nezobrazil.

Třídění naladěných stanic a další úpravy (Foto: Petr Žák)

Vyžaduje dobrý signál, má ale nekódované nahrávání

Nahrávání i TimeShift (přehrávání živého TV vysílání se zpožděním) si vystačí s libovolnou flash pamětí a záznam ve formátu TS není nijak kódován. Dalším překvapením je dobré nahrávání až dvou pořadů v rámci kanálů z jednoho multiplexu a protože se při záznamu seznam dostupných stanic ke sledování zredukuje jen na ty, které jsou skutečně k dispozici, nemusíte se o nic starat. Adresáře s nahrávkami se navíc označují jménem a časem pořadu, například „[TS]2018-02-24.09.42.02-CT 2 HD-92“. Nahrávání jednoho HD kanálu proběhlo bez výpadků stejně, jako nahrávání dvou a sledování třetí SD stanice na témže multiplexu. U přehrávání multimédií naopak počítejte s tím, TeleSystem TS6810 vystačí jen pro základní a jednoduchá videa s nijak vysokým datovým tokem.

Někomu možná bude vadit příliš intenzivní záře infra diody a, subjektivně vzato, také méně citlivý tuner. Při nákupu by si měli dát rovněž pozor ti, kteří používají k přepínání kanálů zejména číselnou klávesnici. Jak bylo řečeno, box neřadí naladěné stanice od čísla 1, 2, atd., nýbrž od 850, takže je musíte zadávat takto. Naopak potěší obraz na úrovni dobrého televizoru, zvuk je tak říkajíc běžný. Bylo by pěkné, kdyby další verze boxu už měla RF ovladač, aby umístění mohlo být skutečně neviditelné. Vše by mohlo, minimálně částečně, protože by záleželo na provedení, vyřešit také tzv. společné ovládání prostřednictvím HDMI (CEC). To ale k dispozici není.

Hodnocení

 • PRO: nekódované nahrávání klidně i dvou stanic, velmi nenápadné umístění (pokud chcete), výborný obraz, ale…
 • PROTI: …musíte mít slušný signál (lehce podprůměrná citlivost tuneru), chybí HDMI (CEC), příliš jasný svit diody čidle IR, který nejde regulovat

AKTUALIZOVÁNO, 28. 2. 2018: V testu je popisován set-top box s klasickým infračerveným ovladačem. Existuje ale i verze TeleSystem TS6810 RF T2 HEVC Stealth s ovladačem pracujícím už na radiové frekvenci. Společnost Impesat se ho také rozhodla dovézt a ke koupi bude už od příštího týdne za 1 350 Kč.

Vstup do Diskuse

8 komentářů: “TeleSystem TS6810 T2 HEVC Stealth: české DVB-T2 v miniaturizované podobě”

 1. peti napsal:

  Opět další settopboxu bez čtečky karet. Hrozí zakódování programů v DVB-T2, stejně, jako na Slovensku, proto doporučuji NEKUPOVAT.

 2. Petr Svoboda napsal:

  Hrozí, že se vyděsím. Doporučuji nevypouštět na mě bubáky.

 3. dirigento napsal:

  Co vím od několika bývalých uživatelů tohoto STB tak při jeho umístění za TV, která byla instalována na zdi byly problémy s přehříváním zařízení a jeho zamrzáním.

  • Petr Svoboda napsal:

   to vždy byla potíž těchto miniboxů. Vždy, než se vyvinula úsporná verze čipů, přišel nový modulační standard, nové kódování, nové rozlišení a začalo se znova, od „neúsporných“ čipů. Prostě potřebují dobrý ofuk, a vzadu, kam dodává vlastní teplo televizor, se jim ho nedostává. Proto se takové boxy neujaly. Na viditelné místo s větráním si každý dá běžný STB s displejem.

 4. dirigento napsal:

  Tak, tak, stačí si vzpomenout na různé „mini“ verze SAT přijímačů, např. Ariva XXX mini, to byl taky zážitek. Do půl roku užívání byly takové přijímačem OUT.

 5. Michal Kubeček napsal:

  „Kdyby pracoval na RF frekvenci, …“ …měl by větší spotřebu a bylo by potřeba častěji měnit baterie (nebo dobíjet akumulátory). Ale bylo by to víc cool, jistě.

  „U fotografií špatně identifikoval soubory GIF“ Fotografie jako GIF??? Jsem tu, prosím, správně v roce 2018?

  Jinak podle ukázek uživatelského rozhraní, funkcí a nedostatků mám neodbytný pocit, že někdo vzal Evolve Andromeda a vyměnil tuner za nový, který umí DVB-T2. 🙂

  • Petr Svoboda napsal:

   Uživatelské rozhraní vytvořil tvůrce čipu, v tomto případě Alitech. Ani v nejmenším si ho nemůže přivlastnit jakákoli značka koncových produktů. Stejně je to i se základním softwarem. Ale jde o to, kolik nedostatků či uživatelských postřehů ten který výrobce odstranil, vylepšil ap. (A to posuzujeme jen ty, které se objeví v tuzemském příjmu. Hromady dalších, z nejbližších zemí i vzdálených kontinentů, si ani nevšimneme. Natož pak, abychom nad nimi povytahovali obočí či plivali jedovaté sliny v diskusích. Proto je ten sw „základní“). Z těchto důvodů má význam produkty redakčně testovat a hodnotit. Je to jako např. s auty. Taky všechna mají 4 kola, motor, brzdy, sedačky, jezdí na benzín, naftu, mají volant, jehož otáčením doleva jede auto doleva a naopak…

Napsat komentář