Testy sítí 5G začnou v Česku už v září, 4G neruší televizní signál tolik co dříve

Únorová monitorovací zpráva Českého telekomunikačního úřadu (ČTÚ) říká, že rušení DVB-T základnovými stanicemi 4G/LTE nijak neroste. Mluví ale i o spuštění zkušební sítě 5G, což bude přelomová záležitost pro mobilní operátory.

ČTÚ podle pravidelné monitorovací zprávy v únoru ukončil celkem 251 šetření, z čehož bylo 173 případů rušení televizního příjmu, včetně STA, 15 případů rušení veřejných mobilních komunikačních sítí (GSM a LTE), pět případů rušení rozhlasového příjmu a mj. i 31 případů rušení meteorologických radarů. Základnová stanice 4G/LTE v pásmu 800 MHz byla jako zdroj rušení vysílání DVB-T odhalena pouze v 67 případech. V 82 případech se jednalo o závady přijímacího zařízení, v 18 případech se nezjistilo žádné rušení a v šesti šlo o nedostatečnou sílu signálu DVB-T.

K TÉMATU: Rušení příjmu televizního a rozhlasového signálu: co způsobují mobilní sítě LTE?

K 28. únoru 2018 bylo ve zkušebním provozu 813 základnových stanic BTS LTE, v trvalém provozu 15 312 stanic. V průběhu února ČTÚ přijal 109 hlášení na rušení televizního příjmu, celkově pak úřad ve IV. čtvrtletí 2017 řešil 519 stížností na služby elektronických komunikací.

Co se týče testu sítí typu 5G, ten začne už v září, a to ve spolupráci se společností Nokia. V monitorovací zprávě se přímo říká, že se „na podzim spustí časově omezený pilotní projekt, který má odhalit případné překážky rozvoje nové generace sítí. Zapojeni do testování budou mobilní operátoři i zástupci průmyslových podniků“.

V první fázi pilotního projektu se má v praxi zkoumat především rychlost a odezva sítě. „Chceme navázat na úspěch v rychlosti a míře pokrývání sítěmi 4. generace. V okamžiku, kdy sítě 5G budou plně standardizovány, bychom jen neradi zaspali na startu,“ říká předseda Rady ČTÚ Jaromír Novák.

Komerční spuštění ultra rychlých sítí typu 5G se předpokládá po roce 2020 v návaznosti na chystané aukce kmitočtů v pásmu 700 MHz (kvůli jejich uvolňování musí přejít pozemní digitální televizní vysílání na standard DVB-T2). I přes nedokončenou standardizaci se momentálně počítá s až 20násobkem rychlostí stávajících sítí 4. generace (4G/ LTE) a s prodlevou, reakčním časem, pod 5 ms.

Vstup do Diskuse

Jeden komentář: “Testy sítí 5G začnou v Česku už v září, 4G neruší televizní signál tolik co dříve”

 1. mirasat napsal:

  5G je široká záležitost, mnohem širší než 4G.
  Vše je otevřené, jak vůči pásmu 700, tak vůči budoucnosti mobilních sítí.
  Zatím se všude psalo pro začátek o vyšších frekvenčních pásmech pro pevný internet na doma, ev. pokrytí letišť atd.. Na nižších frekvencích pro nová řešení internetu věcí – v podstatě taková neuronová síť.
  Samozřejmě je možný i okamžitý start (2020) 5G v pásmu 700, ale taky je možné, že tam odstartuje na přechodnou dobu jen obyčejné LTE.
  Nezapomínejme na Muskův Satelitní intermet.

Napsat komentář