Nova doposud populární červené tlačítko u Českých Radiokomunikací nenabízela. V únoru ho začala testovat v multiplexu 2 a na počátku měsíce už stanice Nova a Nova Cinema jely naplno.

Hybridní televizní vysílání HbbTV (Hybrid Broadcast Broadband TV) nejsledovanější české komerční televize jste mohli ještě před nedávnem zachytit málokde. Nyní chybí, z terestrických sítí, pouze v Přechodové síti 12 Českých Radiokomunikací, kde má být spuštěno v průběhu několika týdnů. Faktem ale zůstává, že se Nova na „červené tlačítko“ vydává jen pomalu. Jeho potenciál je jí jistě dobře znám, ale možná by raději počkala na HbbTV 2.0, které nabízí daleko více modernějších funkcí, což se mj. týká i zpoplatnění obsahu. Nicméně, než se verze dvě zavede do televizorů, resp. v nich zdomácní, uplyne ještě hodně vody. Zatím HbbTV 2.0 nabízí jediná značka televizorů, Hisense, a není jasné, zda na ni půjdou starší přijímače aktualizovat.

Na druhou stranu Nova také provozuje Nova Plus a zejména placenou videotéku (VoD) Voyo. HbbTV by vše vyřešilo elegantněji, obsah by byl dostupný na prakticky všech Smart TV, nebo alespoň na jejich drtivé většině, a hlavně – ušetřily by se náklady na vytváření aplikací pro různé platformy. Jaký je aktuální stav HbbTV Skupiny Nova a co momentálně nabízí, na to se podíváme právě nyní v souvislosti s jeho klíčovým rozšířením do multiplexu 2 a očekávaným rozšířením směrem k DVB-T2, resp. na Přechodovou síť 12.


Vedle HbbTV a on-line videotéky Voyo má Skupina Nova v ohni i další želízko v podobě Nova Plus.

K TÉMATU:

Co potřebujete?

Abyste mohli využívat hybridní televizní vysílání potřebujete tři věci:

  • příjem DVB-T multiplexu 2, případně multiplexu 4
  • chytrý televizor s podporou HbbTV
  • funkční internetové připojení i na televizoru
  • na televizoru zprovozněné HbbTV, tzv. datovou službu

Toto jsou nutné předpoklady, a i když poslední bod může někdy situaci zkomplikovat, s první položkou si nejspíše v Česku hlavu lámat nemusíte. V případě masových značek televizorů nejspíše všechny Smart TV za několik posledních let zároveň podporují HbbTV. Pozor je třeba si dát jen u menších značek, kde byste možná ještě mohli narazit na kousek, který by sice byl „chytrý“, ale HbbTV by nepodporoval. Určitě si však dejte pozor při nákupu televizoru v zahraničí. Ostatně v nedávno zveřejněné zprávě o prodeji Smart TV v sousedním Německu se s odkazem na data GfK říká, že „drtivá většina na internet napojitelných televizorů (více než 85 %) není vybavena jen webovým prohlížečem a aplikacemi, ale podporuje i červené tlačítko HbbTV“.

Největší problém tak představuje čtvrtý bod, který může situaci pořádně zkomplikovat zejména u televizorů značky Samsung. Ta totiž jako jediná z masových značek v základu funkční HbbTV nenabízí, takže ho musíte, po instalaci televizoru, zprovoznit manuálně. Nedávno jsem tím u dvou přístrojů Samsung strávil více než hodinu, a zvláště u jednoho staršího modelu to bylo více než „záživné“.

S televizory Samsung bohužel nemám poslední dobou tolik zkušeností, kolik bych chtěl, ale u dvou ze třech přístrojů z kolekce 2017 už stačilo jen vstoupit do chytré části, najít ikonu s HbbTV a spustit ji. U třetího jsem ale ještě následně musel do menu nastavení, najít v něm zmiňovanou položku s datovou službou a tu odklepnout. Pak se HbbTV rozeběhlo i zde. U zbytku „masového“ TV světa, včetně Loewe, máte HbbTV okamžitě k dispozici hned po instalaci, takže se nemusíte vůbec ničím zabývat. S ohledem na fakt, že HbbTV je nejvíce používanou OTT platformou, není přístup Samsungu moc zákaznicky orientovaný. Je zřejmé, že chce Samsung vydělávat na umisťování aplikací třetích stran do Smart TV platformy Samsungu, to však neznamená, že by měl znesnadňovat zákazníkům využívání HbbTV.

Pokud jste ještě vysílání přes HbbTV neviděli, resp. si ho v praxi nevyzkoušeli, připravte se jen na občasný pomalejší vstup do této služby. U některých televizorů je třeba opravdu vyčkat, dokud se na obrazovce neobjeví červené tlačítko a pak ho teprve zmáčknout. Problémy také mohou nastat u některých poskytovatelů například kabelové televize a v tomto případě je třeba si ověřit, zda operátor službu podporuje či nikoli. Na pozemním vysílání je to s HbbTV zdaleka nejjednodušší.

Co Nova nabízí?

V aplikaci HbbTV najdete televizní program, počasí, seriálové ukázky, video bonusy a mj. i nejrůznější zprávy. Stejně jako HbbTV od FTV Prima a na Seznam.cz TV jsem i hybridní vysílání Novy zkoušel na televizoru Hisense H55NU8700, který jako jeden z mála pracuje už s poslední verzí HbbTV 2.0, která se teprve zavádí (jde o model televizoru z roku 2017).

Aplikace Novy je navržena na šířku a jak vidíte na snímcích, objevuje se jako horizontální lišta ve spodní části obrazovky. Případné menu další úrovně se pak objeví nad touto lištou, vybraná volba se následně otevře do celé obrazovky.

  • Rubrika Pořady nabízí druhé menu s konkrétními volbami jako Dáma a Král, Ulice či Robinsonův ostrov jako jediná. Po kliknutí na ikonu se nabídka otevře na celou obrazovku a vidíte charakteristiku pořadu, upoutávky a nejrůznější bonusy.
  • Zprávy TN.cz jsou rozděleny do čtyř rubrik: Zprávy, Videa, Sport a Auto. Každá zabírá jeden zdánlivě nekonečný horizontální pruh.
  • Počasí nabízí čtyřdenní předpověď členěnou podle krajů, nastavit vlastní místo nejde. Aplikace ještě nabízí vstup do části zvané „počasí televizních novin“, volba však ještě nebyla aktivní.
  • Volba Program nabízí přehled pořadů na 14 dnů pro všechny stanice Skupiny Nova a na rozdíl od běžného EPG umí pořady vypsat i zpětně, což v době zkoušení představovalo šest dnů. K vybranému pořadu jsou také zpravidla k dispozici podrobnější informace.
  • Sport nabídne pět rubrik členěných podle jednotlivých druhů sportů (fotbal, hokej…), poslední rubrikou je Ostatní.

Jaké je v praktickém provozu?

Po zmáčknutí červeného tlačítka vidíte jako první volbu Zprávy TN.cz. Vlevo jsou Pořady, hned vpravo pak Počasí. Ovládání je jednoduché a tradičně ho zajišťují šipkové klávesy a OK. Pokud v průběhu práce s HbbTV zmáčknete tlačítko postupné volby kanálů, budete na novou stanici přepnuti. Alespoň tak se aplikace chovala na televizoru Hisense H55NU8700.

Pokud jste v jedné z rubrik HbbTV, máte zpravidla dvě možnosti: vyskočit do TV tuneru (opětné zmáčknutí červeného teletextového tlačítka), nebo se odebrat jen do hlavní nabídky (zelené). Přeskočit rovnou do jiné části aplikace nejde a nejde ani ovlivnit kvalita přehrávaného videa, což je velká škoda. Nicméně jedna šikovná funkce tu přece jen je. Pokud se vám nějaké video přehrává, šipkou dolů zobrazíte přehled dalších videí, které máte k přehrání, což je vidět ve fotogalerii níže. A protože jde opět o jakýsi nekonečný pás, je jich k dispozici více než dost.

Jak bylo řečeno, do TV tuneru vyskočíte vcelku kdykoli zmáčknutím červeného tlačítka, u televizoru Hisense ještě takto fungovalo Exit, přičemž přes Return se v aplikaci dalo skočit na vyšší úroveň. Průhledné a jasné ovládání patří k přednostem HbbTV Novy a potíže nebyly ani se stabilitou chodu. Na „zamrznutí“ aplikace jsem v průběhu více než 14 dnů narazil pouze jednou.

Snese srovnání s „velkou trojkou“? Zatím nikoli

Poté, co Seznam.cz TV přepracoval své HbbTV, rozrostla se česká špička složená z aplikací České televize a FTV Prima na trojici. Hybridní vysílání na Seznam.cz TV pak mezi to nejlepší co u nás můžete najít podle mého rozhodně patří, a to zejména díky novému vyhledávání pořadů a možnosti zvolit si vysílání ve vysoké kvalitě. HbbTV Skupiny Nova zatím srovnání s vedoucí trojkou nesnese. Co do formy možná ano (chybí zejména nastavení kvality u videí), ale co do obsahové nabídky nemá šanci. Ani na okamžik však nepředpokládám, že není přesně takové, jaké ho chce Nova mít.

Obsah, který najdete u velké trojky na HbbTV, je u Novy k mání především přes Voyo i když to už zdaleka není takové jako dříve, kdy předplatitelé měli například možnost vidět některé díly dopředu.

HbbTV Skupiny Nova tak v současném stavu nabízí především prostor pro publikaci textů, fotografií a velmi krátkých videí, které se někdy vztahují k nejrůznějším pořadům Novy, jindy nikoli (zpravodajství). Typicky jde o nejrůznější bonusy k seriálovým tahounům jako je Ulice či Ordinace v růžové zahradě. Na druhou stranu mohu po dvoutýdenním namátkovém zkoušení říci, že se na zmiňovaném televizoru Hisense HbbTV Novy chovalo spolehlivě, což bylo příjemné překvapení. Škoda, že Nova nešla tak daleko, aby u Počasí dala na výběr konkrétní místo a nabídla také volbu kvality přehrávaného videa.

Nejvíce mi tu však chybí propojení s videotékou Voyo (případně s Nova Plus), včetně například ukázek pořadů, resp. struktury VoD, či možnosti přehrát si třeba nějaký seriálový díl zdarma. Voyo je přece jen dostupné pouze na některých zařízeních (platformách), zatímco HbbTV je nyní k dispozici na prakticky každém chytrém televizoru. Možná je ale i tohle záměrné.

Štítky