Příjem HbbTV na set-top-boxu Alma iHD: zatím je zprovozněno jen něco…

I u nás prodávaný přístroj původně určený jen pro slovenskou placenou televizi Plustelka momentálně s českým hybridním televizním vysílání pracuje jen částečně.

Alma iHD (1700 Kč) je vybavena všemi běžnými rozhraními, včetně konektoru SCART, byť ve speciální podobě. Jakmile ale box připojíte přes ethernetové RJ-45 k domácí síti, resp. k internetu, začne vám fungovat i „červené tlačítko“, tedy HbbTV, dnes šířené u skoro všech velkých televizních společností a řady menších a malých. Na konečnou aktualizaci firmwaru pro správné fungování HbbTV však Alma iHD stále čeká, a to byla původně slibována už na únor.

K TÉMATU: HbbTV skupiny Nova přichází na další vysílací sítě. Co v něm najdete?

Set-top box mám už nějaký čas na vyzkoušení a poslední dodaná verze firmwaru zprovoznila práci s HbbTV České televize a funkce byla k dispozici okamžitě po instalaci. Po přehrání pěti, šesti pořadů je možné říci, že pracovala bez problémů, včetně změny obrazové kvality i když se mi zdálo, že HbbTV nabíhá trochu pomaleji, což platilo i u FTV Prima a vybraných stanic Skupiny Nova. Tady ale HbbTV zatím zcela funkční není. Například u Primy zlobila už hlavní volba „iiiPrima“, položka Filmy nereagovala na tlačítko OK a některé části aplikace vůbec nešly spustit. Je však třeba říci, že FTV Prima využívá standard na hraně a možná i za ní.

Podle posledních informací od společnosti Inter-Sat se však práce na firmwaru blíží k závěru, takže by finální verze plně podporující HbbTV měla být k mání během několika týdnů formou aktualizace přes internet. Bližší informace o set-top boxu Alma iHD jako takovém, najdete v samostatném článku.

Vstup do Diskuse

10 komentářů: “Příjem HbbTV na set-top-boxu Alma iHD: zatím je zprovozněno jen něco…”

 1. vedro napsal:

  Je ted otazkou zda pustit mezi lidi stale nedokonaly novy FW ikdyz mozna s funkcnim Hbbtv CT, ale jine veci nebudou funkcne dotazene. Doladovani dalsiho FW = dalsi min. 3 mesice.
  Kdo zna „vlajkove lode“ Intersatu nemuze se nicemu divit. Je to porad stejne jiz nekolik let. Ale podobne problemy maji i jine znacky.

 2. decmen napsal:

  Tak to už se těším večer na vyzkoušení. Mám iHD Almu asi týden na testy a pokud pojede hbbtv, tak je to za ty peníze superbox.

 3. Pavel napsal:

  Zdravím všechny, popisoval jsem v diskuzi u článku o ALMA iHD mé osobní zkušenosti a pak získané info od InterSat, kde popisuje pan Bezoušek, jak je to složité uvést do provozu nový firmware. Já měl přístroj zakoupený a prozatím jej vrátil, protože jsem měl nejeden problémy s HbbTv, problém byl jak s jeho zobrazováním, nefunkčností u mnoha programů včetně ČT, tak i opakovaně se zamrznutím celého boxu po spuštění HbbTv a nutnosti box odpojit od sítě. Ale také problémy s uložením nových RSS kanálů. Díky dodanému ofocenému návodu, kde byly miniaturně vyobrazené snímky TV obrazovky s různým menu jsem nedošel na postup řazení kanálů, na který jsem posléze došel s kamarádem, řazení je jednoduché a velmi pohodlné, řadit jdou i oblíbené programy. Bohužel se mi pak opakovaně stalo, že po vypnutí a opětovném zapnutí boxu došlo k vymazání téměř všech programů, v paměti zůstali pouze dva programy z jednoho multiplexu. Když jsem opakovaně programy do boxu nainstaloval, setřídil, vytvořil seznam oblíbených, tak opět po nějakém čase došlo k jejich vymazání. Trochu byl o problém s viditelností disku (2TB), když jsem chtěl nahrávat a box hlásil, že žádný disk nevidí, přitom chvíli před tím s diskem třeba pracoval, přehrával z něj film nebo něco jiného. Co bylo také dost nepříjemné, byl zdlouhavý start se zobrazováním loga Plustelka. Doufám tedy, že když tvorba a legalizace firmwaru tak dlouho trvá, tak že všechny zmíněné problémy i vyřeší. Stálo by i za zvážení rozšíření nabídky výbavy třeba o aplikaci YouTube, třeba jako bonus za tak dlouhé čekání. Natěšených zájemců o schopný box s HbbTv je jistě dost, a pokud tedy firmware doladí, je zde jistota velkého zájmu. Jinak jsem byl velmi spokojen s kvalitou přijímání signálu, s rychlostí při přepínání programů. Proto zvažuji po uveřejnění firmwaru a otestování boxu opět o jeho zakoupení i já. Pavel

 4. decmen napsal:

  Nahrál jsem poslední sw ze stránek Inter-satu, zmizelo fialové logo Plustelky, namísto něj nevýrazné šedobílé iHD, bootování trvá stále nepřiměřeně dlouho, ale hbbtv konečně funkční. Na programech ČT nabíhá docela svižně, přepínání a chod zatím bez problémů. Na programech Nova hbbtv funguje srovnatelně, nejhorší spolupráci jsem zaznamenal na programech Prima, kde se po zvolení pořadu objevilo „nahrávám“ a dlouho se nic nedělo, tak jsem to vzdal. Primárně používám hbbtv u ČT a tam jsem se stavem více méně spokojen.

 5. lamb napsal:

  Zdravím.
  Zakoupil jsem před týdnem a nahrál firmware L-4 z 19.4.2018.
  Příjem / obraz je v pořádku, přepínání a řazení kanálů funguje také dobře. HbbTV mi funguje u českých programů také (požívám hlavně ČT), jen je pomalejší – člověk musí mít trpělivost. Ale za danou cenu má opravdu zajímavé funkce a je použitelný.

  Co naopak NEfunguje, nebo mi vadí:
  – velmi dlouhý boot zařízení (1 minuta!)
  – nefunguje vůbec funkce hdmi-cec
  – nejde přidávat vlastní RSS kanály
  – nastavený časovač na přehrávání přístroj nezapne
  – časovač na vypnutí nastavit asi vůbec nejde(?)
  – občas při procházení menu přístroj úplně zamrzne, pomůže jen reset odebráním napájení

 6. smahoun napsal:

  Vyšla nová verze firwaru V7.0 z 30.8.2018

Napsat komentář