Televizor Hisense H55U7A představuje excelentní nabídku pro řešení příjmu DVB-T2

Novinka z kolekce 2018/19 patří do vyšší střední třídy a hned úvodem vás přivítá nejen obvyklým nápisem Hisense, ale někdy také upozorněním na sponzorství fotbalového MS v Rusku, které začíná již dnes.

Hisense člení televizory do několika kategorií. Základ, kterému říká LED TV (pár jednoduchých modelů), Smart FHD TV, což hovoří samo za sebe, a 4K TV, které tvoří pomyslný střed nabídky a kterých je zdaleka nejvíce. Nad touto střední třídou se ještě nachází vyšší střední a nejvyšší třída, tedy televizory označované jako Premium ULED TV. Stranou je pak připravovaná specialitka jménem Laser TV o které jsme vás už také informovali.

Testovaný Hisense H55U7A tvoří v rámci Premium ULED TV jakýsi základ. V lednu recenzovaný Hisense H55NU8700 z kolekce 2017 byl sice ještě o kousek výše, ale letos zatím ekvivalent nemá. Nad řadou U7 se totiž momentálně nachází pouze vlajková U9 v podobě dvou modelů s úhlopříčkami 65 a 75 palců, tedy 165 cm, resp. 191 cm.

Po uvedení do situace se podívejme na testovaný Hisense H55U7A s úhlopříčkou 140 cm (55″), lesklou obrazovkou a cenou 17 990 Kč. První co je třeba zmínit je to, že na zadní straně televizoru najdete dva držáky pro montáž na zeď a tohle vám prakticky nikdo nenabídne (druhou část je už třeba dokoupit). Excelentní – vzhledem k prodejní ceně – je ale i zbytek výbavy v níž najdete prakticky vše, co byste si mohli přát a ještě něco navíc. Tím navíc je zejména Bluetooth a HbbTV 2.0, které má i letos čínský Hisense v základu; na rozdíl od nejspíše všech ostatních značek. Dostanete ale i Wi-Fi v podobě 802.11ac a opět i výtečné sdílení obrazovky zde zvané Anyview cast, které je plně kompatibilní s Wi-Fi Miracast.

Zesilovač dává 2x 10 wattů (subjektivně vzato působí podstatně výkonněji), dvojice středo-výškových reproduktorů vyzařuje směrem do podstavce a je doplněna dvojicí malých basových reproduktorů na zadní straně. Výsledek je nejen „ne-televizní“, ale stydět by se za něj nemusela ani nějaká levnější minivěž.

A mínus? Papírově vzato absence sluchátkového výstupu, ale je tu Bluetooth audio, takže…

Excelentní třídění kanálů i tovární zpracování

Instalaci je ideální provádět ve dvou, ne snad kvůli úhlopříčce, ale kvůli koncepci televizoru à la OLED, což je dobře vidět ve fotogalerii výše. Podstavec je výtečně zpracován a chytře vymyšlen, takže držák panelu zapadne do připravených vybrání a celek jde tudíž dobře spojit. Následující softwarová instalace je příjemně svižná a mj. nabídne možnost připojit se k Wi-Fi přes tlačítko WPS. Naladění pozemních kanálů, včetně přechodových sítí pro DVB-T2, bylo taktéž svižné, a i přes mé místní potíže se signálem, které se běžně projevují u řady set-top boxů, nebyl s příjmem DVB-T, ani DVB-T2 jediný problém.

Naprosto excelentně je pak děláno třídění kanálů a takové hned tak neuvidíte. Hisense totiž umí nejen vybrat blok stanic, ale můžete si je vybrat i na přeskáčku a přesunout na novou pozici najednou!

Tohle je u televizorů opravdu unikátem.

Dálkový ovladač doznal od minulého roku drobných změn. Je ale stále velice dobře čitelný se solidním rozložením. Škoda jen dále umístěného EPG (Guide), které by si zasluhovalo prohodit se vstupem do menu nastavení. (Celkový snímek v galerii výše.)

Konzistentní ovládání, hodilo by se lepší umístění tlačítka EPG

Dálkový ovladač je díky velkým a výrazně popsaným tlačítkům výborně čitelný. Multimediální část nenabízí kompletní ovládání, ale vzhledem k tomu, že ho najdete na obrazovce, není to takový problém. Navíc stačí sjet na časovou lištu a posunout se (zrychleně) tam, kam potřebujete. Nechybí ale ani skok na čas, který najdete na tlačítku kontextového menu hned u kurzorového kříže. OK, které v tuneru vyvolává seznam kanálů, funguje v multimédiích jako Pause/Play.

Menu nastavení je v první úrovni ikonové, v dalších už textové. Kolovat se v něm nedá, což je – vedle lepšího umístění tlačítka Guide (EPG) – druhá a poslední námitka. Kolovat se nedá ani ve výpisu multimédií a tady je to – na objemnějším médiu – podstatně větší problém. I tak je ale ovládání dobré a hlavně konzistentní, čemuž napomáhá i rozumné nakládání s tlačítkem kontextového menu. V multimédiích na něm například najdete externí titulky, v tuneru pak třeba zapnutí/vypnutí HbbTV či seznam nahrávek. A také volbu „Jen zvuk“, která vypne obraz. Tohle bohužel uvidíte málokde…

EPG bez prodlev, HbbTV 2.0 i nové aplikace

Osmidenní EPG s obrazem a zvukem je uděláno výborně, při vstupu či odchodu neslyšíte žádnou zvukovou pausu, jak je dnes běžné. Firemní platforma Vidaa U2 (nyní u modelů 2018 ve verzi 2.5) i zde ukazuje že umí.

Po EPG se můžete volně pohybovat, kliknutí na aktuální pořad nabídne jeho sledování či podrobnější popis (ten zobrazíte i tlačítkem Info). Kliknutí na nějaký budoucí pořad vyvolá nabídku s podrobnějšími informacemi, možností nahrávání nebo připomínku pořadu, což je tu kostrbatě přeloženo jako „Připomínač“. Pokud sáhnete po této volbě, televizor se z pohotovostního režimu neprobudí.

Velký kus práce udělal Hisense s aplikacemi. Vedle Voyo či Evropy 2 tak v letošní kolekci najdete i Stream.cz, iDnes a zejména internetovou Lepší.TV u níž pracovalo vše, včetně nastavení, nahrávání pořadů či zpětného sledování. Voyo fungovalo taktéž bez potíží jen bohužel s tradičním pěti minutovým odpočítáváním při stlačení Pause po kterém se přehrávání pořadu vypne.

Samozřejmě nechybí ani standardní Youtube, která si však z neznámých důvodů po spuštění zapnula funkci probuzení po síti.

Excelentní je sdílení obrazovky, které – stejně jako u loňského modelu Hisense H55NU8700 – tuto funkci zvládá i pro HBO GO. Překvapivě vysoká byla i obrazová kvalita a zřejmě tu pracuje nějaké vylepšování obrazu.

Jak bylo už řečeno, HbbTV je ve verzi 2.0 a Hisense je – stejně jako v loni – jedinou značkou televizorů, která tuto verzi nabízí standardně. Důkladné vyzkoušení zejména na kanálech České televize, FTV Prima a Seznam.cz TV problémy neodhalilo. Funkčnost HbbTV byla ověřena i na nové aplikaci kanálu Kinosvět a televizi Nova. I zde vše pracovalo jak mělo.

V menu jsem našel i hodně překvapivou volbu Bluetooth, kterou výrobce vůbec mezi parametry televizoru neuvádí! Vyzkoušel jsem ji s vynikajícím externím stereo reproduktorem Chronos Miniboom NFC a k mému překvapení vše klaplo, což se často nestává ani u strojů dvakrát dražších…

Souborový manager multimédií je stejný jak pro USB, tak pro DLNA. Jeho ovladatelnost by však mohla být lepší.

Vysoká multimediální kompatibilita, méně výrazné HDR

Multimédia dovolují na USB i DLNA přehrávat vše na jeden zátah, můžete si i vytvořit playlist pro hudbu, fotografie či video. Souborový manažer ale až tak dobře ovladatelný není. Jednak na obrazovce vidíte pouze ikony souborů ve dvou řadách (přepnout na kompaktnější výpis nejde), jednak na konci řádku výpisu nepřejedete automaticky na další nemluvě o tom, že ani zde nelze kolovat. Méně příjemné je i to, že se ze jména souboru zobrazuje pouze 14, 15 znaků a zbytek rotuje. Zejména u seriálových dílů se tedy trochu načekáte.

Na rozhraní USB zvládá Hisense fotografie jak v JPG a PNG, tak v BMP a poradí si i s 3D snímky, které přehraje jako 2D. Výtečně si televizor vedl u muziky (nemluvě o kvalitě poslechu…), protože vedle obvyklých formátů, zvládl i lepší FLAC s 96 a 192 kHz.

Formátová kompatibilita je výborná i ve videu, kde si televizor pamatuje pozici klidně i po odchodu do tuneru. Přehrán byl například XviD, čistý MPEG-4 i H.264 a také H.265/HEVC, a to jak v rozlišení HD Ready, tak ve Full HD. Bez sebemenších potíží televizor zvládl i špičkovou Full HD nahrávku s nějakými 23 Mb/s i obdobný záznam (TS) z britské BBC s osmi, devíti megabity za sekundu.

Externí titulky bylo ovšem nutné pokaždé znovu zapínat, což se naštěstí dělá jednoduše přes kontextové menu. Použitý font je výrazný a dobře čitelný, zvolit si u nich můžete velikost (rozumná i pro 140 cm úhlopříčky), umístění či znakovou sadu a barvu.

Co se týče přehrávání multimédií přes domácí síť (DLNA), kompatibilita sice byla na taktéž velmi dobré úrovni, ale stejně jako minulý rok, ani letos nejsou podporovány externí titulky.

Testovací obsah s rozlišením Ultra HD (4K) mám jak v H.264, tak v H.265 a televizor nezaváhal ani v prvním případě, což je v době optimalizace na HEVC, a také vzhledem k ceně TV, pozoruhodné. Přehrávání obsahu s vysokým dynamickým rozsahem (HDR – High Dynamic Range) však chybělo k dokonalosti citlivější vyladění a stejně jako u Hisense H55NU8700 bylo jeho podání na můj vkus nastaveno příliš jemně, což se ale zdá být firemní filosofií. Podle mého názoru tak zvýraznění detailů nebylo takové, jaké by být mohlo. Vzhledem k ceně se však televizoru opravdu vytknout nedá (něco jiného to bylo u výrazně dražší H55NU8700).

Nejen cena/výkon, ale i cena/obraz či cena/výbava

Nevím, jak bude vypadat letošní kolekce u ostatní značek (zatím jsem s výjimkou Sencoru a Hisense do ruky nic nedostal), ale tenhle televizor se hodně povedl. Náročnějšímu divákovi přinese výborný zvuk i obraz s překvapivě kvalitním resamplováním a velice dobrou reakcí na pohyb či švenk kamery. Vše podtrhuje vynikající cenou a troufnu si říci, že kvalitou reprodukce může konkurovat i přístroji výrazně dražšímu. Možnosti k vylepšení najdeme například u jinak intuitivního ovládání (kolování v nijak krátkých menu) a u EPG (umístění tlačítka na DO a probuzení TV z pohotovostního režimu).

Za velmi nízkou cenu, a na tom si s dovolením trvám, dostanete excelentní výbavu, včetně přípravy pro montáž na zeď a parádně dělané sdílení obrazovky (zkoušen jak Android 5, tak 6 v podobě Sony Xperia XZ). Pro někoho může být mínusem absence klasického sluchátkového výstupu, ale vzhledem k tomu, že zabudované Bluetooth podporuje audio výstup to myslím takový problém nebude. Hisense se navíc letos pochlapil s novými aplikacemi a plní, co minulý rok slíbil. Značka mi tak i u tohoto televizoru potvrzuje obrázek, který jsem si o ní zatím udělal a má slova o „čínském Mercedesu“ stále platí. V případě H55U7A za pouhých 17 990 Kč platí možná i dvojnásob.

Hodnocení

PRO: výtečný poměr cena/výkon, výborný obraz i zvuk, parádní výbava, včetně držáků pro montáž na zeď, výborné EPG, HbbTV 2.0, Bluetooth audio, nové české aplikace, excelentní třídění kanálů, atd.

PROTI: bez možnosti kolovat v menu a výpisu souborů, televizor si v multimédiích nepamatuje nastavení titulků

Vstup do Diskuse

27 komentářů: “Televizor Hisense H55U7A představuje excelentní nabídku pro řešení příjmu DVB-T2”

 1. dráťák napsal:

  Přesně tak, hoďte to do elektroodpadu hned.

 2. Goldfinger napsal:

  Čína je vlezlá všude tak je jedno jak se TV jmenuje.

 3. patin napsal:

  To nemáte pravdu… Takovýhle odpady odejdou rychle, hlavně na filtrační kondenzátory, vše je poddimenzované .. Jo, elyt je jasná likvidace.. Jen se podívejte na nap. část..

 4. spyko napsal:

  Hele chytráci,píšou 100hz obrazovka,to nemá ani panasonic do 700,až 780ka,za 35tis.,nezatracujte něco o čem víte h…o,jsem fanda panas.,mám plazmu a čekám na oled,ale víc jak 30za něj nedám,značkové stroje jsou předražené!

 5. patin napsal:

  Komponenty posuzuji z pohledu servisu ! . A na zatuchlý černý a hnusný obraz fakt zvědavý nejsem, p. HERWIG .

 6. patin napsal:

  Řídit se Vámi doporučovanými výrobky… To by opravdu vyžadovalo hasící přístroj..

 7. spyko napsal:

  Patin ,vy jste viděl pořádný obraz z ponorky,když byla kalná voda a žaba chc.la na periskop!

 8. patin napsal:

  🙂 To je zcela evidentní… Většinou koukám na DPS a často na SMD montáž, součástek s THT již se moc na miniaturizované desky neosazují… SPYKO..

 9. patin napsal:

  Myslím, že zcela zbytečné. Nakupte si doporučenou kvalitku, až Vám exploduje na primáru kvalitní čínský elyt, třeba jinxen, tak se práškový hasící přístroj bude hodit.

 10. spyko napsal:

  Patin-ne každý může koupit tv za 50-100tis.,nabobi co tyto lidi odsuzují jako socky +tvrdí ,že jen značka a nejnovější stroj je IN jsou jen namyšlenci-povětšinou trapní,hlavně se pletou v přístupu superznaček-najdou se stejné i větší šmejdy mezi nimi-bohužel!

 11. patin napsal:

  Pár roků hrát budete, ovšem potřebujete 2 m úhlopříčky ??? . Ze značkou jdete správným směrem… Máte na to zdrojový signál ??. Počkejte cca 2-3 roky.. Asi Vám jde o životnost panelu.. Hasicí přístroj s tímto potřebovat nebudete.. Ovšem několik stupňů ochran, to je celkem nutné, vzhledem k pořizovací ceně.. A nezapoměnte že ROHS je likvidátor všeho.

 12. Pavel napsal:

  Zajímalo by mne jak vlastně funguje jejich uživatelské rozhraní VIDAA U 2.5 co se týče nahrávání nových aplikací? Je prosím dostupný nějaký apps store ? objevil jsem zatím jen tohle https://www.vewd.com/products-services/vewd-app-store/ a jak funguje nahrávání nových českých aplikací např. sledovaniTV ? Jsou někde nějaké nové dostupné? Některé modely uvádí kapacitu paměti RAM (např.2 GB) a uložný prostor (např. 16 GB-model Sony XE9005)…jak je to prosím tady ?

 13. Jiri napsal:

  Hisense je sice Čínská značka,ale TV vyrábí v ČR.Na předních Světových veletrzích má vždy jeden z největších stánku.

Napsat komentář