Aplikace pro nový Android TV 8 a televizor Sony KD-55AF9

V rámci nedávného zkoušení tohoto luxusního televizoru jsem také připravil článek o uživatelském prostředí nové verze „televizního“ Androidu, teď je řada na posledním materiálu, který se týká jeho kompatibility s vybranými, nejen domácími, aplikacemi.

Při přípravě článku jsem jednak vycházel ze svého seznamu aplikací, které u televizorů s Androidem z času na čas zkouším, a jednak ze souhrnného materiálu „Vybíráte chytrý televizor pro DVB-T2? Zkontrolujte si, jaké nabízí domácí a lokalizované aplikace“.

V něm konkrétně společnost Sony uvedla, že její televizory postavené na platformě Google Android TV nabízejí hned několik takovýchto aplikací, vyjmenovala je, ale zároveň sdělila, že speciálně „aplikace IPTV/VoD nemusí být všude“ (IPTV – internetová televize, VoD – on-line videotéka).

Nicméně vzal jsem seznam Sony a svůj vlastní a vše zkusil z Google Store nainstalovat na první televizor s novým o. s. ve verzi 8, který dorazil ke mně domů. Jednak klasickou cestou rovnou z přístroje a jednak – většinou když to nešlo – přes webové stránky a domácí Wi-Fi směrovač (router).

Výsledky jsou vidět níže, ale už dopředu je možné říci, že kompatibilita není zatím nijak oslňující.

Co se týče druhého velkého výrobce televizorů s Google Android TV, TP Vision, ten své televizory vyráběné pod značkou Philips začne s „osmičkou“ uvádět, resp. aktualizovat někdy na přelomu roku. Původně hovořil o podzimu, možná listopadu, takže uvidíme.

ČTĚTE TAKÉ:

U špičkového televizoru Sony KD-55AF9BAEP s Android TV 8 najdete souhrn všech aplikací v části Apps a dá se předpokládat, že tomu tak bude i u jiných přístrojů nejen této značky (snad). Zatím jsou ale v případě Sony bez české, resp. dobře lokalizované, účasti. Výjimkou je standardní Youtube, které ovšem Google dává všude.

Oficiálně udávané kompatibilní CZ aplikace s televizory Sony z kolekce 2018/19

Pojďme se podívat, jak vypadá situace v případě všech oficiálně udávaných kompatibilních CZ (či alespoň dobře lokalizovaných) aplikací konkrétně na televizoru Sony KD-55AF9 s Android TV 8.

 • Abeceda pro děti – nešla nainstalovat.
 • AntikTV (internetová televize) – nešla nainstalovat.
 • Budík – nešel nainstalovat (nebo byla nabídnuta jiná aplikace téhož jména).
 • Kuchařka recepty – nenalezeno.
 • Převodník jednotek – vyzkoušeno několik aplikací téhož jména, nainstalovat šla ta od Aevumsoft.
 • Sledování.TV (internetová televize) – ano, šla instalovat, provoz nezkoušen.
 • Stream.cz (on-line videotéka) – ano, funkční.
 • Svátky jmeniny pro TV – ano, ale jde o primitivní aplikaci, která v dané podobě za instalaci vůbec nestojí.

Internetová televize Lepší.TV na Sony 49XD8305 z roku 2017. Na „osmičce“ vypadala zcela stejně, což ostatně platí i o jiných platformách. Např. linuxové Vidaa U od Hisense.

Aplikace, které šly do Sony KD-55AF9 nainstalovat

 • FilmBox Live (on-line videotéka a internetová televize) – aplikace předinstalovaná přímo v TV Sony nepracovala, po nalezení nové na Google Store a její reinstalaci pracovat začala. Přihlášení proběhlo v pořádku a přehrávání většinou také. Občas ale zazlobil rychloposuv, takže se někdy buď musela restartovat, nebo se alespoň muselo spustit nové přehrávání videa.
 • KODI (uživatelské prostředí, přehrávač multimédií, atd.) – ano, šlo instalovat, provoz nezkoušen.
 • Lepší.TV (internetová televize) – kvalitní aplikace potvrdila svou pověst i v tomto případě. Sice se nedala ukončit tlačítkem Back (Zpět), ale jinak ovládání pracovalo výtečně, včetně svižného rychloposuvu kurzorovými tlačítky, nahrávání pořadů, přehrávání pořadů z archivu či nastavení kvality.
 • MX Player (videopřehrávač) – při přehrání pěti, šesti celých seriálových dílů jsem nezaznamenal potíže ani při rychloposuvu ani při práci s externími titulky, nebo třeba se změnou znakové sady. Na objemnějším médiu, ale může být práce komplikovanější díky stylu výpisu videí ve správci souborů.
 • VLC Player (videopřehrávač) – při kompletním přehrávání asi dvou desítek delších i kratších videí většinou bezproblémové funkce jak při přehrávání, tak při přetáčení a práci s externími titulky. Aplikace se však nedala ukončit tlačítkem Back (Zpět) a jednou se resetovalo nastavení externích titulků (nastavená znaková sada). Na přehrávání bylo také bez potíží navazováno. Nepříjemné je tak zejména to, že aplikace videa začínající například na „T“ nasází do jednoho nekonečného řádku à la Google Android TV. A to někdy vyhledávání zbytečně zdržuje a komplikuje.

Prima Play nebyla pro televizor Sony KD-55AF9 k dispozici (obrazovka odchycena z mobilu).

Aplikace, které nešlo nainstalovat

Mezi dalšími zkoušenými programy, které však nešlo žádným způsobem nainstalovat, resp. často ani najít, zamrzí zejména výborná Banaxi a aplikace České televize. Smůlu jsem bohužel měl i s HBO GO, které si dnes můžete objednat zcela volbě, tedy bez operátora, Voyo jsem bohužel vyzkoušet zapomněl.

Co mě ale překvapilo nejvíce, byla Prima Play od které bych svižné uzpůsobení na Android TV 8 opravdu očekával, protože je, jako televizní stanice, resp. jako celá FTV Prima, průkopníkem placených služeb. Vezměme to ale v abecedním pořadí…

 • Banaxi (on-line videotéka)
 • Country Radio (rozhlasová stanice)
 • ČT aplikace, např. iVysílání, ČT24, ČT sport (internetové vysílání)
 • Digi2Go (internetová televize a on-line videotéka)
 • DVTV (internetové vysílání)
 • Evropa 2 (rozhlasová stanice)
 • HBO GO (on-line videotéka)
 • Horizon GO (on-line videotéka a IPTV)
 • In-počasí
 • Prima Play (on-line videotéka)
 • Skylink Live TV CZ (internetová televize a on-line videotéka)

Vzhledem k naprosté novosti platformy Google Android TV 8 v televizorech, lze však nárůst počtu aplikací u těch českých, resp. dobře lokalizovaných očekávat a jako příklad ukázkové práce v tomto směru vždy uvádím HBO GO. Dá se rovněž předpokládat uzpůsobení těch, které na minulé verzi sedm alespoň někdy fungovaly, jako Banaxi či FilmBox Live.

Vstup do Diskuse

8 komentářů: “Aplikace pro nový Android TV 8 a televizor Sony KD-55AF9”

 1. kubbyjack napsal:

  Zajímavé, tuší vůbec autor rozdíl mezi Android TV a klasickým Androidem? Zmíněné aplikace v posledním odstavci nefungují právě proto, že nemají aplikační ekvivalent v podobě aplikace pro Android TV. S tím nemá nic společného Android TV 8, tyto aplikace nefungují na sedmičce ani na šestce. Dokud jejich vydavatel neudělá verze pro Android TV, tak se nic nezmění.

  Dá se to obejít stažením apk na flashku a vynucenou instalací přímo z televize, ovšem nepodporovaná aplikace není viditelná v domovské obrazovce a musí se spouštět přes správce aplikací nebo přes Kodi a většina z nich není upravena pro použití na TV. Čili nemusí fungovat horizontální pohled, některé prvky aplikace a bez Air mouse jsou prakticky neovladatelné.

 2. Bohumil Herwig napsal:

  Tuší. Zkoušel jsem (někdy) i vynucenou istalaci.
  Navíc některé aplikace na předchozí verzi pracují.

 3. kubbyjack napsal:

  https://play.google.com/store/apps/collection/promotion_3000e26_androidtv_apps_all?hl=cs

  Prehled aplikaci podporovanych na ceskem trhu pro Android TV bez ohledu na jeho verze. Otestovany mam vsechny na SONY verze 7 i 8 a funguji bez problemu.

 4. Bohumil Herwig napsal:

  Díky. Já, jak jste viděl jsem vzal seznam Sony, a seznam můj a vyzkoušel i věci, které nechodí. Jinak na sestce chodilo treba i Banaxi, na sedmicce fungovalo jen obcas. Zkousel jsem ale zejmena na Philipsu, ale i napr. na Nvidii.

 5. mirasat napsal:

  Dovolím si malou odbočku. Zajímalo by mě, o kolik si vývojář řekne zákazníkovi navíc za vývoj a funkčnost, oproti běžné apk. Aby se dala zrcadlit v autě do Android Autorádia. Jestli nemá někdo zkušenosti. Jestli se musí zaplatit nějaká licence navíc atd. Jde mi o jednoduchou apk na přehrávání konkrétního audio streamu z netu – rádio přes net. Případně, jestli se to celé nějak pokoutně obchází atd.. Díky za přínosné rekace. V této věci jsem neznaboh.

  • kubbyjack napsal:

   Aplikace musi projit Google certifikaci, schvalenim a uhrazenim licencnich poplatku. Co se Android Auto tyce, tak je to v podstate uplne jinak aplikace nez jakou znate z telefonu. Bohuzel proces certifikace a poplatky jsou horsi nez v CR stavet rodinny dum, cili se do toho mnoho vyvojaru nehrne…

 6. mirasat napsal:

  Díky za odpověď. Tak nějak jsem to tušil. Celkově bych v roce 2018 očekával jiný systém, než zrcadlení (osekané) telefonu do autorádia přes Bluetooth.

Napsat komentář