Set-top box Emos EM-190-S pro příjem DVB-T2: výtečná práce za hubičku

Drobný přístroj je určen ke skrytému použití, resp. umístění někde za televizorem, nebo na jiném rozumně větratelném místě. V praxi z něj můžete vidět jen externí infra čidlo pro dálkový ovladač, které obdržíte v ceně.

Před časem jsme se na stránkách Televizního webu zmiňovali o dvou set-top boxech (STB), které jsou postaveny na stejném základu, ale každý míří někam jinam, resp. na jinou klientelu. Zatímco rozměrnější Emos EM-190 představuje standardní set-top box tak, jak si ho asi představujeme, recenzovaný Emos EM190-S je výrazně menší a určen ke zmiňovanému skrytému použití. A podle toho je také vybaven i když mu kupodivu nechybí ani konektor SCART pro napojení na starší televizory.

Oba přístroje jsou postaveny na čipové sadě Ali MC3822p a prošly zkouškami u CRA s firmwarem „HEVC_V1.1 (20.8.2019)“, takže mohou využívat značky „DVB-T2 ověřeno. K dispozici je u nich i stejný dálkový ovladač schopný rovněž řídit základní funkce televizoru, konkrétně regulaci hlasitosti, zapnutí a vypnutí a přepínání vstupů a výstupů. Emos EM-190 je pak navíc vybaven digitálním audio výstupem a liší se i dalšími věcmi, takže si ho nechme na samostatnou recenzi.

Výborné provedení, pohodová instalace

Na pohled malinkatá a elegantní plastová krabička s odvětráváním na všech stranách s výjimkou zadní a přední upoutá už svým řešením. Na čelní straně je totiž USB a microUSB určené ovšem jen pro napojení externího infračerveného čidla, „očíčka“ na které pak uvidí dálkový ovladač. Na zadní straně jsou anténní vstup, konektory HDMI a SCART a také připojení externího napájení. Tlačítko úplného vypnutí, jak je v tomto případě zvykem, chybí. Přijímač je bez ethernetového rozhraní, které je ale v drtivé většině u těchto přístrojů stejně k ničemu a je také bez digitálního audio výstupu o němž platí skoro totéž (v této cenové relaci rozhodně).

Plast působí kvalitně, zpracování a provedení také. Na spodní straně jsou docela vysoké gumy, které sice nejspíše časem odpadnou, ale zatím nepoškrábnou nábytek a celek jako takový budí velmi dobrý dojem umocněný zanedbatelnou cenou 599 Kč.

Po napojení na televizor (Full HD plazma Panasonic TX-P42VT20) se objevila jen jedna instalační obrazovka. Na ní nastavíte rozlišení i napájení antény, čeština a Česko už byly vybrané, a to je v podstatě ukázkové!

Po spuštění ladění pozemních tunerů vidíte dva seznamy, televizní a rozhlasový, u toho druhého také trochu té opomenuté lokalizace.

Naladěné kanály se ukládají od čísla jedna, set-top box na závěr nezvykle ukáže ten poslední. Třídění stanic je jednoduché a provedete ho v menu nastavení buď prostým přesunutím stanice na novou pozici nebo jejím zařazením mezi oblíbené (FAV).

Set-top box můžete zachytit na zeď či nějakou skříňku (nezapomeňte na větrání – větrá se pasivně) dvěma šroubky a na zadní straně je pro ně určené vybrání. Pokud si pořídíte oboustrannou samolepku či lépe suchý zip, dal by se přístroj také – za hladkou horní stranu – připevnit na zadní stranu televizoru. K „infra očíčku“ už pak oboustrannou samolepku 3M dostanete, takže jeho upevnění by neměl být problém.

Detail ústřední části dálkového ovladače s nezvyklým popisem barevných tlačítek. Rozhodně to ale není nic proti ničemu, spíše naopak.

Výtečné ovládání, výtečný dálkový ovladač

Dálkový ovladač je tak akorát a řešen je docela unikátně. Pokud na chvíli zapomeneme na to, že je univerzálnější, nikoli univerzální (to skutečně ne…), vidíme možnost přepínat stanice postupnou volbou a ovládat hlasitost hned na dva způsoby. Jednak speciálními tlačítky, jednak šipkovými tlačítky s OK uprostřed. A protože OK vyvolává seznam kanálů, máme tu ideální záležitost skoro pro každého. Pro ty, kteří jsou zvyklí používat oblíbené položky, je tu tlačítko FAV hned pod šipkou dolů, méně výhodný je ovladač pro ty, kteří jsou zvyklí jít přes číselnou klávesnici. Ta je totiž na „dálce“ zcela dole.

Vynikající je umístění tlačítka EPG, které je u nás hodně používané, a také tlačítka Info, které ukáže údaje o aktuálním kanálu a vysílaném pořadu a pokud ho budete mačkat opakovaně, uvidíte například i stav signálu. Aby toho nebylo málo, v menu nastavení se dá kolovat a pokud na položce, například úpravě videovýstupu, zmáčknete OK, objeví se dostupné volby, a to také není zvykem.

Ovládání je tak u mě prakticky za jedna i když je samozřejmě na zváženou, zda by multimediální tlačítka nebyla lepší dole a číselná klávesnice nahoře a zda by některé položky v menu neměly být na trochu jiném místě. Ale to je o stylu užívání a dalších věcech. Mimochodem příjemné je i to, že když ovladač držíte v pravé ruce a OK vyvoláte seznam kanálů, můžete z něj vyskočit stlačením Menu, které je v tomto okamžiku více po ruce než Exit. Naopak pokud jste zvyklí ho držet v levé ruce, sáhnete po Exit. Drobnost ale při každodenním ovládání určitě potěší, protože na to nemusíte myslet.

V nastavení také můžete využít volby uzamčení menu (je pod položkou Rodičovská kontrola) a máte také možnost vypnout displej na čelní straně přístroje na kterém se v pohotovostním režimu zobrazuje čas. Volba je nezvykle umístěna pod TV systém a nastavením panelu. Co se bohužel regulovat nedá, je jas LE diody u infra čidla, která se tak někomu může zdát příliš jasná.

Pokud se ptáte na možnost ovládání základních funkcí televizoru, naprogramování dálkového ovladače Emosu je popsáno v příručce a až na drobnosti sedí. S mým Panasonic VT20 fungovalo, včetně toho, že tlačítko pro zapnutí je třeba u tohoto televizoru podržet déle. Pro základní operace jsem si tedy vystačil s jedním ovladačem.

Programová nabídka by se mohla ukazovat na větší ploše a při naprogramování nahrávání by měla u pořadu zobrazit ikonu, což nedělá.

Dobré i když „malé“ EPG, výborné nahrávání

Programová nabídka je solidní, s obrazem a zvukem a pro pět stanic, takže jak asi tušíte, její okénko nezabírá celou obrazovku. Při pohybu po EPG se zároveň – pokud přejedete na jiný kanál – mění stanice i v tuneru. Jestliže na kanálu na jiném multiplexu pořady chybí, stáhnou se jakmile na něj najedete.

Informace k vybranému pořadu jsou pouze základní, ale včetně přesného času, pokud chcete rozšířený popisek, stačí zmáčknout OK.

Nahrávat můžete buď přímo tlačítkem, nebo si nahrávání naprogramovat v EPG, kde jde také upravit počáteční čas záznamu a jeho délka. Bohužel se zde ale neukazovala ikona, že pořad bude nahrán. To zjistíte až v časovačích (je jich osm), do kterých však přístup z EPG není, což je škoda.

Během nahrávání můžete sledovat pořad na jiném kanálu z téhož multiplexu (možné stanice se objeví na OK), nedá se vstoupit do EPG, ale dá se vstoupit do menu nastavení i když zde některé funkce nejsou k dispozici, což je pochopitelné. Pokud chcete využít TimeShift, musíte ho nejprve povolit v menu nastavení.

Pro nahrávání může mít USB médium, podle výrobce, až 1 TB, já zkoušel s vynikající celokovovou flash pamětí Kingston, 16 GB.

Záznamy se ukládají do adresáře ALIDVRS2 a dalších podadresářů například v podobě „[TS]2019-11-07.09.25.36-CT 1 HD T2-86“. Uvnitř jsou pak obvyklé pomocné soubory a v PC volně přehratelná nahrávka „000.ts“. Škoda, že si set-top box nevezme údaje o pořadu z EPG. Nahrávání by pak na tomto jednotunerovém stroji skutečně nemělo chybu.

Ve správci souborů se dá kolovat a nabídne i přechod od jednoho typu multimédií k druhému. Ne vždy to bylo v poslední době zvykem.

Výborný správce souborů, vysoká kompatibilita u videa

V menu nastavení v multimédiích najdete i volbu pro bezpečné odpojení USB paměti, můžete zde také zjistit informace o médiu, otestovat jeho rychlost a vhodnost pro nahrávání tu však není. Do přehrávání multimédií ale můžete vstoupit i přes červené tlačítko, které je označeno jako USB.

Ve správci souborů se dalo kolovat, vybraná položka se po chvíli vždy ukázala v náhledu a bylo to spolehlivé. U fotografii se přehrálo JPG a BMP, u muziky pouze MP3 a ostrouhal například i prostý WAV.

Ve videu byla kompatibilita nejvyšší a vedle testovacích souborů s H.265/HEVC (Full HD, i HD Ready) umístěných například v MKV (zvládnuty byly výborně i externí titulky) se přehrál i DivX 5, XviD či například čistý MPEG-4. Emos si poradil i s nahrávkou z britské BBC s tokem něco přes 8 Mb/s (TS. H.264) a špičkovým Full HD videm s tokem nad 20 Mb/s. Naopak se nepřehrálo video umístěné do AVI, které ve VLC Playeru hlásilo „MS MPEG-4 Video (mp43)“.

I když titulků nemůžete nic nastavit, použitý font byl rozumný a co jsem zkoušel pracovala i čeština. Použitý systém ve správci souborů jsem viděl několikrát už dříve, ale tady pracoval bezchybně (až na absenci rotování dlouhých jmen) a přímo v něm šel také měnit druh přehrávaných multimédií ke kterým si připočítejte ještě nahrávky.

Osvětlení čelního displeje set-top boxu upravíte v nastavení video výstupu. I zde je vidět drobný prohřešek proti lokalizaci a i překlad položky je trochu nešikovný.

Na trh vstupuje těžká konkurence

Emos EM-190-S se rozhodně povedl a námitek je jen minimum, jak ostatně vidíte v našem hodnocení :). Set-top box si na nic nehraje, netváří se jako internetový borec a co dělá, dělá dobře. I obraz je přes extrémně nízkou cenu slušný a i když se pochopitelně nemůže s některou výrazně dražší konkurencí měřit, je lepší než byste čekali, resp. lepší než nabízí většina levných televizorů. Po napojení na špičkovou plazmu jsem pozoroval zejména tendenci ztmavovat tmavší místa ve scéně a podávat je se sníženou detailností. Ale to je jen maličkost. Je zajímavé, že za necelých šest set dostanete obraz, o kterém se vám u televizorů třeba za pět, šest tisíc může někdy jen zdát.

Za mě tedy výtečná práce a jde o jeden z nejpovedenějších set-top boxů do tisíce korun, jaký si můžete pořídit. Těžkou konkurencí bude nejen podobně koncipovaným přístrojům, ale i těm tradičně provedeným.

Hodnocení

 • PRO: cena, cena/výkon, výtečné ovládání, výtečný dálkový ovladač s tlačítkem EPG hned po ruce, snadné a svižné vyvolávání naladěných kanálů, možnost vypnout displej STB, výborné nahrávání
 • PROTI: na nic jsem nepřišel

Vstup do Diskuse

30 komentářů: “Set-top box Emos EM-190-S pro příjem DVB-T2: výtečná práce za hubičku”

 1. CCblue napsal:

  „PROTI: na nic jsem nepřišel“
  Je stejně zajímavý, že když se mě dostane do ruky nějaký přístroj, který v recenzi nemá chybu, tak já jich najdu desítky. Což píšu obecně, tenhle stb nemám.
  Ale minimálně vidím to špatně řešené EPG, které je zbytečně na malém prostoru se zbytečně velkým fontem, takže se z toho nedá moc vyčíst.
  No, po lepším pohledu vidím, že je to naprosto stejné, jako u Tesla Duplex, který znám. Posuv dál v EPG je hodně pomalý, divně to skáč po pořadech. A co použít tlačítka rychlého posuvu? Ne, musíte zmáčknout červené tlačítko a pak se mužete pomocí šipek přesunout na rychlejší posuv. Naprosto nepoužitelné.
  Takže najít něco na nahrání, to je jednodušší najít si tv program na internetu a napsat do do časovače ručně.
  A taky to v nahrávání dává jako první možnost Kanál a ne Nahrávání? Krásná věc, kdy se pořad nenahraje, ale jen se to přepne, protože to přehlédnete.
  Proč na nahrávání z EPG nefunguje tlačítko Record?
  Jednoduchá otázka: To opravdu nejde nastavit tlačítka ovladače na funkce v EPG? Nebo to tenhle přístroj, oproti Tesla Duplex, umí?

  • Bohumil Herwig napsal:

   Hezká analýza. Já jsem na tom podobně… 🙂
   Nicméně „šťourat“ mohu u přístroje za 600 Kč pochopitelně jen do určité míry a nároky na něj kladené nutně musejí být zcela jiné, než kdyby stál tři, pět, deset tisíc.
   Tady kupříkladu najdete někdy až nesmyslně umístěné položky, na druhou stranu je si třeba uvědomit, že ne vždy jde všechno ve výrobě změnit a ovlivnit, protože řada věcí je už prostě dána.

 2. vlah napsal:

  Přístroj vypadá vzhledem k ceně zajímavě včetně ovladače, velká škoda jen ,, smrsklého,, a jednoduchého EPG. Jsou alespoň po stisknutí tlačítka info k vidění nějaké podrobnější popisky, třeba u filmu např. obsah, účinkující a podobně?

 3. zajo3 napsal:

  Tento prijímač sa podobá na sat prijímač Openbox S3 Mini HD, ktorý je už pár rokov na trhu a tiež je určený na skrytie za panel televízora.

 4. dexter napsal:

  Koukal jsem do navodu, ktery je k dispozici na webu EMOS, ale nenasel jsem zadne informace o „Univerzalnim“ dalkovem ovladaci.

  Prosim vas, jak to funguje? Da se nejak predem zjistit nebo alespon zkusit odhadnout, jestli bude fungovat i s moji 15 let starou televizi Samsung?

 5. IvoP napsal:

  To, že se záznamy ukládají v této podobě mi přijde naprosto nesmyslné. Jestliže se do adresáře podívám za 14 dní od nahrání nejsem již schopen určit, jaký pořad to byl, pokud to není cyklický pořad který jsem schopen určit podle času nahrání. Zatím jediný set-top box, který přidává jméno pořadu, který se mi podařilo objevit, je Tesla mini. I když ne vždy. Je ještě nějaký který to umí?

 6. delta napsal:

  Hledám STB, který umí současně nahrávat vysílaný pořad a přehrávat z archivu připojeného HDD! Poraďte prosím. Mám obavu, že to neumí ani dvoutunerové STB. Případně doporučte TV s DVB-T2, u které tuto funkci používáte a máte vyzkoušeno. Moje starší Sony Bravia KDL-55HX755 a Sony KDL-40HX755 to umí, ale nové modely i ostatních značek prý už ne? Děkuji

 7. Bohumil Herwig napsal:

  Tak to jsem nikdy nezkousel. Po pravde – ani me to nenapadlo.Dnesni svet je, proti tomu drivejsmu nejen v tomto, jednodussi

  • honza.g napsal:

   To je az zly eufemismus, lepsi vyjadreni by bylo „Dnesni svet je, proti tomu drivejsmu nejen v tomto, primitivnejsi“ . Pro mne je pristroj, ktery nemuze nahravat aktualni vysilani, kdyz se chci divat na starsi nahravku, pouzitelny asi jako jedna bota – musel bych si poridit 2. Pokud Vas to nenapadlo, je videt, ze nahravani pouzivate pouze zcela vyjimecne (nebo nahravate, ale divate se na to minimalne). Obrovske mnozstvi poradu, ktere mne zajimaji. bezi alespon castecne v dobe, kdy mam cas se na neco divat. Svoboda divat se na co zrovna v dane chvili mam chut a to od zacatku, je zasadni – vsechny pristroje, co mam to umi, ackoli ten posledni (LG MS450) mne otravuje tim, ze zacatek nahravani prerusi prave probihajici prehravani a nuti ke konfirmaci, ze se ma nahravat (ale pak se da vratit k prehravani a to od mista preruseni).
   Nicmene obavy pana „delta“ sdilim. Pravdepodobne to vyresim tak, ze se naprogramovane porady se budou takrka kontinualne nahravat pres USB, ale prehravat se to bude jinde (ergo mne ceka kontinualni prekopirovavani z prenosneho HDD na uloziste, odkud se bude prehravat.

   • delta napsal:

    Jste první člověk v ČR, který inteligentně popsal, co divák potřebuje. Také nemám čas sedět u TV, když zrovna dávají pořad, který mě zajímá. Programuji na týden dopředu a vždy se dívám ze záznamu. Asi si nechám staré Sonky, které to umí s tím, že pro nahrávání využiji satelitní tuner, kde se nic měnit nebude. Zdravím a přeji vše nejlepší!

    • honza.g napsal:

     Dělám to jako Vy, vezmu si TV program většinou z Týdeníku rozhlas a zaškrtám si svoje oblíbené, a když je víc času, tak projedu csfd.cz/TELEVIZE a vyberu si ještě mezi filmy.. A pak programuji na 7 – 12 dní dopředu. Ještě tak kdyby fungovalo PDC jako kdysi VPS. ČT prý PDC stále vysílá, ale rekordér, který by to uměl využít jsem nenašel. Nikde se nedodržují začátky dané vytištěným programem nebo plánem, co sami přenášejí. Samostatnou kapitolou jsou masívní posuny na ČT, když někdo umře. To pak jakože z piety zařadí mimořádně něco, co má vztah k neboštíkovi. Ve mně to skoro probouzí nevrlost, že umřel zrovna, když jsem se těšil na nahrání naprogramovaného.

   • Bohumil Herwig napsal:

    Je mi to jasne. I kdyz to napriklad Technisat nedela idealne (take jeden adresar), alespon dokaze nahravku pojmenovat. Uz jsem si udelal poznamku m mustru na recenzi a budu se po tom vice divat.

    • IvoP napsal:

     Souhlasím s „honza.g“ ohledně nahrávání. Běžně nahrávám 10 pořadů denně, abych si je mohl pustit až budu mít čas. Většinu po zhlédnutí mažu, něco zůstává. Pokud nemohu do nahrávek při nahrávání tak to skutečně postrádá smysl. Potřebuji přehledně vidět, co jsem nahrál (ne to luštit podle časového kódu), čili uveden název pořadu (našel jsem zatím dva set-top boxy co to umí, TESLA mini a EVOLVEO OMEGA T2), ale do nahrávek mě pustí jen TESLA. Se slzou v oku teď budu vyřazovat PANASONIC, který mě pustil i do přehrávání probíhající nahrávky. Zdá se, že se dnes již moc nehledí na to, aby to bylo hlavně pro uživatele.

     • honza.g napsal:

      Jsem rád, že nejsem až takový exot, když se na TV vysílání nedívám skoro nikdy online, ale jen ze záznamu. A drtí mne lidi, co tvrdí, že televize je hrozná, že tam nic nedávají, jen samé … (a vyjmenují něco, co nesnášejí).

 8. Warpik napsal:

  Nevím kde mám problém, podle návodu se mi nedaří naprogramovat funkce z originálního ovladače. Po zmačknutí SET se trvale rozsvítí LED, po zmačknutí tlačítka se rozbliká – tak by to mělo být. Po namíření signálu z DO stále bliká, ne jak má 2x a poté zhasne. Vůbec se nenaprogramuje. Je vada v ovladači, nebo v návodu ?

 9. Petr Kosik napsal:

  Pokud mohu doporučit, označení nahrávaného pořadu – název, datum, čas a program má dokonale vyřešen Technisat u všech jeho modelů s nahráváním. A nejen to, během nahrávání můžete kdykoliv sledovat už dříve nahrané pořady. Takže kombinací časování nahrávání dopředu a reálného sledování pořadů je víc. Přístroje mají sice jenom jeden tuner (kromě Technisat Digit ISIO STC 4K, ten má dva), ale výše uvedené je vždy funkční a bezproblémové. Více než 30 časovačů, možnost automatického nastavení předstihu a doběhu nahrávky, střihové funkce v přijímači, možnost zpracování v PC. A cenově? Dnes už šly i verze Digipal T2 DVR na rozumnější ceny kolem 2 tis. U Technisatu nemusíte přemýšlet co které tlačítko má, nebo nemá dělat, jaká je obrazovka EPG, vše je od výrobce nadčasově vyřešeno a logicky funguje.
  Německá preciznost těchto německých Mercedesů mezi set-top boxy je vidět i slyšet. U nás v rodině jsou jen Technisaty a jeden obsluhuje i babička 93 let.
  Základní rozdíly mezi přístroji Technisat:
  https://www.omko.cz/technisat-digipal-modely-2017/
  Také recenze:
  https://www.parabola.cz/clanky/6186/digipal-t2-dvr-a-t2-hd-vyborne-set-top-boxy-firmy-technisat/

  https://www.parabola.cz/clanky/6189/digipal-isio-hd-a-dab-plus-set-top-boxy-firmy-technisat-s-hbbtv/

 10. Bohdan napsal:

  Dobrý den,
  koupil jsem dnes EMOS EM 190 a když chci pustit video soubor s příponou .mkv, který má 2 zvukové stopy – anglickou a českou a české a anglické titulky, hraje pouze český zvuk a na anglický zvuk nejde přepnout ani nelze zobrazit žádné titulky.
  Když na ovladači zmáčknu tlačítko AUDIO či TITULKY – napíše vždy – že nejsou žádné externí titulky.
  Nevíte, prosím, jak docílím toho, aby šel měnit zvuk a titulky?
  Děkuji.

 11. Bohumil Herwig napsal:

  Děláte to správně. Ted zrovna tento set-top box zkouším a tohle mi také nejde. Anglické titulky jsou nejspíše vnitřní a u nich poslední dobou bývají problémy napříč STB a TV. Zejména když jsou k tomu ještě externí. Chceme toho asi po SETB pro DVB-T/T2 moc. Na tohl e dříve byly specializované multimediální přehrávače za dobré ceny. Kdeže ta doba je

 12. jirka_k napsal:

  Dobrý den.
  Jsem laik a potřebuji poradit. TV připojím k STB přes HDMI, ale mám starší videopřehrávač, který užívám jen pro přehrávání DVD a který má pouze scart. Propojím-li STB přes scart konektor s přehrávačem, jak to bude fungovat?
  Děkuji za odpověď.

Napsat komentář