Seniorům zmizel ze satelitu Šlágr TV, jeho příjem je u Skylinku zpoplatněn. Přes anténu je stále zadarmo

8 komentářů 14.4.2020 / Jan Potůček

UVNITŘ MAPY POKRYTÍ – Oblíbená lidovková televize změnila distribuční strategii, největší tuzemská satelitní služba ji zakódovala a zpoplatnila. Stejný krok plánuje Šlágr TV také u internetového vysílání.

Desítky seniorů denně volají servisním technikům, kteří jim před časem instalovali satelitní službu Skylink. Z obrazovky jim totiž zmizela oblíbená Šlágr TV, televize zaměřená na české a slovenské lidové písně a podobné žánry. Její provozovatel, společnost Česká Muzika, se se Skylinkem dohodl na nové distribuční strategii, která spočívá v zakódování Šlágr TV a jejím zařazení do placených kanálů. „Dohoda se Skylinkem, jako dominantním satelitním operátorem, je začátek nové distribuční strategie. Ta má za cíl jednak ustálit Šlágr v nabídkách všech operátorů a nabídnout vysílání těchto stanic ve vysoké obrazové kvalitě HD. Ta by měla být všem operátorům dostupná zhruba od poloviny roku,“ uvedla stanice v oficiální tiskové zprávě.

Pokrytí multiplexu 3, v němž lze zdarma naladit vysílání Šlágr TV ve standardu DVB-T (Zdroj: CRA)

Pokrytí Regionální sítě 8, v níž lze zdarma naladit vysílání Šlágr 2 ve standardu DVB-T (Zdroj: CRA)

Pokrytí Přechodové sítě 12, v níž lze zdarma naladit vysílání Šlágr TV a Šlágr 2 ve standardu DVB-T2 (Zdroj: CRA)

Pokrytí multiplexu 23, v němž lze zdarma naladit vysílání Šlágr TV a Šlágr 2 ve standardu DVB-T2 (Zdroj: CRA)

Šlágr TV už za Servisní poplatek neuvidíte

Starší diváci se ale o změně dopředu většinou nedozvěděli, a tak je absence oblíbených programů nemile překvapila. „Volají mi senioři, kteří stále mají distribuci programů přes satelitní Skylink (119 Kč měsíčně za to samé, co je v DVB-T2 zadarmo), proč jim už několik dní nehraje Šlágr TV,“ postěžoval si ve facebookové skupině „Česko přechází na DVB-T2“ prodejce televizní techniky David Rácz z Mrákova na Domažlicku. „Desetitisíce televizních diváků sledují nepochopitelně tuzemské programy přes satelitní Skylink s balíčkem Standard, kde platí za sledování týchž programů, které mají v DVB-T a DVB-T2 zadarmo. Drtivá většina těchto diváků jsou senioři, kteří nepoznají rozdíl mezi SD a HD (často vídám propojené SAT receivery Scart kabelem),“ dodává.

Skylink nově nabízí Šlágr TV už pouze zakódovaně, takže k jeho příjmu je nutná karta a divák musí platit minimálně Servisní poplatek (dosud Šlágr TV vysílal na pozici Skylinku volně, k jeho příjmu tedy nebyla nutná dekódovací karta). Ve standardním rozlišení ale tato televize zůstává nadále dostupná volně zdarma v pozemním vysílání, a to jak ve standardu DVB-T, tak v novém DVB-T2. Česká Muzika zároveň se zakódováním svých programů u Skylinku slibuje vznik nových televizních stanic zaměřených na užší žánrové skupiny. Ty však budou opět zpoplatněné a dostupné pouze v tematických balíčcích poskytovatelů satelitní, kabelové a IP televize. „Stanice Šlágru jsou ze 70 % tvořeny naším vlastním unikátním obsahem, který každodenně pracně vyrábíme. Nyní máme za cíl efektivně doručit náš obsah i s přidanými hodnotami pro diváka. Šlágr je pro své diváky ikona a velká spousta z nich to uvítá všemi deseti. O tom jsem přesvědčen,“ věří zakladatel, jednatel a jeden z moderátorů Šlágr TV Karel Peterka.

První český e-shop v hybridním vysílání HbbTV spustí televize Šlágr. Nabídne v něm CD a DVD

Zmizí i bezplatné klipy a vysílání na internetu

Šlágr v minulosti zkoušel volně šířit několik úzce tematicky zaměřených programů, např. Country no. 1 nebo TV Písnička, ale později jejich vysílání ukončil nebo zakódoval. Nakonec se jeho programová nabídka ustálila na dvou televizních stanicích: Šlágr TV a Šlágr 2. Obě je možné naladit prostřednictvím DVB-T2 v celoplošné Přechodové síti 12 nebo v multiplexu 23, který je aktuálně dostupný v Praze, Středočeském a Jihočeském kraji. Prostřednictvím DVB-T vysílá stanice Šlágr TV v celoplošném multiplexu 3 a Šlágr 2 v Regionální síti 8, která pokrývá signálem všechna krajská města a jejich okolí (dostupná je zhruba pro 60 procent populace). Pozemní vysílání přináší Šlágru největší sledovanost a umožňuje mu prodávat reklamní časy jako velké televize typu Nova nebo Prima.

Oba programy je možné živě sledovat také na internetu, a to přímo na webu provozovatele www.slagrtv.cz nebo formou hudebních klipů na YouTube dalších platformách. Tomu by však měl být brzy konec. „Změna strategie se též dotkne i distribuce v onlinovém prostředí. Většina tvorby vysílaná na stanicích Šlágr Group je veřejně zpřístupněna do streamovacích platforem jako jsou YouTube, Spotify, Apple Music, Google Play nebo Deezer. Na digitálních platformách má již nyní více jak milion přehrání a streamů měsíčně a nejsilnějšími online diváckými skupinami jsou lidé ve věku 35 až 44 let (19,4%) a 45 až 54 let (17,5%),“ uvedli zástupci společnosti Česká Muzika bez bližšího upřesnění, jakým způsobem bude sledování Šlágr TV a Šlágr 2 na internetu zpoplatněno.

Vstup do Diskuse

8 komentářů: “Seniorům zmizel ze satelitu Šlágr TV, jeho příjem je u Skylinku zpoplatněn. Přes anténu je stále zadarmo”

 1. hori97 napsal:

  „Skylink nově nabízí Šlágr TV už pouze v HD kvalitě a za extra poplatek, stanice tedy není součástí základní programové nabídky.“

  Není to pravda. Šlágr je na Skylinku zařazen do základní nabídky, tedy začne hrát po zaplacení servisního poplatku. Stejně tak není šířen v HD. Jeho kvalita je naopak o řád horší než v DVB-T2 sítích. V terestrice je obraz daleko ostřejší a zvuk není zdaleka tak komprimovaný.

 2. dirigento napsal:

  Pro autora článku, Šlágr + Šlágr2 je na platformě SkyLink v této chvíli běžně dostupný v rámci SP!! Žádný „jedinečný balíček Šlágr“ u SkyLinku k dnešnímu(!!) dni neexistuje. Jediný problém je v tom, že je použit CAID 0624 což je čisté IRD a nikoliv 0D96 pro karty ICE v režimu CRW, takže u některých přijímačů s UNI čtečkama, které nelze přepnout na 0624 je problém s dékodováním. To samé platí pro původní CRW CAMy!!

 3. Motylekpetr napsal:

  Trapárna. Podívejte na 13E kde je asi deset italských hudebních kanálů v HD a zadarmo!! Tedy FTA. A takový brak jako Šlágr kde to vypadá, že mají studio někde v garáži, tak bude za love. Peterka ať se stydí.

 4. hori97 napsal:

  Domluvu se Skylinkem chápu, jestliže byl roky problém Šlágr ufinancovat z prodejů CD a reklamy a program si za tu dobu vybudoval popularitu byla by hloupost toho nevyužít. Pokud zůstanou zdarma v DVB-T2 bude to ideální. V každém případě, když v poslední době některý program přesunul svoji distribuci pod Skylink šla technická kvalita jasně dolů.

 5. lance napsal:

  „Skylink nově nabízí Šlágr TV už pouze v HD kvalitě a za extra poplatek, stanice tedy není součástí základní programové nabídky.“
  Nejsem zastáncem Skylinku, ale těmito lživými bláboly u mě p. Putůček skončil jako novinář. To je fakt možný veřejně plácat nesmysly bez ověření naprosto jednoduše ověřitelných fakt? Nebo je to snad úmysl? To snad ne! Každopádně, tohle je na veřejnou omluvu.

 6. lance napsal:

  Bohužel, ani první pokus autora o opravu článku (bez omluvy) se nezdařil, uprostřed se stále skví sdělení tučným písmem: „Šlágr TV už za Servisní poplatek neuvidíte“ – což samozřejmě není pravda :-((

 7. Jan napsal:

  Pan Peterka je asi pěkná Hyena, takhle důchodcům sebrat oblíbený kanál za úkorem svého obohacení.. Styď se h….e !!!! Já to stejně nesleduji, ale bydlím s babičkou, kterou to docela zasáhlo a byla na to zvyklá.
  Ne každý je bohatý jako pan Peterka a ne každý si to může dovolit. Takže Vám pane pěkně děkuji za zkažený den. Zas další takovej zmrd co odkupuje media, aby se obyčejný lid mohl dívat na televizi jen s poplatkem.. To si rovnou podej ruku s Kellnerem..
  Jako toto je docela přes čáru už takovej program zpoplatnovat. Nechápu fakt nechápu, vzdyt je tam tolik reklam, to si na sebe vydelava samo a on i to málo těm důchodcům musí vzít..

 8. Jan napsal:

  Pan Peterka, jestli není hyena, tak to těm důchodcům pustí.. Nebo už chce být jak Kellner? že se normální lidi nemůžou dívat ani na naši ligu bez zaplacení? Nechápu, myslím že peněz má dost a ještě víc vykořistovat? Já tohle prostě nechápu.. Já to stejně nesleduji, ale babičku to zasáhlo.. tak doted to mohlo fungovat, a pak to koupí Peterka a hned to zakoduje.. ach jo kam to spějem. To nemůže těm starým lidem na staré kolena co celej život makaly nechat dopřát jeden blbej program bez placení?

Napsat komentář