České Radiokomunikace (CRA) dnes začaly testovat digitální televizní a rozhlasové vysílání v novém vysílacím standardu 5G Broadcast.

Vysílání v 5G umožní příjem televizního vysílání prostřednictvím chytrých telefonů a tabletů, aniž by byl omezen počet současně sledujících uživatelů, a aniž by docházelo ke ztrátě kvality obrazu. 5G Broadcast zajistí vysoce inovativní služby na neomezeném počtu mobilních telefonů a tabletů, a to dokonce bez nutnosti připojit se k internetu. Informace o testu 5G Broadcast včetně technických parametrů a možnosti příjmu tohoto experimentálního vysílání dnes zveřejnily CRA na tiskové konferenci v Praze na žižkovském vysílači.

Experimentální vysílání probíhá z vysílače Praha – město (Žižkov) na kanálu 55 výkonem 32 kW s vertikální polarizací a obsahuje programy ČT 24 HD, ČT Sport HD, CNN Prima News HD, ČRo 1 – Radiožurnál. Diváci jej zatím bohužel nemohou naladit, protože na trhu není žádný komerční přijímač schopný vysílání 5G Broadcast naladit. Přímo na tiskové konferenci CRA ukázaly vysílání 5G Broadcast na notebooku, k němuž byl připojen přes USB speciální převodník s možností příjmu vysílání ve standardu 5G Broadcast v pásmu 700 MHz.

„Díváme se dopředu a připravujeme se na budoucnost,“ uvedl generální ředitel CRA Vít Vážan. „Vysílání v 5G umožňuje příjem lineárního televizního vysílání prostřednictvím chytrých telefonů a tabletů, aniž by byl omezen počet současně sledujících uživatelů a aniž by docházelo ke ztrátě kvality obrazu. Mobilní sítě jsou navrženy s ohledem na individuální komunikaci, kdy jsou data odesílána ze serverů individuálním uživatelům. Ale sledování televize tímto způsobem může způsobit a způsobuje nadměrné vytížení sítě, nutnost načítání obsahu a ztrátu kvality obrazu,“ doplňuje Vít Vážan.

Sítě 5G Broadcast pro živé sportovní přenosy jsou již realitou

Signál z 5G vysílače pokrývá oblast Prahy a Středních Čech, nicméně vysílání 5G nebudou zatím diváci moci naladit, protože na trhu existuje jen omezené množství experimentálních přijímačů. Půjde tak o testovací provoz k ověření optimálních technických parametrů před spuštěním komerční služby. „Nicméně již existuje první referenční mobilní telefon s možností příjmu 5G Broadcast, který byl představen na Mobile World Congressu v Barceloně letos v únoru,“ uvedl na tiskové konferenci Marcel Procházka, ředitel sekce regulace CRA.

 

Prezentace CRA o testu 5G B… by Jan Potůček

Fotogalerie: Václav Udatný

Štítky