Certifikované set-top-boxy pro české DVB-T2/HEVC

UVNITŘ PARAMETRY A CENY – Přichystali jsme pro vás přehled zařízení, která prošla ověřením funkce u Českých Radiokomunikací (CRA). Jejich počet lehce překročil dvacet.

Od konce ledna se sice mnoho nezměnilo, ale k nějakému vývoji přece jen došlo. Stále se však bavíme o zařízeních, která se v drtivé většině případů řadí mezi ty levná a velmi levná, bez podpory HbbTV (tu má jediné) a také prakticky vždy určená pouze pro pozemní příjem.

Standardní výbavou certifikovaného set-top-boxu je tak tuner DVB-T (stávající vysílání) a DVB-T2/HEVC (budoucí vysílání po roku 2020/21), jedno rozhraní HDMI a obrazový výstup, který poskytuje maximálních 1080p, tedy Full HD.

Zástupce tzv. kombinovaných set-top boxů pro pozemní a satelitní příjem je mezi přístroji s logem „DVB-T2 ověřeno“ zatím jediný a všechny set-top-boxy jsou určeny pro volný příjem pozemních televizních kanálů.

TESTY SET-TOP-BOXŮ NA TELEVIZNÍM WEBU:

Proč se vlastně certifikuje

Ověřování televizorů a set-top-boxů u CRA má řešit reálnou kompatibilitu s nastupujícím televizním vysíláním v DVB-T2 s kompresí (kodekem) H.265/HEVC. Ověřují se jak hardwarové parametry zařízení, tak jeho kompatibilita s vysíláním. S certifikací počítá i Strategie rozvoje zemského televizního vysílání a ideou je také snaha zjednodušit výběr televizoru a set-top-boxu.

V praxi vše vypadá tak, že se zkoumá shoda vybraných parametrů s doporučenými technickými parametry v národním D-Booku, který vydává Český telekomunikační úřad, tedy jakési knize o digitalizaci českého pozemního televizního vysílání, ověřuje se kompatibilita s příjmem v DVB-T2/HEVC, česká lokalizace, zejména v EPG a teletextu, a případně i kompatibilita s HbbTV verze 1.5 v případě, že je televizní přijímač vybaven internetovou konektivitou.

Jestliže výrobek testy u CRA projde, má právo používat logo „DVB-T2 ověřeno“, které vidíte ve fotogalerii výše.

Co v najdete přehledu

Od našeho posledního přehledu se v seznamu ověřených set-top-boxů, který najdete na webových stránkách www.dvbt2overeno.cz, objevily tři novinky: Strong SRT8211, TeleSystem TS6820 a Thomson THT712. Tu poslední máme na vyzkoušení a recenze je v přípravě.

Strong SRT8211 představuje velice levný přístroj (790 Kč) vybavený ovšem ethernetovým rozhraním a aplikacemi pro předpověď počasí a příjem kanálů RSS. Podobně je na tom Thomson THT712 (799 Kč), který má taktéž možností využít předpověď počasí a čtečku RSS. Podporuje mimo jiné zvuk v Dolby Digital Plus.

Vyspělý TeleSystem TS6820 T2 HEVC Twin (1 550 Kč, fotogalerie výše) byl na český trh uveden už minulý rok, letos ale u CRA prošel certifikací. Na našem trhu díky zdvojenému tunerovému systému představuje světlou výjimku dovolující nahrávat současně až dva pořady a třetí sledovat.

V tabulce níže najdete přehled všech set-top-boxů, které byly co do funkčnosti prověřeny u Českých Radiokomunikací jsme dále aktualizovali ceny a případně i některé parametry. Je v ní také uvedena verze firmwaru se kterou byl ten který přístroj zkoušen a ke které se tudíž vztahuje certifikace.

Zcela nejlevnějším set-top-boxem je Emos EM170 HD (690 Kč), jehož test už na stránkách Televizního webu vyšel.

Jediným zástupcem kombinovaných set-top-boxů určených pro pozemní i satelitní příjem je stále GoSAT GS7075 COMBOi za 3 490 Kč na jehož zápůjčku zatím ještě čekáme. Ten je také nejdražším přístrojem v přehledu. Vivax DVB-T2 180H je pak uveden jen pro forma, protože ho už zřejmě neseženete.

Jak z přehledu vidíte, mezi certifikovanými set-top-boxy stále citelně chybějí zařízení kompatibilní s HbbTV (populární červené tlačítko), kterých ovšem i tak v ceně do nějakých čtyř, pěti tisíc na našem trhu mnoho není.

Thomson THT712 je sice velmi levný, ale nabízí i ethernetové rozhraní pro připojení do domácí sítě a na internet.

Jak číst tabulku

Naprostá většina set-top-boxů používá externí napájení, výjimkou je mimo jiné Sencor SDB 5003T, u něhož najdete interní napájecí zdroj a je vybaven klasickou, pevně připojenou šňůrou.

Jak už bylo řečeno, všechny set-top boxy, až na zmiňovaný GoSAT, disponují pouze tunery DVB-T a DVB-T2/HEVC (podpora H.264 byla uváděna málokdy) s příjmem maximálně ve Full HD, 1080p. Pokud se podařilo zjistit snímkovou frekvenci, najdete ji taktéž v tabulce.

Kliknutím stáhnete tabulku ve vysokém rozlišení (PDF):

Všechny výrobky jsou také bez mechaniky pro přístupovou kartu a tudíž určeny pouze pro volné pozemní vysílání. Mechanika u GoSAT GS7075 COMBOi je podle výrobce určena pouze pro satelitní provoz.

K televizoru všechny výrobky připojíte konektorem HDMI, pokud ho vaše TV nemá, nejspíše sáhnete po konektoru SCART, kterým disponují prakticky všechna zařízení. Větším problémem je tzv. společné ovládání televizoru a set-top boxu přes systém HDMI (CEC), kdy se při zapnutí televizoru, zapne i box a také se dokáže vypnout. HDMI (CEC) podporuje málokterý výrobek z přehledu a jestliže na této funkci trváte, prověřte si to při nákupu. Navíc si zjistěte, zda ho má i váš televizor, protože podpora musí být oboustranná.

Některé set-top boxy mají zabudované ethernetové rozhraní a po připojení na internet nabízejí jednoduché funkce typu čtečka RSS kanálů, mapy, počasí apod. Protože se připojují pouze tímto způsobem a nikoli bezdrátově, musíte mít ethernetový kabel přiveden na místo, kam set-top box umístíte.

Vstup do Diskuse

14 komentářů: “Certifikované set-top-boxy pro české DVB-T2/HEVC”

 1. Draxler napsal:

  Tabulka je sice zajímavá, ale chybí celkem důležitý údaj: citlivost (i jiné).
  Dále by mě zajímalo, jak probíhalo ověřování, je-ji např u EPG napsáno neuvedeno. Pokud je set top box naladěn (a vyzkoušen) pozná se, je-li EPG nebo není. Neuvedeno tedy znamená co? (Je, není, nevyzkoušeno, nebo jen opsáno z údajů výrobce?)

 2. BIDLO napsal:

  Citlivost, to je bohužel známá bolest takových recenzí. Bohužel většinou takové údaje chybí. A přitom je to daleko podstatnější informace nežli vypisování x různých funkcí.

  • Jakub Melín napsal:

   Recenzenti bohužel většinou nemají k dispozici hraniční signály a měřicí techniku, takže bývá údaj o citlivosti většinou buď naprosto náhodný a subjektivní (typu „na pokojovou anténu v rohu místnosti se to méně zasekávalo“) a nebo žádný.

   Ideální by bylo podrobit set-top-boxy testu někde, kde je příjem na hranici, je tam pre-echo nebo různé odrazy a pak by se vidělo, jaký chodí lépe a jaký hůře.

   Z doslechu je co se týče příjmových vlastností slušný Strong 8211, boxy od Strongu byly příjmově dobré už v časech DVB-T začátků, docela rozumně ukazovaly i „sílu a kvalitu“.

   • Nonic napsal:

    Jo Jakube lecos pamatuješ – jeme tj. Strong mašinky byly v DVB-T dobrý ale měly vývojově i softem některé slabší typy… proto někteří lidé v recenzích na ně nadávali…
    Já mohu potvrdit, že třeba STRONG 5203 byl nejcitlivější poctivý Japonský tuner (co jsem porovnával) který chytá i ukládá úplně vše i duplikáty všech sítí na jiných kmitočtech tj. i to co žádný jiný STB z dálek… Škoda, že nemá MPEG-4 natož T2… Jediný co mne tam štvalo je dělení souborů což se pak hůře spojovalo v počítačích… Zkusil pak typ 8114 a už to není tak citlivý a něco v softu ubrali jiný přidali ale umí aspoň H.264. měl i jiný typy od Stonga ale hned po pár hodinách jsem je vrátil kvůli mizernýmu menu a protože neukládaly úplně vše co ve vzduchu je přítomno tj i duplikáty všech MUXů z jiných vysílačů…
    Chtěl zkusit i jiný už nový typy se T2 ale bohužel mi vadí, že net přípojka není s HbbTv tak zkoušel konkurenční výrobce…

   • BIDLO napsal:

    Naprostý souhlas Jakube, to by byl opravdu skutečný test. Ty současné totiž pojednávají spíše o uživatelském komfortu ale nikoli o příjmových vlastnostech boxů.
    O tom Strongu zrovna uvažuji, byť ne pro mě, poněvadž jsem též četl o jeho slušných vlastnostech.

 3. morybundus napsal:

  Já jsem se s tím ještě nesetkal a jsem línej vytahovat starý set-top-boxy, ale vždycky jsem myslel, že signál, který jde přes STB do TV funguje, když je STB alespoň v režimu standby. Ovšem u toho Diway, z toho jsem divej. Když je standby, tak dobrý, ovšem když ten STB zapnu, tak to má tak šílenej útlum, že funguje na TV pouze vysílač, co mám u baráku. Je to normální?

  • Nonic napsal:

   Ač se to nechce věřit, tak bohužel ty smyčkové průchodky v tunerech často působí menší až extrémní ztráty na výstupu do dalšího tuneru třeba televizního… proto se raději doporučuje dát před dva tunery rozbočovač od antény nebo ideálně použít zesilovač který lze regulovat zesílení na jetnotlivé výstupní větve dle potřeb tunerů…

  • ivovi napsal:

   S timto jsem se taky nesetkal. Normalni chovani je ze prochazi signal na smyckovy vystup bez ohledu na to jestli je STB ve standby nebo zapnuty. Tady mozna setrili a misto zesilovace s odbocovacem tam dali diodovy prepinac.

 4. Tyckin napsal:

  U STB mne mimo jiné zajímá jedna zásadní věc a to jsou pořízené nahrávky a jejich pojmenování – je to jen tupě kanál+datum a nebo inteligentně název pořadu dle EPG? Evolveo Omega nahrávky dle EPG pojmenovává (nechápu proč takovou banalitu nezvládají všechny STB už 10 let…), ovšem s horším signálem se nepere zrovna dobře – co dva televizní tunery zpracují bez problémů, on jen náladově dle počasí…

  • Nonic napsal:

   No mám i BEN 130 HD bez T2 který si nechal jen díky tomu, že má 27 pozic pro programování z EPG a zachovává v názvech vše i lze nahrát jak koliv dlouhou neomezenou časově i datově nahrávku…
   ale štve mne, že sice najde ale pak přepisuje shodné MUX-1, 3, 7 a zahraniční na různých frekvencích tj. vybere si jen tu poslední v řadě… ono u T2 už to stejně je a bude jedno kvůli stejnému kmitočtu na velké plochy a že u něj s tou citlivostí též je běžný průměr STBoxů… To Evolveo už se T2 též nevybočuje z řady ale jsou i mnohem slabší citlivostní mašiny… Zase ta Formuler Turbo 4 combo na Linuxovém základě se T2/ S2 + C ve H.265 sice má dost slušnou citlivost ale mraky hračičkovských nastavování na nervy z toho a ve DVB-T též přepisuje MUXy a HbbTv tam rozchodit fakt horor díky tomu jak zapínat a nastavovat různé grafické menu a připojení k netu… Linux ať si pořizují jen programátoři nebo lidi kteří si tučně v prodejně připlatí za to aby jim to nakonfigurovali dle jejich potřeb osobně…

   • Nonic napsal:

    Navíc mne fakt moc štve ta nyní móda TS souborů… dokud to jde, tak na nahrávání zůstávám u přenositelně nezakodovaných SD a MPEG koncovek na který jsou dostupný slušný střižny… což se o nové T2 s HEVC náročné i na silné grafické vybavení říci nedá…

 5. Petr napsal:

  Já bych chtěl ideálně dvoutunerový s HbbTv, nic takového ale asi není kromě těch linuxových za vyšší jednotky Kč, že?

 6. kokun napsal:

  Mně zase chybí v tabulce „plustelková“ Alma iHD – hlavně upřesnění jeho „problémových parametrů“.
  Krátce byl popsaný i tady: http://www.televizniweb.cz/2018/02/set-top-box-alma-ihd-pro-dvb-t2hevc-s-hbbtv-i-na-ceskem-trhu/
  Za „problémové parametry“ považuji dosud korektně (ne)funkční HbbTV a „slot pro kartu“ – který prý je rovněž nefunkční.
  http://www.televizniweb.cz/2018/03/emos-em170-hd-levny-vybaveny-a-certifikovany-set-top-box-pro-dvb-t2/ – komentáře:
  „Sekáč napsal:
  20.3.2018 (17:38)
  ALMA IHD čtečku přístupových karet má-ve formátu „mobilní“ SIMky“ a
  „vedro napsal:
  27.3.2018 (17:53)
  Pro vsechny zajemce o Almu iHD – dle sdeleni dovozce je minictecka nefunkcni! Prijem pouze FTA a Plustelky.“

  • ivovi napsal:

   Minictecka je naninc v kazdem pripade. Pokud bude u nas neco placene, tak pres bezkaretni CI modul.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *