Vysílání v Ultra HD nechystáme, shodují se Česká televize a Prima. Znamenalo by to miliardové náklady

12 komentářů 24.8.2020 / Jan Potůček

Televize by kvůli ultra vysokému rozlišení musely kompletně vyměnit techniku v celém vysílacím řetězci. Přitom teprve nedávno inovovaly na vysílání v HD kvalitě.

Programů v Ultra HD rozlišení se od českých televizí jen tak nedočkáme. Všichni významní hráči na trhu odmítají myšlenku, že by v dohledné době uvažovali o výrobě a vysílání pořadů v této kvalitě. Argumentují vysokými náklady na úpravu celého výrobního a vysílacího řetězce, ale i nároky na kapacitu vysílacích sítí. Jeden Ultra HD televizní kanál zabere stejný prostor, který by stačil třem Full HD stanicím nebo sedmi programům šířeným ve standardním rozlišení obrazu. V českých terestrických sítích vysílá pouze jeden Ultra HD program, a to pouze dočasně jako určité lákadlo pro diváky, aby přešli na příjem vysílání v novém standardu DVB-T2: program NASA UHD šíří multiplex 23, který aktuálně vysílá v Praze, středních, jižních, západních a severních Čechách.

Ani České Radiokomunikace, které program NASA UHD v DVB-T2 šíří, nepočítají s tím, že by tato stanice zůstala v české terestrice delší dobu. Vyplňuje pouze volnou kapacitu v multiplexu 23, takže jakmile by se objevili zájemci o komerční využití této sítě, NASA UHD by byla vyřazena. Stát se to může prakticky kdykoli a bez předchozího varování, upozornily CRA již začátkem června, kdy oznamovaly start prvního Ultra HD programu v českém DVB-T2. Aktuálně využívá NASA UHD v multiplexu 23 kapacitu 12 Mbit/s, což je téměř třetina celkové kapacity sítě. CRA již dříve upozornily, že jednoho pozemního multiplexu DVB-T2 by se více než tři Ultra HD programy nevešly. Česká televize, která společně se slovenskou RTVS a CRA v minulosti Ultra HD vysílání testovala, žádné další aktivity na tomto poli nechystá.

Jak se bude rozšiřovat program NASA UHD v pozemním vysílání DVB-T2 do dalších regionů ČR?

Znamenalo by to kompletní technologický upgrade

„Koncept 4K je neufinancovatelný,“ vysvětluje v rozhovoru pro server Český rozhlas Digitální rádio technický ředitel ČT Michal Kratochvíl. Televize by musela mít k dispozici nejen 4K kamery, ale také postprodukci v tomto rozlišení a poté také odbavovací pracoviště ve 4K. Obsah v tomto rozlišení, který odpovídá čtyřnásobku Full HD kvality, je také velmi náročný na ukládání, zabíral by příliš mnoho prostoru na diskových a produkčních polích. „Všechno to stojí spoustu peněz, a když je na konci sečtete, tak se nejedná jenom o náklady na odbavovací pracoviště nebo jenom na jednu 4K kameru. (…) Chápu, že třeba sport by byl hezký ve 4K, ale jeden přenosový vůz by nic neřešil. Konsekvencí, které jsou na 4K nabalené, je strašně moc a bohužel všechny mají jeden společný jmenovatel – peníze,“ dodal technický ředitel ČT pro server Český rozhlas Digitální rádio.

Kavčí hory již v minulosti odhadly náklady na „přezbrojení“ na 4K na více než jednu miliardu korun. ČT sice v minulosti založila odborné Ultra HD Forum, diskusní plaformu, která měla sloužit k přípravám vysílání ve 4K u nás, ale v současné době ani nemá prostor, kde by mohla nějaký Ultra HD program vysílat. Snahu o získání druhého multiplexu DVB-T2 totiž ČT vzdala již před časem kvůli ztrátě významné části příjmů po zrušení vratek DPH z vybraných koncesionářských poplatků. A na Ultra HD/4K se nijak pozitivně netváří ani komerční televize, které mají problém zařadit do volného pozemního vysílání i „obyčejné“ HD verze svých programů. Když Prima budovala nejmodernější televizní studio v tuzemsku v pražských Strašnicích, o 4K řetězci podle technického ředitele Patrika Slavíka neuvažovala ani na chvíli.

NASA UHD rozšiřuje pokrytí, nově ji v DVB-T2 zdarma naladí diváci v Karlovarském kraji

Pro komerční televize je problémem HD, o Ultra HD nemluvě

„4K je v současných podmínkách naprosto nereálné,“ říká Slavík. Prima vyšší rozlišení využívá pouze na speciálních LED panelech a stěnách ve zpravodajském studiu CNN Prima News, ale jinak je celý výrobní řetězec a výstup vysílání ve Full HD rozlišení. K divákům placených televizních služeb se dostává nativní HD, v terestrických sítích jsou programy Primy stále ve standardním rozlišení obrazu. Ke změně by mělo dojít letos v listopadu, až programy Primy nastálo zakotví v celoplošném multiplexu 22. V této síti pak mají být dostupné ve vyšším rozlišení.

Vyšší a ultra vysoké rozlišení příliš neláká ani další komerční televize, které staví svůj distribuční mix především na volném pozemním vysílání. HD kvalitu nabízí hlavní kanál Barrandova a poté ještě TV Seznam. Ultra HD kvalita je ale pro volně dostupné televize v terestrice neufinancovatelná z klasických zdrojů, tedy především z prodeje reklamních časů. Jiná situace je u placených neterestrických služeb, kde se již 4K programy objevují a nadnárodní stanice plánuji i lokalizované české verze. V tomto případě ale neleží tíže nákladů na distribuci signálu na provozovateli těchto programů, ale poskytovateli služby, který je navýší měsíčních poplatky pro své zákazníky.

Vstup do Diskuse

12 komentářů: “Vysílání v Ultra HD nechystáme, shodují se Česká televize a Prima. Znamenalo by to miliardové náklady”

 1. Motylekpetr napsal:

  Aha, tak to je opravdu logika. Protože to stojí peníze, tak to nebude. Zadarmo to asi nebude nikdy. I v zahraničí kde už mají 4k asi museli investovat peníze, ne? Nebo to měli zadáčo?? Všechno stojí peníze… Ach jo, my se prostě nikam neposuneme. Jsem stále ten chudší východ…

  • Jk_venus napsal:

   jestli máte dost peněz tak se posuňte. Ale malý Český střádal na to nemá. Nebudu si kupovat 4K když mám teď FHD a jsem důchodce. Mě to takto vyhovuje. Akorát by mohlo být HD jako má tv Barandov nebo čt FHD

  • Brock napsal:

   „Aha, tak to je opravdu logika. Protože to stojí peníze, tak to nebude.“
   A co je na tom nelogického? Dokud budou mít komerční vysílatelé pocit, že se jim 4k nevyplatí a nezaplatí, tak do toho prostě nepůjdou. Nejsou charita.
   Až bude mít ČT takové příjmy (ať už z koncesionářských poplatků nebo reklam), že bude schopna 4K vysílání ufinancovat, tak do toho taky půjde. Což by ale určitě znamenalo zvýšení koncesionářských poplatků – a už slyším ty pindy typu – na ten archiv, nesmysly, propagandu … atd co vysílaj potřebujou 4k?
   Ne, tady 4K v TV vysílání hooodně dlouho nebude. Ono je to opravdu o penězích. Nekonečný rozpočet má jenom Babiš.
   Až si tu aspoň čtvrtka národa bude předplácet Netflix a pod ve 4k kvalitě a na ty HD mazanice už nebude zvědavá, pak to možná v nějaké pomazané hlavě z komerčních kanálů či ČT začne šrotovat. Netroufám si odhadnout, jaké procento čtenářů televizního webu se toho dožije.

   • Jan Miksa napsal:

    Muxy si trochu pleteš. Regionalizaci má mux 24 od DB. „regionalizace“ muxu 21 ČT bude v praxi vypadat tak že všechno bude všude.

    Ke 4K vysílání: Možná se čeká na to až nové kodeky zlevní provoz 4K vysílání jako třeba nedávno standardizovaný H.266/VVC, ale tím pouze dojde ke snížení ceny za pronájem kapacity v multiplexu, případně jako záminka na budoucí DVB-T3, ovšem nezmění to náklady na upgrade kamer, odbavovacích pracovišť a dalších částí vysílacího řetězce. I když i v západní Evropě v zemích se silnější ekonomikou se zatím 4K/UHD pouze testuje (Německo, Itálie, UK, Francie) a každá země má zatím tak do pěti UHD kanálů. Až budou například ve Francii všechny kanály veřejnoprávní France TV a hlavní kanály TF1 a M6 dostupné v UHD, pak lze uvažovat o tom že jsme pozadu.

 2. notizia napsal:

  Celé české DVB-T a DVB-T2 je úplně o ničem a kromě České televize která taktéž rapidně upadá se v něm šíří jen kopa hnoje a nic jiného. Nevím který k.kot z ČT si vymyslel jednofrekvenční sít pro Mux 21 a PS11 pro ČT. Česká televize měla mít jednoznačně frekvence MUXu 22 a PS12 kmitočty co má Česká televize měl mít komerční MUX21 (PS12) který nepotřebuje regionalizaci!!! Pokud nepojede na 100% veřejnoprávní MUX Česko televize tak je celé nynější zpackané DVB-T2 díky režie České televize a ČTÚ s odpuštění úplně na h.vno a k ničemu!!! Když dojde na věc tak těch svých pět stanic mohla Česká televize šířit a ve stávající normě DVB-T norma MPEG-4/AVC když to jde aj v Polsku. A těch třicet stanic komerčního nesledovatelného odpadu by se taky v pohodě vešlo do tří Muxů po deseti stanicích do jednoho Muxu při DVB-T MPEG-4 namísto MPEG-2. Vždyť kvalita komerčních stanic ve stávajícím DVB-T2 HEVC/265 je v horší kvalitě obrazu (jak to vidím při ladění lidem) než v dobíhajícím DVB-T MPEG-2! Když vidím ty datové toky v DVB-T2 HEVC okolo 1,3 Mb/s tak je mi na grcání.

 3. Bohumil Herwig napsal:

  na tom celém povídání je nejzajímavější „…teprve nedávno inovovaly na vysílání v HD kvalitě.“

  • Jan Miksa napsal:

   Důvodem setrvání našich komerček na SD není cena vybavení pro HD vysílání které už zřejmě dávno mají protože na placených platformách jedou v HD ale to že potřebují znevýhodnit pozemní vysílání aby lidi přešli na placené platformy.

   Takže zřejmě nastanou dva scénáře:
   1. DVB-T2 zůstane v současné podobě, tedy bude vždy kulhat za ostatními platformami, bude plné SD kanálů které jsou jinde v HD, ale bude zadarmo a kdo chce více, musí hledat jinde.
   2. V DVB-T2 vzniknou kodované multiplexy, tak jako se to stalo v Rakousku, v Německu nebo na Slovensku. Budou tam HD kanály a aspoň tímto bude pozemní vysílání „držet krok“ s ostatními platformami, přičemž v neplaceném vysílání toho mnoho nezůstane. Zůstane ale malá kapacita v porovnání se satelitním a IPTV vysíláním a pokud nebude předplatné T2 výrazně levnější než ostatní (cena tak do 100 korun) tak tuto platformu postupně většina lidí opustí protože jiné platformy budou mít za podobnou cenu mnohem lepší nabídku. Toto není zas tolik nereálné protože Nova a Prima už několikrát uvedly že HD zadarmo nebude. Rovněž ale zřejmě nebudou dlouhodobě vysílat souběžně v SD a HD s přihlédnutím k tomu že z hlediska provozních nákladů je DVB-T2 nejdražší technologie.

Napsat komentář