Dlouho očekávaná aktualizace set-top boxu Alma iHD přináší zprovozněné HbbTV i na Primě. A jak pracuje?

AKTUALIZOVÁNO: Už nějakou dobu i u nás prodávaný přijímač, původně určený jen pro slovenskou placenou televizi Plustelka, se nyní dočkal plné podpory hybridního televizního vysílání (HbbTV). Poslední verze firmwaru ale přináší i něco navíc…

AKTUALIZOVÁNO, 10. 7. 2018: výrobce uvedl novou verzi firmwaru a zveřejnil odkaz ke stažení.

HbbTV na tomto set-top boxu bylo sice ohlášeno už relativně dávno, ale termín se oddaloval a oddaloval. Alma iHD čekala na dopracování hybridního televizního vysílání, tedy na finální aktualizaci firmwaru, která ho zprovozní v plné podobě. Již nějaký čas sice bylo HbbTV k dispozici od České televize, ale s většinou ostatních byl problém a největší oříšek představovalo hybridní vysílání FTV Prima.

K TÉMATU:

Poslední verze aktualizace firmwaru označovaná jako „V4.0(svn 7011 Jun 27 2018)“ měla zprovoznit vše a po ČT jsou tak nyní k dispozici i další aplikace HbbTV zejména na kanálech Novy a Primy.

Vzhledem k současné ceně set-top boxu Alma iHD nějakých 1200 Kč jde o nejlevnější zařízení s podporou hybridního televizního vysílání na českém trhu. Další informace na toto téma najdete jednak v našem posledním přehledu levných set-top boxů pro DVB-T2/HEVC  a jednak v přehledu dražších přístrojů mezi 2000 a 5000 Kč.

Alma iHD ve stručnosti

Původní test najdete v samostatném článku. Zde si jen připomeňme, že se Alma iHD, vedle tuneru DVB-T/T2 (HEVC), pyšní zejména rozměrným a dobře čitelným dálkovým ovladačem, nahráváním a mj. také přehráváním živého televizního vysílání se zpožděním (TimeShift). V prvním testu jsem set-top boxu vytýkal jen částečné zprovoznění HbbTV (Česká televize) a také dlouhou dobu spouštění z pohotovostního režimu, což se s aktuální verzí firmwaru odstranilo. Nyní se na vše podíváme v praxi a u HbbTV se zaměříme na jeho fungování u dalších televizních kanálů, nejdůkladněji pak u FTV Prima.

ČTĚTE TAKÉ: Jak vypadá zcela přepracované HbbTV Primy?

HbbTV na FTV Prima je už plně funkční

Jak bylo řečeno, vývojáře nejvíce potrápilo HbbTV FTV Prima. Tato společnost ho využívá pomalu až za hranice možností a po jedničkové verzi chce některé věci, které nabízí až dvojka.

Výsledkem jsou například pořady se vnořenými reklamními bloky. Po počátečních potížích se Primě kupodivu podařilo vše poměrně dobře vyladit a bylo to vidět i zde, protože se reklamní blok uvnitř videa přehrál bez potíží a přehrávání následně opět navázalo. U některých pořadů uvnitř reklamní blok nebyl i když byl na časové ose naznačen, takže přehrávání jednoduše pokračovalo bez něj. Letmá kontrola s televizorem Samsung UE50NU7472U ukázala, že tam skutečně není a potvrdil to i pořad Bez hranic i když z jiného důvodu. Ten totiž v nabídce na Almě byl, ale spustit nešel. Jak se ukázalo, nefungoval ani na zmiňovaném televizoru Samsung.

Namátkou jsem také projel některé pořady k 25letému výročí FTV Prima a narazil například na Velmi křehké vztahy (Rodinná pouta ovšem nikde…), se kterými Alma iHD taktéž vypořádala a problém nebyl ani s aplikací Prima Letáky. V tomto případě pracovalo jejich zvětšení i zmenšení, což je vidět i ve fotogalerii výše. „Největší problém“ – pokud tedy nepočítám všudypřítomnou pomalost provádění příkazů – tak představovalo Počasí, kde se jednou nebo dvakrát nezobrazovalo označení většiny dnů v týdnu. Při dalším zkoušení o den, dva později, už ale bylo vše v pořádku, takže kdo ví o co vlastně šlo.

Potíže s HbbTV nikdy nebyly ani na úvodní volbě „iiiPrima“, přes kterou jsem se u předchozí verze firmwaru nikdy nedostal a správně pracoval i televizní program a část s O2 TV. Za mě je tedy HbbTV na FTV Prima určitě v pořádku, pokud ale něco nevychází vám, dejte prosím vědět v diskusi pod článkem.

ČTĚTE TAKÉ: Jaké je volné a placené HbbTV na stanici Kinosvět?

A HbbTV na dalších stanicích?

Vyzkoušel jsem zejména aplikace na Nově, Seznam.cz TV, Šlágr TV a TV Kinosvět, o bezproblémové funkci po letech stále ještě zkušebního vysílání (?!) České televize jsem se už zmiňoval.

Na Nově příliš obsahu není a možnost zachytit HbbTV je stále omezená. Prověřil jsem několik ukázek ve zpravodajské části a u seriálů, vše pracovalo i když jak říkám, alespoň trochu relevantního obsahu je tu pomálu. Naopak na Seznam.cz TV ho najdete více než dost nemluvě o tom, že obrazová kvalita je řádově jinde, než u jeho standardního vysílání. Změna kvality fungovala, jak se můžete přesvědčit i ve fotogalerii výše, a fungovalo i několik ukázek z dnes už klasiky jménem Kancelář Blaník či příjemně osvěžujícího Krmelce.

U Šlágr TV jsem zabrousil do části Country, u Kinosvět jsem se podíval na volnou i placenou část. Vše fungovalo bez chybičky, nebo jsem alespoň nic neodhalil.

Jaké tedy je HbbTV na set-top boxu Alma iHD? Pomalé, ale funkční

Po důkladném prozkoušení a dá se říci i dlouhodobém testu set-top boxu na několika druzích firmwaru se zdá, že stávající verze je skutečně funkční ve všech ohledech. Navíc ji doprovázejí i hodiny v pohotovostním režimu (nutno vypnout „Úsporný standby režim“ – viz fotogalerie výše) a také velice rychlý start přístroje, většinou kolem dvou, tří sekund. Pokud ho tedy nevytáhnete z elektrické zásuvky…

U HbbTV, a to snad na všech kanálech, si musíte zvyknout na pomalý běh aplikací. Odezva někdy trvá i několik sekund a právě tohle je daň, kterou zaplatíte za v současnosti nejlevnější přístroj s hybridním televizním vysíláním. Divit se tomu ale nemůžeme, protože u set-top boxů s HbbTV je další variantou jít s penězi výrazně výše, nebo dokonce skončit u některého z Technisatů, což znamená více než 4000 Kč. Například u TechniSat DigiPal ISIO HD; nebo, pokud jste ovšem nároční hračičkové (pro běžného zákazníka není), třeba u Vu+ Zero 4K C/T2.

A naše obvyklé závěrečné hodnocení Alma iHD?

Tady je nové, resp. upravené…

Hodnocení

 • PRO: cena, výborný obraz, rozměrná a výrazně popsaná tlačítka dálkového ovladače s výborným záběrem infra paprsku, parádní třídění naladěných kanálů, plná podpora HbbTV, ale…
 • PROTI: …zvyknout si musíte na pomalejší běh aplikací

Vstup do Diskuse

18 komentářů: “Dlouho očekávaná aktualizace set-top boxu Alma iHD přináší zprovozněné HbbTV i na Primě. A jak pracuje?”

 1. dirigento napsal:

  A kde je ke stažení onen výše uvedený FW? Dovozce (i někteří prodejci) mají na svých webech stále verzi z 13. dubna.

 2. Bohumil Herwig napsal:

  Dobrý den. Firmware měl vyjít minulý týden, ale… Podle dnešní informace by měl být k dispozici tento týden (jde prý jen o formalitu, já ho testoval už ve finální podobě).
  Mám slíbeno, že odkaz ke stažení pošlou a přidám ho k článku

 3. dirigento napsal:

  Dík, ovšem podle telefonátu jednomu místnímu distributorovi je problém v tom, že nejde o administrativu, ale o to, že FW zatím neschválili Slováci pro svou Plustelku, páč je tam nějakej problém a nemá jej k dispozici ani distributor pro ČR (jistá brněnská firma). Uvolnění FW se tím pádem může prodloužit do řádů až týdnů a nikoliv dnů. Je proto od distributora (pokud ten FW poskytl on) poměrně nezodpovědné, že pustí někde něco ven, ale není to doladěno na 100%. Mě to jen zajímalo z toho důvodu, že bych ten svůj kousek vzal na chvíli na milost z SD a otestoval ho s tím novým FW, co se změnilo k lepšímu mimo to co je zde popsáno.

 4. Bohumil Herwig napsal:

  Tak tyto informace nemám. Plustelku nejsem schopen vyzkoušet, takže nevím jak je to s novou verzí, jinak to chodilo jak je popsáno. Logo Plustelky se objevovalo tuším jen při studeném startu, jinak ne.
  Já článek záměrně pustil už teď právě kvůli ohlášenému termínu.

 5. Bohumil Herwig napsal:

  Doplnil jsem odkaz na stažení nové verze firmwaru…

 6. dirigento napsal:

  Už mě v mailu přistál od prodejce odpoledne, teď sem ho tam naládoval a uvidím k jakým změnám došlo oproti poslednímu FW z dubna. Zatím jsem si všimnul, že konečně funguje polské EPG. A jdou hodiny v pohotovostním režimu. Ale vypadá to, že se při vypnutém úsporném režimu v menu a fungujících hodinách pouze vypne audio/video výstup a tím pádem by se o moc nesnížil odběr oproti zapnutému stavu. Podobně to mají některé SAT přijímače. Otestuju a uvidím.

  • Bohumil Herwig napsal:

   Díky za zpravu a dejte vědět. Já se orientoval především na HbbTV a hodiny jsem jen ověřoval.

   • Pavel52 napsal:

    Ten pohotovostní režim (při vypnutém úsporném režimu) je fajn (rychlý náběh, zobrazení hodin), ale má jednu obrovskou nevýhodu: při přepnutí do STANDBY se nevypíná napájení USB portu, takže se Vám po přepnutí do STBY stále točí recordingový HDD, místo toho , aby po naprogramování nahrávání a přepnutí do STBY se USB a HDD vypnul a znovu se zapnul až při zahájení nahrávání (jak bývá běžné) tak HDD běží po přepnutí do STBY dál a nikdy se nevypíná, což dramaticky snižuje jeho životnost . Po sdělení odpovědného technika z Inter-satu p. Bezouška(y) se o tom ví, a možná se tím budou zabývat snad v příští verzi FirmWare,

 7. smahoun napsal:

  Dobrý den.
  Zajímalo by mne jak pracuje SPDIF u tohoto set-top-boxu, kdy v reklamě na nové vysílání v DVB-T2 pan Daniel Stach říká, užijte si vysílání v té nejvyší kvalitě obrazu i zvuku. Alma má AAC. AAC qaa, AC3.Po zapojení optického kabelu do resívru Yamaha mi nerozkoduje AC3 na prostorový pětikanálový zvuk a to ani při přehrávání filmů USB a je jenom ve stereu.
  V boxu mám starou verzi V4.0(svn 6931 apr 13 2018), ale zatím tam nechci dát tu novou verzi jelikož mi Alma naladí na chalupě poláky na kanálu 49 ( což mi starší setbox Huyndai nenaladí) a přehraje mi z USB také filmy v MKV a hudbu ve FLACU.
  Nevíte někdo jak to je v té nové verzi? Děkuji.

 8. dirigento napsal:

  Takže přidávám pár postřehů z několikadenního testování STB s novým FW. Pokud je v menu vypnut úsporný režim, je spotřeba ve stand-by stavu – svítící hodiny na displeji, odběr oproti plně zpanutému STB nižší jen o pár Wattů (zřejmě dojde jen k vypnutí AV výstupů, což znamená, že všechny ostatní obvody v přijímači jsou stále „zapnuty“). Pro někjoho to může být při vyúčtování el. energie poměrně nepříjemné překvapení, protože non stop odběr není zanedbatelný.
  Co se EPG týče, tak funguje už i u polských tv, ovšem jsou problémy s rozšířenými popisky pořadů a to jak u českých tak i polských stanic!
  Dále nespolehlivě funguje funkce Hbb u tv stanic Prima kdy si po zmáčknutí červeného tlačítka můžu pustit právě vysílaný pořad od začátku (ikona vlevo dole na obrazovce). Z deseti pokusů se to povedlo jednou, nepomohlo ani vymazání Hbb cookies v menu přijímače.
  A hlavní problém je s kvalitou obrazu u SD i HD kanálů a to jak v DVB-T tak i T2. V porovnání s jinými STB (Strong SRT 8211 a Technisst – model s Hbb) je obraz u Almy iHD nevýrazný až mdlý s neostrými přechody. Za mě teda palec dolů a rozhodně tento STB NEDOPORUČUJU KE KOUPI! Aspoň en za současného stavu věcí.

 9. smahoun napsal:

  Dirigento, máš pravdu, že obraz je takový většinou mdlý a to i na fotbalovém MS.Včerá ale finále bylo OK skorem jako z Pařízkova muxu. Ale byly také světlé okamžiky kdy obraz byl parádní, páteční film na čt2.
  Teď jsem tam dal poslední verzi tak uvidím jak to bude se zvukem

 10. ajak napsal:

  Rec je tedy o verzi 6.0 svn 7534 z 06.07.2018 ? shop.atoselektro.cz/alma-ihd_d201614.html

 11. Caesar napsal:

  Nevíte zda se do USB dá dát dongle Wifi a jaká ?

 12. petak23 napsal:

  Lze použít ZIRCON USB WIFI ADAPTÉR S ANTÉNKOU-např. u TelevizniCentrum.cz prosim o info jak lze setřídit programy po aut. naladění, dik

 13. almak napsal:

  zdravim, neviem ci mi niekto odpise ale skusim.

  Je moznost na tomto zariadeni nastavit casovac alebo uspatie po urcitej dobe necinnosti alebo napr na nastaveny cas? Na TV mam moznost si napr. nastavit, aby sa do 2 hodin vypla – rano vstanem, TV vypnuta, no Alma ihd je stale zapnuta a zbytocne berie el. prud.

  dik za odpoved.

Napsat komentář