Co dělat, když vám nejde naladit televizní vysílání v novém standardu DVB-T2?

10 komentářů 23.7.2020 / Jan Potůček

Chyba bývá často na příjmové straně. Než se začnete obracet na provozovatele vysílacích sítí a telekomunikační úřad, vyzkoušejte několik kroků, jak tento problém odstranit.

Důležité je vědět, zda vám nové televizní vysílání ve standardu DVB-T2 nešlo naladit již od začátku, nebo jste ho již přijímali a náhle vám zmizelo. V druhém případě může jít o důsledek změn prováděných přímo na vysílači, nebo spuštěním nového televizního vysílače, případně místního vysílače LTE některého z mobilních operátorů. Pokud DVB-T2 nemůžete naladit od samého začátku, co jste si pořídili novou televizi nebo set-top box, a nacházíte se v místě s dobrým signálem, chybu hledejte spíše u sebe. Důvodů může být hned několik a všechny lze odstranit poměrně jednoduchým zásahem, který až na výjimky nevyžaduje zásah odborníka. Vyzkoušejte tato řešení krok za krokem:

Spusťte automatické vyhledávání programů

Nový televizor nebo set-top box DVB-T2/HEVC nestačí napojit na anténu a pustit. Přijímač je nutné na příjem konkrétních vysílacích sítí naladit. To se dělá spuštěním automatického nebo ručního vyhledávání kanálů prostřednictvím hlavního menu přístroje. Automatické ladění projde kompletně celé televizní spektrum a načte do přijímače všechny dostupné sítě DVB-T2, ale i DVB-T (pokud jste předem nezadali, že má načítat pouze sítě DVB-T). Většinou se pak stane, že se vám některé sítě načtou víckrát z různých vysílačů na různých kanálech. Může jít o přechodové i finální multiplexy, z nichž ty přechodové postupně ukončí vysílání a jejich programy na vaší obrazovce ztmavnou. Přelaďovat přijímač musí i diváci napojení na společnou televizní anténu.

Zkontrolujte anténu, zda nemá zbytečný zesilovač

Nové vysílání DVB-T2 má v řadě lokalit lepší pokrytí a intenzitu signálu než končící DVB-T. Je to dané především tím, že ve standardu DVB-T2 vysílá více jednofrekvenčních sítí, tedy že více vysílačů vysílá na shodném kanálu (jedné frekvenci) a navzájem se tak doplňují (nikoli překrývají, jako to bývá u sousedních vysílačů vysílajících na rozdílných kanálech tentýž obsah). U individuálních antén, ať již venkovních nebo pokojových, dříve diváci často používali zesilovače pro zlepšení signálu DVB-T. Tyto však často u vysílání DVB-T2 působí spíše opačně: místo aby signál zkvalitňovaly, ruší ho nebo zcela ničí. Zesilovač tak často působí spíše jako rušič, který „přebudí“ anténu a zdegraduje signál natolik, že jej nelze přijímat. Zesilovač je proto nutné odpojit.

Velký test antén pro příjem DVB-T2: Jaké jsou mezi nimi rozdíly a jaká zachytí signál nejlépe?

Nepoužívejte pokojové antény

Pokojová anténa je ve většině případů pro příjem televizního vysílání ve standardu DVB-T2 nevhodná. Hodí se pouze ve velkých městech tam, kde má divák z okna přímý výhled na vysílač, nebo se k němu může dostat kvalitní odraz signálu od jiného domu či další velké překážky. Takovou ideální situaci ale má jen minimum diváků, proto se vyplatí zakoupit spíše základní venkovní anténu, kterou si připevníte za okno nebo na balkon. Pokojové antény mají navíc často zabudovaný zesilovač, který nelze nijak regulovat nebo odpojit, a tak v místech s dobrým signálem působí opět spíše jako rušičky (viz předchozí odstavec).

Aktivní anténa Solight HN 65: když si chcete místo příjmu DVB-T2 zajistit rušičku signálu

Prověřte, zda je vaše společná televizní anténa upravená

Pokud přijímáte televizní signál přes společnou televizní anténu (STA), problém s naladěním DVB-T2 by mohl souviset s úpravou STA. Ta totiž musí být vyladěna na příjem nových vysílacích kanálů, na kterých vysílají sítě DVB-T2. Tuto úpravu dělají specializované servisní firmy. Majitel nebo správce domu s je musí včas objednat, aby provedly odborný zásah do STA a umožnily přijímat televizní vysílání na nových frekvencích, a to opakovaně – vždy při spouštění nové finální sítě DVB-T2, pokud tedy nevysílá na některém z dříve využívaných kanálů pro DVB-T nebo přechodovou síť DVB-T2.

Na co si dát pozor při úpravě společné antény pro DVB-T2? Na předražené nabídky i nevhodné technologie

Vysílání šlo, ale zmizelo – nastalo rušení signálu

V tomto případě může být na vině několik faktorů. Buď operátor vysílací sítě spustil ve vaší lokalitě další vysílač nebo dokrývač v jednofrekvenční síti a vinou odrazů od terénních překážek dochází k tzv. echu nebo pre-echu, kdy odražený a zpomalený signál ruší ten přímý, nebo dochází k přeshraničnímu rušení se sousedním státem, případně byla v blízkosti zprovozněna základová stanice BTS pro mobilní síť LTE/4G. A nebo pouze došlo k přeladění přechodové sítě DVB-T2 na finální kanál. Pokud to vezmeme odzadu, poslední varianta je pro diváka nejjednodušší na řešení: pouze přeladí přijímač, aby se mu programy načetly na novém vysílacím kanálu. Ve všech dalších případech je nutné rušení nahlásit Českému telekomunikačnímu úřadu, který na místě měřením zjistí důvod rušení a zjedná nápravu.

Naladím pouze zvuk, nejde mi obraz

I k této výjimečné situaci může dojít, pokud si v „akci“ zakoupíte levný set-top box DVB-T2, který ovšem není vybaven kodekem HEVC, který využívají české vysílací sítě DVB-T2. Takový přijímač má starší kodek MPEG-4, s nímž naladíte u programů DVB-T2 pouze zvuk, ale nedokáže zpracovat obraz. Proto je vhodné se při výběru nového televizního přijímače orientovat podle kulaté zlaté nálepky „DVB-T2 ověřeno“, kterou jsou označeny přijímače, jež prošly certifikací Českých Radiokomunikací. Jejich seznam můžete najít na webu www.dvbt2overeno.cz.

Penny Market vrací peníze za nefunkční set-top box DVB-T2 z Polska

Vstup do Diskuse

10 komentářů: “Co dělat, když vám nejde naladit televizní vysílání v novém standardu DVB-T2?”

 1. mirasat napsal:

  Nejprve je třeba si dát práci se zjištěním kanálů platných pro oblast, dům, instalaci a snažit se vše vyřešit nanuálním laděním. Pokud si nevíme rady, oslovíme někoho, kdo zná místní situaci. Teprve když vše selže, jsme na to sami a neseženeme ani anténáře, volíme netragičtější a poslední způsob – automatické ladění. Rozhodně si ale od něj neslibujte zázraky. Bohužel, funkce automatického ladění by měla vypadat úplně jinak, je to ostuda výrobců televizorů. Říkám opovržlivě ,,FUJ !!!“

  • Jan Miksa napsal:

   A proto jsem si vytvořil excelovskou tabulku kanálů místních vysílačů které se v mojí lokalitě dají zachytit a podle toho ladím všechny TV v domácnosti. Automatické ladění jsem nepoužil už hodně dlouho. Vlastně už ani staré DVB-T v TV naladěné nemám. Nicméně na jedné TV LG se automatické ladění spustilo samo při první instalaci a natáhlo to všechny 4 DVB-T multiplexy + 3 RS, které teď nejdou smazat. Jsem zvedavej co to udělá až skončí DVB-T. V každém případě tady v Ostravě skončila v lednu RS2 a kanály z TV nezmizely.

 2. Stranik napsal:

  Radit automatické ladění může opravdu jenom primitivní debil … a rovněž ten odborník na Nově.

 3. mirasat napsal:

  Je opravdu hnus, že instalaci internetu do nové tv zvládne malé dítě během chviličky a pro komfort klasického naladění tv se za celá léta neudělalo nic, ba naopak. Stala se z toho doslova noční můra.

 4. Stranik napsal:

  Automatické ladění lze spustit pouze v případě že:

  1.) V místě příjmu se nenanchází ŽÁDNÝ duplikátní špatný příjem od jiných okolních vysílačů. (což asi je přesah vysílačů téměř všude)

  2.) Přijímač se nachází za filtrovanou anténou … (či STA) čili to musí někdo znalý udělat a nastavit.

  Pokud toto dotyčný nemá, tak by měl každopádně volit MANUAL ladění … Navíc tam vidí již předem aktivitu daného muxu v síle a kvalitě. U Automatu vidí hovno a neví co se mu tam láduje do předvoleb včetně špatných duplikátů či starých T1 kanálů. Takže doporučuji si zjistit konkrétní nové kanály které má chytat a na které má nastavenu přijímací sestavu. Nechápu odborníky kteří radí pitomosti s automatickým vyhledáváním – to je fakt rada nad zlato!

 5. mail2sad napsal:

  Nejprve je třeba provést obětní obřad všem vysílacím bohům a pak doufat v zázrak ;). Nacházím se v lokalitě Frýdštejn a s novým vysíláním už se peru hodně dlouho. DVB-T i první DVB-T2 jsem chytal krásně z pražských vysílačů na klasické kvalitní velké husté síto bez jakéhokoliv rušení. A to mohly klidně padat trakaře. Po přepnutí na SFN sítě začalo peklo. Namíření na pražské vysílače pro MUX 21-23 už nepřichází v úvahu, protože se do toho plete silnější Ještěd a občas Černá hora. Musel jsem tedy pořídit silně směrovou anténu a otočit ji na Ještěd. Jenže ten je jaksi na jiném azimutu než MUX 24 z Černé Studnice, a proto je nutné použít antény dvě. Bohužel Černá studnice je trochu přes kopec, takže se nechytá ani velké síto, ani směrovka. Takže síto na zkoušku putovalo zpět namířené na Prahu a prásk ho, chytám vysílač Benešov na 44 kanálu. To je Kocourkov, což?

 6. taipan napsal:

  Automatické ladění se tady v tom článku radí lidem pravděpodobně proto, protože článek je určen pro opravdu úplné laiky. A pro takové lidi jsou pojmy jako multiplex, jednofrekvenční síť, vysílací kanál, frekvence, MER, BER, ale i DVB-T a DVB-T2 atp. úplná španělská vesnice. Často nemají ponětí ani o tom, že programy jsou řazeny do nějakých multiplexů, jež jsou vysílány na nějakých vysílacích kanálech, kolikrát ani netuší, co v místě přijímají za televizní vysílač. Atd. Takže chtít po někom takovém, aby si zjišťoval, na jakých kanálech či frekvencích v jeho bydlišti vysílají které DVB-T2 sítě a regionální DVB-T muxy, co je v nich za programy a manuálně je ladil je jako chtít po něm, aby se zabýval kvantovou fyzikou. Pro takové lidi je pak automat asi nejjednodušší řešení, které ještě jsou schopni zvládnout, takové nejmenší zlo. A navíc v mnoha STA, pokud jsou solidně udělány, je naladění automatem celkem bezproblémová a vyhovující metoda.

Napsat komentář