V Česku vysílá už 17 televizních stanic v DVB-T2, nejvíce ze zemí Visegrádské čtyřky

13 komentářů 11.12.2017 / Jan Potůček

UVNITŘ TABULKA – Ze sousedních zemí mají větší programovou nabídku v terestrickém vysílání nové generace pouze Německo a Rakousko, které přechod na DVB-T2 dokončují.

Největší programovou nabídku v novém typu pozemního digitálního televizního vysílání DVB-T2 ze zemí tzv. Visegrádské čtyřky (Česká republika, Slovensko, Polsko a Maďarsko) má Česká republika. Diváci zde mohou naladit již 17 televizních stanic, všechny volně bez poplatků. Sousední Slovensko vysílá prostřednictvím DVB-T o jeden program méně, všech 16 televizních stanic je ale součástí placeného balíku Plustelka. Polsko a Maďarsko dosud řádné vysílání ve standardu DVB-T2 nespustily. Naopak naši západní a jižní sousedé, Německo a Rakousko, již přechod na DVB-T2 dokončují a nabízí v tomto standardu třikrát více programů než Česká republika, většinu v HD rozlišení, ale zhruba polovinu za poplatek.

Česká republika

Češi mohou naladit ve dvou přechodových sítích DVB-T2 celkem 17 televizních programů, žádný ale nevysílá v HD rozlišení. Drtivá většina zájemců o příjem pozemní digitální televize nové generace naladí 15 programů v přechodové síti Českých Radiokomunikací, jež svým signálem pokrývá 94,3 procenta obyvatel Česka a v nejbližších dnech spustí další nový vysílač. Další dva programy obsahuje přechodová síť společnosti Digital Broadcasting, která však dosud vysílá pouze v Praze. Tyto stanice – Rebel a Relax – vysílají s vyšším datovým tokem, ale nikoli v HD kvalitě. Zatím posledním programem zařazeným do českého DVB-T2 byl koncem listopadu hudební kanál Šlágr 2 zaměřený na dechovku. Stále se čeká na vstup programů skupiny Nova do přechodových sítí DVB-T2 a také na spuštění přechodového multiplexu České televize s kompletní programovou nabídkou v HD kvalitě.

Slovensko

Na Slovensku dosud není jasné, jak dojde k přechodu na vysílání ve standardu DVB-T2 u volně šířených programů. Placená terestrická služba Plustelka ale již v létě 2016 převedla jeden ze svých multiplexů do standardu DVB-T2. Jde o multiplex 4 s celoplošným pokrytím, který obsahuje 16 programů komerčních televizí, konkrétně JOJ HD, Joj Cinema HD, Markíza HD, Doma, Dajto, Rik, Nickeldeon, Sport 2, Eurosport 1, Eurosport 2, Viasat Explorer/Spice, Viasat History, Viasat Nature, Film+, VH1 a Eroxxx. Operátor služby, společnost Towercom, zvolil pro vysílání DVB-T2 kompresní standard MPEG-4, na rozdíl od České republiky nebo Německa, které vysílají v modernějším kodeku HEVC. Towercom se ale nebrání testům HEVC, protože tento kodek by mu umožnil do sítě zařadit více programů. Více o slovenském DVB-T2 psal Televizníweb.cz v tomto článku.

Polsko

V Polsku momentálně ve standardu DVB-T2 nevysílá žádná televize. Země si zatím vystačí se čtyřmi celoplošnými multiplexy DVB-T, které využívají kompresní standard MPEG-4 a tudíž se do nich vejde více programů. Loni tyto sítě doplnil ještě v pořadí pátý multiplex označovaný jako MUX 8. Reálný MUX 5 má být naopak vyčleněn vysílání nové generace DVB-T2 a obsahu v HD kvalitě. Polská Rada pro rozhlasové a televizní vysílání (KRRiT) již loni v říjnu navrhla, že by mělo jít o nejlepší polské programy nebo úplně nové televizní stanice a služby, které by k DVB-T2 přilákaly co nejvíce televizních diváků. Veřejnoprávní televize TVP otestovala vysílání DVB-T2 již v roce 2012 ve Varšavě, nyní ale v Polsku neprobíhá ani experimentální vysílání v novém systému. Více jsme o polském postupu při přechodu na DVB-T2 psali v tomto článku.

Maďarsko

Ani Maďarsko dosud nespustilo vysílání v DVB-T2 a tak na jeho území není možné zachytit žádný maďarský program v tomto standardu. Do září 2020 ale chce do nového vysílání překlopit všechny komerční televize, jejichž příjem bude v terestrickém vysílání zpoplatněn (až na výjimky se to děje už i současném vysílání DVB-T, které nabízí 12 volně šířených a 47 zakódovaných a zpoplatněných televizních programů). Výjimkou bude veřejnoprávní televize MTV, jejíž pozemní vysílací síť zůstane ve standardu DVB-T. Diváci MTV si tak nebudou muset pořizovat přijímače DVB-T2, ale nebudou moci na stávajících televizorech naladit vysílání komerčních televizí. Operátory budoucích sítí DVB-T2 hodlá Maďarsko vybrat do roku 2019, ke konci tohoto roku vydraží kmitočtové pásmo 700 MHz.

 

Německo

Němci začali s přechodem na DVB-T2 jako jedni z prvních v Evropě a mají ho téměř dokončen. Situace u našich západních sousedů je jednodušší v tom, že pozemní cestou zde přijímá televizní signál necelá desetina domácností, většinou ve velkých městech. Německé multiplexy DVB-T2 aktuálně nabízí 46 televizních programů, naprostou většinu v HD rozlišení. Polovinu lze přijímat volně a zdarma (jde o veřejnoprávní stanice, jež mohou v příhraničí naladit i čeští diváci), polovina je zakódovaná a zpoplatněná částkou 5,75 euro měsíčně (150 korun) v rámci služby Freenet TV. Tu si do konce listopadu předplácelo 875 tisíc domácností a ke konci roku by jich mělo být přes 900 tisíc. Německému DVB-T2 jsme se věnovali podrobněji v tomto článku, dále v recenzi příjmu v pohraničí a dálkového příjmu v Praze.

Rakousko

Rakousko dokončilo přechod na DVB-T2 letos v říjnu, čtyři roky po zahájení procesu přepínání sítí na novější standard. Na rozdíl od Německa využívá starší kompresní standard MPEG-4 a tudíž musí aktuálně 56 šířených programů šířit více multiplexů. V součtu programů jsou započítané i regionální stanice, které nemají celoplošné pokrytí. Celkem 20 programů lze přijímat zdarma (všechny veřejnoprávní a několik hlavních komerčních stanic, ovšem pouze kódovaně prostřednictvím služby SimpliTV. Přístup k ní získá pouze plátce koncesionářských poplatků v Rakousku. Dalších 36 programů je zpoplatněno, rovněž v rámci služby SimpliTV. Podrobněji o rakouském DVB-T2 psal Televizníweb.cz v tomto článku, praktický příjem SimpliTV popsal v této recenzi.

Vstup do Diskuse

13 komentářů: “V Česku vysílá už 17 televizních stanic v DVB-T2, nejvíce ze zemí Visegrádské čtyřky”

 1. pevy napsal:

  Můžete více přiblížit ony čtyři celoplošné multiplexy v Polsku ? Měl jsem za to, že jsou pouze tři (+ jeden další ve III.pásmu, o kterém se ale zmiňujete jako o pátém). Díky.

 2. krpac napsal:

  TV mobilna

 3. BIDLO napsal:

  Trochu jsem překvapen tím že na Slovensku je to úplně na mrtvém bodě. Čekal bych tam trochu větší iniciativu. Navíc by mě zajímalo jak si v té Plustelce vede již zmíněná Markíza group. Vyplatil se jim vůbec ten vstup?

  • vedro napsal:

   Regulacni organ v SR rokuje s dotcenymi staty. Okolni staty to taky moc neresi (Polsko, Madarsko, Ukrajina) tak neni kam spechat, staci to mit hotovo v roce 2019 kdyz budou vsechny tlacit terminy. Kdyz by na Slovensku chtel nekdo vyhazovat prebytecne penize na test T2, tak jedna volna vrstva je k dispozici. Zatim takovy nikdo neni a stat to podporovat taky nebude. Vysilatele se taky do toho nehrnou nechteji vic konkurence a placeni. Byly by za to kdyby zadne volne DVBT2 ani nebylo, radsi placene platformy.
   Markiza se odchodem z DVBT znacne propadla a jednoduchy navrat zpatky neni mozny, svou sanci promarnila, ted je v kazde placene platforme v konkurencnim prostredi a je to znat. Naklady se osekavaji jak se da a vzhlizi se k novemu majiteli, ktery nastoli poradek a pusti par chechtaku…

   • BIDLO napsal:

    Čili je to tam vlastně taková pohoda,klídek, tabáček a teprve potom až jim díky termínům začne hořet koudel u za.ku, tak se uráčí něco narychlo dělat. Chudáci diváci.
    Já se na to ptal hlavně z toho důvodu že mě zajímá na jakých kanálech pojede DVB-T2 z Velké Javoriny ale jak vidím tak na to se raději ještě tak nejmíň dva roky neptat.

    • vedro napsal:

     Kanaly pro DVBT2 VJ jsou vice-mene jasne: 21, 23, 27, 37 nebo 39, 44, 48. Vezmou se kanaly DVBT VJ+Kamzik+Zobor odstredi se kanaly >49, pak promihat (netrepat) a co zustane to se vyuzije.

     • vedro napsal:

      Pardon promihat=promichat. VJ+Kamzik+Zobor bude jedna oblast.

   • Quido napsal:

    Však Ukrajina ma T2 od začiatku.

 4. ivovi napsal:

  „Rakousko:Celkem 20 programů lze přijímat zdarma (všechny veřejnoprávní a několik hlavních komerčních stanic, ovšem pouze kódovaně prostřednictvím služby SimpliTV.“

  Nejsou vsechny kodovane, ORF1,ORF2 a ATV v SD rozliseni jsou sireny volne.

  • Janek napsal:

   Je pravda, že se vysílají volně bez nějaké karty, nemám anténu natočenou na rakousko a přesto chytnu ORF1,ORF2 a ATV2 ovšem nevím jestli je to vysílání DVB-T a nebo T2. A obraz velmi dobrý, lepší jak u nás v DVB-T.

   • ivovi napsal:

    Jde o DVB-T2. Obraz u staticke sceny je dost pekny, ale u dynamicke je urcite horsi nez nase DVB-T. Ale to se nelze vzhledem k datovym tokum kolem 1 Mbps a H.264 divit.

    • Janek napsal:

     Je to možné, já ty programy nesleduji jen když sem tam přepnu, tak chvíli koukám, ale třeba jen minutu, takže třeba na ATV2 byl asi nějaký seriál a obraz se mi zdál ostrý a barvy taky takové syté, prostě vypadalo to dobře, ale možná to bylo tím seriálem, žádné prudké pohyby tam asi nebyly, takže to nemůžu zase tak posoudit, jen jsem chtěl týmto potvrdit, že tyhle programy jedou opravdu Free i bez registrace.

 5. Gogo napsal:

  15.1.2018 jsem v Brně naladil už jen ATV. Už to bez registrace nepůjde naladit? Registrují údajně jen rakouské občany.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *