Loni v lednu přebírala od dnešního generálního ředitele televize Nova Daniela Grunta vedení digitálních aktivit Novy včetně streamovací služby Voyo. Zároveň se stala šéfkou digitálu také v sesterské televizní skupině Markíza na Slovensku.

Lucie Oravčíková se o Voyo a další digitální aktivity Novy stará již od roku 2018 a byla nejbližší spolupracovnicí Daniela Grunta, který je jí nyní „dvojitým“ šéfem: kromě toho, že je generálním ředitelem celé Novy, ponechává si i pozici ředitele digitálních služeb skupiny CME, do které kromě Novy spadají televizní skupiny v dalších pěti východo a středoevropských zemích.

V lednu to byl rok, co jste nahradila Daniela Grunta v čele digitálních aktivit Novy. Je to výhoda nebo nevýhoda přebírat funkci po člověku, který je teď vaším přímým nadřízeným?

Takhle jsem se nad tím nikdy nezamýšlela, ale myslím si, že je to spíše výhoda. Mimo jiné proto, že mám pořád stejného šéfa. My jsme spolu poměrně úzce spolupracovali už předchozí dva roky od chvíle, co znovu nastoupil do Novy. Nejsem pro něj tedy nikým novým a nemuseli jsme procházet takovou tou fází, kdy si nový ředitel zjišťuje, kdo co umí a co si myslí. Máme za sebou docela dlouhou spolupráci a ve většině strategických otázek se naše názory shodují, což je taky výhoda v dnešní době, kdy je rychlost rozhodování důležitá.

Když jste loni oznamovali tyto personální změny, Daniel Grunt odcházel z funkce ředitele digitálních služeb nejen na Nově, ale i v celé CME a vy jste přebírala aktivity jen v Česku a na Slovensku. Nedávno se do CME vrátil Vladimír Mužík, který má na starost digitál v CME, takže tím se to vyřešilo? A kdo vedl digitální aktivity CME v tom mezidobí?

Ono tak úplně přesně nebylo. Dan nikdy neodešel z pozice ředitele digitálních služeb CME, v podstatě v ní zůstává k tomu se stal generálním ředitelem Skupiny Nova. Pořád tedy koordinuje ostatní země, především co se týká Voyo. Takže pokud předtím seděl na dvou židlích, kdy jedna byla šéfa digitálních aktivit v Česku a na Slovensku, a druhá v celé CME, tak opustil jenom tu jednu židli. U Vladimíra Mužíka nejde čistě o digitální služby, ale digitální transformaci a také zpravodajství, což je vzhledem k jeho backgroundu logické.

Foto: Václav Udatný

Pojďme k několika číslům. CME nedávno oznámila, že Voyo dosáhlo na všech šesti trzích, kde působí, jednoho milionu předplatitelů. Vy jste si stanovili stejnou metu pro český a slovenský trh do konce roku 2025. Teď ale mluvíte o konci roku 2026. Proč ten posun o rok, když ve všech rozhovorech říkáte, že jste s Voyo nad plán?

Určitě jsme nad plánem, ale z čeho jste vydedukoval, že bychom posouvali termín? Pokud si to správně pamatuji, Didier Stoessel nastupoval do vedení CME na podzim 2020 a tehdy se to oznamovalo, že do pěti let bychom chtěli mít milion předplatitelů. Na jaře 2021 se do Novy vrátil Daniel Grunt, takže možná v té souvislosti se začalo mluvit o roce 2026. Za mě je ten cíl stále na přelomu roku 2025 a 2026. Nemyslím si, že dojde k nějakému posunu.

V současné době máte na českém a slovenském trhu zhruba 700 tisíc předplatitelů Voyo…

Na podzim 2023 jsme překročili hranici 650 tisíc a stále rosteme.

… dá se říci, kolik z toho připadá na Českou republiku?

Bez komentáře.

Četl jsem spekulace, že jde o půl milionu.

Naše cíle a řízení projektu se zaměřují na výsledek česko-slovenského Voyo.

Dobrá. Je reálné, aby Voyo na česko-slovenském trhu předběhlo v počtu předplatitelů Netflix?

Reálné je všechno, otázka zní, kdy. V tuto chvíli to není naše ambice.

Ale tuším, že Voyo na některém z trhů, kde působí, už Netflix porazilo.

Ano, ve Slovinsku je Voyo větší než Netflix. Na Slovensku jsme ho zas předběhli v rámci Brand awareness, čili tam je Voyo jako značka známější než Netflix. Nicméně není naší strategií Netflix předběhnout, ale koexistovat s ním. Věříme, že předplatitelé jsou schopni v pohodě utáhnout předplatné obou služeb a to, čím se chceme odlišit, je lokální obsah.

Teď během desátého výročí tragického úmrtí Ivety Bartošové uvolníte první Voyo Originál do televizního vysílání. Na Nově se objeví první dvě řady minisérie Iveta, zároveň na Voyo odstartuje v premiéře třetí řada. Znamená to, že by se Voyo Originály mohly začít pravidelněji objevovat na hlavním kanálu Novy, respektive v lineárním vysílání?

Zrovna Iveta je velmi speciální případ. Jednak je to vzpomínka k výročí jejího úmrtí, ale i speciální dárek pro naše diváky k třicátým narozeninám Novy. Ano, četla jsem v jednom rozhovoru, že nikdy se nemá říkat nikdy, a to platí i tady. Voyo Originál je určený pro předplatitele Voyo. Je ale možné, že v nějaké fázi se některý z titulů dostane po několika letech i na obrazovku.

Když jsme před časem dělali rozhovor s Danielem Gruntem ještě coby šéfem digitálních aktivit Novy, bavili jsme se o tom, a on rozlišoval mezi Voyo Originály, jako je Roubal, a například seriálem Ordinace, který Nova přesunula z lineárního vysílání právě na Voyo. V rozhovoru, který jsme zmínila, jsem se na totéž ptal programové ředitelky Novy Silvie Majeské, zda se někdy zpětně dostanou ty díly Ordinace, které vznikly už jen pro Voyo, i do lineárního vysílání. Říkala, že to nemůže vyloučit.

Já to také nemůžu vyloučit. Ale v tuto chvíli je opravdu v plánu pouze Iveta ku příležitosti narozenin Novy a v dohledné době se nechystá nic dalšího.

Foto: TV Nova

Když se tedy Iveta objeví v lineárním vysílání, dostane se i na Nova.cz do bezplatného archivu?

Ano. Ve stejném režimu.

Na Voyo je možné sledovat některé placené lineární kanály, konkrétně Nova Sport 1 a 2, ale už ne Nova Sport 3 a 4, a nejsou tam ani nové stanice Nova Sport 5 a 6 s Formulí 1. Ale na Slovensku se k nim uživatelé Voyo dostanou. Jak to?

Je to dané profilací Voyo na těchto dvou trzích. I když je Voyo v Česku a na Slovensku hodně podobné, obsahově se liší. Zatímco Voyo Originály jsou více cílené na českého diváka, na Slovensku jsme se vydali cestou sportu. Začalo to už Niké ligou, nejvyšší slovenskou fotbalovou ligou. S Formulí 1 to je trochu specifický případ, protože slovenský divák by se k ní jinak nemohl dostat. Zatímco v Česku se objevuje v nabídkách některých operátorů, na Slovensku zatím žádná větší distribuční smlouva na šíření Nova Sport 5 a 6 není.

Nikdo nepřistoupil na vaše podmínky. Nebo to je dané i tím, že vaše sesterská služba O2 TV na Slovensku neexistuje?

Ona tam existuje, ale je výrazně menší než v Česku. V současné době zkrátka na Slovensku nemáme žádnou dohodu s operátory, a protože sezóna Formule 1 úspěšně odstartovala, rozhodli jsme se to vyřešit takto.

A ve chvíli, kdy se Nova Sport 5 dostane do nabídky některého operátora placené televize na Slovensku, zmizí Formule 1 z Voyo?

To momentálně nemohu říct.

Když jsem se díval na stránky slovenského Voyo, je tam napsáno, že zařazení Nova Sport 5 je dočasné a že předplatitelům dáte minimálně 30 dnů předem vědět, když ji budete vyřazovat.

Je to tak, zařazení Nova Sport 5 a 6 je prostě speciální příležitost. Dokonce jsme kvůli němu ani neměnili výši předplatného. Je to prostě takový velký dárek od Voyo pro slovenské diváky a protože víme, že to je speciální a výjimečná akce, dopředu říkáme, že je dočasná.

Překvapilo vás, jak malý počet operátorů v České republice byl ochotný zařadit Nova Sport 5 a 6? Je to důsledek vysokých poplatků za možnost vysílat tyto programy?

K tomu se nemohu úplně vyjádřit, nebyla jsem u těch vyjednávání. Nicméně jednání nadále pokračují, nejsou uzavřená. Sezóna Formule 1 teprve začala a může dojít ke změnám. Cena těchto sportovních eventů je nicméně čím dál větší, to všichni moc dobře víme.

Pojďme ještě k Voyo Originálům. Mezi Českem a Slovenskem existuje silná spolupráce, projekty vznikají společně. Probíhá nějaká podobná synergie napříč dalšími trhy, kde Voyo působí? Nebo se nějaká taková spolupráce chystá?

Česko-slovenská synergie vychází z jazykové příbuznosti. Myslím, že velmi podobně je na tom i synergie Chorvatska a Slovinska, které se jazykově také tak moc neliší.

Vznikl nějaký Voyo Originál ve spolupráci více zemí najednou?

Zatím ne. Sdílíme spolu úspěšná témata, ale realizace jsou lokální. Například Sex O´Clock bude uveden na Voyo Adria. My si vyhodnocujeme, co by mohlo být kde úspěšné a samozřejmě se vzájemně inspirujeme. .

Globální streamovací služby postupně zavádí levnější tarify s reklamou. Voyo se této možnosti bránilo, ale poslední dobou tuto možnost nevylučujete ani vy. Plánujete tedy zavedení reklamního tarifu a případně od kdy?

Neřekla bych, že bychom se tomu vyloženě bránili. Kontinuálně si to analyzujeme, poměrně detailně sledujeme trendy, jak na Západě, tak i u nás v Česku u konkurence. Podle nás ale k tomu zatím nedozrál ten správný čas. Když se podíváte na západní trhy, tak v podstatě Netflix, Disney+ a další s tím začali ve chvíli, kdy jim zpomalil růst, stagnovali a rozhodli se podpořit další růst zavedením reklamní vrstvy, která jim to oživila. My uvažujeme v podstatě podobně, ale v tuto chvíli rosteme natolik silně čistě s placeným Voyo, že by zavedení reklamního tarifu nedávalo smysl. Což ale neznamená, že nepřijde. Musí nám to dávat smysl. Můžu vám říct, že to určitě nebude letos.

Zatím jediná služba, která hned od začátku zavedla i reklamní tarif, je prima+. Začátkem února oznámila, že za první rok existence měla přes milion uživatelů a 125 tisíc předplatitelů. Co říkáte těm číslům?

Potřebovala bych znát detailnější čísla, měsíční data. Takto se to těžko posuzuje, protože nevím, jaká je struktura těch, co mají tarif s reklamou a těch, co jej nemají, z čeho se skládá ten milion uživatelů. Voyo má čistě platící uživatele, což není stejná situace. Také námi udávaná čísla platících uživatelů se vztahují k jednomu okamžiku, kdežto uživatelé udávaní skupinou Prima jsou uživatelé, kteří se na službě objevili v průběhu celého roku. Nedá se to úplně porovnávat. Máme samozřejmě nějaké odhady ze zahraničí, kde vidíme, že reklamní tarif bývá spíše menšinovou záležitostí.

Byla by Nova ochotna prodávat nějaké svoje tituly jiným streamovacím platformám, třeba mezinárodním? Je tedy otázka, zda by to byly platformy, co působí i na českém trhu…

Na českém trhu ne. Voyo roste tak rychle právě proto, že svůj prémiový obsah na českém trhu nabízí exkluzivně. Co se týká regionů mimo působení CME jsme v rámci obchodování s právy otevření. Nedávno jsme u seriálu Extraktoři uzavřeli smlouvu s izraelským distributorem, a měli jsme úspěch na Berlinale a na londýnském trhu. Máme radost, že je naše tvorba na světové úrovni a tomuto typu spolupráce se vůbec nebráníme.

Velký úspěch slaví Metoda Markovič: Hojer. Zaznamenal jsem informaci, že chystáte druhou řadu věnovanou Spartakiádnímu vrahovi.

Ano, pro všechny fanoušky máme dobrou zprávu. Legendární vyšetřovatel Jiří Markovič se vrátí s případem dopadení tzv. spartakiádního vraha Straky. S ním se vrátí i tým kriminalistů v původní sestavě – Petrem Lněničkou, Václavem Neužilem a Adamem Mišíkem.

Pojďme k hybridnímu vysílání (HbbTV). Nova je velmi aktivní na mezinárodním HbbTV Foru, pravidelně na něm dostáváte různá ocenění. Na HbbTV řešení hodně spolupracujete s Českými Radiokomunikacemi (CRA). Jak vlastně vznikají ona oceňovaná řešení: zadáváte je pro technické zpracování CRA, nebo si vytváříte sami a CRA už pak jen nasadí hotové aplikace do jejich sítě?

U nás vzniká idea, a pak dáváme zadání CRA. Technicky i vývojově to zajišťuje CRA.

Vytvoří vám tedy na klíč, co si sepíšete.

Ano.

Máte nějaká data o penetraci televizorů s nejnovější verzí HbbTV 2.0, která umožňuje využívat nejzajímavější funkce hybridního vysílání?

Penetrace HbbTV 2.0 je 65 %. Na trhu je tedy celkem 955 500 zařízení.

Foto: TV Nova

Nedávno jste uvedli TN Live jako samostatný lineární kanál a zároveň jste pro něj získali licenci od Rady pro rozhlasové a televizní vysílání. Jaké s ním máte plány do budoucna? A lze ho považovat za plnohodnotný zpravodajský kanál?

Chceme, aby byl co nejsledovanější. Je to specifický projekt, který byl nejdřív na internetu a pak jsme ho v rámci našich rozvojových plánů umístili i do HbbTV a umožnili k němu přístup divákům přes modré tlačítko. Díky tomu se může dále rozvíjet.

Máte v plánu, že by se z něj časem mohl stát klasický lineární kanál vysílaný v DVB-T2?

V tuto chvíli ne.

A v pozdější chvíli?

Pokud to budeme zvažovat, tak se to všichni včas dozví.

Také jste vstoupili s aplikací Nova.cz do HbbTV, takže si diváci můžou přes červené tlačítko přehrávat pořady Novy z archivu. V této souvislosti mě zajímá, jak se tváříte na projekt Czechflix, který oprášily CRA, ale už nemá jít o streamovací službu, nýbrž společný archiv českých televizí v HbbTV. Prostřednictvím jednoho rozhraní by se diváci dostali k pořadům všech televizí. Už vás CRA s tímto nápadem kontaktovaly?

Nevím přesně, jaká je ta představa, ale pokud to bylo opravdu sesypání archivů dohromady na jedno místo, úplně bych to nenazývala Czechflixem. U toho by byla moje uživatelská představa jiná. Nevidím v tom žádnou přidanou hodnotu, protože pokud vím, všechny televize mají svoje HbbTV nebo streamovací službu a tam archiv pořadů.

Ono jde spíš o to, že by divák nemusel kvůli přehrání nějakého pořadu z archivu hledat konkrétní lineární kanál. Zároveň by tak vznikla konkurence IPTV, které to má podobně. Divák si otevře stránku s programem, kde jsou všechny televizní kanály a může si u nich přehrát pořad, který nestihl včas.

U nás by se to týkalo jenom archivu našich vlastních pořadů, který poskytujeme v omezeném režimu. Není tam úplně všechno. Veškerý obsah máme u nás na Voyo.

Ale když máte smlouvy s operátory IPTV, ti pak svým zákazníkům umožňují zpětné přehrání kompletního lineárního vysílání několik dní dozadu. Za to vám ale tito operátoři platí, ne?

Ano, platí za možnost, že můžou takto využívat náš obsah.

Takže to je pro vás výhodné a asi nebudete chtít to samé poskytovat zdarma v rámci HbbTV.

To určitě ne.

Přes HbbTV šíříte také lineární vysílání kanálu Nova Lady, který nemá tak dobré pokrytí v terestrice. Plánujete takto šířit i nějaké další svoje kanály?

Ne, momentálně neplánujeme přes HbbTV vysílat žádný další náš kanál. Ona je otázka, proč bychom to dělali, když jsou všechny dostupné celoplošně terestricky a dát je ještě do HbbTV nedává úplně smysl.

Nezkoušeli jste s CRA domluvit možnost kódovaného vysílání placených lineárních kanálů přes HbbTV? Například že byste takto nabídli stanice Nova Sport a divák by nemusel uzavírat smlouvu s operátorem, jen by si někde v trafice koupil přístupovou kartu?

Zní to hezky, ale realizace by nebyla zase tak jednoduchá. Musel byste si pořídit box, který byste připojil k televizoru, takže je uživatelsky mnohem jednodušší uzavřít smlouvu s operátorem.

Jak se stavíte k možnosti lepšího zacílení reklam přes HbbTV? Jde vlastně o zaměňování lineárně vysílané reklamy za internetovou, která se vloží do klasického vysílání u televizorů připojených k internetu.

Mluví se o tom už poměrně dlouho, ale stále ještě není vyladěné technické řešení tak, abychom si řekli, že nám to dává smysl. Zatím ji implementovalo jen několik západoevropských zemí jako například Německo, Španělsko nebo Velká Británie. Není to sjednocené a často se řeší problémy, aby se vysílání nezasekávalo nebo přesně navazovalo v časech vysílání reklamního bloku. Prostě mi přijde, že to je stále ještě ve fázi vývoje, takže čekáme, až se tyto problémy vyřeší.

Jak by se vlastně takové cílené reklamy řešily z hlediska GDPR, protože vy byste je vlastně cílili na konkrétní lidi. Diváci by museli nějak potvrdit, že s tím souhlasí?

Vzhledem k tomu, že GDPR je evropská záležitost a ve Španělsku a Německu už tuto reklamu vysílají, předpokládám, že to mají ošetřené.

Na pražském HbbTV Foru přede dvěma lety jste představovali interaktivní projekty pro HbbTV, jako byly kvízy a soutěže. Rozvíjíte je nějak?

Představili jsme dotazníky, které nám zapadaly do naší strategie,. Dotazníky jsou v podstatě marketingové řešení, kdy cílíme na všechny diváky a ptáme se jich na otázku. Když divák odpoví, rovnou mu to vyhodnotí správnou odpověď. Jsou tam i určité obchodní možnosti, kdy aplikace umí dovést uživatele do aplikace klienta.

Úvodní foto: TV Nova