Podivné roky pokračují a tenhle bude možná úplně nejpodivnější. Prodeje nejen televizorů významně klesají, lidé šetří, nenakupují nebo nákupy zbytného zboží, a televizory, rádia a přehrávače zbytné jistě jsou, odsouvají dál a dál. Výprodejových výrobků uvedených do prodeje minulý rok je tak na trhu více než modelů pro letošní rok, a to jsme snad v srpnu nikdy nezažili. Podívejme se proto, jaké zajímavé kousky v kombinaci cena/výkon si stále ještě můžete pořídit, a to napříč kategoriemi.

Na úvodním snímku vidíte situaci v prodeji televizorů na Alza.cz. Na počátku srpna tu bylo 264 kousků TV označených jako modely 2023, 313 kousků z roku 2022 a například ještě 71 televizorů z roku 2021. Situace pomalu až tristní a i když máme srpen, některé značky stále kolekci 2023/24 v prodeji nemají, nebo mají jen malou část, a nikam se neženou. Divit se nemůžeme!

Níže uvedený výběr doporučeníhodných produktů bere v potaz minimálně tři věci: výrobek se ocitl v našem TOP 10 za rok 2022, ještě se stále prodává a za třetí vykazuje patrný pokles ceny, což samozřejmě neznamená stovku, dvě. Odkazy na všechny výrobky v TOP 10 za rok 2022 (drtivá většina se stále ještě nabízí) vždy najdete před našimi současnými zlevněnými tipy. Aktuální ceny jsou hned v úvodu konkrétních výrobků…

Při zpracování tohoto přehledu autor narazil na zajímavou skutečnost o které neměl ani páru. Zejména netušil, že se u tolika produktů letos cena vůbec nezmění a u spousty dalších jen plus mínus o stokorunu. Snad se zablýskne na lepší čas. Autor s tím ale už moc nepočítá. Rozhodně ne následující minimálně dva roky.

Nejlepší televizory 2022 TOP 10 s matnou obrazovkou, OLED i 8K

Televizory 2022: pokles cen není velký, ale někdy…

V TV je situace nejlepší/nejhorší (podle toho, jak na to koukáte). Z TOP 10 byla zlevněna plná polovina kousků, vybírat je z čeho!

Hisense 65U8GQ hodně potěšil I v náročném vánočním provozu

Hisense 65U8GQ (165 cm, 19.990 Kč, odkaz vede na dlouhodobý test)

Novinka ve střední třídě má hodně zajímavou výbavu, svižný operační systém a plošné podsvícení s regulací. Vedle klasického krátkého testu tu máme i dlouhodobý. Cena poklesla z 26.990 Kč… (oproti našemu TOP 10).

Hisense 65U8GQ z řady U8GQ využívá méně lesklou obrazovku LCD QLED, ve firemní mluvě ULED. Má úhlopříčku 165 cm (65″), frekvenci až 120 Hz (podle výrobce…) a rozlišení Ultra HD (4K) s plošným podsvícením ve 120zónách v nichž lze nezávisle regulovat intenzitu. Vedle zapůjčeného modelu je rovněž ke koupi 140 cm (55″) za 19.990 Kč, zkoušených 165 cm přijde na 29.990 Kč. À propos „méně lesklá obrazovka…“ Nepředstavuje si ji jako mat typicky u notebooků, jen není tak lesklá, jako u většiny současných televizorů, takže někde „před“ jakýmsi polomatem. Určitě je to lepší než nic…

Hodnocení (oproti krátkodobému testu upraveno)

  • PRO: výtečný poměr cena/výkon, výtečný obraz s neméně dobrým resamplováním, výtečný zvuk (i na stěně), kompatibilita s řadou HDR a nové režimy práce (Imax, Filmmaker…), spolehlivá, rychlá a kvalitní platforma Vidaa, excelentní řazení kanálů, obrazovku lze kdykoli vypnout a poslouchat jen zvuk, programovatelné tlačítko na DO, obousměrné Bluetooth Audio, parádní EPG bez zvukového výpadku, ale…
  • PROTI: …televizor se při nastavení upozornění neprobudí z pohotovosti, málo přehledná domovská nabídka (Home), hodila by se úprava multimédií (přehrávání externích titulků ze serveru, spolehlivější navazování při přerušení…)

 

Televizor Philips 55OLED936: zvuk i obraz jako z partesu, problematické ovládání

Philips 55OLED936 (140 cm, 38.990 Kč, OLED)

Na tenhle televizor jsme čekali dlouho. Zvuk od Bowers & Wilkins totiž v každém přijímači zrovna nenajdete. Škoda, že není v názvu, ale po tom už voláme hodně dlouho. Vlastně už od prvního zařízení tohoto typu, skvělého Philips 55OLED903… Cena poklesla ze 41.990 Kč.

Philips 55OLED936 je zvukově i obrazově vynikající. Bohužel opět představuje částečně zahozenou příležitost už třeba kvůli neschopnosti nabídnout konzistentní ovládání a operativní vypnutí obrazu. Pokud vám tohle nevadí, a nevadí vám Android TV a zejména ještě ne zcela nedotažený firmware (v době testu…), pak dostanete zvukově i obrazově výjimečný televizor s výtečným osvícením pozadí, byť i zde musíme zmínit nedotažené ovládání. Právě nesystémovost v přístupu k ovládání a neschopnost ho dotáhnout, a také ho alespoň dva roky (pls, pls…) držet, mrzí u tohoto přijímače asi nejvíce.

Hodnocení

  • PRO: vynikající zvuk společně s bytelnou a až neuvěřitelnou zvukovou lištou, výtečný obraz, rozumí si s mnoha systémy HDR, rychlý běh prakticky bez čekání, při zadání upozornění v EPG se televizor probudil z pohotovosti, možnost operativního vypnutí obrazovky hned po ruce, ale…
  • PROTI: …jen někdy (např. nikoli v TV tuneru na TV kanálech), neuspořádané a nesystémové ovládání, chybí oboustranné Bluetooth Audio a klasické zrcadlení obrazovky, levné balení TV, EPG bez zvuku i obrazu, drobné firmwarové problémy

 

Samsung The Serif QE55LS01BA (2022) Excelentní matná obrazovka, parádní pokoukáníčko

Samsung QE55LS01BA Serif (140 cm, 18.990 Kč, matná obrazovka!)

Vynikající designový televizor je podle nás perlou českého trhu a neměl by uniknout vaší pozornosti. Pozor si dejte zejména na letos změněné uživatelské rozhraní domovské obrazovky a tady na tom asi budete podobně, jako u kompaktního dálkového ovladače Samsungu – buď ano, nebo ne. Cena klesla z 27.990 Kč a ta současná je naprosto bombózní!

Nové televizory značky se v době testu upravovaly doslova za pochodu a bylo to vidět i u tohoto Serifu, kde se nově objevila funkce „i“, nebo také „Info“. Matná obrazovka byla zcela bez odlesků (nevidíte se v ní) a byla impozantní stejně, jako skvělý obraz a resamplování i z jednoduše šířených stanic a mizerných videí na Youtube. Kvalit obrazu si u tohoto televizoru nelze nevšimnout stejně, jako nesmírně originálního provedení a nikdo jiný vám něco takového v současnosti nenabídne.

Hodnocení

  • PRO: vynikající matná obrazovka (!), skvělý obraz ze všech možných zdrojů, řada aplikací IPTV/VoD, výborné obousměrné Bluetooth Audio, stabilní, kvalitní a stále svižný operační systém Tizen i když…
  • PROTI: …díky novému uživatelskému rozhraní s horší ovladatelností, komplikovanější práce s HbbTV a barevnými tlačítky, chybí konektor RJ-45, zhoršené zrcadlení obrazovky z mobilu, obvyklá absence slibovaného eko balení

 

Televizor Samsung QE65Q70A prokázal své kvality i v dvouměsíčním testu

Samsung QE65Q70A (165 cm, 23.990 Kč, odkaz vede na dlouhodobý test)

Náš první dlouhodobý test z praktického provozu přijímače v nižší střední třídě modelů s obrazovkami LCD (QLED). Q70A s úhlopříčkou 165 cm vystřídal, na stěně u autora, špičkovou plazmu Panasonic VT20 podstatně menších rozměrů. Cena klesla z 26.990 Kč…

Televizor je určen pro průměrně náročného diváka (někdo by mohl říci i méně náročného, záleží na úhlu pohledu), který chce rozměrnou úhlopříčku za přijatelné peníze a zároveň požaduje co nejlepší obraz, řadu domácích aplikací a rychlý a spolehlivý operační systém. Tady dostane vše. Pokud mu samozřejmě vyhovuje dálkový ovladač. Doporučujeme tedy ho někde vyzkoušet a týká se to vlastně skoro celé loňské a zejména letošní (2022) produkce Samsungu.

Hodnocení (oproti krátkodobému testu upraveno)

  • PRO: slušné resamplování, spolehlivý a rychlý o. s. Tizen, vynikající PiP a Multi View, vynikající zrcadlení obrazovky z mobilu, parádní obousměrné Bluetooth Audio, dálkový ovladač s akumulátorem a dobíjením přes USB-C, výborné EPG (na absenci přímého skoku na jiný den si jde zvyknout a poslední aktualizace pro zrychlený posun pomohly)
  • PROTI: nelze vypnout obraz a ponechat pouze zvuk, hodně lesklá obrazovka, komplikovanější práce s HbbTV a aplikacemi využívajícími barevná tlačítka

 

Sencor SLE 65US800 v dlouhodobém testu Potvrdil stabilitu i kombinaci cena/výkon

Sencor SLE 65US800 (165 cm, 12.990 Kč, odkaz vede na dlouhodobý test)

Třetí z našich dlouhodobých testů měl odhalit, jak se v praxi chová velmi levný a velmi rozměrný televizor (165 cm) s operačním systémem WebOS, který je tu zabudován díky licenci. Cena klesla z 13.990 Kč…

Již dříve jsme ve stejné řadě testovali Sencor SLE 43US800 s výrazně menší obrazovkou s úhlopříčkou 109 cm. Po klasickém testu naopak podstatně rozměrnějšího Sencor SLE 65US800 přichází na řadu jeho test dvouměsíční, dlouhodobý, a můžeme říci, že potíže byly jen drobné a v podstatě na úrovni těch dříve odhalených. Navíc jich bylo velmi málo, a i to je hodně příjemné překvapení! Po pravdě: licencovaných TV s tímto o. s. jsme moc neměli a obecná důvěra ve WebOS od LG byla v poslední době spíše nižší než vyšší. Nicméně autor svůj názor na licencovaný operační systém provozovaný na pomalém hardwaru (což pochopitelně souvisí s cenou televizoru) patřičně upravil a k jeho překvapení dokonce dospěl do situace vyjádřitelné větou: „vlastně by se s tím v pohodě dalo žít…“

Hodnocení (oproti krátkodobému testu upraveno)

  • PRO: cena/výkon, stabilní a výborně implementovaný systém, dva ovladače (!), spousta aplikací pro naše podmínky, samostatné tlačítko menu nastavení, upravitelná nabídka (domovská i menu nastavení), výtečná formátová kompatibilita u multimédií, při nastaveném upozornění v EPG se TV probudí z pohotovosti
  • PROTI: na DVB-T2 subjektivně vzato méně citlivý přijímací člen, v průběhu zkoušení zmizelo zrcadlení přes Wi-Fi Miracast a začalo vyžadovat speciální aplikaci LG

 

 

Nejlepší set-top boxy 2022 Pozemní televizní příjem na různé způsoby

Set-top boxy 2022: zhola nic…

Většina STB zůstává nastejno, nebo zlevnila/zdražila o stokorunu, či dvě. Přes všechnu snahu se nám nepodařilo najít přijímač, který by zadaným podmínkám vyhovoval.

 

 

Nejlepší DAB rádia 2022 Vyberte si podle svého v řadě kategorií

Přijímače DAB 2022: skoro nic

Tady je skoro vše nastejno (plus/mínus), jen zejména JVC RA-E981B výrazněji zdražil o asi 500 Kč. Nicméně jak vidíte z jediného kousku…

Hledáte DAB pro váš audio systém? Zkuste TechniSat DigitRadio 10 IR

TechniSat DigitRadio 10 IR (2.999 Kč)

Je to malé a lehké (až příliš) a také výborně vybavené, a to včetně klasického anténního konektoru a digitálního výstupu audia. K receiveru či domácímu kinu ho ale připojíte i obyčejným analogovým stereo kabelem typu cinch. Cena šla z… 3.299 Kč.

Rozšíření analogového receiveru má nejen výbornou výbavu, ale většinou i pohodlné a intuitivní ovládání a ukládání stanic do paměti, a to jak na VKV/DAB, tak u internetových kanálů. Výrobce prý ještě dopracovává firmware, nutno ale zdůraznit, že tato část byla veskrze použitelná už teď a i když v případě internetu možná s trochu větší trpělivostí, nic zásadního se tu neobjevilo.

Hodnocení

  • PRO: výborný zvuk (v rámci autorova řetězce), digitální audio výstup, výtečný poměr cena/výstup, spousta místa pro uložení stanic (jednoduché ukládání i vyvolávání u všech tunerů), často výborné ovládání (někdy se jen pere návrat na vyšší pozici v nabídce s regulací hlasitosti), výborná výbava a provedení, ale…
  • PROTI: …příliš lehké a pouze plastové (možné samovolné posouvání zařízení), komplikovanější práce s internetovými stanicemi (problematické řazení stanic v seznamech, pomalejší běh i náběh funkce), u VKV chybí AMS, zatím si moc nerozumí s meshovou Wi-Fi

 

 

Nejlepší video přehrávače 2022 Vyzkoušený Android TV pro multimédia, IPTV i videotéky

Videopřehrávače s Android TV 2022: jen dva kousky (sláva!)

Výrobků vyhovujících našim parametrům je vysloveně pár, něco málo z trhu zmizelo, většina však zůstala nastejno nebo šla, jak už bylo opakováno, o trochu nahoru nebo dolů.

AB IPBox Two Combo Android TV a DVB-T2 (skoro) se vším všudy

AB IPBox Two Combo (2.890 Kč)

Set-top box kombinovaný s multimediálním centrem MMC s o. s. Android TV 8.0 vyniká řadou tunerů, včetně českého DVB-T2/HEVC. Nechybí čtečka přístupové karty a zvládá rozlišení až do Ultra HD (4K). Cena šla dolů z 3.290 Kč.

Za danou cenu získáte univerzální přístroj s jehož zprovozněním, včetně případné přístupové karty, si sice musíte poměrně dost vyhrát, ale na druhou stranu si za to jednoduše můžete připlatit (je to jako služba), takže jste bez starostí. Vždy pak dostanete spolehlivou a všestrannou mašinku s vysokým stupněm aplikační kompatibility a se stabilním chodem aplikací. To společně se solidním chováním DVB-T2 na které jsme se vzhledem k zaměření časopisu orientovali, pokládáme za nejdůležitější.

Hodnocení

  • PRO: spolehlivý chod aplikací i set-top boxu na DVB-T2, výborná kompatibilita s lokálními aplikacemi, slušný obraz i na horších TV kanálech, velmi dobré EPG i seznam stanic vyvolatelný OK/Enter, výborné ovládání set-top boxu (v rámci možností Android TV)
  • PROTI: složitější zprovoznění přístupu na oficiální tržiště aplikací Googlu, nutnost manuálně zprovoznit přístupovou kartu k placenému vysílání (pokud potřebujete); vše lze ale pořídit jako službu u dodavatele

 

Multimediální přehrávač Strong Leap-S1 nabídne vyladěný „televizní“ systém Android TV a řadu aplikací

Strong Leap-S1 (1.699 Kč)

Levný nástupce vynikajícího modelu SRT 202 Ematic s novým jménem a novou výbavu, který nyní můžete mít i s nižší cenou. Výtečnou výbavu mj. vidíte zejména v USB 3.0, klasickém síťovém vypínači (sláva!) a verzi Wi-Fi 5, což udělá radost těm, kteří nemají k televizoru dotažen ethernetový kabel. Cena šla dolů z 1.999 Kč…

Tenhle multimediální přehrávač se povedl. Pár problémů tu sice je a odstranit by často šly firmwarově, ale to nejdůležitější, tedy stabilita chodu a aplikační kompatibilita je na výši a o to jde v praxi nejvíce. Výrobce by se měl především vypořádat s trojicí informačních LED na přední straně. Ty totiž signalizují chybně a s rozdílnou intenzitou, bohužel přesně opačnou, než by bylo zapotřebí. Zamrzí i omezený Chromecast, ale po pravdě řečeno zrcadlení obrazovky z mobilu nebo tabletu se spíše očekává u televizoru než u takovéhoto přehrávače.

Hodnocení

  • PRO: cena/výkon, stabilní a dobře vyladěné prostředí, Android TV a s tím spojená vysoká aplikační kompatibilita, oproti předchozí verzi výrazně vylepšená výbava, včetně např. rychlejší Wi-Fi, tradiční síťový vypínač
  • PROTI: špatné provedení informačních LED na čelní straně, Chromecast pouze s aplikacemi, které ho podporují, na spodu chybí gumy, otočený konektor HDMI (možná komplikace s kabelem – zařízení je velmi lehké)