Televizory letos moc nefrčí a o to je důležitější si dobře vybrat, pokud na to přijde. V těchto tipech na to NEJ, co jsme pro vás v poslední době vyzkoušeli, najdete jak modely pro rok 2021 a 2022, tak ty nejnovější pro 2023. Letošní novinky ale na trh přicházejí velmi pomalu a dá se říci, že nejpomaleji co pamatujeme (máme srpen…). I to potvrzuje, že další rok nejnovější krize je pro TV, nejprodávanější segment spotřební elektroniky, jedním z nejhorších, ne-li nejhorším v historii.

Výběr toho nejlepšího co nám prošlo rukama jsme naposledy vydali minulý rok a mezitím se v branži objevily další změny dané poslední krizí, která – jak se nyní zdá – je ovlivňuje mnohem více než jakákoli před tím. Za kovidu se diváci jasně přiklonili na stranu velkých a rozměrných úhlopříček, prodej stoupl a výrobci si rozhodně nestěžovali. Letos je naopak hlášen pokles, a někdy i značný, i když oficiální a zveřejnitelné údaje zatím chybí. Už je ale evidentní, že nejhýčkanější zboží utrpělo další ránu, konkurence přitvrdila a jako vedlejší efekt tu máme zmiňované zpožďování nových kolekcí, vyhrocenější boj o marže, včetně výrobních, a někdy vysloveně zanedbatelný pokles cen v doprodejích. Ten tak jde pomaleji, než se odhadovalo i když – kupodivu – můžete mít kliku. Modely 2021 mohou dnes mít hodně zajímavé ceny! I takový tu najdete…

Které IPTV a VOD přehraje váš televizor? Velký přehled aplikací pro Smart TV 2023

K výše uvedenému se přičítá fakt, že lidé místo aby nakupovali, „špórují“ do polštářů, pokud tedy mají z čeho, a diví se tomu jen ta „skvěle ekonomií vybavená garnitura“ co nám tu momentálně šéfuje.

Tohle ale nevyřešíme. Co vyřešit můžeme je přinést tipy na výrobky s co nejlepší kombinací cena/výkon a o ni jde nakonec nejvíc. Tedy pokud u TV řešíte prašulky, což je případ naprosté většiny z nás. Tak nás napadá, že možná už opravdu nastal čas NEUVÁDĚT nové kolekce u nejprodávanější části klasické spotřební elektroniky každý rok. Nikomu se však nechce být první i když tu a tam narazíme na kousky neinovované jednoduše proto, že buď nejsou takovým prodejním hitem, nepotřebují to, nebo se jich už ze zaměření prodá málo, protože nejsou pro každého. Typickým příkladem je opravdu výborný venkovní Samsung Terrace, který ve 165 cm nyní přijde na neuvěřitelných 47.990 Kč a kdyby autor měl „tintili vantili“, stál by mu pod pergolou okamžitě!

Technisat TechniVision HD32AO Mobil – jeden z mála televizorů s akumulátorem. Foto: Technisat

Podívejme se tedy, co nejlepšího z našich testů z poslední doby vzešlo. Přehled připravujeme bez ohledu na cenu a další parametry, takže se do něj může dostat i velmi levný a zdánlivě docela obyčejný přijímač. Dvě věci jsou tu ale jisté: televizor nám prošel rukama alespoň v krátkodobém testu a má – nyní – co nejlepší poměr cena/výkon. V druhém případě – občas – uděláme výjimku v té části trhu, kde si to nelze dovolit.

A jelikož tu je další krize, za kterou si ovšem můžeme sami, nebudeme se tentokráte držet skrupulí jménem Top 10. Když jde tvrdý na tvrdý… (a to už skoro jde…).

Řazení výrobků v přehledu je abecední, odkazy na recenze najdete hned v úvodu a ceny jsou pochopitelně aktualizovány. Veďte ale prosím v patrnosti, že se od doby testu přece jen u televizorů něco změnit mohlo (je to u modelů 2021, 2022 i pravděpodobné), takže si před nákupem některé pro vás důležité věci raději ověřte.

Finlux 32FFMG5760 Travel TV Žádná láce, ale dobrá práce

Finlux 32FFMG5760 Travel TV (81 cm, 9.890 Kč)

Je tu další, tentokráte výrazně rozměrnější televizor na cesty s napájením 12volty. Je „smart“ a nabízí hodně žádané aplikace jako Lepší.TV, Skylink Live TV a nové Voyo. Nyní o tisícovku levnější…

Televizor s rozlišením Full HD a úhlopříčkou 81 cm přijde na 10.999 Kč a je určen do prostornějších karavanů a obytných vozů i když se pochopitelně všude nevejde. Finlux má ale v nabídce další menší modely a některé jsme také vyzkoušeli. Jako například Finlux 24-FHMF-5770.

Tím nejdůležitějším je ale stabilní a překvapivě rychlá platforma (Vestel) s několika důležitými lokálními aplikacemi. Nestaví na ní pouze Finlux, ale i další menší výrobci a v současné podobě se zdá být i lépe ovladatelná než dříve i když pár rezerv jsme zahlédli. Aplikace se chovaly spolehlivě, pracovalo i Youtube či Youtube Music a hlavně ty lokální, které dnes někdy nenajdete ani u některé z masových značek. Díky plnohodnotnému dálkovému ovladači také nemáte problém s jejich řízením a platí to i o HbbTV, protože tu jsou i samostatná barevná tlačítka.

Hodnocení

 • PRO: stabilní a rychlý systém, dobré lokální aplikace, programovatelné tlačítko na DO, plnohodnotný dálkový ovladač (zajištěné víčko baterie), výborná multimédia, ale…
 • PROTI: …dotáhnout potřebují formality (grafika, ikony…), problematicky fungující přepínání mezi zdroji (vstupy/výstupy)

 

Dlouhodobý test TV Hisense 55U7HQ Po poslední aktualizaci je výborný

Hisense 55U7HQ (140 cm, 12.990 Kč, dlouhodobý test)

Hisense nabízí obrazovou volbu reagující na příchozí scénu (na skutečnou kalibraci podle podmínek v místnosti je moc levný). Dlouhodobé zkoušení však její užitečnost neprokázalo (tu a tam měla přínos krátkodobě), takže nakonec byla vypnuta. I tímto můžete snížit spotřebu a třeba i zrychlit zpracování, takže se vyplatí si s menu nastavení trochu pohrát. Naštěstí drtivá většina voleb je popsaných jasně a srozumitelně.

Obraz a zvuk byl vzhledem k ceně vynikající! Pro umístění na stěně bude v druhém případě asi dobré zatrhnout patřičnou volbu. Nezapomeňte také na vypnutí položek rychlého startu a probouzení po lokální síti, které šetří energii v pohotovostním režimu (někdy výrazně!) i vaše nervy.

Dlouhodobý test Hisense 55U7HQ prokázal především vysokou rychlost, spolehlivost a stabilitu firemní platformy Vidaa, která patří k tomu nejlepšímu, co dnes na trhu najdete a může se směle zařadit po bok naprosté špičky, tedy Samsung Tizen. Co do počtu lokálních aplikací sice plně srovnatelná není, ale je snadno nahraditelná parádním zrcadlením obrazovky z mobilu, které se v po několika aktualizacích firmwaru stalo pohodlným a funkčním, což test rovněž prokázal. Televizor navíc, vzhledem ke stávající prodejní ceně, představuje vynikající poměr cena/výkon, takže…

Hodnocení (upraveno podle dlouhodobého testu)

 • PRO: cena/výkon, výborný obraz i zvuk, hodně rychlá TV, parádní EPG bez zvukového výpadku, stabilní platforma Vidaa, operativní vypnutí obrazu a ponechání pouze zvuku, výtečné HDR10 i Dolby Vision, excelentní třídění kanálů, zvuk v DTS-HD Master Audio i Dolby Atmos, obousměrné Bluetooth Audio, nyní už výtečné zrcadlení obrazovky z mobilu (praktická náhrada aplikací, které chybí)
 • PROTI: zhoršený (co do rozložení i možností) dálkový ovladač, včetně absence programovatelného tlačítka (model 2022, dá se od Hisense nahradit jiným), potíže s ovládáním po přepnutí kanálu, pro někoho to, že chybí aplikace HBO Max a Prima+

 

Hisense 65U8GQ hodně potěšil I v náročném vánočním provozu

Hisense 65U8GQ (165 cm, 14.999 Kč, dlouhodobý test)

Novinka ve střední třídě má hodně zajímavou výbavu, svižný operační systém a plošné podsvícení s regulací jednotlivých zón. Vedle klasického krátkého testu tu máme i dlouhodobý. Velmi výrazné zlevnění z 25.889 Kč. Bomba!

TV z řady U8GQ využívá méně lesklou obrazovku LCD QLED, ve firemní mluvě ULED. Má úhlopříčku 165 cm (65″), frekvenci až 120 Hz (podle výrobce…) a rozlišení Ultra HD (4K) s plošným podsvícením ve 120zónách v nichž lze nezávisle regulovat intenzitu. Vedle zapůjčeného modelu je rovněž ke koupi 140 cm (55″) za 19.990 Kč, zkoušených 165 cm přijde na 29.990 Kč. À propos „méně lesklá obrazovka…“ Nepředstavuje si ji jako mat typicky u notebooků. Jen není tak lesklá, jako u většiny současných televizorů, takže někde „před“ jakýmsi polomatem. Určitě je to lepší než nic…

Při montáži na stěnu můžete, podle údajů výrobce, televizor naklopit až o patnáct stupňů horní částí směrem k vám. Šikovné při nutném umístění přijímače výše.

Hodnocení (upraveno podle dlouhodobého testu)

 • PRO: výtečný poměr cena/výkon, výtečný obraz s neméně dobrým resamplováním, výtečný zvuk (i na stěně), kompatibilita s řadou HDR a nové režimy práce (Imax, Filmmaker…), spolehlivá, rychlá a kvalitní platforma Vidaa, excelentní řazení kanálů, obrazovku lze kdykoli vypnout a poslouchat jen zvuk, programovatelné tlačítko na DO, obousměrné Bluetooth Audio, parádní EPG bez zvukového výpadku, ale…
 • PROTI: …televizor se při nastavení upozornění neprobudí z pohotovosti, málo přehledná domovská nabídka (Home), hodila by se úprava multimédií (přehrávání externích titulků ze serveru, spolehlivější navazování při přerušení…)

 

Předprodukční Hisense 65U8KQ Vyzkoušeli jsme první TV pro sezónu 2023/24

Hisense 65U8KQ (165 cm, 39.990 Kč, předprodukční, 2023)

Absolutní novinku nám zapůjčila u nás příjemně aktivní čínská značka a v tomto televizoru vyšší střední třídy má nabídnout nové funkce třeba i pro hry, podsvícení Mini LED, nejnovější verzi HbbTV a dokonce i horní reproduktory pro Dolby Atmos a DTS. Vše zastřešuje inovovaný operační systém s další úpravou domácí obrazovky, která nyní například dovoluje umístit sem oblíbené TV stanice.

Televizor se i v předprodukční verzi choval velmi stabilně, při jednom zapnutí pouze nešel zvuk z TV tunerů, ale obnovil se po opětném vypnutí/zapnutí a problém se už neopakoval. Jen drobností se pak v této souvislosti zdálo být to, že pokud jsme v tuneru zmáčkli tlačítko Input (vstupy/výstupy) skončili jsme na domovské obrazovce a tudíž automaticky, a bez ptaní, vyskočili z příjmu DVB. Uvidíme, zda jde o chybu (z našeho pohledu určitě) nebo o vlastnost. Naopak doufejme, že zachována zůstane další drobnost, totiž to, že i po opětovném vypnutí a zapnutí si televizor pamatuje předposlední sledovanou stanici.

Co do obrazu si na DVB-T2 Hisense dokázal, většinou výtečně až excelentně, poradit nejen s HD stanicemi České televize, ale také s méně kvalitně vysílanými kanály, včetně hlavní Novy a Primy. Drobná zaváhání byla vidět zejména u sportovních přenosů, a to i ve Full HD, ale berme v úvahu, že ČT nemá nijak vysoký datový tok, navíc to nebylo nic přehnaného.

Přijímač vypadá hodně nadějně!

Hodnocení – nehodnoceno, předprodukční vzorek

 • PRO:
 • PROTI:

 

Předprodukční Hisense 65U8KQ Vyzkoušeli jsme první TV pro sezónu 2023/24

Hisense 65UXKQ (165 cm, 59.990 Kč, předprodukční, 2023)

Předprodukční kousek vrcholové řady LCD se chlubí nejen povětšinou luxusní výbavou a plošným podsvícením Mini LED, ale také úspornější energetickou třídou. Za nás jsou bombou reproduktory po stranách panelu a také navrhovaná cena v kombinaci s výkonem.

Jak bylo řečeno, jde o předprodukční kousek, takže žádné hodnocení, resp. klasický test. Problémů nicméně bylo naprosté minimum a už úvodní ladění tuneru na pozadí (to zvládal do této doby prakticky pouze Samsung) a následné naprosto excelentní třídění kanálů (lepší než Samsung) vás nutně musí navnadit. A co teprve vynikající zrcadlení obrazovky z mobilu a obousměrné Bluetooth Audio, kterým se Hisense taktéž řadí na naprostou špičku. Právě tohle totiž najdete jen u pár značek!

U Hisense 65UXKQ s úhlopříčkou 165 cm je momentálně na firemních stránkách uvedena cena 59.990 Kč, což se nyní zdá být jednoduše skvělé! I když u výrobků jiných značek v této ceně nemusí být znát příliš velké rozdíly oproti běžným přijímačů za nějakých 30, 40.000, tady to doslova udeřilo do očí i uší.

Hodnocení – nehodnoceno (předprodukce)

 • PRO:
 • PROTI:

 

Samsung Frame QE43LS03BG: výtečný matný panel, stabilní platforma, ovládání čím dál víc své

Samsung Frame QE43LS03BG (109 cm, 26.990 Kč, 2023, matná obrazovka)

Se spoustou úhlopříček přichází na domácí trh designový televizor řady The Frame v provedení 2023. Označením se od těch minulých prakticky neliší. Jen tu máme přídomek „BG“, resp. „G“. Je v černé, ale výměnné rámy opět nechybějí, takže si ho můžete, co do vnějšího designu, upravit k obrazu svému.

Obrazově vzato je Frame stále výtečný, matná obrazovka k nezaplacení a příjemná je často i černější černá : ). Audio systém sice místy usíná, ale oficiální ukázky s Dolby Atmos ho dokáží probrat k životu a stojí to za to! DTS tu pochopitelně není, takže si se zvukem HD Master Audio nechytnete, ale FLAC HD už televizor v pohodě zvládal v nejrůznějších vzorkováních. A poradil si i s běžným vysíláním v DVB-T2/HEVC, resp. s těmi stanicemi, které kvalitou příliš neoplývají, což ostatně platí i o Nově a Primě vysílané v nízkém rozlišení. Teď ale máme na mysli spíše jednoduchoučké teleshopingové kanály, ze kterých by našinec nakrásně vysublimoval, kdyby to nějak šlo, i při tom nejšpičkovějším převodu obrazu.

Úhlopříčka testovaného The Frame sice není nijak velká, ale na modelu 2023 bylo jasně vidět, že má navíc. Uvidíme až vyzkoušíme nějakou rozměrnější. V každém případě můžeme potvrdit, že mat je prostě mat a nic jiného bychom ani nechtěli.

Hodnocení

 • PRO: matná obrazovka zcela (!) bez odlesků, stále výborný obraz, spolehlivý operační systém a stabilní chod, skvělá koncepce i spojení obou částí jediným tenkým kabelem, pro někoho možnost instalace obrazovky na výšku
 • PROTI: domovská stránka s řadou ovládacích potíží, problémy se vstupy/výstupy a někdy i s nalezením multimédií na USB flash, chybí možnost vypnout obraz a ponechat pouze zvuk, televizor často nespolupracoval se serverem domácí sítě a připojení nešlo ani manuálně zprovoznit

 

Jaký je Samsung QE55Q80C? Klasická koncepce, výborný obraz, k vrcholu jen kousek

Samsung QE55Q80C (140 cm, 29.990 Kč, 2023)

Od 127 do neuvěřitelných 249 cm jdou úhlopříčky v řadě Q80C. Ta se chlubí i plošným podsvícením, barevnou paletou certifikovanou společností Pantone a audio systémem zvládajícím jak Dolby Atmos, tak firemní OTS Lite u něhož zvuk následuje pohyb. A také, a to je dnes stále dosti unikátní, režimem „šetrným pro oči“ zvaným EyeComfort. Pár drobností ale stále chybí. Třeba vypnutí obrazu a ponechání zvuku.

Tím z našeho pohledu momentálně nejdůležitějším je to, že nová verze operačního systému Tizen pro kolekci 2023 je na použité hardwarové platformě stabilní, svižná a bezproblémově funkční. I když nějaké zádrhely tu přece jen jsou a především jde o pomalejší EPG, stále nedotažené ovládání, včetně řízení inovované domovské obrazovky, klady rozhodně převažují.

Televizor pracuje s klasickou koncepcí bez externího boxu a nabízí nejen výborný obraz a resamplování z nižších rozlišení, ale také solidní zvuk s vysokým rozsahem hlasitosti i v rámci běžného pozemního příjmu. A i když by noha podstavce a vůbec celý držák vyžadoval poněkud lepší návrh (to bylo jasně vidět!), jestliže televizor umístíte na stěnu, což dnes dělá spousta lidí, potenciálním potížím se lehce vyhnete. Doufejme jen, že „noha“ je u rozměrnějších úhlopříček, potažmo dokonce u 249 cm (98″), navržena výrazně lépe.

Hodnocení

 • PRO: výborný obraz, spolehlivý operační systém a stabilní chod, celá řada aplikaci IPTV/VoD, včetně těch, kterých je na jiných platformách málo, řada režimů „eko“, ale…
 • PROTI: …hodně chybí vypnutí obrazu a ponechání zvuku, stále nedotažené UR, horší přístup k menu nastavení, apod., někdy potíže s nalezením multimédií (zejména u serveru)

 

Dlouhodobý test Samsung QE55QN85B Lepší a dotaženější, ale to nové prostředí…

Samsung QE55QN85B (140 cm, 18.990 Kč, dlouhodobě)

Máme tu pro vás dvouměsíční zkušenosti s televizorem se zcela přepracovaným uživatelským rozhraním označovaným jako UR/UI 2022 (User Interface), které řádně zamávalo s přístupem k funkcím, včetně aplikací, i používáním televizoru jako takovým. Toto UR najdete v celé letošní kolekci.

Vynikající obraz, někdy až výborný zvuk a na to je u vyšších modelů Samsungu spolehnutí a vlastně vždy, když jsme testovali televizor se špičkovou obrazovkou LCD (QLED), také bylo. Tohle je vrchol současné nabídky LCD a tady se podle nás nespletete.

Za nás i po dvou měsících práce zeje úvodní obrazovka poloprázdnotou, sekce Média nezahrnuje všechna média a v menu nastavení je část s volbami, jejichž zařazení jednoduše nepochopíte a spíše vyjadřují bezradnost návrhářů rozhraní (a těch, kteří to schválili). Ostatně o dost lépe už to vyjádřil Neruda. Na tohle by ale spíše sedělo: „Jak dál?“ Tvrdošíjně se držet něčeho takového, což dokazuje řada aktualizací prostředí v průběhu celé doby od jeho uvedení, nebo jednoduše udělat to, co měl Samsung udělat už na začátku: dát prostě uživatelům vybrat. Skvělá je ostatně v tomto ohledu internetová Lepší.TV, která má, podle nás, nejlepší ovládání ze všech IPTV na trhu. Stačí když Samsung nakoukne do Nastavení.

Hodnocení (upraveno podle dlouhodobého testu)

 • PRO: výborný obraz i resamplování za prakticky všech okolností, možnost ovlivnit co se vám má po spuštění televizoru objevit na obrazovce, stále výtečné režimy Multi View a PiP, skvělé zrcadlení i obousměrné Bluetooth Audio
 • PROTI: horší práce s barevnými tlačítky, nové UR/UI 2022 se zhoršenou ovladatelností (ve srovnání s TV 2021), nelze vypnout obrazovku a ponechat pouze zvuk, možné potíže s identifikací zařízení na domácí síti LAN

 

Samsung má co nikdo nemá! Podívejte se na televizor na zahradu, The Terrace QE65LST7

Samsung QE65LST7 Terrace (165 cm, 47.990 Kč, krátký pohled)

Tohle sice nebyla plnohodnotná recenze, ale i tak bylo jasně vidět, že je to perla i když samozřejmě nevyzkoušíme odolnost proti počasí za nějaký delší čas, třeba měsíc či rok. Nyní naprostá bomba – zlevněno totiž z 89.990 Kč (pochází z roku 2021).

I když se dnes některé věci u televizorů mohou zdát pouhým marketingem, tenhle přijímač na ven jím rozhodně není. Už jen udávaná teplotní odolnost -31 až 50 °C hovoří sama za sebe a další jasnou výhodou je to, že nemá prakticky žádné specialitky. Ovládá se jako běžný televizor Samsung se vším, co k tomu patří. Díky použití standardního o. s. také využijete známých aplikací a je vlastně výborné, že majitele nemá co v tomto ohledu překvapit, což byl nepochybně záměr výrobce.

Samozřejmě je také třeba mít, na příslušné místo, dotažen nějaký anténní svod. Pokud ho nemáte, můžete využít nějakou aplikaci internetové televize IPTV a s úspěchem jsme vyzkoušeli Lepší.TV, která na 165 cm poskytovala rozumně kvalitní obraz při celé řadě stanic. Využít pochopitelně můžete i další lokální aplikace Samsungu, kterých je více než dost a značka v tomto ohledu hraje, společně s LG a s Android TV, prim.

Hodnocení (nehodnoceno, první pohled) – stejně doporučujeme… 🙂

 • PRO:
 • PROTI:

 

Televizor Samsung QE65Q70A prokázal své kvality i v dvouměsíčním testu

Samsung QE65Q70A (165 cm, 25.990 Kč, dlouhodobý)

Náš první dlouhodobý test z praktického provozu přijímače v nižší střední třídě modelů s obrazovkami LCD (QLED). Q70A s úhlopříčkou 165 cm vystřídal, na stěně u autora, špičkovou plazmu Panasonic VT20 podstatně menších rozměrů. Cena obdobná nebo vyšší.

U těchto modelů občas někde zahlédnete výtku na pohledové úhly. Ty ale z našeho hlediska nejsou a nebyly problémem. Ten pro někoho mohou představovat samovolně mizející ikony umístěné přímo na základní lištu (přehrávač BD, server…). Upozorňujeme ale, že zjevně šlo o firmwarový problém, který už může (ale také nemusí) být odstraněn.

Televizor je určen pro průměrně náročného diváka (někdo by mohl říci i méně náročného, záleží na úhlu pohledu), který chce rozměrnou úhlopříčku za přijatelné peníze a zároveň požaduje co nejlepší obraz, řadu domácích aplikací a rychlý a spolehlivý operační systém. Tady dostane vše. Pokud mu samozřejmě vyhovuje dálkový ovladač. Doporučujeme tedy ho někde vyzkoušet a týká se to vlastně skoro celé produkce Samsungu pro 2021 a zejména 2022.

Hodnocení (upraveno podle dlouhodobého testu)

 • PRO: slušné resamplování, spolehlivý a rychlý o. s. Tizen, vynikající PiP a Multi View, vynikající zrcadlení obrazovky z mobilu, parádní obousměrné Bluetooth Audio, dálkový ovladač s akumulátorem a dobíjením přes USB-C, výborné EPG (na absenci přímého skoku na jiný den si jde zvyknout a poslední aktualizace pro zrychlený posun pomohly)
 • PROTI: nelze vypnout obraz a ponechat pouze zvuk, hodně lesklá obrazovka, komplikovanější práce s HbbTV a aplikacemi využívajícími barevná tlačítka

 

Sencor SLE 40FS700TCS Smart Rychlý a s výborným vypnutím obrazovky i EPG

Sencor SLE 40FS700TCS Smart (102 cm, 5.499 Kč)

Máme tu další televizor s licencovaným operačním systémem Vidaa (čtěte „vida“). Je levný, „chytrý“ a uvidíme, zda také bude spolehlivý a rychlý, což k Vidě patří. Původně 6.499 Kč.

Za zmínku stojí spolehlivá platforma Vidaa se sadou domácích a dobře lokalizovaných aplikací, svižné, spíše přímo rychlé operace, což je vidět i na EPG, které je u nás hodně využíváno, a také slušná práce s multimédii. Byť kompatibilita směrem ke starším formátům ani zdaleka není ideální, což je bohužel vlastní spoustě výrobců televizorů. Výtečné zrcadlení obrazovky z mobilu, které je obecné, tady Wi-Fi Miracast, takže nemusíte řešit zda je aplikace kompatibilní či ne.

I tohle je od výrobce dobrý tah i když možná někteří, vzhledem k docela slušnému audio systému, budou litovat absence Bluetooth. Zejména pokud televizor přímo exceluje v operativním vypnutí obrazovky a ponechání pouze zvuku. A tohle je – v dnešním energeticky problematickém světě – cenná deviza!

Hodnocení

 • PRO: slušný obraz i zvuk, spolehlivá, rychlá a kvalitní platforma Vidaa, obrazovku lze kdykoli vypnout a poslouchat jen zvuk (!), výborné EPG bez zvukového výpadku, naprosto excelentní řazení kanálů, často výborné ovládání, včetně programovatelného tlačítka na DO, ale…
 • PROTI: …hodně zasutého, pro někoho to, že Wi-Fi jede pouze na 2,4 GHz

 

Sencor SLE 65US800 v dlouhodobém testu Potvrdil stabilitu i kombinaci cena/výkon

Sencor SLE 65US800 (165 cm, 12.990 Kč, dlouhodobý test)

Třetí z našich dlouhodobých testů měl odhalit, jak se v praxi chová velmi levný a velmi rozměrný televizor (165 cm) s operačním systémem WebOS, který je tu zabudován díky licenci. Cena je nyní obdobná.

Již dříve jsme ve stejné řadě testovali Sencor SLE 43US800 s výrazně menší obrazovkou s úhlopříčkou 109 cm. Po klasickém testu naopak podstatně rozměrnějšího Sencor SLE 65US800 přichází na řadu jeho test dvouměsíční, dlouhodobý, a můžeme říci, že potíže byly jen drobné a v podstatě na úrovni těch dříve odhalených. Navíc jich bylo velmi málo, a i to je hodně příjemné překvapení! Po pravdě: licencovaných TV s tímto o. s. jsme moc neměli a obecná důvěra ve WebOS od LG byla v poslední době spíše nižší než vyšší. Nicméně autor svůj názor na licencovaný operační systém provozovaný na pomalém hardwaru (což pochopitelně souvisí s cenou televizoru) patřičně upravil a k jeho překvapení dokonce dospěl do situace vyjádřitelné větou: „vlastně by se s tím v pohodě dalo žít…“

Naše doporučení je tedy jasné s jednou výjimkou: pokud hledáte obří a velmi levný televizor a nejste až tak nároční na obraz (někdy se ovšem slušně předváděl…) a nepotřebujete zrcadlení obrazovky z mobilu, tento Sencor s WebOS může být výbornou volbou. Může být dobrou alternativou i k LG jako takovému a obrazově vás možná překvapí, jak na kanálech v HD, tak na některých streamovacích službách.

Hodnocení (upraveno podle dlouhodobého testu)

 • PRO: cena/výkon, stabilní a výborně implementovaný systém, dva ovladače (!), spousta aplikací pro naše podmínky, samostatné tlačítko menu nastavení, upravitelná nabídka (domovská i menu nastavení), výtečná formátová kompatibilita u multimédií, při nastaveném upozornění v EPG se TV probudí z pohotovosti
 • PROTI: na DVB-T2 subjektivně vzato méně citlivý přijímací člen, v průběhu zkoušení zmizelo zrcadlení přes Wi-Fi Miracast a začalo vyžadovat speciální aplikaci LG

 

„Stříbrný“ Sharp 55EQ4EA SL Se skvělým zvukem a skoro zadarmo 🙂

Sharp 55EQ4EA SL (140 cm, 12.990 Kč)

Hliníkové provedení v černé nebo stříbrné, čelně vyzařující dvojice reproduktorů, zesilovač 2x 15 W a zvuk od Harman Kardon. To je kráska s Android TV 11 od u nás velmi dobře známé značky, A i když se vše úplně nevyvedlo, klady rozhodně převažují!

Televizor nepochybně své mouchy má. To bylo jasně vidět v úrovni implementace o. s., resp. živého TV vysílání (certifikace Googlu zjevně není všespasitelná), ale nádherný styl, hodně chytře vymyšlený podstavec (nápadu s otvory VESA by se značka měla držet!) a hlavně skvělý zvuk všechny potíže rázem smazaly. A samozřejmě i to, že vyspělé DTS-HD Master Audio televizor podával výtečně a skvěle mu v tom sekundovalo, i bez horních kanálů, Dolby Atmos. A i když zjevně poměrně dost záleželo na kvalitě zdroje, tohle je při ceně nějakých 17.000 Kč jasná výhra i přesto, že v menu se do volby DTS Virtual:X nešlo za žádných okolností dostat.

Zvukově a designem, resp. vnějším stylem, je to podle nás jeden z nejlepších televizorů do nějakých 30.000 Kč. Tedy pokud jste u Android TV, pochopitelně.

Hodnocení

 • PRO: skvělý zvuk (nejen na danou cenu!), dva dálkové ovladače, výborně koncipovaný podstavec (do otvorů VESA), spousta českých či dobře lokalizovaných aplikací už v základu (hodně nebývalé…!), výborná spotřeba za provozu, stabilní chod i když…
 • PROTI: …tu a tam horší implementace živého TV vysílání, bylo by vhodné upravit chování tlačítka Exit, problémy s řazením stanic, přes USB pouze souborové systémy FAT16 a FAT32 (!), pro někoho i EPG bez upozornění na pořad

 

Televizor Sony XR-65X90L Výborný obraz, ovládání je třeba zlepšit

Sony XR-65X90L (165 cm, 49.990 Kč, 2023)

Za televizor s úhlopříčkou 165 cm (65″) nezaplatíte málo. Co za to nabídne? Především Google TV, která vám buď sedět bude nebo nebude a nic mezitím a také poněkud nekonzistentní ovládání na které je třeba si zvyknout. Za pozornost ovšem stojí i zmiňovaný výborný obraz, a to i z hodně špatných zdrojů.

Ovládání je nesystémově pojaté a výrobce se v tomto směru už hodně dlouho hledá. Například pokud budete hledat volbu „vypnout obraz a ponechat pouze zvuk“ nemůžete jít do kontextového menu, kde by měla být, je třeba zmáčknout tlačítko s klíčem a listovat a listovat. Naštěstí tady jde ikona posunout na lepší pozici. Potřebné volby tak u Sony většinou hledáte, jelikož jsou často umístěny naprosto nelogicky, jednotlivé nabídky jsou špatně pojmenovány, atd., atd. Tohle je prostě průvodní jev Android TV a Google TV. A následně se vám může také stát, že když se jich konečně doberete, řádně nepracují (chování po zapnutí).

Škoda, že Sony má dnes hodně diskutované eko volby někdy až vysloveně zasuté (vypnutí obrazovky a ponechání pouze zvuku) nebo špatně provedené (tzv. Eco Dashboard). Podstatně příjemnější jsou pak některé vlastnosti, zejména schopnost EPG si televizor probudit z pohotovostního režimu. Obrazově budete také spokojeni a nejspíše na jakémkoli zdroji, včetně vysloveně chabých televizních kanálů s podivným rozlišením i datovým tokem.

Hodnocení

 • PRO: výborný obraz i ze špatných zdrojů, výborné EPG s probuzením TV po upozornění na pořad, nožičky podstavce se nešroubují (plus dvě polohy!), výtečné řazení naladěných kanálů součástí instalace, spousta aplikací a možností nastavení, ale…
 • PROTI: …na nesystémové ovládání je třeba si zvyknout a (dlouhodobě) je opět trochu jiné než dříve, nespolehlivé spouštění TV do naposledy použitého režimu, což je navíc nutné po instalaci nastavit, prapodivný Eco Dashboard, který naprosto nevyužívá své šance, pozor na dálkové ovladače s malými tlačítky a popiskami

 

Televizor na cesty Strong SRT 24HE4023 Šikovný, chybí jen málo

Strong SRT 24HE4023 (61 cm, 2.899 Kč)

Jednoduchý a levný televizor základní třídy je primárně určen do prostředí s napájením 12volty. Na nic si nehraje a má slušnou základní výbavu, což v tomto případě znamená, že adaptér pro autozapalovač dostanete v ceně. A skutečně mu funguje…

Provoz na 12 V a to, že je dodaný adaptér do autozapalovače v pořádku jsme zkusmo ověřili v osobním voze Suzuki Vitara. V této souvislosti veďte v patrnosti, že na rozdíl od jiných televizorů určených pro toto použití je víčko baterií dálkového ovladače bez pojistného šroubku, takže se jen běžným způsobem zacvakne.

Jinak se připravte na o něco pomalejší přepínání kanálů a lehce pomalejší spouštění. Nic zásadního to však nebylo. Ovládání je slušné stejně, jako rozložení tlačítek (většinou) dálkového ovladače a televizor byl schopen se při nastavení upomínky v EPG probudit z pohotovostního režimu, což určitě někoho potěší. Za danou cenu tak Strong SRT 24HE4023 představuje velmi slušnou nabídku pro toho, kdo chce jen základní funkce.

Hodnocení

 • PRO: cena, dobré ovládání, překvapivé množství formátů u muziky (i FLAC HD!), EPG s probuzením z pohotovosti, na rozhlasových kanálech se automaticky zapíná šetřič obrazovky, ale…
 • PROTI: …chybí obecné vypnutí obrazu a ponechání pouze zvuku, pro někoho to, že víčko baterií DO je bez pojistného šroubku

 

Dlouhodobý test Strong SRT 24HE4203 Spolehlivý a výborný klidně i jen na internetovou TV

Strong SRT 24HE4203 (61 cm, 3.659 Kč, dlouhodobý test)

Malý přijímač byl umístěn na zbrusu nový držák a zbrusu nové místo – do kuchyně. Anténní svod je dále, takže zkoušení TV vysílání tentokráte probíhalo výhradně přes aplikace internetových televizí Lepší.TV a SledovaniTV. Zapojen do něj byl i multimediální server Synology DiskStation DS414j a následně například i Voyo a nově uvedená aplikace, Disney+.

Televizor s operačním systémem Vidaa potvrdil své kvality a zkušenosti z krátkodobého testu. Platforma byla stabilní a rychlá a v tomto směru jsme u čínského linuxového o. s. nenarazili na jediný problém ani po aktualizaci. Hisense Vidaa tak patří mezi to nejlepší co je k dispozici a svou rychlostí a spolehlivostí se může směle zařadit vedle toho nejlepšího co je už dlouho k dispozici, tedy Samsung Tizen. Tohle zjištění by mělo potěšit ty, kteří chtějí menší a levnější televizory, ale beze zbytku to platí i u těch rozměrnějších.

Značka Strong zatím nabízí s Hisense Vidaa jediný přijímač a jedním z největších kladů televizoru byla, při daném využití, možnost velmi operativně – a hlavně kdykoli, včetně aplikací IPTV/VoD – vypnout obrazovku a poslouchat pouze zvuk. To totiž zajistí prosté stlačením menu a příslušná volba, které je tu hned po ruce. Tohle je vlastnost všech nových TV Hisense a je to jen dobře (ještě by se hodil skutečný síťový vypínač).

Hodnocení (upraveno podle dlouhodobého testu)

 • PRO: excelentní poměr cena/výkon (!), překvapivý obraz a místy dokonce i zvuk (při montáži na stěně to tolik znát nebylo), spolehlivá, rychlá a kvalitní platforma Vidaa, obrazovku lze kdykoli lehce vypnout a poslouchat jen zvuk (!), výborné EPG bez zvukového výpadku, excelentní řazení kanálů, HbbTV 2.0 (hodně malá úhlopříčka), často výborné ovládání, včetně programovatelného tlačítka na DO, ale s…
 • PROTI: …nešťastně zasuté mezi dalšími, málo přehledná domovská nabídka (Home) s ovládáním, které je zbytečně zdlouhavé

 

Televizor Strong SRT 40FD5553 (2023) Levňoučký, ale s Android TV a HDR

Strong SRT 40FD5553 (102 cm, 5.499 Kč, 2023)

Někdy sice musíte na dokončení operace vyčkat i dvě sekundy, možná nepatrně déle, ale podívejte se na cenovku! Tohle je zkrátka něco, čemu se nelze divit stejně, jako jednoduchému, veskrze základnímu obrazu, který si můžete o něco vylepšit díky bohatým možnostem seřízení.

A ještě k rychlosti operací: prodlevu vidíte jak u aplikací, tak například přímo při spouštění nějakého pořadu. Cítit je ale také například při přepínání kanálů, vyvolávání domovské nabídky, přechodu do seznamu všech instalovaných aplikací, atd. Tragické to ale určitě nebylo i když prodlevy jsou, jak bylo naznačeno, někdy jasně viditelné. Zajímavé je v této souvislosti stále velmi vysoká rychlost EPG u něhož se zvuk nepřerušoval ani při odchodu ani při vstupu.

Televizor představuje velmi levný „chytrý“ přijímač (další podobný stál v době testu o nějakou třetinu více) a touto optikou je nutné ho poměřovat i když obrazově byl na svou cenu lepší, než bychom čekali a seřízení tu nebylo až tak nutné, jako u vyššího modelu. Podle nás tak novinka za dané peníze nabízí hodně a pokud vám nevadí Android, je to už v současné době, při uvádění na trh, dobrá koupě. Samozřejmě s uvedenými výhradami, které si ale musí každý zvážit sám.

Hodnocení

 • PRO: stabilní Android TV, HDR10, vysoká aplikační kompatibilita, v ceně jsou dvě DO, vlastní menu Strongu (využité platformy), nožky podstavce s kvalitní gumou, EPG bez přerušení zvuku, ale…
 • PROTI: …jen základní (mj. bez upozornění na pořad), problémy s tříděním stanic

 

Technisat TechniVision HD32AO Mobil Dobrý obraz, výtečný provoz „na baterky“, solidní domácí aplikace

Technisat TechniVision HD32AO Mobil (81 cm, 12.499 Kč, 2023)

V bílé nebo oranžové tu máme nejen přenosný, ale také vysloveně mobilní televizor vybavený dokonce akumulátorem! Takových na této planetě existuje jen pár a samozřejmě máme na mysli ty s příjmovým tunerem, tedy alespoň s DVB-T2. Tady se ovšem na poměr cena/výkon nehledí…

Televizor obrazově potěší a i když v dané velikosti neřešíme nějaké vyspělé resamplování a podobně, na slabě vysílaných stanicích, nebo videích, byla snaha podat obraz co nejlépe vidět. Obrazové režimy jsou většinou slušně rozloženy a hlavně si je můžete upravit podle svého, což se nepochybně hodí. Ani zvuk nebyl špatný a při přehrávání ze serveru nebo z USB to bylo slyšet i když tady by se vyšší formátová kompatibilita hodila a typicky FLAC dnes přehraje kdekdo.

Výkon se neudává v RMS a je otázkou, zda nejspíše hudebních 12 wattů bude dostatečných. A provoz tak říkajíc „na baterky“? Chování bylo vynikající! Jednoduše šlo vytáhnout síťové napájení, televizor se sám přepojil na akumulátor a plynule pokračoval v přehrávání. Nepoklesl ani jas, obrazová i zvuková nastavení zůstala zachována a nic se – visuálně a poslechově vzato – nezměnilo. Televizor byl z akumulátoru provozován do doby, dokud se samovolně nevypnul, což trvalo asi 2 hod. 15 min.

Hodnocení

 • PRO: velmi dobrý obraz, výborná práce na akumulátor, domovská obrazovka s náhledem aktuálního pořadu (zvuk se při vstupu nepřerušuje a nabíhá rychle), síťový vypínač (!), pojistka víčka s bateriemi u plného ovladače, možnost nastavit jedno tlačítko DO (velké), spolehlivě pracující platforma (vlastnosti je však nutno dotáhnout), lze upravit hlavní lištu domovské obrazovky, včetně všech (!) aplikací, ale…
 • PROTI: …příslušná volba byla hodně schovaná, zbytečně náročné vypnutí obrazu a ponechání pouze zvuku (zapomeňte na něj), nefunkční šetřič obrazovky, podivně udělané přehrávání audia z mobilu přes Bluetooth (a energeticky zbytečně náročné!)

 

Foto úvodu: Samsung, koláž autora