Trh s přijímači DAB, ať už jsou jakékoli, se příliš nemění, takže v našem přehledu najdete modely třeba i více než dva roky staré. Není to ale na závadu, protože kvalita a zejména kombinace cena/výkon o kterou nám jde nejvíce, u nich stále platí. Nebo je ještě výše, protože se změnila cena a tu a tam (o to se také zajímejte) se změnil i firmware.

Níže najdete jednak modely z našeho posledního přehledu, pokud se samozřejmě ještě prodávají, a také rádia zcela nová, která s výborným výsledkem prošla našima rukama. A protože je digitální rozhlasové vysílání konečně trochu více v povědomí, může se to hodit i když se nejspíše přechodu z analogu na digitál, jako u vysílání televizního, nikdy nedočkáme. Už je také zřejmé, že „FM licence začaly platit ´navždy´“ (viz samostatný článek), a že zájem o DAB roste, což říká náš další článek…

Každý šestý posluchač prý ladí DAB+ Stejný podíl má mít i poslech přes mobil

ČTĚTE TAKÉ:

Řazení níže uvedených výrobků, které Televizní web doporučuje vaší pozornosti, je – stejně jako u ostatních přehledů NEJ 2023 – abecední, odkazy na recenze najdete hned v úvodu. Ceny byly aktualizovány, v perexu je buď zmínka o změně nebo tam není nic, což znamená že zůstala zachována a je tudíž prakticky stejná, jako v době testu.

Gogen DAB 700 Certifikované DAB rádio se slušným AMS

Gogen DAB 700 (1.599 Kč)

Stolní rádio má sice bytelné držadlo, ale také napájení pouze z 230 V. Díky výtečnému zálohování paměti při výpadku elektřiny s ním ale můžete přejít na terasu a v klidu ho do zásuvky zapojit tam.

Podání audia je takové, jaké byste nejspíše při dané ceně očekávali. Spíše se v tomto ohledu zdá výkon lehce nadprůměrný i když nemůžete čekat nějaké zázraky typicky v podobě výrazných basů a výšek. Částečně se ale přidat v nastavení dají a s výhodou můžete využít i velmi dobré přednastavené režimy ekvalizéru. Ani to nebývá zvykem.

Zkreslení při vyšší hlasitosti bylo spíše minimální, vysoký výkon zesilovače byl znát zejména při poslechu z tunerů, méně pak už u Bluetooth a kupodivu i u linkového vstupu. Vyzkoušeli jsme rovněž simulované přerušení napájení prostým vytažením přívodu z 230 V (síťový vypínač tu není). Jak po pár minutách, tak po asi 30minutách a dokonce i po nějakých osmi hodinách rádiu po připojení napájení vždy automaticky naběhl čas a neztratily se ani uložené stanice v paměti. Tohle je samozřejmě značné plus a ne vždy to vidíme takto dobře provedené.

Hodnocení

 • PRO: poměr cena/výkon, subjektivně vzato citlivý příjem, při přerušení napájení si pamatuje i uložené stanice, AMS u VKV a celkově výborné funkce, včetně nastavení basů a výšek (tzv. ekvalizér), většinou dobře vymyšlené ovládání, dobíjí externí zařízení i v pohotovostním režimu, výborná lokalizace, ale…
 • PROTI: …někdy podivná, pro někoho příliš drobné znaky menu, chybí popis AMS (i v manuálu), nepopsáno tlačítko Preset (!), hodil by se síťový vypínač (nutno vytáhnout ze zásuvky)

 

Hyundai PR 650 BTDAB Malé a šikovné rádio s výborným ovládáním

Hyundai PR 650 BTDAB (999 Kč)

Vcelku drobný přenosný přijímač klasické koncepce s teleskopickou anténou a výrazným LCD displejem má u VKV i DAB vyspělé funkce a využijete ho možná i jako Bluetooth reproduktor. Cena v době recenze, 1.199 Kč.

Podle výrobce využijete rádio i jako Bluetooth reproduktor, ale počítejte s tím, že provedení této části patří k těm slabším, což bylo vidět na poměrně vysokém utlumení zvukového výkonu a bylo tak zapotřebí hlasitosti na obou zařízeních hodně vytočit.

Tím nejcennějším jsou tak na tomto přijímači rozhlasové tunery, subjektivně vzato citlivější, než je zvykem, a také – většinou – pohodlné ovládání. Právě to – i přes absenci tlačítek přímé volby uložených stanic – potěší nejvíce. S jemně přeskakujícím tlačítkem hlasitosti s OK/Enter, které slouží i pro pohyb v menu se výborně pracuje. Přičtěte si k tomu snadné ukládání stanic do paměti, to, že pozic je 30 pro každý z tunerů a vychází vám slušná nabídka, pochopitelně ne právě nejlevnější, což bohužel sebou nese zejména doba. Mimochodem velmi příjemné jsou i výrazné hodiny v pohotovostním režimu a také to, že pokud chcete šetřit akumulátor, můžete rádio elektronicky vypnout, resp. mu navíc vypnout displej. Hodiny po zapnutí (většinou/často) naběhly během okamžiku a přijímač jsme nemuseli ani startovat.

Hodnocení

 • PRO: u VKV funkce AMS, možnost elektronického vypnutí, včetně displeje, výborné ovládání, jednoduché ukládání stanic do paměti, přehledné a dobře čitelné menu s kolováním, slušná lokalizace, včetně češtiny z vysílání
 • PROTI: pro někoho uživatelsky nevýměnný akumulátor, méně funkční Bluetooth (utlumení)

 

Rádio JVC RA-E981B Výborné DAB, slušný výkon zesilovače i ovládání

JVC RA-E981B (4.490 Kč)

Skoro universální stolní rozhlasový přijímač s tunery DAB/VKV/internet a bohatou výbavou mezi kterou chybí jen přístup na médium na domácí síti (LAN). Místo něj dostanete výtečné přehrávání přes USB a poměrně vysoký výkon zesilovače. Zdraženo, původní cena 4.090 Kč.

Rádio není nejlevnější, ale pokud by umělo přehrávat muziku i ze síťového média na domácí LAN, cena by určitě byla odpovídající. Takto je zejména poměr cena/výkon v běžném průměru, spíše lehce pod něj. Vynahradíte si to ale neutlumeným a výborně dělaným přehráváním přes Bluetooth (to dnes často neuvidíte) a excelentním přehráváním přes rozhraní USB. Škoda, že rádio nemá síťový vypínač, vzhledem k jeho bezproblémovému chování i při hodně dlouhém výpadku napájení by to byl rozhodně přínos a ušetřili byste energii. Snad také výrobce aktualizuje firmware speciálně pro Wi-Fi síť typu mesh tak, aby namísto řady přípojných bodů nabídlo rádio to, co má, totiž pouze jeden. Další informace na toto téma najdete v recenzi výtečného Wi-Fi směrovače (routeru) Strong Atria Wi-Fi Mesh Home Kit 1200 se kterým jsme test prováděli.

A ještě důležitá drobnost: u tuneru DAB byla, oproti VKV, jasně pozorovatelná vyšší citlivost na signál a stanice byly (v rámci domu) nacházeny i tam, kde je příjem výrazně omezený nebo vůbec nemožný. Zabudované DAB tak patří k těm nejlépe řešeným, a to i v rámci široké konkurence a někdy i výrazně dražší!

Hodnocení

 • PRO: výborné DAB s řadou možností (a citlivé na signál), excelentní přehrávání přes USB, výtečné a navíc neutlumené propojení přes Bluetooth, Wi-Fi i na 5 GHz, nevadí mu ani dlouhý výpadek napájení (vše zachová)
 • PROTI: chybí přehrávání typicky ze serveru LAN, u VKV by se hodila funkce AMS, momentálně si nerozumí s Wi-Fi sítí typu mesh

 

Rádio Kenwood CR-ST80DAB: tak nějak jiná, nejen rozhlasová liga

Kenwood CR-ST80DAB (3.190 Kč)

Tohle není žádné plastové chrchlátko, ale hutný stacionární rozhlasový přijímač mající skoro dvě kila! A přitom není tak drahý, jak byste možná čekali! Cena v době recenze, 3.290 Kč.

Zvukově je výborné, zkreslení zesilovače bylo pro autora slyšitelné až v nejvyšší hladině. Bassreflex na zadní straně je podlouhlý a zajímavě tvarovaný i uvnitř (kam jsme dosáhli…). Často byl také výrazně cítit. Ostatně to skoro osmi centimetrové reproduktory také.

Nejvíce nám chybělo tlačítko úplného vypnutí, v pohotovostním režimu, ale krásně svítí hodiny. Pokud vám tohle nevyhovuje, částečné utlumení LCD zajistíte dálkovým ovladačem. Mimochodem pokud ještě můžeme být neskromní (vzhledem ke koncepci, provedení a značce snad ano…), hodilo by se podsvícení ovládacích tlačítek na horní straně. To už je ale jen taková třešnička…

Hodnocení

 • PRO: výtečný poměr cena/výkon, výborně hraje, nastavitelný ekvalizér, spousta místa pro stanice (2x 40) a pět tlačítek přímé volby, u VKV funkce AMS, řada voleb u DAB, včetně řazení seznamu stanic, pohodlné ovládání, kvalitní provedení i zpracování, funkční čeština z vysílání a česká příručka v balení, zálohované hodiny i paměťová místa
 • PROTI: chybí tlačítko úplného vypnutí; pro někoho to, že v menu není čeština a slovenština

 

Kenwood M-420DAB Dobrý základní mikrosystém nejen s DAB a CD

Kenwood M-420DAB (3.490 Kč)

Značka má mikrosystémy slušně pokryty. Tento je v současné nabídce nejlevnější, následuje M-720DAB za nějakých 5.790 Kč, a pak dále až ke zmiňovanému a na Televizním webu také testovanému Kenwood M-9000S. Za něj v současnosti zaplatíte 7.990 Kč, vše zkrátka významně podražilo! Cena v době testu 4.190 Kč.

Cena byla během testu zvýšena ze 3.190 Kč na 4.190 Kč a jde o trend na který jsme vás upozorňovali a netýká se jen této značky a tohoto mikrosystému, ale celé řady další elektroniky. Za dnešní cenu v roce 2023 je nabídka výborná a nadstandardní.

Pokud jde o nijak vysoký výkon zesilovače, ten ke kategorii nejlevnějších mikrosystémů patří. Příjemné ale bylo většinou minimální zkreslení, které sice v nejvyšších hlasitostech, jež bylo často nutné použít pro výraznější poslech při napojení externího zařízení, narostlo, ale stále bylo nižší, než bychom čekali. Tento Kenwood sice na nějakou „diskotéku“ rozhodně není, ale vcelku v pohodě ozvučil pomalu třicetimetrovou místnost a projev neurazil; pochopitelně měřeno cenovkou.

Hodnocení

 • PRO: solidní provedení i výbava, výborná kompatibilita u Bluetooth, na mikrosystém slušné ovládání i když…
 • PROTI: …některá tlačítka na DO nejsou popsána, chybí tlačítka přímé volby uložených stanic, v pohotovostním režimu se nezobrazují hodiny, někomu možná bude chybět funkce Sleep

 

Stolní rádio s DAB, Majority Homerton 2 Výborný zvuk, dobře odvedená práce

Majority Homerton 2 (4.199 Kč)

Slušně vybavená novinka má skoro vše (nečekejte přístup na server), co byste si přáli. Provedena je „do hloubky“, reproduktor je nezvykle umístěn na horní straně a vzadu je pouze výdech malého bassreflexu. Čelo kryje deska zřejmě z hliníku a knoflíky příjemně přeskakují…

V ovládání je přijímač tak trochu svůj, ale to platí prakticky o každém, takže tohle bychom nevytýkali. Zvyknout se bez velkých problémů dá zejména poté, kdy naladíte a budete používat „těch svých pár“ stanic. Tady je hlavní přijít na to, kde je AMS, DAB se jako obvykle při prvním přiblížení ladí sám a internetový přístup je tu jednoduchý a Wi-Fi lepší než jinde!

Pokud se vám na běžných rozhlasových kanálech jeví zvuk jako slušný nebo třeba solidní, počkejte pokud do Majority Homerton 2 pustíte trochu vyšší kvalitu třeba z CD. Pak dostanete skutečně plný a celkově vyvážený zvuk, který je jasným plusem přijímače. Jen si u něj – a teď mluvíme o rádiu jako takovém – musíte navyknout na jakýsi elektromotor, který uvnitř cosi po zapnutí přijímače krátce posouvá, což je věc v této kategorii „poněkud“ neobvyklá.

Hodnocení

 • PRO: výborný, někdy až překvapivý zvuk, výborné podání i rozsah hlasitosti jak u Bluetooth, tak např. u linkového audio vstupu, AMS u VKV, vysoký počet uložitelných stanic, dobíjení externích zařízení přes USB i v pohotovostním režimu, příjemně stabilní napojení přes Wi-Fi, a to i hned po spuštění přijímače (!)
 • PROTI: chybí přehrávání ze serveru, hodila by se kompatibilita s mesh Wi-Fi

 

Sencor SMC 5700WDB Výborný mikrosystém s DAB za skvělou cenu

Sencor SMC 5700WDB (4.999 Kč)

Za mikrosystém s kompletním tunerovým osazením a přehrávačem CD (a CD-R/RW) zaplatíte skoro pět tisíc a mimo jiné za to dostanete samostatné dvoupásmové reprosoustavy s přiznanými reproduktory (lze zakrýt mřížkou), kov nejen na čelní straně a pérové terminály na té zadní. Na první pohled budí celek výborný dojem!

Sencor SMC 5700WDB po zvukové stránce rozhodně překvapil. Na vcelku kultivovaný vzhled současných levných mikrosystémů jsme si zvykli a faktem je, že situace u většiny z nich se hodně vylepšila. Na kvalitní podání audia v této části segmentu, ale moc zvyklí nejsme a více se to láme (zpravidla) o tisícovku, dvě výše. Mimochodem nejlevnější mikrosystém obdobného druhu jsme našli za nějaké dva tisíce, ty dražší mohou jít klidně až k 20tisícům.

Vzhledem k ceně hraje opravdu výborně, regulace výšek i basů je jasně slyšitelná a zkreslení velmi nízké, a to v celém rozsahu hlasitosti, včetně vytočení na naprosté maximum. A tady už – bez hrčení, různých pazvuků či samovolného poskakování reprobeden – ozvučíte slušně velkou místnost! Od výrobce je to výborná práce, která se může měřit i s produkty zvučnějších značek.

Hodnocení

 • PRO: výtečný zvuk, v celém průběhu hlasitosti naprosto minimální zkreslení (včetně vrcholu), VKV včetně skvělé funkce AMS, vynikající možnosti z DAB, velmi dobré ovládání, a to i na přístroji (!), výborné ukládání stanic do paměti, bohatá výbava, ale….
 • PROTI: …někomu může chybět přehrávání z média umístěného na LAN, chybí výstup na sluchátka, zatím si zcela nerozumí s meshovým směrovačem Wi-Fi

 

Levný Sencor SRD 7100 Hlavně pro DAB, u VKV ale i s AMS

Sencor SRD 7100 (799 Kč)

Jednoduchý přenosný a celoplastový přijímač, který můžete zakoupit v černé nebo bílé zásobuje energií buď dobíječka od mobilu (kabel dostanete v ceně) nebo klasický a léty prověřený akumulátor Nokia BL-5C. V současné době doprodej.

Rádio je příjemně kompaktní, ovládání většinou snadné a nemusíte nad ním moc přemýšlet. Češtinu nastavíte v menu (manuálně – instalace tu není), ta jdoucí s vysíláním byla také slušná. Škoda nemožnosti „vypnout“ přijímač a ponechat zapnutý displej. Zejména je však škoda nezálohovaných hodin při vypnutí, resp. standardním uvedení do jakéhosi hlubšího pohotovostního režimu v němž zároveň zhasne LCD (skutečné vypnutí tu není). Tady je ale jedna věc zajímavá. Uložené stanice v paměti se v tomto okamžiku neztrácely, takže je otázkou, co vedlo výrobce k tomu, udělat to takto. Hodiny tudíž v paměti nedrží a po zapnutí přijímače (bavíme se i o provozu na 230 V) se následně stáhnou z vysílání.

Sencor SRD 7100 je levné přenosné rádio, které má podle nás podstatně víc kladů než záporů. Pokud koukáte na cenu a chcete být hlavně na DAB, tohle vám v peněžence vítr nejspíše neudělá. U VKV zase potěší AMS a tuhle funkci abyste dnes pohledali.

Hodnocení

 • PRO: napájení standardním a levným akumulátorem (není problém mít dva…), výborné funkce u DAB, skvělé AMS u VKV, spousta místa pro ukládání stanic, intuitivní ovládání, cena/výkon
 • PROTI: hodiny nejsou zálohované

 

Hledáte DAB pro váš audio systém? Zkuste TechniSat DigitRadio 10 IR

TechniSat DigitRadio 10 IR (3.199 Kč)

Je to malé a lehké (až příliš) a také výborně vybavené, a to včetně klasického anténního konektoru a digitálního výstupu audia. K receiveru či domácímu kinu ho ale připojíte i obyčejným analogovým stereo kabelem typu cinch. Cena v době recenze, 3.299 Kč.

Se 160gramy si z nás výrobce s tímto rozšířením analogového receiveru dělá legraci a tohle žádný hifista duševně neunese! Je škoda, že přijímač není – i při stávajícím návrhu na výšku – těžší, byť jen uměle, protože takto ho posune i napojený tenounký optický audio kabel! Funkce jsou vynikající a až se tu a tam dotáhnou (mj. napojení na Wi-Fi mesh), budou ještě lepší a celek ještě cenově výhodnější. Poměr cena/výkon je stále výborný, a to i přes absenci přehrávání muziky ze síťového média.

TechniSat DigitRadio 10 IR má nejen výbornou výbavu, ale většinou i pohodlné a intuitivní ovládání a ukládání stanic do paměti, a to jak na VKV/DAB, tak u internetových kanálů. Výrobce prý ještě dopracovává firmware (poptejte se…), nutno ale zdůraznit, že tato část byla veskrze použitelná už v době testu a i když v případě internetu možná s trochu větší trpělivostí, nic zásadního se tu neobjevilo.

Hodnocení

 • PRO: výborný zvuk (v rámci autorova řetězce), digitální audio výstup, výtečný poměr cena/výstup, spousta místa pro uložení stanic (jednoduché ukládání i vyvolávání u všech tunerů), často výborné ovládání (někdy se jen pere návrat na vyšší pozici v nabídce s regulací hlasitosti), výborná výbava a provedení, ale…
 • PROTI: …příliš lehké a pouze plastové (možné samovolné posouvání zařízení), komplikovanější práce s internetovými stanicemi (problematické řazení stanic v seznamech, pomalejší běh i náběh funkce), u VKV chybí AMS, zatím si moc nerozumím s meshovou Wi-Fi

 

Technisat DigitRadio BT 1 USB-C, výborné funkce i citlivý příjem

Technisat DigitRadio BT 1 (1.499 Kč)

Bezešvé spojení malého přenosného rádia s tunery DAB a VKV a Bluetooth reprosystému s překvapivě výkonným zesilovačem. To ale není vše… Původní cena 1.399 Kč, takže nyní mírné zdražení.

Technisat DigitRadio BT 1 je vynikajícím kouskem „železa“ kombinujícím dvě dnes pro řadu lidí potřebné věci: Bluetooth reproduktor k mobilu a malé přenosné rádio. Svou práci odvádí výborně a hlavně výborně hraje. Provozní doba je solidní, mínusy vcelku zanedbatelné a na ukládání stanic na vyšších pozicích si prostě musíte zvyknout. Po pravdě nikdo asi moc nepředpokládá, že u takovéhoto přijímače využije všech.

Hodně potřebná funkce AMS tu je (přece jen jsme u přenosného rádia) a je tu také evidentně citlivá přijímací část, což se za současného stavu nejen digitálního vysílání hodí. Dobíjení je zobrazováno v pohotovostním režimu na ikoně stavu akumulátoru (symbol blesku), v hlubším spánku ho ale nevidíte (displej je zcela vypnut) i když se i v tomto stavu stále dobíjí (trvá to asi 4 hod.). Abyste ovšem viděli jak jste na tom, musíte přijímač zapnout.

Hodnocení

 • PRO: výborný zvuk i cena, vysoký výkon zesilovače, funkce AMS u VKV (!), ekvalizér s vlastním nastavením, citlivý příjem DAB i VKV, hodiny v pohotovostním režimu plus možnost úplnějšího vypnutí přijímače, pohodové ovládání až na…
 • PROTI: …komplikovanější ukládání a vyvolávání stanic z paměti (nad pozicí 4, včetně), pogumovaná strana se dosti špiní, nadstandardní výkon zesilovače se neprojevoval u Bluetooth a kabelového napojení, nedobíjí přes USB-PD

 

„Zásuvkový“ Technisat DigitRadio Flex 2 má výborný příjem DAB i VKV a hraje… překvapivě

Technisat DigitRadio Flex 2 (1.699 Kč)

Tahle specialitka míří rovnou do vaší elektrické zásuvky s 230 V. Je robustní, má výrazný displej a ovládání na přední a horní straně. Na umístění ovšem záleží…

Ovládání na horní straně na jednu straně omezuje instalaci, ale tu máte omezenu už teleskopickou anténou, takže je to vlastně jedno. Navíc se tlačítka na horní straně dají po krátké praxi nahmátnout poslepu. Zabudování Bluetooth (je výtečně implementované) možná přijde někomu zcela zbytečné (autor se k tomuto názoru také klonil, dokud si ho neposlechl!), ale hodit se může.

Flex 2 je zajímavý nejen koncepcí, ale i provedením a subjektivně vzato i vysokou citlivostí na signál jak analogového, tak digitálně šířeného rozhlasu, což se u nás rozhodně hodí! Přijímač je výborně ovladatelný, žádné podpásovky vás tu nečekají, a to včetně toho nejdůležitějšího, tedy ukládání a vyvolávání stanic. Rádio také slušně hraje a i výkon zesilovače v RMS je docela vysoký, což je znát nejen u Bluetooth. Pokud pro rádio najdete šikovné místo, určitě dobře poslouží třeba i jako prosté hodiny.

Hodnocení

 • PRO: neobvyklá a výborně řešená koncepce, citlivý příjem DAB i VKV, výtečné a intuitivní ovládání, rozměrné hodiny v pohotovostním režimu, bohatě upravitelné menu nejen u DAB, ekvalizér s vlastním nastavením, výtečně implementované Bluetooth s dostatečnou výkonovou rezervou (!)
 • PROTI: bez funkce AMS u VKV, hodila by se kuchyňská minutka, úvodem si nelze vybrat jazyk (rádio automaticky nabíhá do němčiny)

 

Sluchátka Technisat Stereoman 2 DAB+ Rádio, či rozšíření audio systému, TV či mobilu

Technisat Stereoman 2 DAB+ (3.299 Kč)

Sluchátka jsou vhodná jako bezdrátová klasika čerpající z napojeného audio zdroje a za druhé jako běžný rozhlasový přijímač vcelku se vším všudy. Vše ještě koření možnost využít je pro výstup třeba z televizoru, nebo mobilu, a také jako rozšíření vašeho receiveru o příjem digitálního rozhlasu.

Podání audia bylo lehce nadprůměrné, stereo efekt vysoce nad míru obvyklou a vynikající, někdy až překvapivý i na trochu rozpoznatelném signálu. Poslech muziky ve formátu FLAC, či při plném MP3, pak byl někdy až řádově lepší.

Ovládání poslepu bylo přes čelní panel možné už po chvíli praxe (tlačítka nejsou podsvícena), škoda, že uložené rozhlasové stanice nejde přepínat na sluchátkách. Jejich ovládání je tu skutečně jen základní, tedy pouze zapnuto/vypnuto a regulace hlasitosti, přičemž na maximu/minimu se ozve výraznější signál.

Hodnocení

 • PRO: výtečné stereo, solidní někdy až překvapivý zvuk, jasný displej, nepřehlédnutelné znaky (!), pohodlné ukládání stanic (stejné pro oba tunery), výtečná volba aktualizace času ze všech zdrojů, kompletní kabeláž v ceně, výtečná myšlenka, ale design…
 • PROTI: …by potřeboval umravnit; např. dobíjení sluchátek oznamuje zelená (!) barva, chybí anténní konektor

 

Technisat Techniradio RDR je prostě bombózní. A ještě si s ním posvítíte na cestu

Technisat Techniradio RDR (850 Kč)

Tohle drobounké rádio à la tlustší mobilní telefon budete milovat anebo možná nenávidět, když se u vás nic nenaladí. Anténa je kupodivu drátová a najdete ji… v poutku. Celek je pak vysoce stylový. Cena v době recenze, 799 Kč.

Takto levný přijímač digitálního rozhlasu tento německý výrobce ještě neměl. Proč ale napájení obstarává zastaralé Mini USB a nikoli microUSB, když už ne USB-C, je prostě záhadou. Technisat pak opravdu dodává pouze kabel, čemuž se nelze nijak divit a je to i rozumné. Jen kdyby měl jiný konektor…

A verdikt? Techniradio RDR je více než bombózní, je také veskrze funkční. Včetně antény v poutku, subjektivně vzato citlivých tunerů FM a DAB, šikovného posuvného vypínače, LED lampičky či výborně navrženého přehrávače audia přes USB; tedy pokud mu splníte to, co požaduje. Jen by mě zajímalo, kolik by stála verze s Bluetooth, která se tu přímo nabízí. Jedno wattový zesilovač a reproduktor o průměru nějakých 41 mm by muziku určitě přehrál kvalitněji, než drtivá většina mobilů. Ostatně RDR zní výborně i samo o sobě a na takového prcka je podání audia rozhodně daleko nad průměrem.

Hodnocení

 • PRO: styl, styl, styl, funkce AMS, která u VKV/FM automaticky naladí a uloží stanice do paměti, včetně jejich názvu (!!!), přímé vyvolání čtyř stanic, přehrávání audia přes USB, použití klasického a levného akumulátoru, LED lampička, spousta místa k uložení stanic
 • PROTI: konektor napájení v podobě zastaralého Mini USB, na displeji chybí ikona stavu baterie (a většinou i dobíjení), chybí možnost kdykoli vyvolat hodiny

 

Certifikovaná Tesla DAB65 Dobře odvedená práce, co se jen tak nevidí

Tesla DAB65 (999 Kč)

„DAB ověřeno“, vyšší cena, solidní výbava a také dobré zpracování přenosného rádia s pevně zabudovaným akumulátorem. To vše, a ještě něco navíc, můžete získat za 1.299 Kč. Na první pohled se to možná zdát víc, ale v současné situaci, a vzhledem k výbavě a vlastnostem, je to stále solidní. Cena v době recenze, 1.099 Kč.

Přijímač je poměrně úzký, ale kupodivu ani při naklopené anténě pod 90 stupňů zcela bočně a v tom pro rádio nejhorším směru nepřepadával. I když to bylo trochu těsnější, stále to bylo mezích. Jak jste také viděli, tu a tam sice narazíte na drobnou chybku, ale nic zásadního to nebylo. I přes tyto drobnosti bylo jasně vidět, že si výrobce dal hodně práce s doladěním přijímače, což je často náročné a platí to ostatně i o samotné certifikaci u CRA.

Tesla DAB65 je výborné rádio, které navíc vyniká velmi nízkým zkreslením i při nejvyšších hlasitostech, a to ze všech zdrojů. Znát to bylo i při vytočení na maximum u Bluetooth a u linkového vstupu, a tohle moc často neuvidíte. To, čím je ale DAB65 v testované podobě možná ještě cennější, je výborná práce s českými znaky, a to i s těmi, které jdou s vysíláním.

Hodnocení

 • PRO: dobrý zvuk s minimálním zkreslením i při maximu hlasitosti, možnost vypnout LCD (elektronicky), solidní zpracování, provedení i nadprůměrná citlivost na signál, vysoký počet uložitelných stanic, funkce AMS u VKV, dobrá česká lokalizace, výborná hlavní i doplňková výbava, včetně spousty přednastavených režimů ekvalizéru, pro někoho i stereo ve sluchátkách
 • PROTI: problematický dodaný kabel typu jack/jack, příručka i webové stránky by měly jasně prezentovat funkci AMS na VKV